Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Λεφτά από το στρώμα

Λεφτά από το στρώμα 21 Αυγ 2018 09:02 #1

  • stratosb
  • Το Άβαταρ του/της stratosb
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: -5
Καλημέρα σας,
αν θελήσω να επιστρέψω στην τράπεζα τα λεφτά που έχω στο στρώμα, τα οποία είναι νόμιμα και φορολογημένα, γνωρίζω ότι μπορώ να το κάνω ανοίγοντας έναν λογαριασμό προθεσμιακής για νέο χρήμα.
Η ερώτηση μου είναι ότι θα μου ζητήσουν να δικαιολογήσω την προέλευση των χρημάτων βάσει των φορολογικών μου δηλώσεων ή θα τα δεχτούν όπως είναι;
Τι άλλες εναλλακτικές έχω για να επενδύσω το κεφάλαιο 80.000 ευρώ, που το έχω και κάθεται χωρίς να μου αποδίδει ούτε τόκο;
Ευχαριστώ.
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2018 09:33 από stratosb.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λεφτά από το στρώμα 21 Αυγ 2018 09:15 #2

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
stratosb έγραψε:
Καλημέρα σας,
αν θελήσω να επιστρέψω στην τράπεζα τα λεφτά που έχω στο στρώμα, γνωρίζω ότι μπορώ να το κάνω ανοίγοντας έναν λογαριασμό προθεσμιακής για νέο χρήμα.
Η ερώτηση μου είναι ότι θα μου ζητήσουν να δικαιολογήσω την προέλευση των χρημάτων βάσει των φορολογικών μου δηλώσεων ή θα τα δεχτούν όπως είναι;
Τι άλλες εναλλακτικές έχω για να επενδύσω το κεφάλαιο, που το έχω και κάθεται χωρίς να μου αποδίδει ούτε τόκο;
Ευχαριστώ.

Εξαρτάται από το κεφάλαιο και από την επαφή που έχεις με την τράπεζα. Αν τα εκκαθαριστικά σου δε δικαιολογούν το ποσό και μάλιστα άνετα η συμβουλή μου είναι να τα αφήσεις ώς εχουν. Μακριά που έλεγε ο μακαρίτης. Οι τράπεζες ειναι παραρτήματα των ΔΟΥ. Ως εναλλακτική πάλι ανάλογα με το κεφάλαιο θα σου έλεγα την απόκτηση ακινήτου ευέλικτου για ΑΙRBnB και αν αντέχεις στο εξωτερικό. Εγώ ενα μικρό μέρος από τα κέρδη μου θα το κάνω τουρκικές λίρες οταν και αν περάσουν το φράγμα των 1/8.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), stratosb, Thanasis (atsi)

Λεφτά από το στρώμα 21 Αυγ 2018 09:25 #3

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
stratosb έγραψε:
Καλημέρα σας,
αν θελήσω να επιστρέψω στην τράπεζα τα λεφτά που έχω στο στρώμα, γνωρίζω ότι μπορώ να το κάνω ανοίγοντας έναν λογαριασμό προθεσμιακής για νέο χρήμα.
Η ερώτηση μου είναι ότι θα μου ζητήσουν να δικαιολογήσω την προέλευση των χρημάτων βάσει των φορολογικών μου δηλώσεων ή θα τα δεχτούν όπως είναι;
Τι άλλες εναλλακτικές έχω για να επενδύσω το κεφάλαιο, που το έχω και κάθεται χωρίς να μου αποδίδει ούτε τόκο;
Ευχαριστώ.

Για να κάνεις αυτή την ερώτηση, θεωρώ ως δεδομένο ότι μιλάμε για νόμιμα και φορολογημένα χρήματα.
Εφόσον το παραπάνω ισχύει, προφανώς μπορείς με τις αναλήψεις που έγιναν τα προηγούμενα χρόνια (αφού μιλάς για επιστροφή), να αποδείξεις ότι τα χρήματα δεν ήρθαν από το πουθενά, αλλά από τραπεζικό/ά ίδρυμα/τα.
Όσο για τις φορολογικές σου δηλώσεις, σίγουρα η τράπεζα θέλει πάντα το τελευταίο εκκαθαριστικό σου, αλλά δεν είναι αυτή που κάνει τον έλεγχο που αναφέρεις.
Η εφορία είναι αυτή που θα έμπαινε σε αυτή την διαδικασία (αν προέκυπτε λόγος).
Για την διαδικασία που σου αναφέρω, δεν μιλάω θεωρητικά. Την έχω κάνει στην πράξη την συγκεκριμένη άσκηση και μάλιστα σχεδόν με όλες τις ελληνικές τράπεζες (αυτές που έχουν μείνει).
Για εναλλακτικές, προσωπικά δεν έχω κάτι να προτείνω.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stratosb, Thanasis (atsi)

Λεφτά από το στρώμα 21 Αυγ 2018 09:39 #4

  • stratosb
  • Το Άβαταρ του/της stratosb
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 51
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: -5
batista έγραψε:
Για να κάνεις αυτή την ερώτηση, θεωρώ ως δεδομένο ότι μιλάμε για νόμιμα και φορολογημένα χρήματα.
Εφόσον το παραπάνω ισχύει, προφανώς μπορείς με τις αναλήψεις που έγιναν τα προηγούμενα χρόνια (αφού μιλάς για επιστροφή), να αποδείξεις ότι τα χρήματα δεν ήρθαν από το πουθενά, αλλά από τραπεζικό/ά ίδρυμα/τα.
Όσο για τις φορολογικές σου δηλώσεις, σίγουρα η τράπεζα θέλει πάντα το τελευταίο εκκαθαριστικό σου, αλλά δεν είναι αυτή που κάνει τον έλεγχο που αναφέρεις.
Η εφορία είναι αυτή που θα έμπαινε σε αυτή την διαδικασία (αν προέκυπτε λόγος).
Για την διαδικασία που σου αναφέρω, δεν μιλάω θεωρητικά. Την έχω κάνει στην πράξη την συγκεκριμένη άσκηση και μάλιστα σχεδόν με όλες τις ελληνικές τράπεζες (αυτές που έχουν μείνει).
Για εναλλακτικές, προσωπικά δεν έχω κάτι να προτείνω.

Ένα μέρος των χρημάτων τα τράβηξα από την FBB bank που δεν υπάρχει τώρα, οπότε πώς μπορώ να δικαιολογήσω ότι τα έχω από εκεί;
Μήπως οι τράπεζες στέλνουν ειδοποίηση στο υπουργείο οικονομικών για καταθέσεις άνω των 50.00 ευρώ για παράδειγμα;
Φοβάμαι ότι αν κάνω κατάθεση, σε λίγους μήνες θα μου έρθει χαρτάκι να πάω να πληρώσω φόρο για μη δηλωθέν εισόδημα!!

Εσύ έχεις κάνεις κατάθεση νέου χρήματος (για πόσα μιλάμε?) και στις τέσσερις συστημικές τράπεζες; Δεν σου ζήτησαν δικαιολογητικά; Πόσος χρόνος έχει περάσει, δεν σου έχει έρθει ειδοποίηση για πληρωμή φόρου;
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2018 09:41 από stratosb.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λεφτά από το στρώμα 21 Αυγ 2018 09:54 #5

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
stratosb έγραψε:
Ένα μέρος των χρημάτων τα τράβηξα από την FBB bank που δεν υπάρχει τώρα, οπότε πώς μπορώ να δικαιολογήσω ότι τα έχω από εκεί;
Μήπως οι τράπεζες στέλνουν ειδοποίηση στο υπουργείο οικονομικών για καταθέσεις άνω των 50.00 ευρώ για παράδειγμα;
Φοβάμαι ότι αν κάνω κατάθεση, σε λίγους μήνες θα μου έρθει χαρτάκι να πάω να πληρώσω φόρο για μη δηλωθέν εισόδημα!!

Εσύ έχεις κάνεις κατάθεση νέου χρήματος (για πόσα μιλάμε?) και στις τέσσερις συστημικές τράπεζες; Δεν σου ζήτησαν δικαιολογητικά; Πόσος χρόνος έχει περάσει, δεν σου έχει έρθει ειδοποίηση για πληρωμή φόρου;

1) Η FBB απορροφήθηκε από συστημική τράπεζα (ETE). Άρα η ΕΤΕ σίγουρα έχει την δυνατότητα να σου δώσει, αν δεν έχεις κρατήσει ήδη, τα δικαιολογητικά των αναλήψεων (σαν συγκεντρωτική κίνηση λογαριασμού).

2) Ο φόβος στον οποίο αναφέρεσαι, είναι υπαρκτός (με τα σημερινά δεδομένα) ΜΟΝΟ εφόσον δεν μπορέσεις με τον τρόπο που σου ανάφερα να αποδείξεις ότι τα μετρητά που τους πας είναι προιόν αναλήψεων (πολλών μικρών ή λίγων μεγάλων ή συνδυασμός δεν έχει σημασία).

3) Έχω κάνει κατάθεση στις τρεις από τις τέσσερις συστημικές, συν την Attica. Το συνολικό ποσό είναι αρκετά πάνω από τα 50k που αναφέρεις. Σε όλες τις περιπτώσεις ακολουθήθηκε η διαδικασία που σου αναφέρω, δηλαδή συλλογή (από εμένα) και απόδοση στο τραπεζικό ίδρυμα των συγκεντρωτικών καταστάσεων κίνησης λογαριασμών των τραπεζών από τις οποίες προέρχονταν τα χρήματα (φυσικά θα πρέπει να υπερκαλύπτουν το ποσό της κατάθεσης). Πίστεψέ με, αν υπάρχει αυτό, δεν έχεις να φοβηθείς (με τα σημερινά δεδομένα) τίποτα άλλο, εφόσον επαναλαμβάνω αναφερόμαστε σε νόμιμα και φορολογημένα χρήματα.

ΥΓ: Και φυσικά ΟΧΙ δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση για πληρωμή οποιουδήποτε φόρου. Για ποιον λόγο θα μου ερχόταν κάτι τέτοιο άλλωστε;;;;
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2018 09:56 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stratosb

Λεφτά από το στρώμα 21 Αυγ 2018 12:30 #6

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Το πρώτο που ελέγχουν ειναι αν στα εκκαθαριστικά σου αν προκύπτει περισσευμα. Δλδ Εσοδα - Τεκμήριο - Δαπανες. Αν δεν υπάρχει θετική διαφορά τουλάχιστον ίση με τις παλιές + νεες καταθεσεις ότι και να φέρεις από Τράπεζες εχεις θέμα. Αν μπορείς να αποδείξεις το πλεόνασμα με τα εκκαθαριστικά τους λες ιδία φύλαξη και καθάρισες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stratosb
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα