Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ;

ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 22 Σεπ 2011 11:35 #1

  • darko
  • Το Άβαταρ του/της darko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0
Καλημερα σας,

εκανα προσφατα μια αναληψη ποσου απο τραπεζα της ταξεως των 50.000 ευρω.αποφασισα για λογους ασφαλειας(αναφερομαι στην οικονομικη κριση) να κρατησω στην κατοχη μου την τραπεζικη επιταγη,γνωριζοντας συνειδητα πως σε απευκταια περιπτωση κλοπης μπορει να κλαπει.

η ερωτηση μου ειναι η εξης > μπορω π.χ. μετα απο 6 μηνες να παω στην τραπεζα προσκομιζοντας την επιταγη και να επανακαταθεσω τα χρηματα στο λογαριασμο μου,χωρις συνεπειες ?

Απ' οσο γνωριζω ναι,αλλα αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο απο μενα,θα παρακαλουσα να με διαφωτισει.

ευχαριστω εκ των προτερων

υγ επισης ευχαριστω και τον "τσιγκουνη" για την άμεση πληροφορηση που μου παρειχε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 22 Σεπ 2011 11:55 #2

  • Νομική άποψη
  • Το Άβαταρ του/της Νομική άποψη
Κάθε τραπεζική επιταγή είναι πληρωτέα μέσα σε 8 ημέρες από την ημερομηνία της έκδοσής της.
Μετά την παρέλευση του 8ημέρου ο εκδότης δεν έχει υποχρέωση για πληρωμή της επιταγής είτε διαθέτει είτε όχι χρηματικό υπόλοιπο στο λογαριασμό του.
Η τραπεζική επιταγή εκδόσεως τραπέζης (και όχι ιδιώτη) δεν διαφέρει σε κάτι ως προς αυτή τη νομική αντιμετώπιση.
Απλά επειδή η κάθε αξιόχρεη τράπεζα δεν επιθυμεί να συρθεί σε οποιαδήποτε διαδικασία σε βάρος της με βάση την αγωγική αξίωση λόγω μη πληρωμής, έστω και αν παρήλθε το 8ήμερο, πληρώνει τις εκδοθείσες παρ' αυτήν επιταγές και μετά την παρέλευση της προθεσμίας αυτής.
Άλλωστε η μη πληρωμή της επιταγής μετά την παρέλευση του 8ημέρου δεν απαλλάσσει γενικά (δηλαδή από κάθε νομική επιδίωξη) τον εκδότη από την πληρωμή του ποσού, παρά μόνο δεν τον υποχρεώνει για την πληρωμή στα πλαίσια της έκδοσης του συγκεκριμένου αξιογράφου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 22 Σεπ 2011 15:53 #3

  • darko
  • Το Άβαταρ του/της darko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστω για την τοποθετηση.


Αρα ,αν καταλαβα καλα,μπορω να κρατησω,επ' αοριστον την τραπεζικη επιταγη,και να απαιτησω την εκ νεου πιστωση του (αναληφθεντος) ποσου στον λογαριασμο μου,οταν επανεμφανισω την επιταγη στο γκισε της τραπεζας.

Ορθον ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 22 Σεπ 2011 18:16 #4

  • Νομική άποψη
  • Το Άβαταρ του/της Νομική άποψη
Λογικά ναι στα πλαίσια της πιο πάνω άποψης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 22 Σεπ 2011 18:19 #5

  • Νομική άποψη
  • Το Άβαταρ του/της Νομική άποψη
Το "επ' αόριστον" ας μην ξεπεράσει το 6μηνο γιατί μετά το χρονικό αυτό διάστημα παραγράφονται τα εκ της επιταγής δικαιώματα και τότε μπορεί να υπάρξει άλλη εμπλοκή, χειρότερη της παρέλευσης του 8ημέρου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 22 Σεπ 2011 22:12 #6

  • darko
  • Το Άβαταρ του/της darko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0
ok,ευχαριστω πολυ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 23 Σεπ 2011 01:17 #7

  • ej5 (newagec)
  • Το Άβαταρ του/της ej5 (newagec)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Θα ήθελα να κάνω μια κάπως άσχετη ερώτηση. Μπορεί να μου εξηγίσει κάποιος ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να μεταφέρω ένα κάπως μεγάλο ποσό (50000+) από μια τράπεζα της Ελλάδος σε άλλη εντός Ελλάδος;
Από άποψη τραπεζικών εξόδων. Με ebanking ή με ηλεκτρονική μεταφορά από όσα έχω διαβάσει υπάρχουν αρκετά έξοδα σωστά;
Διαφορετικά με τραπεζική επιταγή τα έξοδα είναι μηδενικά;
Να σημειώσω ότι το ποσό είναι σε δολλάρια και όλοι οι λογαριασμοί θα είναι επίσης σε δολλάρια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 23 Σεπ 2011 01:29 #8

ej5 έγραψε:
Θα ήθελα να κάνω μια κάπως άσχετη ερώτηση. Μπορεί να μου εξηγίσει κάποιος ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να μεταφέρω ένα κάπως μεγάλο ποσό (50000+) από μια τράπεζα της Ελλάδος σε άλλη εντός Ελλάδος;
Από άποψη τραπεζικών εξόδων. Με ebanking ή με ηλεκτρονική μεταφορά από όσα έχω διαβάσει υπάρχουν αρκετά έξοδα σωστά;
Διαφορετικά με τραπεζική επιταγή τα έξοδα είναι μηδενικά;
Να σημειώσω ότι το ποσό είναι σε δολλάρια και όλοι οι λογαριασμοί θα είναι επίσης σε δολλάρια.

Σε ευρώ τουλάχιστον, η επιταγή είναι ανέξοδη.
Αν σε άλλο νόμισμα χρεώνουν κάτι, δεν το ξέρω...
Γιατί δε ρωτάς την ΠΑΡΑΛΗΠΤΡΙΑ τράπεζα; Γιατί εκεί που τα'χεις τώρα τα θέλουν! ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΝΑΛΗΨΗ ΠΟΣΟΥ ΑΠΟ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΤΡΑΠ.ΕΠΙΤΑΓΗ-ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ; 25 Σεπ 2011 00:11 #9

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
prokite na dwsw tin epeixirisi pou exw alla ena mikro poso sto xeri kai ta upolipa se grammatia mou eipan h" se epitagi mipos xaso ta xrimata mou? eine egura ta grammatia? pleeeeeeeees???????????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα