Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Δάσκαλοι και καθηγητές

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Μαρ 2012 20:54 #10

  • Αλέξανδρος (detari)
  • Το Άβαταρ του/της Αλέξανδρος  (detari)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 119
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-15)
ΑΓΓΕΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:
Αρέσει βλέπω σε πολλους εδω μέσα να ριχνουν λάσπη στις διαφορες κοινωνικες ομάδες εργαζομένων. Μπραβο στους παπαγάλους. Ολοι οι εργαζόμενοι αισθάνονται την κρεμάλα στο λαιμό. Και εσυ ανωνυμε χρηστη συνέχισε να ρίχνεις λασπη στους δασκάλους των 560 ευρω στην κάθε γωνιά της Ελλάδος. Ριξε λασπη στους ταριφες στους φαρμακοποιους στους δημοτικους υπαλληλους στους στους στους.....αν σου αρεσει συνέχισε, όμως να σου θυμίσω οτι και τότε τα γερμανικα παπαγαλάκια έτσι έκαναν προπαγάνδα με καθε τρόπο πριν βομβαρδίσουν την Αθήνα....

Ετσι λοιπον εε Εγω ριχνω λάσπη και εσυ να ερθεις να μου ριξεις τα λεφτα που εχω δωσει σε φροντηστ'ηρια απο το δημοτικο στα παιδια μου.πανέξυπνε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Μαρ 2012 21:07 #11

  • Αλέξανδρος (detari)
  • Το Άβαταρ του/της Αλέξανδρος  (detari)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 119
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-15)
Ανώνυμος έγραψε:
Προς όλους τους άσχετους: μακριά από την εκπαίδευση, σας βλέπουμε όταν έρχεστε και ρωτάτε για τα παιδιά σας. Εδώ δεν μπορείτε να κουμαντάρετε ένα (το δικό σας) και απορείτε πώς μπορούμε εμείς με 25 (τουλάχιστον). Αφήστε τις ανοησίες για τις μέρες εργασίας. Υπάρχει εργασία και εργασία. Ο υπάλληλος κλείνει το γραφείο και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο. Αλλά πού να σκεφτείτε ότι για τα παιδιά σας και την παιδεία που παίρνουν ο δάσκαλος πρέπει να είναι καλοπληρωμένος... μία ζωή με τρεις κι εξήντα την έβγαζε. Αντί να τον κατηγορείτε για τα 950 που παίρνει μετά από 10 χρόνια στην εκπαίδευση, δείτε κάτί τριχίλιαρα που παίρνουν καθαρίστριες στη ΔΕΗ. Και κάτι τελευταίο, τα τελευταία 10 χρόνια η επετηρίδα έχει καταργηθεί και οι διορισμοί γίνονται κυρίως μεσω ΑΣΕΠ με εξετάσεις. Να δω σε ποιά ΔΕΗ, ΟΤΕ, Δήμο και αναπτυξιακές μπήκαν αξιοκρατικά... άντε γιατί ο κάθε άσχετος κάθεται και μιλάει για την εκπαίδευση...

α)Δική σας και οχι των γονιων ειναι δουλεια να μαθουν τα παιδια γράμματα
β)δηλαδη εσεις οταν φευγετε απο το σχολειο με τι αλλο ασχολεισθε ?
Γ)καμμια αντιρρηση να παρετε τα διπλα λεφτά, αλλα χωρις μονιμοτητα για να τα δουλεψετε κιολας
δ)η επετηριδα καταργηθηκε κλιμακωτά,αλλα στο εξωτερικο για να γινεις εκπαιδευτικος υπαρχουν αλλες 3 αξιολογησεις εκτος του πτυχιου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Μαρ 2012 22:14 #12

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Τα παιδιά πηγαίνουν στο σχολείο με πρώτη (και κύρια έλλειψη) αυτή της κοινωνικής παιδείας. Αυτή τους βάζει εμπόδια στην όποια ακαδημαϊκή τους παιδεία. Πάσχουν από άρνηση μάθησης. Αυτό οφείλεται στο σπίτι (οι γονείς) και στο στενό περίγυρο. Μην βάζετε εύκολα σε συγκρίσεις την Ελλάδα με το εξωτερικό, γιατί ο μέσος πολίτης, τουλάχιστον της δυτικής Ευρώπης, δεν έχει σχέση με τον μέσο αρπακολατζή Έλληνα. Και αυτό σου το λέω σαν κάτοχος τεχνικού γραφείου για 15 χρόνια, όχι σαν δικηγόρος δημόσιων υπαλλήλων. Εχω συναναστραφεί με αρκετών ειδών επαγγέλματα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 06 Μαρ 2012 22:15 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Μαρ 2012 23:45 #13

  • apom
  • Το Άβαταρ του/της apom
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 99
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1
Ανώνυμος έγραψε:
Προς όλους τους άσχετους: μακριά από την εκπαίδευση, σας βλέπουμε όταν έρχεστε και ρωτάτε για τα παιδιά σας. Εδώ δεν μπορείτε να κουμαντάρετε ένα (το δικό σας) και απορείτε πώς μπορούμε εμείς με 25 (τουλάχιστον). Αφήστε τις ανοησίες για τις μέρες εργασίας. Υπάρχει εργασία και εργασία. Ο υπάλληλος κλείνει το γραφείο και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο. Αλλά πού να σκεφτείτε ότι για τα παιδιά σας και την παιδεία που παίρνουν ο δάσκαλος πρέπει να είναι καλοπληρωμένος... μία ζωή με τρεις κι εξήντα την έβγαζε. Αντί να τον κατηγορείτε για τα 950 που παίρνει μετά από 10 χρόνια στην εκπαίδευση, δείτε κάτί τριχίλιαρα που παίρνουν καθαρίστριες στη ΔΕΗ. Και κάτι τελευταίο, τα τελευταία 10 χρόνια η επετηρίδα έχει καταργηθεί και οι διορισμοί γίνονται κυρίως μεσω ΑΣΕΠ με εξετάσεις. Να δω σε ποιά ΔΕΗ, ΟΤΕ, Δήμο και αναπτυξιακές μπήκαν αξιοκρατικά... άντε γιατί ο κάθε άσχετος κάθεται και μιλάει για την εκπαίδευση...

Επειδή λοιπόν υπάρχουν και σχετικοί φίλε μου... είμαι στον χώρο της εκπαίδευσης πάνω από 12 χρόνια ( φροντιστήρια ). Προσπαθώ πάντα να δικαιολογήσω τους καθηγητές ιδίως στην τρίτη λυκειου λέγοντας στους μαθητές ότι και τον καλύτερο καθηγητή να βάλεις σε μία τάξη 25 μαθητών πάνω από 2 λεπτά με τον καθένα δεν μπορεί να ασχοληθεί... οπότε δεν υπάρχει και αποτέλεσμα... ΑΛΛΑ δεν είναι δυνατόν ο 1 στους 2 μαθητές Γ Λυκείου να μην γνωρίζουν να λύσουν προβλήματα πέμπτης και έκτης δημοτικού... ΝΑΙ όπως άκουσες φίλε μου... το γνώριζες??? κι αν το γνώριζες τι βαθμούς τους έβαλες.... γιατί τους αφήνετε να περνάνε τις τάξεις χωρίς βασικές γνώσεις κι έρχονται τρίτη λυκείου θέλοντας να δώσουν παννελήνιες ενώ δεν είναι σε θέση να δώσουν ούτε εξετάσεις εισαγωγής στο γυμνάσιο... γιατί κοροιδεύτε γονείς και μαθητές με τους βαθμούς που βάζετε??? Αλλά φταίνε και οι γονείς που δεν απαιτούν πραγματικούς βαθμούς... για τα παιδιά τους....

Και φυσικά έχω ακούσει για καθηγητές που αντί να κάνουν μάθημα πίνουν το καφέ τους την ώρα του μαθήματος βάζοντας κάποια άσκηση για να περνάει η ώρα, κι άλλα ευτράπελα.... και σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει αξιολόγηση... δεν καταλαβαίνω γιατί την φοβούνται τόσο πολύ.... αν δεν αρέσει ή θεωρούν οι καθηγητές ότι παίρνουν λίγα χρήματα για τις 20 ώρες την εβδομάδα εργασίας... υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 07 Μαρ 2012 02:03 #14

  • tham
  • Το Άβαταρ του/της tham
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0 (1)
μερικοι απαιτουν απο τους αλλους να ειναι τιμιοι,παιδαγωγοι, λειτουργοι, κλπ κλπ αλλα για τον εαυτουλη τους....
1) παντα ειχα την περιεργεια, τι επαγγελμα κανει καποιος και του περισσευουν τοσα ωστε να κανει ιδιαιτερα στα παιδια του απο το δημοτικο.
ναι σωστα απαντησατε ολοι σας (απο μεσα σας ομως γιατι δημοσιως δεν το λεμε μη μας διαβασει κανα σδοε)
2) και για ποιον ακριβως λογο πλακωνει απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο στα φροντιστηρια τον κανακαρη του?
ναι σωστα απαντησατε ολοι σας, γιατι θελει το "καμαρι" του να ξεχωρισει απο τους υπολοιπους εστω και αν ειναι τεμπελης, αργοστροφος αδιαφορος κλπ κλπ και μεσω της επιτυχιας του κανακαρη να επιδειχθει ο γονιος που συνηθως ειναι ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.
γιατι αυτος ο γονιος δεν θελει να γινεται σωστο μαθημα στο σχολειο, ωστε οσοι δεν εχουν "παραδες" να μην μαθουν τιποτα και να ξεχωρισει ο "μονοφθαλμος", ο γιοκας που λεγαμε ντε.
επιτηδες χρησιμοποιω καυστικους ορους για να προκαλεσω μερικους αλλα και να ειμαι κατανοητος γιατι αν τα γραψω σε γλωσσα "παιδαγωγου" μερικοι θα τα βαλουν στο google για μεταφραση.
Υ.Γ.1 αυτα τα γραφει καποιος που σαν μαθητης δεν εχει κανει στη ζωη του ουτε ΜΙΑ ωρα φροντιστηριο και σαν "λειτουργος" δεν εχει κανει ουτε ΜΙΑ ωρα ιδιαιτερο και εγινε δημοσιος υπαλληλος με εξετασεις.
Υ.Γ.2 υπαρχει περιπτωση σε μια χωρα που το "αρπα κολλα" ειναι θρησκεια η εκπαιδευση να λειτουργουσε κανονικα?
Υ.Γ.3 σε ολο το ελληνικο δημοσιο πηγαινετε με σκυμμενο το κεφαλι και λαδωνετε για να σας κανουν την δουλεια που ειναι υποχρεωμενοι να κανουν και τους λετε και ευχαριστω, τους εκπαιδευτικους επειδη δεν χρειαζεται να τους λαδωσετε τους υποτιματε και τους λοιδωρειτε. κακομοιρηδες....
Τελευταία διόρθωση: 07 Μαρ 2012 02:04 από tham.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 07 Μαρ 2012 02:35 #15

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 07 Μαρ 2012 10:56 #16

  • Αλέξανδρος (detari)
  • Το Άβαταρ του/της Αλέξανδρος  (detari)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 119
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-15)
tham έγραψε:
μερικοι απαιτουν απο τους αλλους να ειναι τιμιοι,παιδαγωγοι, λειτουργοι, κλπ κλπ αλλα για τον εαυτουλη τους....
1) παντα ειχα την περιεργεια, τι επαγγελμα κανει καποιος και του περισσευουν τοσα ωστε να κανει ιδιαιτερα στα παιδια του απο το δημοτικο.
ναι σωστα απαντησατε ολοι σας (απο μεσα σας ομως γιατι δημοσιως δεν το λεμε μη μας διαβασει κανα σδοε)
2) και για ποιον ακριβως λογο πλακωνει απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο στα φροντιστηρια τον κανακαρη του?
ναι σωστα απαντησατε ολοι σας, γιατι θελει το "καμαρι" του να ξεχωρισει απο τους υπολοιπους εστω και αν ειναι τεμπελης, αργοστροφος αδιαφορος κλπ κλπ και μεσω της επιτυχιας του κανακαρη να επιδειχθει ο γονιος που συνηθως ειναι ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.
γιατι αυτος ο γονιος δεν θελει να γινεται σωστο μαθημα στο σχολειο, ωστε οσοι δεν εχουν "παραδες" να μην μαθουν τιποτα και να ξεχωρισει ο "μονοφθαλμος", ο γιοκας που λεγαμε ντε.
επιτηδες χρησιμοποιω καυστικους ορους για να προκαλεσω μερικους αλλα και να ειμαι κατανοητος γιατι αν τα γραψω σε γλωσσα "παιδαγωγου" μερικοι θα τα βαλουν στο google για μεταφραση.
Υ.Γ.1 αυτα τα γραφει καποιος που σαν μαθητης δεν εχει κανει στη ζωη του ουτε ΜΙΑ ωρα φροντιστηριο και σαν "λειτουργος" δεν εχει κανει ουτε ΜΙΑ ωρα ιδιαιτερο και εγινε δημοσιος υπαλληλος με εξετασεις.
Υ.Γ.2 υπαρχει περιπτωση σε μια χωρα που το "αρπα κολλα" ειναι θρησκεια η εκπαιδευση να λειτουργουσε κανονικα?
Υ.Γ.3 σε ολο το ελληνικο δημοσιο πηγαινετε με σκυμμενο το κεφαλι και λαδωνετε για να σας κανουν την δουλεια που ειναι υποχρεωμενοι να κανουν και τους λετε και ευχαριστω, τους εκπαιδευτικους επειδη δεν χρειαζεται να τους λαδωσετε τους υποτιματε και τους λοιδωρειτε. κακομοιρηδες....

Ακριβως αυτο λεμε και εμεις.Οτι ειστε κομπλεξικοι τεμπέληδες και ανικανοι να μαθετε γραμματα στα παιδια μας και αναγκαζόμαστε να πληρώνουμε ιδιαίτερα για να καλύπτουμε τις ελλείψεις τους απο εσας. Ομως αυτο σιγά σιγά θα αλλαξει με την αξιολόγηση που θα γινεται και βλεπω να βρεθειτε το 70% στο πατο.Αρκετα σας διπλοπληρώσαμε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 07 Μαρ 2012 12:02 #17

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Δεν είναι οι εκπαιδευτικοί κομπλεξικοί αγράμματοι και τεμπέληδες. Τέτοιοι είναι οι συγκεκριμένοι γονείς που αδυνατούν να δώσουν στα παιδιά τους τη βασική κοινωνική παιδεία, κι έτσι αυτά έρχονται στο σχολείο με δεδομένη αντίληψη ότι πρέπει να περάσουν μερικά χρόνια ευχάριστα μέχρι να τους βολέψουν κάπου οι δικοί τους ή το σύστημα, οριστικά. Το φροντιστήριο γίνεται ακριβώς για αυτό το λόγο, να περάσει το παιδί στην καλή τη σχολή, που θα του δώσει άκοπα και αβίαστα χρήμα, να γίνει γιατρός, μηχανικός ή δικηγόρος, θαρρείς και δεν υπάρχουν άλλες σχολές που μπορεί να βγάλει ένα καλό μεροκάματο. Να σπουδάσει το παιδί κάποια από τις χρυσές ειδικότητες, να γίνει μελλοντικά μέρος κάποιας συντεχνίας από αυτές που πηδάνε τον Ελληνα τα τελευταία 50 χρόνια.
Κι έρχονται τώρα οι γονείς αυτών των παιδιών σαν τιμητές, και ζητάνε τα ρέστα που δεν καταφέρνουν οι καθηγητές να τους στείλουν τσάμπα στη σχολή που θα εξασφαλίσει στο παιδί τη μαγική διαβίωση, αυτή τη ψευδαίσθηση που είχαν κι αυτοί και ίσως δεν κατάφεραν ποτέ να αποκτήσουν. Και τους φταίνε πάλι οι καθηγητές που αναγκάζονται να στείλουν τα παιδιά στα ιδιαίτερα. Άμα βλέπεις ότι ο γιόκας σου δεν το 'χει να γίνει γιατρός, γιατί συνεχίζεις να τον ταλαιπωρείς;
Πάω τις προάλλες στο γυμνάσιο να πάρω βαθμούς για το μικρό, και να στέκεται μπροστά κορδωμένος σαν γαλοπούλα, ένας τυπικός Ελληνας Μήτσος και να την λέει με έπαρση στον καθηγητή: "το παιδί μου... έτσι, το παιδί μου αλλιώς... μέτρησα καμιά 15 φορές "το παιδί μου". Ο καθηγητής είναι άχρηστος επειδή "το παιδί του" δεν τα παίρνει τα γράμματα, και του βάζει χαμηλούς βαθμούς και πέφτει η αυτοεκτίμηση του και δεν θα περάσει σε καλή σχολή μετά από 5 χρόνια...
Εγώ ξέρω κατά βάθος τι θα μπορούσε να θέλει: Να απολυθούνε όλοι οι Δ.Υ και όλα τα λεφτά να τα πάρει "το παιδί του", να γίνει γιατρός, μηχανικός, δικηγόρος, να κλέβει τους φουκαράδες και να πάνε να ... όλοι οι υπόλοιποι. Το "παιδί μου" θα γίνει αυτός που δεν κατάφερα να γίνω εγώ: καλύτερος κλέφτης. Και αυτοί που βλέπουν συνέχεια μπροστά τους κομπλεξικούς, αγράμματους και τεμπέληδες, πολύ φοβάμαι ότι προβάλουν το εγώ τους στους άλλους.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 07 Μαρ 2012 13:09 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 07 Μαρ 2012 12:29 #18

  • gibson
  • Το Άβαταρ του/της gibson
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 38
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (-1)
Πες τα,χρυσόστομε!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα