Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 12:49 #1

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
Καλημερα κ καλη χρονια με υγεια σε ολους.

Διαβαζω αρκετο καιρο το forum σας και ειναι εμπλουτισμενο με αρκετες γνωσεις μπορω να πω.

Στο δια ταυτα τωρα,θα εκτιμουσα μερικες προτασεις/βοηθεια για "παρκαρισμα" και μονο καταθεσεων abt 200k euro.
1.Μου εχουν πει για αγορα ομολογων ΕΚΤ αλλα με αρνητικο επιτοκιο 2% για ενα χρονο.
2.Αγορα αμοιβαιου SICAV απο Εθνικη τραπεζα
3.Αγορα αμοιβαιου world selection2 απο HSBC με 2% commission στην εισοδο.
4.Anoigma λογ/μου σε Jersey islands και μετα απο 6 μηνες μπορεις να ρευστοποιησεις ομολογα,αμοιβαια και να κανεις χρηση internet banking μεσω HSBC.

To μονο που θελω ειναι ενα ασφαλες παρακαρισμα ακομα και με μηδενικη αποδοση.
Τα εμβασματα θα φανουν ετσι δεν ειναι..?αλλα αν γινουν σπαστα 50κ καθε φορα θα εχω θεμα..?

ευχαριστω και θα ηθελα την βοηθεια σας/προτασεις σας./
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 14:31 #2

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Εφόσον είναι νόμιμα τα λεφτά, εντός ΕΕ τα πηγαίνεις όπου θέλεις και κανένας δεν μπορεί να πει τίποτε.



Για λύσεις εντός Ελλάδας, για "εξασφάλιση", μόνο τα χρήματα σε φυσική μορφή (και θάψιμο στον κήπο, και ένας σκύλος να τα φυλάει κτλ), όμως ίσως είναι λίγο αργά για ανάληψη μετρητών τέτοιου ποσού στις μέρες μας.



Γενικά όμως, εφόσον τα λεφτά είναι σε τράπεζα / τράπεζες του Ελλαδιστάν θα πρέπει να αιτιολογηθεί πλήρως ούτως ή άλλως η προέλευση του ποσού στην εκάστοτε τράπεζα πριν από κάθε προσπάθεια κίνησης μεγάλων ποσών (ανάληψη μετρητών, έκδοση επιταγής, έμβασμα στο εξωτερικό κτλ).

Άρα, αφού το ποσό έτσι κι αλλιώς πρέπει να αιτιολογηθεί κατά την προέλευσή του, μετά άνετα τα στέλνεις, ας πούμε για ευκολία, στη Βουλγαρία σε πολλές τράπεζες, ανά 49500 π.χ. σε κάθε τράπεζα, όλες οι ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΕΣ (όχι οι Ελληνικές στη Βουλγαρία) κάνουν για αυτή τη δουλειά, πας π.χ. οδικώς μέχρι Πετρίτσι και ανοίγεις 3-4 λογαριασμούς σε όποια ΒΟΥΛΓΑΡΙΚΗ τράπεζα βλέπεις μπροστά σου, μετά έμβασμα και τέλος.


Υπόψιν, στο έμβασμα δεν είναι τόσο εύκολο οι Ελληνικές τράπεζες να πούνε "δεν έχουμε τόσα λεφτά, περάστε άλλη μέρα" όπως λένε αν πας να κάνεις μεγάλη ανάληψη μετρητών. Το έμβασμα απλά εκτελείται και τέλος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 14:44 #3

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
Συμφωνώ με τη λογική της διασποράς.. Και με το έμβασμα το πολύ πολύ να σε πάρει το ΣΔΟΕ για κάποιο έλεγχο!

Με τα εμβάσματα δεν μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.. όπως μας λέει και ο συνάδελφος.

Αλλά μην ξεχνάς δεν κινδυνεύεις να κυκλοφορείς με μετρητά πάνω σου... και σε όποια τράπεζα να πας με μετρητά θα σου ζητήσουν αποκόμματα και δικαιολογητικά..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 14:46 #4

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
γιατι ειναι αργα να κανω αναληψη αν θελω εστω και τωρα..?
τα λεφτα δεν ειναι en-block 200κ.Ειναι 100κ σε μια τραπεζα,65κ αλλου και 35κ αλλου.

ποθεν εσχες παντως μεχρι στιγμης δεν μου ζητησανε,το μονο που μου ζητησε η credit suisse για ανοιγμα λογ/μου ειναι να καλυψω το συνολο του ποσου με τα εκκαθαριστικα εμενα και της γυναικας μου,πραγμα που ειναι ευκολο .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 15:41 #5

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13079
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Αφού είναι νόμιμα, μη μασάς τίποτα.
Άσχετα που η επέλαση των αναρχοκομμουνιστών σκοπεύει να στοχοποιήσει αποταμιευτές σαν κι εσένα...

Προτείνω προθεσμιακό στην Privat Bank στην Κύπρο, με υψηλό επιτόκιο, αλλά ένας μονάχα δικαιούχος.

Εναλλακτικά, online άνοιγμα offshore λογαριασμού στη Lloyds του Γιβραλτάρ, σε ευρώ ή σε στερλίνες, με μικρότερο επιτόκιο.

Και τα δύο θέματα καλύπτονται επαρκώς σε σχετικά threads του tsig.gr ψάξε και θα τα βρεις εύκολα.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 15:59 #6

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Γιατί ίσως είναι δύσκολο να γίνει ανάληψη τέτοιων ποσών την εποχή που πάρα πολλοί άλλοι σκέφτονται να κάνουν το ίδιο;


Κάνε δοκιμή, πήγαινε και ρώτα τους, "θέλω να πάρω 100000 μετρητά, έχετε;" και πού ξέρεις, μπορεί και να στα δώσουν.

Μετά πες μας τι έγινε, είτε τα πάρεις, είτε όχι (λόγω δοκιμής).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 16:33 #7

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
Megs έγραψε:
γιατι ειναι αργα να κανω αναληψη αν θελω εστω και τωρα..?
τα λεφτα δεν ειναι en-block 200κ.Ειναι 100κ σε μια τραπεζα,65κ αλλου και 35κ αλλου.

ποθεν εσχες παντως μεχρι στιγμης δεν μου ζητησανε,το μονο που μου ζητησε η credit suisse για ανοιγμα λογ/μου ειναι να καλυψω το συνολο του ποσου με τα εκκαθαριστικα εμενα και της γυναικας μου,πραγμα που ειναι ευκολο .

ευχαριστω.Διαβασα μερικα νηματα και μαλιστα σε ενα ειδα οτι εγραψες οτι προεκυψε ενα θεμα με την Lloyds και επισης κατι για αγωγες 5000 ατομων κλπ..δεν ξερω αν ηταν πλακα η οχι.
αν θες εστω και με pm με διαφωτιζεις λιγο ακομα.
ευχαριστω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 16:36 #8

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
ειναι δυσκολο να του δωσουν τοσα λεφτα με αυτη τν κατασταση! αλλα οπως ειπαν και οι αλλοι αν ειναι νομιμα στειλτα με εμβασμα..η χαρα του καθε κλεφτη ειναι ο κοσμος να κανει αναληψεις τα χρματα του!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προτασεις/Βοηθεια για καταθεσεις. 07 Ιαν 2015 16:42 #9

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
το θεμα της νομιμοτητος ειναι και λιγο σχετικο και εχει να κανει και πως το βλεπει η "αλλη" μερια δλδ του κρατους.
Εγω μπορω να αποδειξω οτι οι καταθεσεις μου(και της γυναικας μου)ερχονται απο τα εκκαθαριστικα των τελευταιων 3,4 ετων πχ αλλα δεν ξερω αν αυτοι θελησουν να μπουμε στο τρυπακι του "εσοδα-εξοδα" συμφωνα με το αμερικανικο προτυπο ελεγχου(το οποιο αλλωστε θελουν να εφαρμοσουν και εδω)..οποτε θα μπλεξουμε με το να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα