Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 07:14 #46

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Εχει η συνεταιριστικη Χανιων Κατ/μα στην Αθηνα?
Ετσι οπως τα εγραψες ομως δε προκειται για προθεσμιακη, αφου το μεγαλυτερο μερος παει σε αγορα μεριδιων. Και αν κλεισει θα χασεις τα λεφτα σου ασχετως της εγγυησης του κρατους και ασχετως του οτι ισως θα απορροφηθει απο μια συστημικη τραπεζα?

Εχω ρωτησει κι εγω επανειλημμενα για την Δωδεκανησου, αφου το 3.85% για 6μηνο και με Κατ/μα στο Πειραια ακουγεται πολυ ελκυστικο.
Διαβασα ομως κι αυτη τη καταγγελια καποιου μικρομεριδιουχου που δε του εδιναν τα λεφτα του και κουμπωθηκα...
parapona-rodou.blogspot.com/2012/05/blog-post_9411.html
Τελευταία διόρθωση: 22 Νοε 2013 07:16 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 07:41 #47

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
Φίλε μου flox,

ακριβώς αυτό που έγραψες ισχύει, όπως με ενημέρωσαν. Δηλαδή, εάν η Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων κλείσει, τότε χάνω το 90% των χρημάτων μου που έχουν επενδυθεί σε εταιρικά μερίδια. Το 10% δεν το χάνω, γιατί στην πραγματικότητα το 10% αποτελεί την προθεσμιακή κατάθεση με εκτοκισμό στο τέλος του χρόνου. Η φιλοσοφία είναι ότι από τη μία αγοράζω εταιρικά μερίδια με το 90% του κεφαλαίου μου (και γίνομαι και εγώ συνέταιρος στην Τράπεζα), και από την άλλη για να με ανταμείψει η Τράπεζα μου προσφέρει το υψηλό επιτόκιο του 41% για το 10% του κεφαλαίου μου, που στην πραγματικότητα κλείνω σε προθεσμιακή κατάθεση. Το εν λόγω προϊόν δεν λήγει ποτέ, μόνο αν κάνω ολική ανάληψη. Κάθε χρόνο σου παρέχει μεγαλύτερο επιτόκιο από το τρέχων στο 10% του κεφαλαίου σου, που αποτελεί την προθεσμιακή κατάθεση.

Η Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων έχει 3 καταστήματα στην Αθήνα (Λ. Συγγρού, Περιστέρι και Αγία Παρασκευή) και μέχρι τα μέσα Δεκεμβρίου θα ανοίξει άλλα 4 καταστήματα στην Αθήνα.

Όσον αφορά στην Δωδεκανήσου, ίσως συνέβει αυτό επειδή ο μικρομεριδιούχος είχε αγοράσει εταιρικά μερίδια. Έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο για την Παγκρήτια Τράπεζα, όπου καταθέτης με εταιρικά μερίδια δεν μπορούσε να τα ρευστοποιήσει γιατί δεν υπήρχε αγοραστής. Πάντως συμφωνώ με σένα ότι το επιτόκιο που προσφέρει είναι αρκετά ελκυστικό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 07:56 #48

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Για Χανιων:Αν ισχυει αυτο το πραγμα τοτε καλο θα ηταν να το εγραφε ο tsig στο πινακα. Εδω μιλαμε για ρισκο!

Για 12νησου: Ωστε ειναι αλλο ο καταθετης και αλλο ο μεριδιουχος? Ο καταθετης ειναι ασφαλης, ο μεριδιουχος οχι?
(αν και τον μεριδιουχο αυτον τον ειχαν διαβεβαιωσει οτι ειναι εξασφαλισμενος)

Τελικα φυγαμε για 12νησου, τι λες?
Τελευταία διόρθωση: 22 Νοε 2013 07:57 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 08:12 #49

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
Ας μας πει την γνώμη του και ο φίλος Tsig, πριν προβούμε σε συμπεράσματα.

Φίλε μου Tsig, αναμένω την άποψή σου !!!
Τελευταία διόρθωση: 22 Νοε 2013 08:14 από Paul Stewart.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 08:19 #50

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Μεχρι τωρα που ρωτησα τοσες φορες δεν την ειπε, οποτε δε περιμενω να τη πει ουτε και τωρα :side:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 15:53 #51

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
flox έγραψε:
Μεχρι τωρα που ρωτησα τοσες φορες δεν την ειπε, οποτε δε περιμενω να τη πει ουτε και τωρα :side:
Φίλε flox, 99% απαντάω σε ερωτήσεις. Υπάρχει το 1% που μπορεί να μου ξεφύγει (να μη δω την ερώτηση). Δεν ξέρω αν ανήκεις σε αυτό το 1% ή απλά η απάντηση που έδωσα δεν ήταν η αναμενόμενη.
Για να μπορώ να απαντήσω σε ερώτηση, όπως τώρα του φίλου Paul, "να επενδύσω σε συγκεκριμμένη τράπεζα ή σε συγκεκριμμένη κατηγορία τραπεζών;" θα πρέπει να έχω αλάθητες μαντικές ικανότητες. Στο παρελθόν έχουμε δει τράπεζες με υψηλά επιτόκια, που θεωρούνταν επικίνδυνες (π.χ. Aspis Bank) και έκλεισαν αλλά οι καταθέτες δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα.
Καταλαβαίνω, φίλε Paul, ότι περιμένεις μια επιβεβαίωση για την απόφασή σου, δυστυχώς όμως θα παραμείνω ουδέτερος καθώς δεν μπορώ να προβλέψω την πορεία της (οποιασδήποτε) τράπεζας.
Πάντως βάζω ένα θαυμαστικό στην διαβεβαίωση ότι "δεν πρόκειται να κλείσει η Τράπεζα, αφού έχει σήμερα Δείκτη Κεφαλαιακής Επάρκειας γύρω στο 16" όταν η χώρα είναι στα χείλη της χρεοκοπίας!
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Paul Stewart

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 20:42 #52

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου φίλε μου Tsig.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 23 Νοε 2013 04:34 #53

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
flox έγραψε:
Μεχρι τωρα που ρωτησα τοσες φορες δεν την ειπε, οποτε δε περιμενω να τη πει ουτε και τωρα :side:
Φίλε flox, 99% απαντάω σε ερωτήσεις. Υπάρχει το 1% που μπορεί να μου ξεφύγει (να μη δω την ερώτηση). Δεν ξέρω αν ανήκεις σε αυτό το 1% ή απλά η απάντηση που έδωσα δεν ήταν η αναμενόμενη.
Για να μπορώ να απαντήσω σε ερώτηση, όπως τώρα του φίλου Paul, "να επενδύσω σε συγκεκριμμένη τράπεζα ή σε συγκεκριμμένη κατηγορία τραπεζών;" θα πρέπει να έχω αλάθητες μαντικές ικανότητες. Στο παρελθόν έχουμε δει τράπεζες με υψηλά επιτόκια, που θεωρούνταν επικίνδυνες (π.χ. Aspis Bank) και έκλεισαν αλλά οι καταθέτες δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα......

Tι συνεβη με τις 3 συνεταιριστικες που φαληρησαν προσφατα?

Η συνεταιριστικη εχει ρισκο στον μεριδιουχο και ασφαλεια στον καταθετη?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα