Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 28 Ιουλ 2014 21:46 #1

  • Πα**Μάκης (podaskos)
  • Το Άβαταρ του/της Πα**Μάκης (podaskos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 2
Σήμερα πήγα στην Εθνική με σκοπό να κάνω προθεσμιακή κατάθεση. Ο υπάλληλος μου πρότεινε το προιόν Άνοδος κεφάλαιο plus της Εθνικής με αυξανόμενο επιτόκιο και λήξη σε 18 μήνες. Τα έγγραφα που πήρα κάνουν λόγο για προθεσμιακή ειδικού τύπου και στα ψιλά γράμματα της πίσω σελίδας το προιόν αναφέρεται ως επένδυση κι εγγύηση 100% στη λήξη του από την Εθνική. Φυσικά δεν είχα τον χρόνο για να διαβάσω τα ψιλά γράμματα αλλά το μεσημέρι που το μελέτησα είδα ότι οι εγγυήσεις δίνονται μόνο από την τράπεζα και μόνο στη λήξη, κάτι που διαφοροποιεί το προιόν από τις προθεσμιακές όπου τις εγγυήσεις τις δίνει η τράπεζα αλλά και το ελληνικό δημόσιο (στις περιπτώσεις που κλείσει η τράπεζα). Έτσι σκέφτομαι να κάνω υπαναχώρηση στην επένδυση, μιας και το προιόν ξεκινάει στις 1/8. Ξέρετε αν θα έχω κάποιο πέναλτυ στην περίπτωση υπαναχώρησης; Είναι εύλογες οι ανυσιχίες μου ή το προιόν είναι όντως εγγυημένο κι ε΄γω κάνω σκέψεις παράλογες;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 28 Ιουλ 2014 21:57 #2

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Εγω θα σου έλεγα να μην το κάνεις αφού θέλεις να έχεις καταθέσεις Ελλάδα. Αμα φαλιρήσει η Εθνική είτε καταθέσεις ασφαλισμένες, είτε ανασφάλιστες είτε επενδύσεις που καλύπτει το ΤΕΚΕ είτε όχι, είναι όλα ενα και το αυτό. Απαξ και έχεις τα λεφτα σου στην Ελλάδα είναι όλα ψευδαισθήσεις. Το ρίσκο είναι το ίδιο εννοώ.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 28 Ιουλ 2014 22:42 #3

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Πα**Μάκης έγραψε:
Σήμερα πήγα στην Εθνική με σκοπό να κάνω προθεσμιακή κατάθεση. Ο υπάλληλος μου πρότεινε το προιόν Άνοδος κεφάλαιο plus της Εθνικής με αυξανόμενο επιτόκιο και λήξη σε 18 μήνες. Τα έγγραφα που πήρα κάνουν λόγο για προθεσμιακή ειδικού τύπου και στα ψιλά γράμματα της πίσω σελίδας το προιόν αναφέρεται ως επένδυση κι εγγύηση 100% στη λήξη του από την Εθνική. Φυσικά δεν είχα τον χρόνο για να διαβάσω τα ψιλά γράμματα αλλά το μεσημέρι που το μελέτησα είδα ότι οι εγγυήσεις δίνονται μόνο από την τράπεζα και μόνο στη λήξη, κάτι που διαφοροποιεί το προιόν από τις προθεσμιακές όπου τις εγγυήσεις τις δίνει η τράπεζα αλλά και το ελληνικό δημόσιο (στις περιπτώσεις που κλείσει η τράπεζα). Έτσι σκέφτομαι να κάνω υπαναχώρηση στην επένδυση, μιας και το προιόν ξεκινάει στις 1/8. Ξέρετε αν θα έχω κάποιο πέναλτυ στην περίπτωση υπαναχώρησης; Είναι εύλογες οι ανυσιχίες μου ή το προιόν είναι όντως εγγυημένο κι ε΄γω κάνω σκέψεις παράλογες;

Αν επιτρεπεται, για τι ποσο θελεις να κανεις καταθεση ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 29 Ιουλ 2014 00:52 #4

  • Πα**Μάκης (podaskos)
  • Το Άβαταρ του/της Πα**Μάκης (podaskos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 2
Δεν σκέφτομαι την επένδυση, την εκανα και προβληματίζονται για την υπαναχώρηση... Όσο για το ποσο δεν έχει σημασία το υψος του άλλα ττι μέρος των χρημάτων σου είναι... Είναι λοιπον το 1/3 των χρημάτων μου και θέλω να αισθάνομαι ασφαλής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 29 Ιουλ 2014 02:40 #5

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Πα**Μάκης έγραψε:
Δεν σκέφτομαι την επένδυση, την εκανα και προβληματίζονται για την υπαναχώρηση... Όσο για το ποσο δεν έχει σημασία το υψος του άλλα ττι μέρος των χρημάτων σου είναι... Είναι λοιπον το 1/3 των χρημάτων μου και θέλω να αισθάνομαι ασφαλής.

Για το προιον, δεν εχω γνωμη. Νομιζω, οτι εχεις το δικαιωμα υπαναχωρησης μονο εαν υπογραψεις με επιφυλαξη καθε νομιμου δικαιωματος σου.
Δυστυχως, μιλαμε για συμβαση προσχωρησης,οπου ο ισχυροτερος επιβαλλει τους ορους του.

Εαν τελικα τα καταφερεις να υπαναχωρισεις, δες για μια εναλλακτικη λυση :

www.tsig.gr/lang-en/forum/7-Εναλλακτικές...τικη-μορφη-επενδυσης
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουλ 2014 02:44 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 29 Ιουλ 2014 21:37 #6

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
Χαλαρωσε για την ωρα τιποτα δεν γινεται ,απολαυσε το καλοκαιρι και οταν χειμωνιασει ξανασκσκεψου το ,εχουν παρει τοσα δις για ανακαεφαλοποιηση και αν χρειαστουν θα παρουν αλλα τοσα ,και φυσικα τα πληρωνουμε εμεις.
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 29 Ιουλ 2014 23:10 #7

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
makper έγραψε:
Εγω θα σου έλεγα να μην το κάνεις αφού θέλεις να έχεις καταθέσεις Ελλάδα. Αμα φαλιρήσει η Εθνική είτε καταθέσεις ασφαλισμένες, είτε ανασφάλιστες είτε επενδύσεις που καλύπτει το ΤΕΚΕ είτε όχι, είναι όλα ενα και το αυτό. Απαξ και έχεις τα λεφτα σου στην Ελλάδα είναι όλα ψευδαισθήσεις. Το ρίσκο είναι το ίδιο εννοώ.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!Η ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ Η ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΞΟΥΜΕ.
Η ΜΟΝΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΝΟ ΔΙΚΑΙΟ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η HSBC...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 29 Ιουλ 2014 23:26 #8

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
GSAKKI έγραψε:
makper έγραψε:
Εγω θα σου έλεγα να μην το κάνεις αφού θέλεις να έχεις καταθέσεις Ελλάδα. Αμα φαλιρήσει η Εθνική είτε καταθέσεις ασφαλισμένες, είτε ανασφάλιστες είτε επενδύσεις που καλύπτει το ΤΕΚΕ είτε όχι, είναι όλα ενα και το αυτό. Απαξ και έχεις τα λεφτα σου στην Ελλάδα είναι όλα ψευδαισθήσεις. Το ρίσκο είναι το ίδιο εννοώ.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!Η ΟΛΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ Η ΟΛΟΙ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΞΟΥΜΕ.
Η ΜΟΝΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΝΟ ΔΙΚΑΙΟ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η HSBC...

Γνωριζει κανεις τι επιτοκια δινει η HSBC ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Άνοδος Κεφάλαιο Plus της Εθνικής: σκέψεις υπαναχώρησης 29 Ιουλ 2014 23:40 #9

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
2,5% για νεες προθεσμιακες, αλλα εχω την εντυπωση οτι θελει 60000€ Ευρω και πανω.
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα