Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος!

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 05 Οκτ 2022 23:20 #1

  • john (Ramon)
  • Το Άβαταρ του/της john (Ramon)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
Παρατήρησα λίγο πριν το καλοκαίρι πως αν δεν έχεις κάρτα και λογαριασμό σε τράπεζα πχ Eurobank, Πειραιώς, Εθνική, δεν μπορεί κάποιος πλέον να κάνει κατάθεση σε κάποιον λογαριασμό τρίτου.

Πλέον χρειάζεται στα atm εντός τράπεζας να έχεις κάρτα για να γίνει λένε ταυτοποίηση.

Γιατί συμβαίνει αυτό? Υπάρχει τράπεζα που δεν το κάνει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 06 Οκτ 2022 10:06 #2

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
Γινεται, στα μηχανηματα αυτοματων συναλλαγων, οχι τα atm.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 06 Οκτ 2022 12:02 #3

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Style androids ειναι με menu αλλά το κάνουν σε εσωτερικό μηχάνημα στην Τράπεζα οπου πληρώνεις online και αλλους λογαριασμούς.
Αμα δεν ξέρεις κανενα πρόβλημα φώναξε εναν υπαλληλο ΜΟΝΟ υπάλληλο της Τράπεζας να στο κάνει μεχρι το σημείο πιθανόν να ζητάει κωδικούς κάρτας.
ΜΟΝΟ υπαλλήλους της Τράπεζας ΜΗΝ εμπιστευτείς αλλους "προθύμους".
Αν το κάνεις απο mobile phone να ΜΗΝ το κάνεις απο εφαρμογή της Τράπεζας αλλά απο τον Chrome browser που εχεις κάνει delete του "ιστορικού αναζήτησης" και καθάρισμα με ON/OFF της συσκευής.
Αν δεν εχεις online banking πηγαινε ΜΕΣΑ σε κατάστημα της Τράπεζας και ρώτα να σε βοηθήσει ΜΟΝΟ -ΜΟΝΟ -ΜΟΝΟ υπάλληλος της Τράπεζας.
Εγω εχω ενα νούμερο ΜΟΝΟ για συναλλαγές στην Τράπεζα και αλλο ενα VPN και αυτό για ομιλία.
Προσοχή για on line παραγγελίες απο διαδίκτυο ΜΗΝ δινεται για επιβεβαίωση παραγγελιών το δικό σας νούμερο με το ονομά σας αλλά ξεκάρφωτο φιλου -φίλης κλπ να μην μπορούν με bot μηχάνημα να βρουν αλλά στοιχεία σας.
Τα ιδια και στις συναλλαγές με το Κρατος που τα "ζωντανά" μοίρασαν τον αριθμό κινητού τους και πάρτε πακιστανικό νούμερο ετσι και αλλιώς με viber μιλάνε ολοι.

Μόνο στην Τράπεζα δινουμε αριθμό κινητού μας τηλεφώνου και σε Κ.Α.Ν.Ε.Ν.Α αλλο ..........!!!
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 06 Οκτ 2022 12:46 #4

  • john (Ramon)
  • Το Άβαταρ του/της john (Ramon)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
pka έγραψε:
Γινεται, στα μηχανηματα αυτοματων συναλλαγων, οχι τα atm.

Και στα μηχανήματα δεν γίνεται. Περίπου το 80% των τραπεζών το μηχάνημα πλέον ζητά κάρτα για ταυτοποίηση. Εγώ πχ δεν έχω ούτε κάρτα ούτε web banking αλλά και ούτε λογαριασμό. Πρακτικά δεν μπορώ να κάνω κατάθεση σε μηχάνημα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 06 Οκτ 2022 12:47 #5

  • john (Ramon)
  • Το Άβαταρ του/της john (Ramon)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
PRS33 (PARIS33) έγραψε:
Style androids ειναι με menu αλλά το κάνουν σε εσωτερικό μηχάνημα στην Τράπεζα οπου πληρώνεις online και αλλους λογαριασμούς.
Αμα δεν ξέρεις κανενα πρόβλημα φώναξε εναν υπαλληλο ΜΟΝΟ υπάλληλο της Τράπεζας να στο κάνει μεχρι το σημείο πιθανόν να ζητάει κωδικούς κάρτας.
ΜΟΝΟ υπαλλήλους της Τράπεζας ΜΗΝ εμπιστευτείς αλλους "προθύμους".
Αν το κάνεις απο mobile phone να ΜΗΝ το κάνεις απο εφαρμογή της Τράπεζας αλλά απο τον Chrome browser που εχεις κάνει delete του "ιστορικού αναζήτησης" και καθάρισμα με ON/OFF της συσκευής.
Αν δεν εχεις online banking πηγαινε ΜΕΣΑ σε κατάστημα της Τράπεζας και ρώτα να σε βοηθήσει ΜΟΝΟ -ΜΟΝΟ -ΜΟΝΟ υπάλληλος της Τράπεζας.
Εγω εχω ενα νούμερο ΜΟΝΟ για συναλλαγές στην Τράπεζα και αλλο ενα VPN και αυτό για ομιλία.
Προσοχή για on line παραγγελίες απο διαδίκτυο ΜΗΝ δινεται για επιβεβαίωση παραγγελιών το δικό σας νούμερο με το ονομά σας αλλά ξεκάρφωτο φιλου -φίλης κλπ να μην μπορούν με bot μηχάνημα να βρουν αλλά στοιχεία σας.
Τα ιδια και στις συναλλαγές με το Κρατος που τα "ζωντανά" μοίρασαν τον αριθμό κινητού τους και πάρτε πακιστανικό νούμερο ετσι και αλλιώς με viber μιλάνε ολοι.

Μόνο στην Τράπεζα δινουμε αριθμό κινητού μας τηλεφώνου και σε Κ.Α.Ν.Ε.Ν.Α αλλο ..........!!!

Δεν κατάλαβα τι θες να πεις. :pinch: :blink:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 06 Οκτ 2022 13:36 #6

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
john (Ramon) εγραψε
pka έγραψε:
Γινεται, στα μηχανηματα αυτοματων συναλλαγων, οχι τα atm.

Και στα μηχανήματα δεν γίνεται. Περίπου το 80% των τραπεζών το μηχάνημα πλέον ζητά κάρτα για ταυτοποίηση. Εγώ πχ δεν έχω ούτε κάρτα ούτε web banking αλλά και ούτε λογαριασμό. Πρακτικά δεν μπορώ να κάνω κατάθεση σε μηχάνημα.
Ε
Τοτε πηγαίνεις Ταμείο με την ταυτοτητά σου και κανεις την μεταφορά απο τον Λογαριασμό της Τράπεζάς σου στον αποστολέα των χρημάτων.Aμα δεν εχεις λογαριασμό Τραπέζης δεν μπορείς να κάνεις μεταφορα να "φαίνετε" στην Α.Α..Δ.Ε
Αφου δεν εχεις ουτε κάρτα αλλά ουτε και web banking απο υπολογιστή.

john (Ramon)
Τι δεν καταλαβες;
1.Οτι νούμερο κινητού δινουμε ΜΟΝΟ σε Τράπεζα και σε κ.α.ν.έ.ν.α αλλο ; Το Κρατος τι το θελει το κινητο σου νούμερο;
Να βγείς εξω με την/τον υπαλληλο ραντεβού "μην χαθείτε"; H μήπως να πληρώσεις e-identification ταυτότητα στα €30 ητανε και διπλωμα;
2.Για web banking χρήση οπως κάνουν οι ιδιοι οι Τραπεζικοί απο τον Chrome browser και οχι εφαρμογές κινητού που ειναι επικίνδυνες.

hackers αγοράζουν ενα μεταχειρισμένο bot machine αναζητησης διαδικτύου (το 70% των συναλλαγών με bot machine γινεται) και μπαίνουν στο πρόγραμμά του αλλάζοντας τον αλγόριθμο και κάνουν Search στο διαδίκτυο.
Σε καποιο καταστημα αν εχεις κανει παραγγελία ηλεκτρονικά παιρνουν την οδο και αριθμό σπιτιού -ονοματεπώνυμο και πιθανόν αριθμό τηλεφώνου που το "μοιράζουμε' αέρα -πατέρα κλπ.
Μετα σε αλλα portals -sites κλπ να βρούν και αλλα προσωπικά στοιχεία ονοματεπώνυμο γονέων -ΙΧ δικυκλο κλπ.

Πηγή:
Bot Attacks:
Top Threats and Trends
assets.barracuda.com/assets/docs/dms/Bot...s_report_vol1_EN.pdf
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 06 Οκτ 2022 13:59 #7

  • john (Ramon)
  • Το Άβαταρ του/της john (Ramon)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
PRS33 (PARIS33) έγραψε:
john (Ramon) εγραψε
pka έγραψε:
Γινεται, στα μηχανηματα αυτοματων συναλλαγων, οχι τα atm.

Και στα μηχανήματα δεν γίνεται. Περίπου το 80% των τραπεζών το μηχάνημα πλέον ζητά κάρτα για ταυτοποίηση. Εγώ πχ δεν έχω ούτε κάρτα ούτε web banking αλλά και ούτε λογαριασμό. Πρακτικά δεν μπορώ να κάνω κατάθεση σε μηχάνημα.
Ε
Τοτε πηγαίνεις Ταμείο με την ταυτοτητά σου και κανεις την μεταφορά απο τον Λογαριασμό της Τράπεζάς σου στον αποστολέα των χρημάτων.Aμα δεν εχεις λογαριασμό Τραπέζης δεν μπορείς να κάνεις μεταφορα να "φαίνετε" στην Α.Α..Δ.Ε
Αφου δεν εχεις ουτε κάρτα αλλά ουτε και web banking απο υπολογιστή.

john (Ramon)
Τι δεν καταλαβες;
1.Οτι νούμερο κινητού δινουμε ΜΟΝΟ σε Τράπεζα και σε κ.α.ν.έ.ν.α αλλο ; Το Κρατος τι το θελει το κινητο σου νούμερο;
Να βγείς εξω με την/τον υπαλληλο ραντεβού "μην χαθείτε"; H μήπως να πληρώσεις e-identification ταυτότητα στα €30 ητανε και διπλωμα;
2.Για web banking χρήση οπως κάνουν οι ιδιοι οι Τραπεζικοί απο τον Chrome browser και οχι εφαρμογές κινητού που ειναι επικίνδυνες.

hackers αγοράζουν ενα μεταχειρισμένο bot machine αναζητησης διαδικτύου (το 70% των συναλλαγών με bot machine γινεται) και μπαίνουν στο πρόγραμμά του αλλάζοντας τον αλγόριθμο και κάνουν Search στο διαδίκτυο.
Σε καποιο καταστημα αν εχεις κανει παραγγελία ηλεκτρονικά παιρνουν την οδο και αριθμό σπιτιού -ονοματεπώνυμο και πιθανόν αριθμό τηλεφώνου που το "μοιράζουμε' αέρα -πατέρα κλπ.
Μετα σε αλλα portals -sites κλπ να βρούν και αλλα προσωπικά στοιχεία ονοματεπώνυμο γονέων -ΙΧ δικυκλο κλπ.

Πηγή:
Bot Attacks:
Top Threats and Trends
assets.barracuda.com/assets/docs/dms/Bot...s_report_vol1_EN.pdf

To ερώτημα μου είναι άλλο και το επαναλαμβάνω

Πως κάνουμε πλέον κατάθεση σε μηχάνημα χωρίς κάρτα? Υπάρχουν ακόμα μηχανήματα που το υποστηρίζουν? (μην απαντήσετε πήγαινε στο ταμείο, την ξέρω αυτή τη λύση)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 06 Οκτ 2022 14:28 #8

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Κακως απανταω, αλλά οταν καταλαβαίνεις ΠΟΛΥ περισσότερα σε κάποια θέματα,ασχολουμενως επι 10ετιες καθημερινά, μερικές φορές δεν κρατιεσαι όταν διαβάζεις ασυναρτησίες. Δεν υπάρχει τίποτα ασφαλέστερο από το να μπαίνεις στο web banking ,απο την εφαρμογή κινητού. Σε καμία περίπτωση δεν είναι ασφαλέστερο να μπαίνεις απο browsers, και σίγουρα οχι απο Windows. Τα παραπάνω λινκ δεν αφορούν καν android παρά μόνο Windows. Ενα πράγμα θα γράψω και όποιος καταλαβαίνει λίγο τα βασικά θα το καταλάβει. Στο android (και στο ios παρόμοια είναι η λογική) καθε εφαρμογή, και οι τραπεζικές, γράφουν και διαβαζουν ΜΟΝΟ το φάκελο τους. Δηλαδή αν η εφαρμογή πχ της Eurobank εχει ονομα Eurobank.mitsos.com, εκ κατασκευής του λειτουργικού βλεπει και διαβάζει μονο το φάκελο της που βρίσκεται στη διεύθυνση data/data/eurobank.mitsos.com/
Το ίδιο και κάθε άλλη εφαρμογή. Γέμισε ενα κινητό με 1000αδες ιους (αν υπήρχαν) καθε ιος θα έβλεπε το φάκελο του και κάνεις δε θα μπορούσε ουτε καν να διαβάσει το φάκελο της εφαρμογής της eurobank, οπότε θα υπήρχε ασφάλεια 100% παρα τους ιους. Ιο να διαβάζω απο chrome φτιαχνω και εγω, να διαβάζω τραπεζική ή οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή android, ουτε εγω ούτε κανένας στον πλανήτη. Εχω φάει κανα μηνα αυτό τον καιρό, απλα για να διαβάσω ταα δεδομένα μιας εφαρμογής που θέλω, να τα χρησιμοποιήσω κάπου αλλού (υπόθεση 10 δευτερόλεπτων) στα Windows και αν δεις τι εχω κάνει για να το πετύχω έχοντας δει τον κώδικα της εφαρμογής και τροποποίησω με ειδικά προγράμματα, θα πάθεις πλακα. Ετσι εγκυκλοπαίδικα: Εχω κλωνοποιησει την εφαρμογή δίνοντας έξτρα δικαιώματα που δεν έχει η original, εχω κλωνοποιησει ειδικό file manager που συνεργάζεται με την κλωνοποιημενη εφαρμογή, και μόνο τότε μπορω να γραψω και να διαβάσω τη διεύθυνση της εφαρμογής και μόνο με τον κλωνοποιημενο files manager.. Αυτο δε γίνεται με την καμία χωρίς να συνδέσεις pc και σίγουρα οχι μεσω ίντερνετ ότι και να κατεβάσεις.
Τελος το (σχεδόν) oftopic.
Τελευταία διόρθωση: 06 Οκτ 2022 14:39 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Κατάθεση σε ΑΤΜ χωρίς κάρτα τέλος! 06 Οκτ 2022 14:40 #9

  • john (Ramon)
  • Το Άβαταρ του/της john (Ramon)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
Μην απαντάτε off topic, ρώτησα κάτι παρα πολύ απλό. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα