Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 15 Ιουλ 2012 19:37 #55

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
χαχχαχαχαχαχαχα
κοίτα που στο τέλος θα βγούνε και θύματα οι καημένοι οι δ/υ !

ότι και να κάνετε όσο και να σας χαϊδεύουν και απολύσεις θα γίνουν και περικοπές στους μισθούς σας θα γίνουν και όλα θα γίνουν λίγο υπομονή :laugh:

εμείς στον ιδιωτικό τ μπανάνα τ φάγαμε τώρα σειρά σας :lol:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 15 Ιουλ 2012 19:40 #56

  • Περαστικός
  • Το Άβαταρ του/της Περαστικός
..... έγραψε:

Έτσι ε; Τότε λοιπόν θα βάλουμε ένα στοίχημα. Εσύ θα κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου για να φας όσο περισσότερους Δ.Υ μπορείς και οι Δ.Υ θα κάνουν το ίδιο για σένα. Στο τέλος θα γίνει ο απολογισμός.

Κύριε τελείτσες,

Κάνεις λάθος.

Ο λόγος:
Έχω ένα ΠΟΛΥ ισχυρό σύμμαχο.
Ξέρεις πως λέγεται?

Reichenbach!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 15 Ιουλ 2012 21:37 #57

  • .....
  • Το Άβαταρ του/της .....
ότι και να κάνετε όσο και να σας χαϊδεύουν και απολύσεις θα γίνουν και περικοπές στους μισθούς σας θα γίνουν και όλα θα γίνουν λίγο υπομονή

Διαβάστε αλητείες να φρίξετε... Το 30-50% μείωση αποδοχών δεν έγινε στους Ελληνες Δ.Υ έγινε σε κάποιους άλλους ε; Πόσο κόμπλεξ πρέπει να έχετε μαζί μας τελικά. Θα τα πούμε... μην ανησυχείτε... θα τα πούμε εκεί που πρέπει και με τον τρόπο που πρέπει...Θέλετε πόλεμο ε; Θα τον έχετε...
Από λαμόγια μακρυχέρηδες και επαγγελματίες φοροφυγάδες δεν θα περίμενα τίποτα καλύτερο. Εσείς να κάνετε λίγο υπομονή. Μετά την κλωτσιά από το € και την Ε.Ε που δεν αργεί η κυβέρνηση των Τσολάκογλου θα τα μαζέψει και θα φύγει μαζί με τον Ραίχενπαχ και τους άλλους Γκαουλαίτερ. Φοβόσασταν μήπως βγει ο Συριζα κυβέρνηση ε; Θα τα πούμε... σε καν εξάμηνο θα τα πούμε... κάντε κι εσείς λίγο υπομονή και θα δούμε σε πια τρύπα θα πάτε να κρύψετε αυτά που κλέψατε από το κράτος...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 15 Ιουλ 2012 22:28 #58

  • ......
  • Το Άβαταρ του/της ......
www.tovima.gr/politics/article/?aid=467044

Ξεκινήστε τώρα να χοροπηδάτε όλοι μαζί
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 15 Ιουλ 2012 23:11 #59

  • Περαστικός
  • Το Άβαταρ του/της Περαστικός
...... έγραψε:
Πάρε τα 4 σχόλια που έχουν γραφτεί ως τώρα στη σελίδα του "ΒΗΜΑτος", για να καταλάβεις πόσο θα πετύχουν πάλι τα μέτρα:

13:55
και μετα θα τα νομιμοποιησουν αφου πεσει στα γονατα παρακαλωντας το υπουργειο οικονομικων ,η ξεφτιλα δεν εχει τελος . Οπως εχει αποδειχτει χιλιαδες φορες ως τωρα δεν εχουν ουτε προθεση ουτε ικανοτητες .

14:16
Το να δηλώνεις τι περιουσία έχεις πως την απέκτησες και να φορολογείσαι αναλόγως είναι το μόνο δίκαιο μέτρο το οποίο όλοι πρέπει να αποδεχτούμε χωρίς καμία αντίρρηση φόβο και επιφύλαξη.Αυτά τα περί προσωπικών δεδομένων κλπ είναι αιτίες για να ξεφύγουμε πάλι, δηλ. να αποκρύπτουμε πλούτο που συνήθως παράνομα αποκτούμε.Δεν υφίσταται λόγος για τέτοια επίκληση αν φανταστούμε ότι διαρκώς στοχοποιούμε συμπολίτες μας αν και γνωρίζουμε ότι τους εκθέτουμε σε κίνδυνο μόνο επειδή ακούσαμε. Προβληματίζομαι με το τι κρύβουν οι ομαδικές αντιδράσεις Απάτες γίνονται εις βάρος μας κυρίως από ανθρώπους σαν εμάς.Δίπλα μας είναι,σε ίδια οικονομική μοίρα.Ομως αλιεύουν θύματα Τους αδυνάτους Αυτοί οι αδικημένοι.

14:56
Δηλαδή τον κάθε Καρατζαφέρη, Πάγκαλο, φτωχογιατρό κλπ με τα δεκάδες ακίνητα, αυτοκίνητα, εταιρείες, που δήλωνε επι δεκαετίες εισόδημα συνταξιουχου, τί θα τον κάνουν?και τα εκατοντάδες χιλιάδες των ελλήνων που η περιουσία τους δεν καλύπτεται απο τα εισοδήματά τους, θα τους τα δημεύσουν? κάντο αν είσαι μάγκας...τότε θα σου βγάλω το καπέλλο..αλλά κόλπο νομιμιποίησης μου μυρίζει...

15:04
Για μακακες ψαχνουν? Δεν δηλώνω τίποτα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 17 Ιουλ 2012 18:26 #60

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
soto51 έγραψε:
Δε μ’ αρέσει που πληρώνω και αντί να τα παίρνεις εσύ τα παίρνει αυτός που νοικιάζει το κτίριο του Υπουργείου Παιδείας στο κράτος.
Για ψάξε λίγο τον προϋπολογισμό του υπουργείου σου

Φαίνεται ότι ό Σα(χλα)μαράς ΔΙΑΒΑΖΕΙ τι γράφω εδώ, και έτσι αποφασίζει κάθε μέρα τι θα κάνει την επόμενη.

Μόλις άκουσα στις είδήσεις ότι "έδωσε εντολή" στους υπουργούς του μέσα σε μια βδομάδα να του πάνε λίστα με τι ακίνητα έχει το υπουργεςίο τους, γιατί το 2011 πλήρωσε (το κράτος) 175.000.000 ευρώ σε νοίκια.
Αμ δε γίνεται έτσι η δουλειά, κύριε Αντώνη μας!

Άμα θέλεις, ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ πως γίνεται, αλλά να μη βγάλω κι εγώ κάτι?
Κάνε με σύμβουλο, αλλά με αμοιβή (μια κι όξω). Για την ιδέα μου.
Τότε, θα στην πω!

(Την έχω ήδη πει στον Μιλτ Παπαϊωάννου, και μάλιστα τσάμπα. Αλλά την πέταξε στο καλάθι, χωρίς να τη διαβάσει - είμαι σίγουρος. Ε, τώρα θα με πληρώσετε!)
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 17 Ιουλ 2012 20:00 #61

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Τότε ο Σαχλαμαράς προτείνω να διαβάσει και το παρακάτω γράμμα του νεαρού Κρητικού:

«ΥΠΟΜΝΗΜΑ – ΔΗΛΩΣΗ
Προς το υπουργείο Οικονομικών, ΔΟΥ Ιεράπετρας
Του φορολογούμενου πολίτη Αρετούλη Γ. Νικολάου, κατοίκου του Δ.Δ. Ρίζας του Δήμου Ιεράπετρας.
Εις το εκκαθαριστικό σημείωμα που μου αποστείλατε «προσάπτε­ται» τεκμαρτό εισόδημα 8.863 ευρώ, ποσό το οποίο εγώ ποτέ δεν είδα κι ούτε θέλησα να αποκτήσω.
1.Για την οικία μου, αντικειμενικής αξίας 13.653,68 ευρώ (ΕΤΑΚ 10.8.2010), ευρισκόμενη στον οικισμό Πανακιανά του Δ.Δ. Ρίζας του Δήμου Ιεράπετρας, χωρίς καν ηλεκτροδότηση, θεωρείται τεκ­μαρτό εισόδημα 4.080 ευρώ, περίπου το 1/3 της αξίας της, τη στιγ­μή που πολύ καλύτερα σπίτια τα βρίσκει κανείς στην περιοχή μας με μόλις 150 ευρώ τον μήνα ενοίκιο (1.800/έτος).
2.Θεωρείτε τεκμαρτό εισόδημα διαβίωσης 3.000 ευρώ. Δυστυχώς για σας, λόγω της αντικαταναλωτικής και οικολογικής ιδεολογίας και τρόπου ζωής που έχω επιλέξει από το 1995, εγώ και η σύντροφός μου (2 άτομα) επιζήσαμε με μόλις 2.126,5 ευρώ για ένα ολό­κληρο έτος, συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων της βενζίνης του αυτοκινήτου μου, που χρησιμοποιώ κυρίως για τις αγροτικές εργασίες μου. Δηλαδή ζητάτε για φόρο το 1/4 του ετήσιου εισοδή­ματος επιβίωσής μου!!!
3.Όσο για το αυτοκίνητό μου, μοντέλο '91 και κυβισμού 750 κ.εκ., με έξοδα ασφάλισης – τελών κυκλοφορίας 300 ευρώ και συντήρη­ση από εμένα τον ίδιο (ως πρώην μηχανικός), θεωρείτε τεκμαρτό εισόδημα 2.000 ευρώ.
Κατόπιν όλων αυτών που ανέλυσα παραπάνω και επικαλούμενος το τελευταίο άρθρο του Συντάγματος, δηλώνω τα εξής:
α) Μεταξύ της επιλογής να μην τρώω για τρεις (3) μήνες
και να πλη­ρώσω τον φόρο που ζητάτε, θα προτιμήσω να μην πληρώσω ούτε ένα ευρώ.
β) Μεταξύ της επιλογής να γίνω αυτόχειρας ή φονιάς, θα προτιμή­σω να γίνω φονέας σας.
γ) Αν δεν έχετε κάνει κάποιο λάθος με αυτό το εκκαθαριστικό που μου αποστείλατε, τότε είστε αχρείοι και απατεώνες και κλέφτες.
7.7.2012
Άνευ ουδεμίας εκτίμησης
Ν. Αρετούλης»


Τη βγάζουν δεν τη βγάζουν μέχρι τον Σεπτέμβρη...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": john45 (jlian)

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 17 Ιουλ 2012 21:38 #62

  • Σπύρος
  • Το Άβαταρ του/της Σπύρος
Φίλε μου συγγνώμη αλλά με 2.126,5 ευρώ δεν παίζει να ζήσεις ένα χρόνο αν μένεις σε σπίτι με οτε, δεη, ευδαπ και όχι στο δρόμο. Πόσο μάλιστα όταν έχεις και έξοδα βενζίνης. Κάτι δε μας λέει σωστά ο κύριος νομίζω...

makper έγραψε:
Τότε ο Σαχλαμαράς προτείνω να διαβάσει και το παρακάτω γράμμα του νεαρού Κρητικού:

«ΥΠΟΜΝΗΜΑ – ΔΗΛΩΣΗ
Προς το υπουργείο Οικονομικών, ΔΟΥ Ιεράπετρας
Του φορολογούμενου πολίτη Αρετούλη Γ. Νικολάου, κατοίκου του Δ.Δ. Ρίζας του Δήμου Ιεράπετρας.
Εις το εκκαθαριστικό σημείωμα που μου αποστείλατε «προσάπτε­ται» τεκμαρτό εισόδημα 8.863 ευρώ, ποσό το οποίο εγώ ποτέ δεν είδα κι ούτε θέλησα να αποκτήσω.
1.Για την οικία μου, αντικειμενικής αξίας 13.653,68 ευρώ (ΕΤΑΚ 10.8.2010), ευρισκόμενη στον οικισμό Πανακιανά του Δ.Δ. Ρίζας του Δήμου Ιεράπετρας, χωρίς καν ηλεκτροδότηση, θεωρείται τεκ­μαρτό εισόδημα 4.080 ευρώ, περίπου το 1/3 της αξίας της, τη στιγ­μή που πολύ καλύτερα σπίτια τα βρίσκει κανείς στην περιοχή μας με μόλις 150 ευρώ τον μήνα ενοίκιο (1.800/έτος).
2.Θεωρείτε τεκμαρτό εισόδημα διαβίωσης 3.000 ευρώ. Δυστυχώς για σας, λόγω της αντικαταναλωτικής και οικολογικής ιδεολογίας και τρόπου ζωής που έχω επιλέξει από το 1995, εγώ και η σύντροφός μου (2 άτομα) επιζήσαμε με μόλις 2.126,5 ευρώ για ένα ολό­κληρο έτος, συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων της βενζίνης του αυτοκινήτου μου, που χρησιμοποιώ κυρίως για τις αγροτικές εργασίες μου. Δηλαδή ζητάτε για φόρο το 1/4 του ετήσιου εισοδή­ματος επιβίωσής μου!!!
3.Όσο για το αυτοκίνητό μου, μοντέλο '91 και κυβισμού 750 κ.εκ., με έξοδα ασφάλισης – τελών κυκλοφορίας 300 ευρώ και συντήρη­ση από εμένα τον ίδιο (ως πρώην μηχανικός), θεωρείτε τεκμαρτό εισόδημα 2.000 ευρώ.
Κατόπιν όλων αυτών που ανέλυσα παραπάνω και επικαλούμενος το τελευταίο άρθρο του Συντάγματος, δηλώνω τα εξής:
α) Μεταξύ της επιλογής να μην τρώω για τρεις (3) μήνες
και να πλη­ρώσω τον φόρο που ζητάτε, θα προτιμήσω να μην πληρώσω ούτε ένα ευρώ.
β) Μεταξύ της επιλογής να γίνω αυτόχειρας ή φονιάς, θα προτιμή­σω να γίνω φονέας σας.
γ) Αν δεν έχετε κάνει κάποιο λάθος με αυτό το εκκαθαριστικό που μου αποστείλατε, τότε είστε αχρείοι και απατεώνες και κλέφτες.
7.7.2012
Άνευ ουδεμίας εκτίμησης
Ν. Αρετούλης»


Τη βγάζουν δεν τη βγάζουν μέχρι τον Σεπτέμβρη...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 17 Ιουλ 2012 21:56 #63

  • tekmartos
  • Το Άβαταρ του/της tekmartos
Πονάει βλέπω το περουσιολόγιο. Γιατί αφού όλοι διατυμπανίζετε με όλους τους τόνους οτι δεν σας βρουν πουθενά. Τι ασχολείστε;;;; Πηρατε τα λεφτά και καλά κάνατε άλλωστε με την ανασφάλεια που επικρατούσε . Τι σας κόφτει;; Βέβαια καταλαβαίνω οτι ψηφίζοντας τα ακροδεξια μορφόματα τύπου ΑΝΕΛ ΛΑΟΣ ολα τα μαυρα θα γίνουν νόμιμα. Έλα όμως που ολα τα υπόλοιπα κόματα ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΔΗΜΑΡ ΣΥΡΙΖΑ ΚΚΕ θελουν περουσιολογιο. Και πουσε makper αν πλακώσει ο Συριζα μαυρο φίδι που τους έφαγε τους φοροφυγάδες . Με την πείνα που θα έχει πέσει τότε άστα κλάφτα μόνο στο εξωτερικό θα τα χαρούν οι φοροκλέφτες. Περαστικούλια λαμόγια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα