Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 08 Ιουλ 2015 21:12 #10

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) έγραψε:


ισχύει αυτο? είναι τσεκαρισμενο ? too good to be true μου μοιάζει τετοιες μέρες.

Τα χαρτοφυλάκια χρεογράφων, μετοχών και άλλων γενικά κινητών αξιών δεν ανήκουν στην περιουσία του θεματοφύλακα.
Απλά φυλάσσονται απ'αυτόν και διαχειρίζονται ως προς την εξυπηρέτηση είσπραξης τοκομεριδίων, μετοχών, συμμετοχής σε ΑΜΚ κλπ ενεργειών.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 08 Ιουλ 2015 22:12 #11

Στην Κύπρο μόνο καταθέσεις κουρέψανε, όχι επενδυτικά προϊόντα.
Πως μπορείτε να αγοράσετε, να πουλήσετε, να δεχτείτε και να ξοδέψετε Bitcoin στην Ελλάδα: WeAcceptBitcoin.gr/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 08 Ιουλ 2015 22:21 #12

  • INF
  • Το Άβαταρ του/της INF
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
akis63 έγραψε:
PantelisP (Pantelis Panagiotidis) έγραψε:


ισχύει αυτο? είναι τσεκαρισμενο ? too good to be true μου μοιάζει τετοιες μέρες.

Τα χαρτοφυλάκια χρεογράφων, μετοχών και άλλων γενικά κινητών αξιών δεν ανήκουν στην περιουσία του θεματοφύλακα.
Απλά φυλάσσονται απ'αυτόν και διαχειρίζονται ως προς την εξυπηρέτηση είσπραξης τοκομεριδίων, μετοχών, συμμετοχής σε ΑΜΚ κλπ ενεργειών.

και αν δώσουν μονομερώς εντολή να ρευστοποιηθούν όλα τα χαρτιά εξωτερικού;
υπάρχει νομική προστασία;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 09 Ιουλ 2015 00:38 #13

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
παιδιά αν πάρουν απόφαση τύπου Τελική Λύση θα γίνει κάτι ανάλογο με τα ΟΕΔ, όπου έφτιαξαν ένα νόμο με το οποίο οι θεματοφύλακες ορίστικαν στιγμιαία ως ιδιοκτήτες των τίτλων (χωρίς να προβλέπεται πουθενά στη σύμβαση θεματοφυλακής), τα κουρέψανε και τα ξαναδωσανε στους φυσικούς ιδιοκτήτες κουρεμένα.
Δεν θα κολλήσουνε σε λεπτομέρειες αυτά τα λύνουνε σε ένα λεπτό.

Το χειρότερο που άκουσα σήμερα δεν έχει σχέση με τα αμοιβαία αλλά ότι σε περίπτωση grexit θα γίνει το αντίστροφο από ότι όταν έγινε η μετάβαση από δραχμή σε ευρώ. Θυμάστε όταν αυθαίρετα ορίσανε 1 ευρω ως 340.75 δραχμές, και ένα μικρό νερό από 50 δραχμές έγινε 50 λεπτά.

τώρα θα γίνει το εξής ότι είναι ευρώ θα μετατραπεί σε δραχμή με ισοτιμία 1 προς 1 και οι τιμές ομοίως αυθαίρετα θα δραχοποιηθούν ως εξής π.χ 1 ψωμί 60 δραχμές δηλαδή 60 ευρώ.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 09 Ιουλ 2015 00:56 #14

  • Billythekid (biotech13)
  • Το Άβαταρ του/της Billythekid (biotech13)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 169
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 6
Κανείς δεν ξέρει με σιγουριά τι θα γίνει.
Αυτό που γράφεις Vag δεν προβλέπεται από πουθενά και είναι το απαισιόδοξο σενάριο.
Αυτό που προβλέπεται βάση κανονισμού και σύμβασης,είναι αυτό που έγραφε ο φίλος παραπάνω. (στο δραματικό σενάριο της Κύπρου π.χ. δεν πειράχτηκαν τα αμοβαία ξένου θεματοφύλακα).
Απλά δυστυχώς εκείνο είναι το αισιόδοξο σενάριο......

Προσευχές παιδιά,δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε τώρα.
Πίστευε και μη, ΕΡΕΥΝΑ.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουλ 2015 00:58 από Billythekid (biotech13).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 20 Ιουλ 2015 01:52 #15

  • sergio12
  • Το Άβαταρ του/της sergio12
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Κάρμα: 0
Με την αρση καποιων τραπεζικων περιορισμών από Δευτερα, αν μπορει καποιοσ να παει στην τραπεζα του και να ρωτησει αν μπορει να σπασει το αμοιβαιο ή αν μπορει να αλλαξει θεματοφυλακα η να το σπασει σε λογαριασμο τραπεζασ εξβτερικου;Γινονται καποια πραγματα που δεν μου αρεσουν.Γιατι δεν μπορεισ να βαλεισ συνδικαιουχουσ στο λογαριασμο σου και γιατι δεν μπορεισ να κανεισ προωρη εξοφληση δανειου;Φοβαμαι οτι μασ βλεπουν ωσ επενδεισεισ τησ τραπεζασ-συλλογικεσ και οχι σαν ατομικεσ και μασ πανε για κουρεμα!!!Δεν ανησυχει κανενασ αλλοσ;Εγω διακοπες ειμαι και εχω καταγχωθει...Ας απαντησει καποιος γνωστης των πραγματων.Ευχαριστω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 20 Ιουλ 2015 02:30 #16

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sergio12 έγραψε:
Γιατι δεν μπορεισ να βαλεισ συνδικαιουχουσ στο λογαριασμο σου;
Σε αυτό μπορώ να σου απαντήσω (και το έχω ξαναγράψει κάπου εδω μέσα):

Γιατί αν είσαι ένας και έχεις μια debit card, πας στο ΑΤΜ και παίρνεις €60/ημέρα.
Αν βάλεις και τη γυναίκα σου, βγάζει και αυτή κάρτα, και παίρνει και αυτή άλλα 60.
Αν βαλεις και ένα παιδί, σύνολο €180/ημέρα.
Και ο "σχεδιασμός" των CC πάει περίπατο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 20 Ιουλ 2015 12:57 #17

  • Nikiforos (Thodoros)
  • Το Άβαταρ του/της Nikiforos (Thodoros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 50
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0 (3)
sergio12 έγραψε:
Με την αρση καποιων τραπεζικων περιορισμών από Δευτερα, αν μπορει καποιοσ να παει στην τραπεζα του και να ρωτησει αν μπορει να σπασει το αμοιβαιο ή αν μπορει να αλλαξει θεματοφυλακα η να το σπασει σε λογαριασμο τραπεζασ εξβτερικου;Γινονται καποια πραγματα που δεν μου αρεσουν.Γιατι δεν μπορεισ να βαλεισ συνδικαιουχουσ στο λογαριασμο σου και γιατι δεν μπορεισ να κανεισ προωρη εξοφληση δανειου;Φοβαμαι οτι μασ βλεπουν ωσ επενδεισεισ τησ τραπεζασ-συλλογικεσ και οχι σαν ατομικεσ και μασ πανε για κουρεμα!!!Δεν ανησυχει κανενασ αλλοσ;Εγω διακοπες ειμαι και εχω καταγχωθει...Ας απαντησει καποιος γνωστης των πραγματων.Ευχαριστω.

Αντιγράφω από την πράξη νομοθετικού περιεχομένου (18/7/2015)
news.in.gr/files/1/2015/pnp2.pdf

10. Ειδικότερα θέματα:
...
γ. Απαγορεύεται η μεταφορά θεματοφυλακής στο εξωτερικό για τίτλους που αποκτήθηκαν μετά την έναρξη της ισχύος της τραπεζικής αργίας. Επίσης, απαγορεύεται η μεταφορά στο εξωτερικό θεματοφυλακής τίτλων που τελούν υπό διαπραγμάτευση σε οργανωμένες αγορές ή πολυμερείς μηχανισμούς που λειτουργούν εντός και εκτός Ελλάδος.


Απο τα παραπάνω δεν καταλαβαίνω αν επιτρέπεται η μεταφορά θεματοφυλακής στο εξωτερικό για ΑΚ που αποκτήθηκαν πριν την εφαρμογή των Capital Controls.
Αυτό (αν ισχύει) μαζί με την δυνατότητα πρόσβασης στις θυρίδες αποτελούν δύο θετικά σημάδια σχετικής χαλάρωσης.
Τελευταία διόρθωση: 20 Ιουλ 2015 12:59 από Nikiforos (Thodoros).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΚΟΥΡΕΜΑ 20 Ιουλ 2015 14:02 #18

  • pol
  • Το Άβαταρ του/της pol
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 2
Τα αμοιβαία κεφάλαια και εδώ να τα έχεις δεν θα κουρευτούν. Θα συνεχίσεις να μπορείς να ρευστοποιείς κάποια μερίδια πχ 300 ευρώ και μετά να τα κάνεις ανάληψη σιγά σιγά λόγω των capital controls. Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι φορολόγηση με κάποιου τύπου περιουσιολόγιο, αλλά σε αυτή την περίπτωση αν φαίνονται τα λεφτά δεν γλυτώνεις ακόμα και αν τα έχεις σε ξένο θεματοφύλακα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα