Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 28 Ιαν 2014 18:40 #1

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Καλημέρα, μιας και προέκυψαν σημαντικά θέματα και συμβουλές (που δε γνώριζα) σε αντίστοιχο νήμα με την ιδιωτική ασφάλιση υγείας, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη - συμβουλή σας στο θέμα ασφάλισης εξοχικού σπιτιού (και κυρίως για θέματα κλοπής, καταστροφής από πυρκαγιά, πτώση δένδρων, θέματα εδάφους κλπ).
Σίγουρα η κάθε εταιρεία θα έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα αναλόγως του κόστους συμβολαίου και του τι ζητάει ο καθένας, αλλά κάποιες συμβουλές σας υπάρχουν ως προς κάποια βασικά τουλάχιστον θέματα και όρους που πρέπει να τίθενται σε τέτοια ασφαλιστήρια;
Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 29 Ιαν 2014 05:41 #2

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Kαλησπερα,

Κατ' αρχας δεν γνωριζω σε ποια Εταιρεια και ποιο πακετο αναφερεσαι.

Απο δικη μου μελετη θελω να επισημανω τα εξης σημεια :

1)Τυχον λιθοδομες (κατα τμηματα 'η ολοκληρες) 'η ''φερουσα τοιχοποιια '' για κατασκευες που δεν ειναι απο μπετον πρεπει να αναφερθουν απο την καταρτηση της συμβασης.

Καποιες προσφορες το βαζουν στα ψιλα,καποιες δεν λενε τιποτε.

2) Προσωπικα, προτιμω την καταβολη αποζημιωσης απο το πρωτο ευρω ζημιας. Σε καποιες προσφορες υπαρχει deductable (= σε αποζημιωνουν οταν η ζημια ξεπερναει καποιο οριο, για το υπερβαλλον τμημα της ζημιας.

3)Εαν υπαρχει δεξαμενη συλλογης υδατων στην κατοικια σου, καλο ειναι να αναφερθει ξεχωριστα και οχι με τον γενικο ορο ασφαλισης για διαρροη/θραυση σωληνωσεων.Το ιδιο και ο ηλιακος θερμοσιφωνας και οι κυνδυνοι που απορρεουν απο διαρροη/θραυση σωληνωσεων.
Υπ' οψη οτι οι ειδικοι οροι στις συμβασεις πλεονεκτουν των γενικων ορων. Τα ιδια πρεπει να κανεις ,αν θα βαλεις καλυψη αστικης ευθυνης.


4)Δεν καταλαβαινω και εγω, γιατι μεσα στα ασφαλιστηρια αναφερουν για ασφαλιση απο προσωπικο ατυχημα και μαλιστα χρεωνουν αλλο
ποσο για την κατοικια, αλλο για το περιεχομενο.

ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ, ΑΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ. Το ατυχημα καλυπτεται συνεπεια των ασφαλιζομενων κινδυνων 'η ετσι γενικα και αοριστα ?

5)Παμε στις κλοπες : Γινεται ο κακος χαμος με τις εξαιρεσεις (εκτος τα βιβλια,εκτος οι συλλογες,εκτος το ενα, εκτος το αλλο). Στο τελος δηλωνουν οτι το οριο ευθυνης τους για το συνολο των αντικειμενων οπως οριζονται στους Γενικους Ορους δεν θα ξεπερνα το 30% του
ασφαλιζομενου οριου ευθυνης του περιεχομενου και μεχρι 2500 ευρω ανα τεμαχιο περιεχομενου.
Πρακτικα σημαινει οτι με τους πιο πανω περιορισμους ασφαλιζεις λιγοτερα των 10 στον αριθμο αντικειμενα του σπιτιου σου ! ! !


6)Για τις δευτερευουσες κατοικιες, μη παραμονη ανω των 3 μηνων καποιες Εταιρεις ζητουν να δηλωθει (αλλιως, οπως εγραψε ο george σε αλλο νημα παμε σε δολο ...)

7)Καποια συμβολαια καλυπτουν ζημια απο διαρροη απο πορτες, παραθυρα κλπ εαν αυτα εχουν περατωθει και δεν τελουν σε επισκευη,
αλλα δεν ξεκαθαριζουν τι ειδους ζημια : Ζημια στην κατοικια 'η στο περιεχομενο της ???

8)Δεν καλυπτονται ζημιες σε αντικειμενα οικοσκευης τα οποια βρισκονται σε υπογειες αποθηκες και δεν απεχουν 15 εκατοστα απο το εδαφος !!!

9)Θα πρεπει να δηλωθει το πραγματικο εμβαδο των κυριων χωρων της κατοικιας !

10)Στις Γενικες Εξαιρεσεις σε καποια συμβολαια μπαινει η εξαιρεση για καλυψη ζημιας ή απωλειας που εχει προξενηθει αμμεσα 'η εμμεσα
απο Διαταγη οποιασδηποτε Αρχης !!! Δηλαδη, το σπιτι σου θα καιγεται και εσυ θα περιμενεις να δωσει το ΟΚ για την κατασβεση της πυρκαιας ο Ασφαλιστης σου ????

Εδω πρεπει να μπαινει ειδικος ορος οτι εαν η εντολη της Αρχης διδεται για περιορισμο της ζημιας,τοτε καλυπτεται.

11)Εξαιρειται με γενικο ορο η κλοπη 'η εξαφανιση των ασφαλισμενων αντικειμενων ειτε κατα την διαρκεια πυρακαιας ή υστερα απο αυτην !!!
Πρεπει να μπει τετοιος Ειδικος Ορος.

12)Δεν καλυπτεται κλοπη με αντικλειδι ,οπου δεν υπαρχει σημαδι βιαιης ειδοδου στην κατοικια !

13)Δεν καλυπτεται κλοπη απο υπαλληλο του ασφαλιζομενου (=η εννοια του υπαλληλου δεν οριζεται,επακριβως)

14)Δεν καλυπτονται οι ζημιες που προκαλουνται κατα την διαρκεια οικοδομικων εργασιων και εργασιων επεκτασης 'η επισκευης στον ασφαλιζομενο χωρο.

15)Οι τυχον διαφορες οριζονται να επιλυονται στα Δικαστηρια της Αθηνας και οχι στα δικαστηρια του τοπου διαμονης του ασφαλισμενου.

16)Εξυπακουεται, ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΥΠΑΣΦΑΛΙΣΗ (συνηθως την κανουν για σεισμο) ΣΕ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ,ΟΥΤΕ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΥΠΑΣΦΑΛΙΣΗ !!! Το ποσοστο της υπασφαλισης να γραφτει οτι ειναι 0 % !!!

Αυτα και αλλα πολλα γραφονται μεσα στα προφερομενα φασον συμβολαια. Και κατα την γνωμη μου χριζουν επιπροσθετης προσοχης και διαπραγματευσης. Επισης, χρειαζεται προσοχη γιατι αντι να αναφερουν πρωτα τους Γενικους Ορους και μετα τους Ειδικους Ορους κανουν το αναποδο (προφανως, για να μπερδευουν τον ασφαλισμενο).

Κατα την γνωμη μου, συναψη συμβολαιου χωρις πραγματογνωμοσυνη και δεσμευση της Ασφαλιστικης οτι αποδεχεται ( την αξια της κατοικιας την κατασταση της και το ποια συγκεκριμενα αντικειμενα ασφαλιζεις) δεν νοειται ! Το σκεπτικο των Εταιρειων περι δολου εχει εξηγηθει σε αλλο νημα,απο τον συμφορουμιτη george και δεν το επαναλαμβανω

ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιαν 2014 06:49 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Voukes

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 29 Ιαν 2014 18:06 #3

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
maria έγραψε:
Kαλησπερα,

Κατ' αρχας δεν γνωριζω σε ποια Εταιρεια και ποιο πακετο αναφερεσαι.

Απο δικη μου μελετη θελω να επισημανω τα εξης σημεια :

.........................

......................

ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗΣ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.
Ευχαριστώ για τη αναλυτική σε αρκετά σημεία τοποθέτηση.
Δεν έχω επιλέξει ακόμη εταιρεία ή πακέτο γι αυτό ήθελα να ξέρω πρώτα τα βασικά τουλάχιστον.
Δε ξέρω καν αν θα επιλέξω ελληνική ή ξένη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 31 Ιαν 2014 00:23 #4

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Έχω την εντύπωση πως σχετικά παλαιότερα υπήρχε κάποιο νήμα με αναφορές στην ασφάλιση κατοικίας.
Δε ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κανείς....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 31 Ιαν 2014 00:49 #5

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Voukes έγραψε:
Έχω την εντύπωση πως σχετικά παλαιότερα υπήρχε κάποιο νήμα με αναφορές στην ασφάλιση κατοικίας.
Δε ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κανείς....
Μήπως εννοείς το Ασφάλεια σπιτιού;
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 31 Ιαν 2014 03:57 #6

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
Voukes έγραψε:
Έχω την εντύπωση πως σχετικά παλαιότερα υπήρχε κάποιο νήμα με αναφορές στην ασφάλιση κατοικίας.
Δε ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κανείς....
Μήπως εννοείς το Ασφάλεια σπιτιού;
Πιστεύω πως ναι, ευχαριστώ.
Ανατρέχω εκεί κι επανέρχομαι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 31 Ιαν 2014 06:48 #7

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
www.inewsgr.com/20/diefkolynseis-stous-s...niki-asfalistiki.htm

Εστω και με σχετικη δοση διαφημησης η Εθνικη Ασφαλιστικη δηλωνει οτι θα πραξει το αυτονοητο των υποχρεωσεων ως προς τους μονιμους κατοικους Κεφαλονιας και Ιθακης.

Το ερωτημα λοιπον που προκυπτει , ειναι τι ποσα αποζημιωσεων ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ και φυσικα ποτε ?

Σιγουρα, μετα τον Μαιο του 14 και εφ'οσον οι σεισμοπληκτοι την εξοφλησουν, αλλιως, θα παρακρατησει τα μη καταβληθεντα ασφαλιστρα απο τις αποζημιωσεις.Εξακολουθω ομως να ειμαι πολυ περιεργη για το τι αποζημιωσεις θα πληρωσει...Οποιος εχει γνωστους σε Κεφαλονια/Ιθακη, ας ρωτησει και ας μας ενημερωσει.

Ας ενημερωσουν ομως και οι μη μονιμοι κατοικοι , που πιθανοτατα να αργησουν περισσοτερο να λαβουν αποζημιωση.
(αναρωτιεμαι, γιατι ??)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 31 Ιαν 2014 07:09 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 01 Φεβ 2014 19:47 #8

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
Voukes έγραψε:
Έχω την εντύπωση πως σχετικά παλαιότερα υπήρχε κάποιο νήμα με αναφορές στην ασφάλιση κατοικίας.
Δε ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κανείς....
Μήπως εννοείς το Ασφάλεια σπιτιού;
Τελικά ήταν αρκετά χρήσιμη η παραπομπή στο "ασφάλεια σπιτιού" ειδικά για να βγάλει κανείς συμπεράσματα στο θέμα της υπασφάλισης ακινήτου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 01 Φεβ 2014 20:46 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
Εστω και με σχετικη δοση διαφημησης η Εθνικη Ασφαλιστικη δηλωνει οτι θα πραξει το αυτονοητο των υποχρεωσεων

Το 1969, οι "Ασφάλειες Πλυτά" (έχω γράψει αλλού γι' αυτόν τον τύπο) έκανε μια κίνηση:

Έκανε δώρο τρία ασφαλιστήρια ζωής (με ασφαλιζόμενο κεφάλαιο $300.000 το καθένα), ένα σε κάθε αστροναύτη, που θα πήγαιναν και θα γύριζαν στο φεγγάρι.

Οι αστροναύτες Armstromg, Aldrin και Collins πήγαν και γύρισαν απ' το φεγγάρι, και ο Πλυτάς δεν πλήρωσε τίποτα.
Αν κάτι στράβωνε και δεν γύριζαν ζωντανοί, θα πλήρωνε (υποθέτω) $900.000.

Η ανακοίνωση του τότε έλεγε "Πιστεύουμε στην επιτυχή ολοκλήρωση της αποστολής σας, και το αποδεικνύουμε έμπρακτα, προσφέροντας σας αυτά τα ασφαλιστήρια ζωής που ευχόμαστε να μην τα χρειαστείτε".

Ήταν η εποχή που "ξεκίναγε" στην Ελλάδα η μόδα των ασφαλίσεων ζωής.
Το όφελος του από την κίνηση αυτή (αύξηση των πωλήσεων του στη δικιά μας χώρα) ήταν τεράστιο. Χωρίς να ξοδέψει δραχμή, όλος ο κόσμος (που παρακολουθούσε την αποστολή που κράτησε 10-11 μέρες) έμαθε για τις "ασφάλειες ζωής".

Ήταν γάτος ο Πλυτάς στη δουλειά του.

Μια τέτοια ενέργεια μπορεί να έχει (σαν αποτέλεσμα) τη μορφή ενός εκ των δυο σχημάτων:

Diafimisi.gif


Το θέμα με τις ασφάλειες δεν είναι εκεί.
Το θέμα είναι ότι το μέγεθος του πράσινου κουτιού είναι αυτές οι ίδιες που καθορίζουν πόσο θα είναι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βαγγέλης (Samsung), maria (mb361)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.467 δευτερόλεπτα