Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Κοινόχρηστα

Κοινόχρηστα 03 Σεπ 2019 02:42 #1

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Γνωρίζει κανείς αν τα κοινόχρηστα των ιδιοκτητών (αποθεματικό, βάψιμο πολυκατοικίας, κλπ.) τα οφείλει ο επικαρπωτής ή ο υψηλός κύριος ενός ακινήτου; Ο διαχειριστής της πολυκατοικίας ισχυρίζεται ότι πρέπει να τα πληρώνει όλα ο επικαρπωτής και μετά τα "βρίσκει" με τον υψηλό κύριο (μάλιστα αρνείται να δώσει απόδειξη σε περίπτωση μερικής εξόφλησης των κοινοχρήστων). Τι γίνεται όμως όταν αυτός που έχει την υψηλή κυριότητα αρνείται να πληρώσει ο,τιδήποτε; Πως μπορεί ο επικαρπωτής να κατοχυρωθεί νομικά; Υπάρχει κάποιος νόμος που να ξεκαθαρίζει τις υποχρεώσεις καθενός, κι αν ναι, ποιος είναι αυτός; 'Έχω ρωτήσει δύο δικηγόρους και ξεκάθαρη απάντηση δεν έχω πάρει...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινόχρηστα 03 Σεπ 2019 03:17 #2

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 803
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 49 (6)
Είναι ανάλογα η σχέση των μερών με την σχέση ιδιοκτήτη-ενοικιαστη αφού ο ενοικιαστής είναι στην ουσία επικαρπωτης και ο ιδιοκτήτης ψ κ. Και είναι ανάλογα πως τα χαρακτηρίζει ο διαχειριστής. Πχ μια επισκευή στο ασανσέρ μπορεί να την βάλει σαν έξοδο ιδιοκτήτη ενώ είναι του ενοικιαστή. Και το βάψιμο ακόμα κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να ανοίκει στον ψκ
Να του πεις να ανοίξει τα στραβάδια του να δει ότι κάθε απόδειξη κοινόχρηστων πολυκατοικίας έχει δυο αποκόμματα ένα για τον ιδιοκτήτη ψκ και ένα για τον ενοικιαστή επικαρπωτή. Ο καθένας παιρνει το δικό του απόκομμα
Υπάρχει δυνατότητα νομικής αντιμετώπισης αλλά κοστίζει
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Κοινόχρηστα 03 Σεπ 2019 09:05 #3

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
vortex έγραψε:
Γνωρίζει κανείς αν τα κοινόχρηστα των ιδιοκτητών (αποθεματικό, βάψιμο πολυκατοικίας, κλπ.) τα οφείλει ο επικαρπωτής ή ο υψηλός κύριος ενός ακινήτου; Ο διαχειριστής της πολυκατοικίας ισχυρίζεται ότι πρέπει να τα πληρώνει όλα ο επικαρπωτής και μετά τα "βρίσκει" με τον υψηλό κύριο (μάλιστα αρνείται να δώσει απόδειξη σε περίπτωση μερικής εξόφλησης των κοινοχρήστων). Τι γίνεται όμως όταν αυτός που έχει την υψηλή κυριότητα αρνείται να πληρώσει ο,τιδήποτε; Πως μπορεί ο επικαρπωτής να κατοχυρωθεί νομικά; Υπάρχει κάποιος νόμος που να ξεκαθαρίζει τις υποχρεώσεις καθενός, κι αν ναι, ποιος είναι αυτός; 'Έχω ρωτήσει δύο δικηγόρους και ξεκάθαρη απάντηση δεν έχω πάρει...

Καλά ξεμπερδέματα... :)

www.toktirio.gr/main/κοινόχρηστα-ενοικιαστή-ιδιοκτήτη/
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Κοινόχρηστα 03 Σεπ 2019 10:27 #4

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
(μια μικρή παρενθεσούλα γλωσσική κυρίως: στη νομική ορολογία η κυριότητα είναι 'ψιλή' & όχι 'υψηλή')
www.kamouzis.gr/diafora-epikarpias-apo-psili-kyriothta/
www.odigostoupoliti.eu/ti-einai-psili-ky...ikarpia-sta-akinita/
www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/voith...-kyriotita-epikarpia
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα