Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ακύρωση εμβάσματος

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 01:35 #1

  • agxomenos
  • Το Άβαταρ του/της agxomenos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα σε όλους...έκανα στις 28 Ιουνίου ημέρα Κυριακή ,το μεσημέρι , εμβάσματα μέσω web banking προς τράπεζα του εξωτερικού .Tο target της εθνικής τράπεζας ήταν ανοιχτό . Τα χρήματα αφαιρέθηκαν κανονικά απο τον λογαριασμό μου και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά . Έπρεπε μέσα σε 48 ώρες τα χρήματα να εμφανιστούν στην τράπεζα του εξωτερικού ,όμως χθες τα χρήματα επέστρεψαν στον λογαριασμό μου . Θα ήθελα να ρωτήσω κατα ποσό επιτρέπεται να μου ακυρώσουν την συναλλαγή ,αφού capital control αποφασίστηκε την επόμενη ημέρα ... το σύστημα ήταν ανοιχτό την ώρα της συναλλαγής.... Τα χρήματα μου γιατι επέστρεψαν; Πως πρεπει να κινηθώ ; Παρακαλώ εάν μπορεί να μου απαντησει ο κύριος με το ψευδώνυμο Σταμάτης.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 01:52 #2

  • fidelio
  • Το Άβαταρ του/της fidelio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 1
agxomenos έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους...έκανα στις 28 Ιουνίου ημέρα Κυριακή ,το μεσημέρι , εμβάσματα μέσω web banking προς τράπεζα του εξωτερικού .Tο target της εθνικής τράπεζας ήταν ανοιχτό . Τα χρήματα αφαιρέθηκαν κανονικά απο τον λογαριασμό μου και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά . Έπρεπε μέσα σε 48 ώρες τα χρήματα να εμφανιστούν στην τράπεζα του εξωτερικού ,όμως χθες τα χρήματα επέστρεψαν στον λογαριασμό μου . Θα ήθελα να ρωτήσω κατα ποσό επιτρέπεται να μου ακυρώσουν την συναλλαγή ,αφού capital control αποφασίστηκε την επόμενη ημέρα ... το σύστημα ήταν ανοιχτό την ώρα της συναλλαγής.... Τα χρήματα μου γιατι επέστρεψαν; Πως πρεπει να κινηθώ ; Παρακαλώ εάν μπορεί να μου απαντησει ο κύριος με το ψευδώνυμο Σταμάτης.....

στο web της πειραιως ελεγε ρητως πως τα εμβασματα θα εκτελουνται μεχρι 26/06 στις 16:00.
απο εκει και περα δυστυχως δεν μπορει να γινει κατι..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": agxomenos

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 01:58 #3

  • agxomenos
  • Το Άβαταρ του/της agxomenos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Πρόκειται για την Εθνική Τράπεζα ....όμως το σύστημα των διατραπεζικών συναλλαγών του εξωτερικού ήταν ανοιχτό και οι συναλλαγές ολοκληρώθηκαν ....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 02:00 #4

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
agxomenos έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους...έκανα στις 28 Ιουνίου ημέρα Κυριακή ,το μεσημέρι , εμβάσματα μέσω web banking προς τράπεζα του εξωτερικού .Tο target της εθνικής τράπεζας ήταν ανοιχτό . Τα χρήματα αφαιρέθηκαν κανονικά απο τον λογαριασμό μου και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά . Έπρεπε μέσα σε 48 ώρες τα χρήματα να εμφανιστούν στην τράπεζα του εξωτερικού ,όμως χθες τα χρήματα επέστρεψαν στον λογαριασμό μου . Θα ήθελα να ρωτήσω κατα ποσό επιτρέπεται να μου ακυρώσουν την συναλλαγή ,αφού capital control αποφασίστηκε την επόμενη ημέρα ... το σύστημα ήταν ανοιχτό την ώρα της συναλλαγής.... Τα χρήματα μου γιατι επέστρεψαν; Πως πρεπει να κινηθώ ; Παρακαλώ εάν μπορεί να μου απαντησει ο κύριος με το ψευδώνυμο Σταμάτης.....

Συνάδελφε :lol: , όλα αυτά τα εμβάσματα είναι στον αέρα, θα σου επιστρέψουν κάποια στιγμή τα χρήματα στο λογαριασμό σου, άγνωστο πότε, έστειλα [27-28] δίδακτρα στο εξωτερικό και μου είπαν ότι πρέπει να κάνω αίτηση στην τράπεζα, που εγκρίνεται από το ΥπΟικ με αποδεικτικά στοιχεία...όπως και έγινε, τώρα περιμένω τα χρήματα πίσω..η έγκριση της αίτησης κάνει περίπου 1 εβδομάδα.
Τελευταία διόρθωση: 10 Ιουλ 2015 02:03 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": agxomenos

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 05:01 #5

  • filippos
  • Το Άβαταρ του/της filippos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Κάρμα: -1
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Μου ακύρωσαν έμβασμα που έγινε στις 26/6 το μεσημέρι.
Δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τίποτα μαζί τους. Ο διευθυντής ενός υποκαταστήματος της Εθνικής που είναι ανοιχτό για τους συνταξιούχους μου είπε ειρωνικά "τι να σου κάνω, βάλε δικηγόρο"

Αν καταφέρεις κάτι, γράψ' το σε παρακαλώ.
agxomenos έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους...έκανα στις 28 Ιουνίου ημέρα Κυριακή ,το μεσημέρι , εμβάσματα μέσω web banking προς τράπεζα του εξωτερικού .Tο target της εθνικής τράπεζας ήταν ανοιχτό . Τα χρήματα αφαιρέθηκαν κανονικά απο τον λογαριασμό μου και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά . Έπρεπε μέσα σε 48 ώρες τα χρήματα να εμφανιστούν στην τράπεζα του εξωτερικού ,όμως χθες τα χρήματα επέστρεψαν στον λογαριασμό μου . Θα ήθελα να ρωτήσω κατα ποσό επιτρέπεται να μου ακυρώσουν την συναλλαγή ,αφού capital control αποφασίστηκε την επόμενη ημέρα ... το σύστημα ήταν ανοιχτό την ώρα της συναλλαγής.... Τα χρήματα μου γιατι επέστρεψαν; Πως πρεπει να κινηθώ ; Παρακαλώ εάν μπορεί να μου απαντησει ο κύριος με το ψευδώνυμο Σταμάτης.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 05:08 #6

  • jim7
  • Το Άβαταρ του/της jim7
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: 2
Aπο την στιγμη που θα δοθεί η εντολη για ενα εμβασμα μεσολαβουν δυο εως τρεις εργασιμες ημερες για ολοκληρωθει η συναλλαγη γιατι περναει απο ελεγχο απο την τραπεζα Ελλαδος, εκτος και εαν το εμβασμα σταλθει ''same day'' οποτε πηγαινει την επομενη εργασιμη ημερα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 05:59 #7

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Έχουμε αναφέρει από καιρό ότι Eurobank και Εθνική έχουν ιδιαίτερα οξύ πρόβλημα ρευστότητας και κεφαλαιακής επάρκειας...Δεν είναι τυχαίο ότι άνοιξαν και οι δύο εν μέσω τραπεζικής αργίας για να δεχθούν καταθέσεις!!!( μαρτυρά την ανάγκη τους για ρευστό )

www.naftemporiki.gr/finance/story/973405...era-ete-kai-eurobank
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 12:43 #8

  • agxomenos
  • Το Άβαταρ του/της agxomenos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Εάν βάλω δικηγόρο για το θέμα της ακύρωσης της συναλλαγής ,εναντίον ποίου πρεπει να κινηθώ ;......της τράπεζας ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ακύρωση εμβάσματος 10 Ιουλ 2015 13:06 #9

  • filippos
  • Το Άβαταρ του/της filippos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Κάρμα: -1
Η ακύρωση του εμβάσματος λογικά έγινε από την Τράπεζα της Ελλάδος αλλά δεν γνωρίζω αν είχε το δικαίωμα να το κάνει αφού η εντολή είχε δοθεί πριν τα capital controls. Επίσης δεν ξέρω πότε προώθησε το έμβασμα η Εθνική.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα