Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ZIRAAT BANK

ZIRAAT BANK 13 Ιουλ 2020 11:54 #82

  • nik_os
  • Το Άβαταρ του/της nik_os
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Οκ, το θέμα είναι προφανώς λίγο πεθαμένο κι έχει αναλυθεί.

Η δική μου εμπειρία είναι πως η Ζιρατ είναι λίγο ειδική περίπτωση τράπεζας Αν έχεις ένα σχετικά μικρό ποσό για προθεσμιακή, πουθενά αλλού δε θα βρεις 1.6 επιτόκιο. Δεν έχεις ΑΤΜ, δεν έχεις web banking, αλλά ο σκοπός δεν είναι οι καθημερινές συναλλαγές αλλά μια πιο μακροπρόθεσμη κατάθεση.

Όντως η ανανέωση γίνεται με υπογραφή αυτοπροσώπως (ή με ό,τι ισχύει νομικά σχετικά με αυτό) αλλά ο κύριος δικαιούχος του λογαριασμού, αρκεί.

Γενικά η δική μου εμπειρία ήταν οκ. Δεν είναι η τυπική τράπεζα αλλά δεν χρειάζεται να είναι. Κι αντίγραφα μου έδωσαν, και με εξυπηρέτησαν. Κατά τα άλλα, επιβλέπεται από την ΤΤΕ όπως όλες οι τράπεζες στην Ελλάδα, κι ισχύει για τη Ζιράτ ό,τι και για κάθε άλλη ελληνική.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, IoannisD (Dia!84)

ZIRAAT BANK 13 Ιουλ 2020 15:49 #83

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
nik_os έγραψε:
Οκ, το θέμα είναι προφανώς λίγο πεθαμένο κι έχει αναλυθεί.

Η δική μου εμπειρία είναι πως η Ζιρατ είναι λίγο ειδική περίπτωση τράπεζας Αν έχεις ένα σχετικά μικρό ποσό για προθεσμιακή, πουθενά αλλού δε θα βρεις 1.6 επιτόκιο. Δεν έχεις ΑΤΜ, δεν έχεις web banking, αλλά ο σκοπός δεν είναι οι καθημερινές συναλλαγές αλλά μια πιο μακροπρόθεσμη κατάθεση.

Όντως η ανανέωση γίνεται με υπογραφή αυτοπροσώπως (ή με ό,τι ισχύει νομικά σχετικά με αυτό) αλλά ο κύριος δικαιούχος του λογαριασμού, αρκεί.

Γενικά η δική μου εμπειρία ήταν οκ. Δεν είναι η τυπική τράπεζα αλλά δεν χρειάζεται να είναι. Κι αντίγραφα μου έδωσαν, και με εξυπηρέτησαν. Κατά τα άλλα, επιβλέπεται από την ΤΤΕ όπως όλες οι τράπεζες στην Ελλάδα, κι ισχύει για τη Ζιράτ ό,τι και για κάθε άλλη ελληνική.
Επειδή σε 3-4 μήνες λήγουν και τα δικα μου, και στις νυν τράπεζες ουτε τα μισα δεν παίρνεις πλεον, αν γνωρίζεις γραψε περισσότερα.
- Ειχε γραφτεί νομίζω για τη συγκεκριμένη τράπεζα οτι οταν πας να πάρεις τα λεφτα σου, ζητανε πολλά χρήματα για να σου εκδώσουν τραπεζική επιταγή. Το εχεις ρωτήσει αυτο? (Γιατι αμα ζητανε πχ 300€ για επιταγή ουσιαστικά το επιτόκιο μετατρέπεται σε πολύ μικρότερο).
- Μετεχει στο τεκε αν θυμάμαι?
- Γράφεις οτι ζητάνε αυτοπροσώπως τον 1ο δικαιούχο μονο? Πχ για να βαλω 2ο ονομα τον πατέρα μου χωρίς να τον κουβαλάω μαζι μου, τι ζητάνε?
Αν και είμαι μακριά απο τα υποκατάστηματα τους, το σκέφτομαι ενα ταξιδάκι για αρκετά μεγαλο ποσο κατάθεσης της τάξεως των 200x+ δεδομένου ότι τα έξοδα πήγαινε ελα καλύπτονται απο τη διαφορά των επιτοκίων και αφήνουν μεγαλη διαφορά. Αρκει να παω 1 φορά και οχι πολλες. Επίσης αν όντως αποφασίσεις να κάνεις αυτη την κίνηση ζητας απο την νυν τράπεζα μεγαλύτερο επιτόκιο κοντά σε αυτο, και μπορεί και να το πάρεις τοτε..

Edit.. Σχεδόν ολα τα γράφει στο σιτε τωρα που κοίταξα. Μονο το κόστος επιταγής είναι ενα πονηρο ερώτημα..
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουλ 2020 16:55 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": IoannisD (Dia!84)

ZIRAAT BANK 02 Σεπ 2020 20:36 #84

  • nik_os
  • Το Άβαταρ του/της nik_os
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
- Ναι, μετεχει στο ΤΕΚΕ και διέπεται απο τους κανόνες της ΤτΕ
- Δεν έχω εμπειρία με έκδοση τραπεζικής επιταγής. Αν θυμάμαι καλά, όταν είχα κάνει την αρχική κατάθεση με έμβασμα, ενώ θεωρητικά υπήρχε κάποιο κόστος, κάτι σαν 20 ευρώ, τελικά δεν με χρέωσαν κατι. Πρέπει να πω οτι μου φαίνεται τελείως παράλογο, αλλά ποτέ δε ξέρεις..
- Ναι, πρέπει να υπογράψει ο κάθε δικαιούχος* - με ό,τι χαρτιά προβλέπει η ΤτΕ. Εκκαθαριστικά, ταυτότητες, τι άλλο... βεβαίωση τηλεφωνικού αριθμού και διεύθυνσης; Εν πάσει περιπτώσεο τα κλάσσικά έγγραφα επικαιροποίησης που οριζει η ΤτΕ.
*Αυτό με επιφύλαξη γιατί ενώ όντως ο λογαριασμός έχει συνδικαιούχο, στη δική μου περίπτβση ο συνδικαιούχος είχε ανοίξει ξεχωριστό λογαριασμό οπότε πιθανά να έπρεπε να πάει έτσι κι αλλιώς

Στις ανανεώσεις αρκεί ο ένας απο τους δυο. Αυτά απο μνήμης γιατί πάει κάμποσος καιρός - εγώ όταν είχα επικοινωνήσει αρχικά τηλεφωνικά ήταν αρκετά κατατοπιστικοί
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

ZIRAAT BANK 03 Σεπ 2020 10:23 #85

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Απλά σας ενημερώνω πως με τα κέρδη που αποστέλλονται στην Τουρκία, αυτή η Τράπεζα, εξοπλίζει και χρηματοδοτεί φανατικούς τζιχαντιστές μαχητές, που σκοπό έχουν να εισβάλλουν και στην Πατρίδα μας, καίγοντας και σφάζοντας στο διάβα τους.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 03 Σεπ 2020 10:24 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ZIRAAT BANK 03 Σεπ 2020 16:26 #86

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Απλά σας ενημερώνω πως με τα κέρδη που αποστέλλονται στην Τουρκία, αυτή η Τράπεζα, εξοπλίζει και χρηματοδοτεί φανατικούς τζιχαντιστές μαχητές, που σκοπό έχουν να εισβάλλουν και στην Πατρίδα μας, καίγοντας και σφάζοντας στο διάβα τους.
Επίσης μακριά από την Εθνική διότι χρηματοδοτεί τον Αλαφουζο και αυτός τα βάζει στο ΠΑΟ και κάνει επίθεση στον Ολυμπιακό και στο Μαρινακη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ZIRAAT BANK 25 Σεπ 2020 16:26 #87

  • IoannisD (Dia!84)
  • Το Άβαταρ του/της IoannisD (Dia!84)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • "No news is: Good News!."
  • Δημοσιεύσεις: 65
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 11
  • Κάρμα: -7
1.25μαγκες το πήγε... κοιτάξετε πίνακες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ZIRAAT BANK 25 Σεπ 2020 16:49 #88

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
IoannisD (Dia!84) έγραψε:
1.25μαγκες το πήγε... κοιτάξετε πίνακες.
Τους γλωσσοφαγατε... Αντε τώρα να πάει η "Μαρία" να κάνει προθεσμιακή...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ZIRAAT BANK 26 Σεπ 2020 18:21 #89

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Για 1.6 θα ενισχυα τους τζιχαντιστες, για 1.25 όχι.. :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": CV

ZIRAAT BANK 21 Φεβ 2023 16:24 #90

  • jisegok551
  • Το Άβαταρ του/της jisegok551
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
για 80k προσφέραν 1.20% και βελτίωσαν στο 1.70% για 6 μήνες - για 12 μηνες ανετα και 2%
Φαντάζομαι είναι τα νεα επιτοκία που θα αναρτήσουν οσονούπω στην ιστοσελιδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα