Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Γυμναστική

Γυμναστική 21 Ιουλ 2019 20:39 #55

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
10 rules to stay sexy and save money
monevator.com/my-10-rules-to-stay-sexy-and-save-money/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 14 Σεπ 2021 09:54 #56

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Fit σε τέσσερα δευτερόλεπτα;
www.kathimerini.gr/k/k-magazine/56149421...essera-deyterolepta/
Τι είναι η Υψηλής Έντασης Διαλειμματική Προπόνηση και πώς μπορεί να σας βοηθήσει να χτίσετε αντοχή, μυϊκή μάζα και καλή φυσική κατάσταση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), Καράντη Μαρία (cross)

Γυμναστική 27 Σεπ 2021 11:48 #57

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Fit σε τέσσερα δευτερόλεπτα;
www.kathimerini.gr/k/k-magazine/56149421...essera-deyterolepta/
Τι είναι η Υψηλής Έντασης Διαλειμματική Προπόνηση και πώς μπορεί να σας βοηθήσει να χτίσετε αντοχή, μυϊκή μάζα και καλή φυσική κατάσταση.

Επί 23 συνεχόμενα χρόνια γυμνάζομαι κ έχω χρησιμοποιήσει ότι πρόγραμμα γυμναστικής υπάρχει κ δεν υπάρχει.
Το συμπέρασμα μου είναι πως χρειάζεται συνδυασμός ασκήσεων , απαραίτητα με βάρη, συν αεροβικής, τουλάχιστον μισής ώρας, το λιγότερο, χωρίς διάλειμμα.
Βάρη κ αεροβική.
Ποτέ το ένα ή το άλλο μόνο του.
Το θέμα είναι ατελείωτο, αλλά θα θα ενδιέφερε η συζήτηση εδώ.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Γυμναστική 28 Σεπ 2021 07:23 #58

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Μιας & τό'φερε η κουβέντα, να πω πως & γω γυμνάζομαι καθημερινά από παιδί. Δεν έχω τους 'τέλειους κοιλιακούς', ούτε με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει η δύναμη, η αντοχή, η εγρήγορση, ο 'υγιής νους σε υγιές σώμα'.
Όλα αυτά τα χρόνια έχω ασχοληθεί ενεργά με martial arts (διάφορα στυλ), με βάρη ('μπόλικα'), με (χειμερινή) κολύμβηση, με ορειβασία, με μπάσκετ, με γιόγκα, με χορό (διάφορα είδη), με ενόργανη, με ακροβατικά, με ποδηλασία, με αθλήματα ρακέτας, με κωπηλασία, με στίβο & ούτε & γω θυμάμαι τι ακόμη. & όλα αυτά 'από εμένα για εμένα', όχι για πρωταθλητισμό & χωρίς καμία διάθεση ανταγωνιστική.

Από την εμπειρία μου & την κατανόησή μου, χωρίς να είμαι κάπου 'ειδήμονας' (μακριά από μένα οι 'αυθεντίες'), θα έλεγα πως απόλυτος κανόνας δεν υπάρχει. Ούτε είναι όλα για όλους. Είναι τι ταιριάζει στον καθένα ανάλογα με την ηλικία, το φύλο, τη διάπλαση, τις ικανότητες/δυνατότητες, τον τόπο & τρόπο ζωής & εργασίας, τις αναζητήσεις & τη φάση της ζωής του/της, τον χαρακτήρα, αλλά & από τι κάποιος/α αντλεί ευχαρίστηση & πληρότητα.

Αν έπρεπε παρ'όλ'αυτά να αναφέρω κάτι γενικό για (σχεδόν) όλους, θα ήταν αυτό:
ένας συνδυασμός από συχνή άσκηση (αυτή που όπως προείπα ταιριάζει στον καθένα), υγιεινή (όσο το δυνατόν) διατροφή, αποφυγή (πάλι όσο το δυνατόν) καταχρήσεων, επαρκής ξεκούραση, αλλά & μια (επίσης όσο το δυνατόν) ήρεμη & ειρηνική ζωή, με θετική διάθεση, χωρίς περιττά άγχη, φοβίες & προστριβές (όλα αυτά δηλ. που δηλητηριάζουν έναν άνθρωπο 'ψυχοσωματικά').
Α & χιούμορ.
:lol:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), sosimple

Γυμναστική 30 Σεπ 2021 15:51 #59

  • che
  • Το Άβαταρ του/της che
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: -2
θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω, θα προσθέσω σαν εναν απλό κανόνα ότι οι κοιλιακοί χτίζονται στην κουζίνα και οχι στα γυμναστήρια :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Γυμναστική 30 Σεπ 2021 17:26 #60

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Εγω εχω μια 10ετια που γυμνάζομαι. Τρέχω 10 χλ, 2 φορες την εβδομάδα απο 1 ωρα τη φορά δηλαδή, και μετά κανα μισάωρο κανω 3x20 κάμψεις, 3x70 κοιλιακούς.
Τρώω χάλια, πολυ πατάτα τηγάνιτη, αυγά και τηγανητά γενικα,κρέπες, πίτσες :) αλλά αυτο το πρόγραμμα με κρατάει μια χαρα. Απο 95+ κιλά που ειχα φτάσει προ 10ετιας (καπνιζα και 3 πακέτα τη μερα που το έχω πλέον κόψει) ειμαι πλέον 10 χρόνια 75 κιλά περίπου. Προγουλια είχαν πέσει, ειχα κοιλιά σαν εγγυος, τωρα ειμαι εξαιρετικά σωματικά, με γράμμωση και ιδανικό βάρος για το ύφος μου 1.80 σε συνδυασμό οτι τα κιλά που εχω τωρα είναι και σε μύες. Λιγα βαρη πρέπει να προσθέσω, ίσως το κανω κάποια στιγμή. Κατά καιρούς τρέχω και περισσότερο βέβαια, εχω φτασει και τα 30 χιλ τρεξιμο χωρίς στάση, και καμια 50ρια ποδήλατο. Μοιάζω τουλάχιστον 10 χρόνια νεότερος. Αν σκεφτείς οτι ειναι συνολικά 3 ωρες γυμναστική τη βδομάδα για να γίνεις απο άθλιος, εξαιρετικά καλός αξίζει τον κόπο σίγουρα. Βέβαια εγω έκοψα και τσιγάρο.
Γενικά οτι κανείς καλό είναι, οσο μπορεί ο καθένας και οτι του ταιριάζει. Το σημαντικό ειναι να το κανείς ΜΟΝΙΜΑ. Να γυμναστείς φοβερά για 6 μηνες και μετα να τα παρατήσεις γιατί απλούστατα δεν αντέχεις να κάνεις μονιμα αυτο που έκανες το προηγούμενο 6μηνο, δεν έχει νόημα. Συνήθως αυτο που ξεκινάς και δεν παράτας ποτέ, ειναι το τρεξιμο. Οι ενδορφινες που παράγει σε κάνουν να θες κατα διαστήματα να πας, χωρίς να κανεις αγγαρεία καθε φορα. Σε συνδιασμο με μουσική, οτι δε χρειάζεται παρέα, το κανείς οπότε θες, οτι ωρα θες, το κάνει απο τις καλύτερες επιλογές. Αρκεί να σου ταιριάζει. Δεν κάνουν ολα για ολους συμφωνώ.
Εξαιτίας μου, έχουν ξεκινήσει γυμναστική, σχεδόν ολοι οι φίλοι και πολλοί γνωστοί, επειδή θυμούνταν πως ειμουν και πως έγινα..
Τελευταία διόρθωση: 30 Σεπ 2021 17:34 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Γυμναστική 23 Οκτ 2021 22:56 #61

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Προσωπική εκτίμηση λόγω bodybuilding που εκανα ειναι "οποιος βιαζεται σκοντάφτει" το οποιον σημαινει οσακις προσπαθούσα να βγαλω "γρήγορα" το ημερησιο πρόγραμμα βαρών ΠΑΝΤΑ ειχα τραυματισμούς ,και καψιμο των μυών.
Οποτε "παω σιγά γιατί βιάζομαι" υπο την εννοια θελω να "κτίσω" σωμα αλλά και ουτε και απλά να κανω αρση βαρών (καμμια σχεση το ενα με το αλλο).
Στο τρεξιμο στο ποδηλατο και κολύμβηση δεν ξερω ισως να ειναι καλό αλλά ακομα καλύτερο ειναι η αναπαυση να "μην το παρα-τραβάμε" γιατι στο γυμναστηριο -παραλία θελουμε να ξαναπάμε .......
Καθε αθλημα παιδια εχει την τεχνική του απο το πως θα πιασεις την μπαρα κλπ δεν υπάρχουν μυστικα στην γυμναστική εφοσον δεν εχετε "παρει" βοηθηματα και εισαστε "καθαροί" μην πλακωνεσται στους ντενεκέδες τις πρωτείνες κλπ αυτα ειναι για επαγγελματίες που ομως παιρνουν και αλλα τοσα "βοηθητικά" να γλυτώσουν τα συκωτια και τους νεφρούς απο παρακρατήσεις υγρών.
Ειχα την τιμή στο γυμναστήριο να ειχατον Γιαννη Γκινη επισυνεχόμενα ετη Πρωταθλητής Ελλάδος και Ευρώπης που τουλάχιστον στο bodybuilding μου εμαθε αρκετα πραγματα αλλά μου ξεκοψε απο την αρχή "τσού" απο αναβολικά αν και ποτεδεν τα ηθελα γιατι ειχα ρωτήσει γιατρό.
Πολλή καλο παλληκάρι ομορφόπαιδο απο την Ροδο μου ειχε πει οτι αυτον τον ειχε παρει μια Αμερικάνικη αλυσίδα αθλητικής διατροφής + εκανε αναβολικά λόγω επαγγελματικού bodybuilding αλλά μου ειχε πει οτι οι Αμερικάνοι του εδιναν τα διπλάσια απο αυτα που επαιρνε για να προστατέψει το συκωτι -καρδιά -νεφρούς κλπ.
Αν στα γραψω μου ειχε πει για να ¨πατηθείς" ζημια θα σου κανω παρα καλό γιατι θα παςσαν μλκ και θα παρεις τα μισα για να "φουσκώσεις" και δεν θα παρεις τα "αντιδοτα" προστασία για συκωτι -νεφρά κλπ.
Οποτε ειχα αρκεστεί στην εφεδρίνη για να μου δινει μια "ανασα" να "βγάλω" προπόνηση 3-4 ωρες καθημερινά αφού μετα την προπόνηση εβγαζα και μια ωρα διαδρομο τρεξιμο + ειχα και την οικοδομή που εκτιζα το σπίτι μου......+ξενύχτι καθε ημερα το "normal" 01:30 + ξυπνημα απο τις 05:30 καθε μερα και............να μην παραλέιψω καπνιζα και 2 πακέτα τσιγαρα την ημέρα.
Oπως καταλαβαινετε δεν εκανα απλά γυμναστική αλλά προσπαθούσα να σακατευτώ ειτε υγειονομικά ειτε σωματικά .
Γιατι τα σταμάτησα;
Απλά μου την εσπαγε οταν πηγαινα να κατσω σε bar και χωρίς να παραγγείλω μου ερχοντουσταν παραγγελία τα ποτα ......και στην αρχή κυριολεκτικά δεν καταλαβαινα γιατι ελεγα θα με μπέρδεψαν με κανενα θαμωνα ας το πιώ και τι εγινε αλλα οταν συνεχιστηκε και αλλη και αλλη φορα αναρρωτήθηκα να δείς οι μλκ που θα μας πέρασαν για μπράβους και πλήρωνα αμμεσα και εφευγα λεγοντας στις κοπέλες οτι καμμια σχεση δεν εχουμε με οτι φανταζεσαι......συγνώμη και παλι......
Ουτε για πλάκα δεν ειχε παει το μυαλό μου "κομμάτια" απο την κουραση που αραδιαζομουνα στην μπαρα αν και μου ειχαν πει για security και "τετοια" και ειχα πει οτι κανω γυμναστική βαρη για "παρτυ" μου δεν εχω και ουτε ποτε ειχα αναγκη δοξα τον θεό για δουλειά........χρονο για να τα "ξυνω"ειχα αναγκη και δεν εβρισκα ...
Ποτε δεν εχω σηκώσει το χερι μου να κτυπήσω ανθρωπο η ζωο δοξα τον θεό καμμια φορα οι Αγιοι μας προστατεύουν η προστατευουν τους αλλους "μην τις αρπάξουν" η και τα δυο δεν ξερω.
Οπότε ακολουθώ την παλια συνταγή θεός χωρεστον του αλησμονητου ομορφόπαιδο παιδαράς του Ροδίτη Γιαννη Γκινη τρωμε "οτι πετάει και οτι κολυμπάει"......και οταν βρισκω χρόνο κολύμπι -κολύμπι -κολύμπι η καλύτερη ασκηση.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Γυμναστική 08 Δεκ 2021 12:03 #62

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
PRS33 (PARIS33) έγραψε:
Οπότε ακολουθώ την παλια συνταγή θεός χωρεστον του αλησμονητου ομορφόπαιδο παιδαράς του Ροδίτη Γιαννη Γκινη
Πέθανε ?
Ή μήπως τον μπερδεύεις με τον συνονόματο δημοσιογράφο ?
Στη γειτονιά μου πάντως είναι το 'σιδεράδικο' του Σπύρου (του Μπουρνάζου).
Για τα λοιπά περί βιασύνης, αναβολικών, μη βίας κλπ, συμφωνούμε.

che έγραψε:
θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω, θα προσθέσω σαν εναν απλό κανόνα ότι οι κοιλιακοί χτίζονται στην κουζίνα και οχι στα γυμναστήρια :laugh:
Εγώ να δεις πόσο λατρεύω το μαγείρεμα & τη 'μασαμπούκα'.
& επειδή βαριέμαι το ατελεύτητο σφυροκόπημα/'κυρ-ελέησον' των κοιλιακών, ανακάλυψα άλλο 'σύστημα':
www.news4health.gr/ygeia/10575/meleti-me...-me-1-000-koiliakoys
(βοηθάει & στη χώνεψη B)).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 08 Δεκ 2021 18:06 #63

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Θερμίδες μπορεί να καις και περισσότερες παίζοντας 10 ωρες φιφα.. Το θέμα ομως είναι οτι δεν γυμνάζεις τους κατάλληλους μυες για να σφυξουν και να ξανα αναγέννηθουν. Εχω έναν φίλο που τρώει τρομακτικα καλύτερα και ποιο υγείηνα από μενα. Επίσης αποφάσισε να περπατάει αρκετά. Έχει μια κοιλία ομως σαν ταβερνιαρης ή εγγυος 7 μηνών. Οι μυες του έχουν χαλαρώσει, και δίαιτα πινας να κανει, χωρις έντονη γυμναστική δεν φτιάχνει αυτο. Την είχα και εγω κάποτε και ξέρω ποσο δύσκολα φεύγει. Με απλο περπάτημα, δεν.. Και ας καιει θερμιδες. Τρωω πίτσες κρέπες, πατατάκια, κάθε μερα τηγανιτες πατάτες. Ο ορισμός της κακής διατροφής. Και ειμαι ανω των 45..Αμα με δεις μπαίνω σε μαγαζιά και λενε εξυπηρέτησε τον νεαρο..: )
Οκ είναι και θεμα γονιδίων που μικρό δείχνω. Αλλα πριν 20 χρόνια με κοιλιά ταβερνιαρη απ την ακινησία και 3 πακέτα τσιγάρα την ημέρα σα ταβερνιαρης ειμουνα. Η γυμναστική, έντονη και στοχευμενη, και η απλή κίνηση καυσεων θερμίδων, έχουν εκ διαμέτρου διαφορετικα αποτέλεσματα, αυτο προσπάθω να εξηγησω. Όποιος θέλει να αλλάξει το σώμα του, ειδικά όταν αυτο έχει χαλάσει, αυτή είναι η λύση. Αν το φτιάξεις, συντηρηται (κάπως) και με τέτοια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα