Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό

Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό 20 Μαρ 2020 19:28 #1

  • apollogr
  • Το Άβαταρ του/της apollogr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας για πιθανότητα ενημέρωσης της εφορίας σε περίπτωση κατάθεσης ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό. Συγκεκριμένα:

α) Ζητείτε πάντα ταυτότητα σε περίπτωση κατάθεσης σε γκισέ; Εναλλακτικές λύσεις χωρίς χρήση κάρτας με γνώση μόνο IBAN και στοιχείων λογαριασμού;

β) Αν γίνει κατάθεση σε γκισέ, είτε σε δικό μου είτε σε λογαριασμό οικογενειακού μέλους (όχι έμπορου) μέχρι ποιό ποσό δεν αναφέρεται αυτόματα στην εφορία; Ποσά εως 1000 ευρώ δηλώνονται; Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό 20 Μαρ 2020 21:03 #2

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
apollogr έγραψε:
Φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας για πιθανότητα ενημέρωσης της εφορίας σε περίπτωση κατάθεσης ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό. Συγκεκριμένα:

α) Ζητείτε πάντα ταυτότητα σε περίπτωση κατάθεσης σε γκισέ; Εναλλακτικές λύσεις χωρίς χρήση κάρτας με γνώση μόνο IBAN και στοιχείων λογαριασμού;

β) Αν γίνει κατάθεση σε γκισέ, είτε σε δικό μου είτε σε λογαριασμό οικογενειακού μέλους (όχι έμπορου) μέχρι ποιό ποσό δεν αναφέρεται αυτόματα στην εφορία; Ποσά εως 1000 ευρώ δηλώνονται; Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

Eξυπακουεται ότι πρεπει να ειναι γνωστο το ονομα του καταθετη. Αλλιως θα κυκλοφορουσε ανωνυμα το μαυρο χρημα.

Όλα τα ποσα μπορει να τα μαθει η εφορια, εχει αμεση προσβαση στους τραπεζικους λογ/σμους. Γιατι ανησυχει ςομως? Καθημερινα γινονται αναριθμητες τετοιες δοσοληψιες, σιγα μη τα δηλωναμε κιολας. Μονο στα μεγαλα ποσα μπορει να υπαρχει ελεγχος, ή σε ποσα που είναι τακτικα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό 20 Μαρ 2020 23:38 #3

  • apollogr
  • Το Άβαταρ του/της apollogr
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ για την απάντηση. Από ότι έχω διαβάσει στο forum πολλοί αναφέρουν ότι για ποσά μέχρι 500 ευρώ δεν αναφέρεται τίποτα στην εφορία. Ισχύει κάτι τέτοιο ή το ποσό είναι μεγαλύτερο; Κάποια άλλη άποψη;
Τελευταία διόρθωση: 20 Μαρ 2020 23:39 από apollogr.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό 21 Μαρ 2020 02:57 #4

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
apollogr έγραψε:
Φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας για πιθανότητα ενημέρωσης της εφορίας σε περίπτωση κατάθεσης ποσού σε τραπεζικό λογαριασμό. Συγκεκριμένα:

α) Ζητείτε πάντα ταυτότητα σε περίπτωση κατάθεσης σε γκισέ; Εναλλακτικές λύσεις χωρίς χρήση κάρτας με γνώση μόνο IBAN και στοιχείων λογαριασμού;

β) Αν γίνει κατάθεση σε γκισέ, είτε σε δικό μου είτε σε λογαριασμό οικογενειακού μέλους (όχι έμπορου) μέχρι ποιό ποσό δεν αναφέρεται αυτόματα στην εφορία; Ποσά εως 1000 ευρώ δηλώνονται; Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

απ' οσο ξερω αν κανεις καταθεση απο τα αυτοματα μηχανηματα (οχι atm), μπορεις να βαλεις οτι θελεις σαν πληροφοριες καταθετη. τουλαχιστον σε πειραιως, δεν ζηταει καποιο αποδεικτικο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό 23 Μαρ 2020 03:31 #5

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
pka έγραψε:

απ' οσο ξερω αν κανεις καταθεση απο τα αυτοματα μηχανηματα (οχι atm), μπορεις να βαλεις οτι θελεις σαν πληροφοριες καταθετη. τουλαχιστον σε πειραιως, δεν ζηταει καποιο αποδεικτικο.

Εχω υποψη μου κι εγω αυτα τα μηχανηματα, eay pay oπως λεγονται. Δηλαδη με αυτα μπορει ο πολιτικος να παρει τη μιζα του και να μη ξερει κανει από που προηλθε?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα