Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο)

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 14 Φεβ 2014 19:50 #1

  • Άγιον Πνεύμα
  • Το Άβαταρ του/της Άγιον Πνεύμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 166
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 50
  • Κάρμα: 9 (2)
Καμιά φορά βλέπω όνειρα όταν κοιμάμαι.

Έχω παρατηρήσει ότι μετά, τα ξεχνάω.
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι αν το διηγηθώ σε κάποιον ΜΟΛΙΣ ξυπνήσω, το όνειρο παραμένει στη μνήμη μου για αρκετό καιρό. Και βέβαια, και στη μνήμη του ακροατή μου.
Δυο ακόμα παρατηρήσεις είναι ότι
1) Συνήθως ξυπνάω με το τέλος (και εξ αιτίας) του ονείρου, και
2) Τα όνειρα που βλέπω έχουν κάποια σχέση με τα γεγονότα γύρω μου, της τελευταίας περιόδου, και κυρίως με αυτά που με έχουν επηρεάσει ψυχολογικά.

Σήμερα λοιπόν ξύπνησα έχοντας “δει” την εξής ιστορία, και επειδή δεν υπάρχει κανείς εδώ τριγύρω να την “διηγηθώ”, την γράφω εδώ:

Πάντα είχα επιθυμία να αγοράσω ένα συγκεκριμένο, χρυσό, ελβετικό, ακριβό ρολόι. Αυτό είναι γεγονός.
Το ρολόι κάνει στην Ελλάδα 38.000 ευρώ, άντε με κάποια έκπτωση να το πάρει κάποιος 32-35.000. Όχι πιο κάτω, οι αντιπροσωπείες δεν κάνουν εκπτώσεις, και οι κοσμηματοπώλες δεν “χαρίζουν” μεγάλο μέρος από το ποσοστό κέρδους τους (που είναι 35%). Αυτά όλα τα ξέρω, γιατί τα έχω ψάξει.

Πήγα λοιπόν ένα ταξίδι στην Αμερική (από δω αρχίζει το όνειρο – αλλά έχει πραγματική βάση, γιατί στις ΗΠΑ έχω πάει πολλές φορές).
Το ίδιο ρολόι στη Νέα Υόρκη πουλιέται 24.000 ευρώ ($32.500 για την ακρίβεια).
Στην Ελλάδα δεν είχα αποφασίσει ποτέ να το πάρω, στην Ελβετία είναι πιο ακριβό κι απ' την Ελλάδα, στη Νέα Υόρκη όμως αποφάσισα να το κάνω.

Δεν πήγα σε κάποιο από τα μεγάλα, γνωστά, αμιγώς αμερικάνικα ρολογάδικα της Νέας Υόρκης, αλλά αφού ήξερα τι ακριβώς ήθελα, πήγα σε έναν μεγάλο (σχετικά) Έλληνα ρολογά της Ν.Υόρκης, και του είπα:
“Κοίτα, αυτό θέλω. Βέβαια ξέρω ότι δεν το έχεις στοκ, αλλά σίγουρα μπορείς να το φέρεις. Θέλεις λοιπόν να το πάρω από σένα, που είσαι πατρίδα, και να μη βγάλει το κέρδος ο αμερικάνος τάδε, αλλά εσύ?”
Ο ρολογάς έπρεπε να το παραγγείλει στον εισαγωγέα, και θα του το έστελναν σε 1-2 μέρες.
Τον ρολογά τον ήξερα “εξ όψεως” (όπως κι αυτός εμένα), αλλά αυτό δεν αρκούσε για να με εμπιστευθεί και να παραγγείλει ένα ρολόι αξίας (γ’ αυτόν) 25-28.000 δολαρίων, και να κινδυνέψει να του μείνει, αν εγώ εξαφανιζόμουν τις 2-3 μέρες που θα έκανε το ρολόι να του παραδοθεί.
Μου ζήτησε λοιπόν μια προκαταβολή: $3.000.
Του είπα:
“Βεβαίως. Θα στα δώσω μετρητά, αλλά όταν έρθει το ρολόι θα το χρεώσουμε όλο στην κάρτα μου (ελληνικής έκδοσης – με όριο που υπερκάλυπτε την αξία του ρολογιού) και θα μου δώσεις πίσω τα μετρητά μου”.
“No problem” είπε ο άνθρωπος.
Όπως και έγινε.
Σε 2-3 μέρες πήρα το ρολόι, απόδειξη, εγγυήσεις, τα πάντα, χρεώθηκε η Visa μου, και μου έδωσε πίσω τα τρία χιλιάρικα.
Πέταξα το ρολόι που φόραγα (ή μάλλον το χάρισα σε κάποιον στο δρόμο – ήταν των $20) και άρχισα να φοράω το καινούριο.
Σε 4-5 μέρες πήγα στο προξενείο για μια δουλειά.
Με πλησίασε μια “υπάλληλος”:
“Ο κ. τάδε? Περάστε, καθίστε, θα πάρετε καφέ” κλπ.
Εξήγησα τι ήθελα απ’ αυτούς, και πιάσαμε γενικότερη κουβέντα.
Κάποια στιγμή μου λέει:
“Μάθαμε ότι αγοράσατε και ένα τέτοιο ρολόι. Είναι αυτό που φοράτε?”
“Ναι, βέβαια, ορίστε, να ‘το” είπα εγώ, και σήκωσα το μανίκι να της το δείξω καλύτερα, μια που την ενδιέφερε...
Τα μάτια της γυάλισαν.
Ομολογώ ότι την πρώτη στιγμή δεν μου πέρασε από το μυαλό η απορία: Πως ήξερε αυτή ότι αγόρασα το ρολόι;
Μου πέρασε όμως σε λίγο. Και την ρώτησα.
Η απάντηση ήταν διφορούμενη:
“Τα πάντα μαθαίνονται σ’ αυτόν τον κόσμο, κύριε τάδε μου!”
Ποτέ δεν θα μάθω αν η πληροφορία έφτασε σ’ αυτούς από τον ελληνικής καταγωγής ρολογά (που είναι και “δραστήριο” μέλος της ελληνοαμερικανικής κοινότητας της πόλης, είναι Αχεπανς, τον ξέρουν προξενείο, αρχιεπισκοπή κλπ) ή από την Ελλάδα, που η τράπεζα βλέποντας τη χρέωση της κάρτας θα καράφλιασε και μέχρι να αποφασίσει τι έπρεπε να κάνει, σίγουρα θα “έδωσε” τη συναλλαγή στην τράπεζα Ελλάδος με όλα τα επακόλουθα.

Από δω και πέρα αρχίζει το φανταστικό μέρος της ιστορίας, το οποίο όμως είναι και αυτό που με φρίκαρε (και ξύπνησα):

Η γκόμενα στο προξενείο το γύρισε, και άρχισε να μου λέει για απόκτηση κινητών περιουσιακών στοιχείων μεγάλης αξίας (όπως το ρολόι) στο εξωτερικό, ότι οι Ελληνικές αρχές έχουν αποφασίσει να ψάχνουν τέτοιες περιπτώσεις, και με λίγα λόγια με ρώτησε “τι ύψους φορολογική δήλωση κάνω εγώ, και μπορώ να αγοράζω ρολόι αξίας $30.000 έτσι, με τη μία, χωρίς δόσεις?”
Άρχισα να τη χέζω (τύπου “υπάρχουν όρια στο μέχρι πόσο βαθιά στην ιδιωτική ζωή των ανθρώπων μπορεί να μπαίνει το κράτος”), και κατέληξε να μου πει ότι “θα έχω πρόβλημα με το ρολόι όταν γυρίσω στην Ελλάδα, γιατί στο αεροδρόμιο θα με περιμένουν οι τελωνειακοί”.
Και κατέληξε να μου πει ότι “ίσως θα ήταν καλύτερα για μένα να κρατήσουν αυτοί στο προξενείο το ρολόι, πράγμα που θα με απάλλασσε από πιθανές εμπλοκές”.

Ήταν καθαρό, ότι ήθελε να φάει το ρολόι. Και επίσης ήταν καθαρό ότι όλα αυτά δεν τα έκανε μόνη της, γιατί δεν θα διακινδύνευε (μόνη της) να πάω να την καρφώσω στον πρόξενο, αν αυτός δεν ήξερε τίποτα.

Κάπου εκεί ξύπνησα.

Και καθώς τα γράφω εδώ αυτά, σκέφτομαι:

Η σφηκοφωλιά του ελληνικού δημοσίου (παράρτημα του οποίου αποτελούν τα διάφορα γραφεία στο εξωτερικό όπως τα προξενεία) μας έχει φέρει σε τέτοιο σημείο ψυχολογικής αναστάτωσης που να βλέπουμε όνειρα με αυτούς να παίζουν μέσα.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Εγώ το έγραψα και ξαλάφρωσα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 14 Φεβ 2014 20:03 #2

  • koukos (koukou)
  • Το Άβαταρ του/της koukos (koukou)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 75
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: -7 (-6)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 14 Φεβ 2014 22:15 #3

  • harry (mtm)
  • Το Άβαταρ του/της harry (mtm)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 0
Όταν επιστρέφεις από ΗΠΑ στα όνειρά σου καλό είναι να πετάς με ενδιάμεσο σταθμό χώρα ΕΕ. Οπότε όταν έρθεις Ελλάδα δεν περνάς τελωνείο. Και η κάρτα θα μπορούσε να είναι από Ελβετική τράπεζα, για να μην βλέπεις εφιάλτες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 15 Φεβ 2014 10:43 #4

  • Άγιον Πνεύμα
  • Το Άβαταρ του/της Άγιον Πνεύμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 166
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 50
  • Κάρμα: 9 (2)
harry έγραψε:
Όταν επιστρέφεις από ΗΠΑ στα όνειρά σου καλό είναι να πετάς με ενδιάμεσο σταθμό χώρα ΕΕ.

Αυτό γίνεται υποχρεωτικά πλέον, είτε στον ύπνο, είτε στον ξύπνιο σου.
Δεν υπάρχουν κατ' ευθείαν πτήσεις με ΗΠΑ.
Η Delta που πέταγε ATH-NYC, το σταμάτησε πριν 1-2 χρόνια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 15 Φεβ 2014 19:54 #5

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Άγιον Πνεύμα έγραψε:
harry έγραψε:
Όταν επιστρέφεις από ΗΠΑ στα όνειρά σου καλό είναι να πετάς με ενδιάμεσο σταθμό χώρα ΕΕ.

Αυτό γίνεται υποχρεωτικά πλέον, είτε στον ύπνο, είτε στον ξύπνιο σου.
Δεν υπάρχουν κατ' ευθείαν πτήσεις με ΗΠΑ.
Η Delta που πέταγε ATH-NYC, το σταμάτησε πριν 1-2 χρόνια.

Καλημερα,

Υπαρχει πτηση ATH-NYC/Turkish Airlines περιπου 600 ευρω : Η εξυπηρετηση τους ειναι φοβερη το ιδιο και το φαγητο τους.
Εαν δοκιμασεις μια φορα ενα ταξιδι με την Turkish θα σταματησεις με ολες τισ αλλες αεροπορικες εταιρειες (160 αερεπλανα , 222 προορισμοι ανα τον κοσμο).Υστερουν ακομη στις πτησεις προς & απο Αυστραλια (καμμια) και προς Λατινικη Αμερικη (εχουν μονο 2 προορισμους)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 15 Φεβ 2014 21:25 #6

  • Άγιον Πνεύμα
  • Το Άβαταρ του/της Άγιον Πνεύμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 166
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 50
  • Κάρμα: 9 (2)
maria έγραψε:
Άγιον Πνεύμα έγραψε:
Δεν υπάρχουν κατ' ευθείαν πτήσεις με ΗΠΑ.
Η Delta που πέταγε ATH-NYC, το σταμάτησε πριν 1-2 χρόνια.


Καλημερα,

Υπαρχει πτηση ATH-NYC/Turkish Airlines περιπου 600 ευρω : Η εξυπηρετηση τους ειναι φοβερη το ιδιο και το φαγητο τους.
Εαν δοκιμασεις μια φορα ενα ταξιδι με την Turkish θα σταματησεις με ολες τισ αλλες αεροπορικες εταιρειες (160 αερεπλανα , 222 προορισμοι ανα τον κοσμο).Υστερουν ακομη στις πτησεις προς & απο Αυστραλια (καμμια) και προς Λατινικη Αμερικη (εχουν μονο 2 προορισμους)

Συμμαζευτείτε κυρία μου, μας έχετε φλομώσει εδώ μέσα.

Μιλάμε για ΚΑΤ' ΕΥΘΕΙΑΝ πτήσεις, direct, nonstop, τι πρέπει να γράψουμε για να το καταλάβετε;

Μέσω Κωσταντινούπολης το ξέρει κι ο γάτος μου. Αλλά τότε δεν υπάρχει μόνον η Turkish, υπάρχουν και όλες οι ευρωπαϊκές, και οι αμερικάνικες, με τις οποίες η Aegean κάνει κολλαγιά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 16 Φεβ 2014 04:45 #7

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Άγιον Πνεύμα έγραψε:
maria έγραψε:
Άγιον Πνεύμα έγραψε:
Δεν υπάρχουν κατ' ευθείαν πτήσεις με ΗΠΑ.
Η Delta που πέταγε ATH-NYC, το σταμάτησε πριν 1-2 χρόνια.


Καλημερα,

Υπαρχει πτηση ATH-NYC/Turkish Airlines περιπου 600 ευρω : Η εξυπηρετηση τους ειναι φοβερη το ιδιο και το φαγητο τους.
Εαν δοκιμασεις μια φορα ενα ταξιδι με την Turkish θα σταματησεις με ολες τισ αλλες αεροπορικες εταιρειες (160 αερεπλανα , 222 προορισμοι ανα τον κοσμο).Υστερουν ακομη στις πτησεις προς & απο Αυστραλια (καμμια) και προς Λατινικη Αμερικη (εχουν μονο 2 προορισμους)

Συμμαζευτείτε κυρία μου, μας έχετε φλομώσει εδώ μέσα.

Μιλάμε για ΚΑΤ' ΕΥΘΕΙΑΝ πτήσεις, direct, nonstop, τι πρέπει να γράψουμε για να το καταλάβετε;

Μέσω Κωσταντινούπολης το ξέρει κι ο γάτος μου. Αλλά τότε δεν υπάρχει μόνον η Turkish, υπάρχουν και όλες οι ευρωπαϊκές, και οι αμερικάνικες, με τις οποίες η Aegean κάνει κολλαγιά.

Δεκτη η διορθωση σου. Καμμια διαθεση δεν ειχα να σε ενοχλησω εσενα, το ονειρο και το πανακριβο ρολοι σου. Και παλι συγγνωμη.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 17 Φεβ 2014 09:20 #8

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13079
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Με γεια το καινούργιο ρολόι σου, που τα λαμόγια του δημοσίου ήθελαν να σου φάνε.

Ελπίζω να σου προσφέρει τις απολαύσεις που σχεδίαζες.

Εναλλακτικά, την επόμενη φορά, για ασύγκριτα μεγαλύτερες απολαύσεις, με τα ίδια ακριβώς χρήματα, μπορείς να κυνηγήσεις/καταγγείλεις/παγιδεύσεις/μηνύσεις/φυλακίσεις μερικά από αυτά τα λαμόγια του δημοσίου.

Το έχω κάνει σκοπό ζωής, και το απολαμβάνω περίφημα!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΥΠΑΡΧΕΙ κράτος! (ονειρεμένο) 17 Φεβ 2014 09:35 #9

  • Άγιον Πνεύμα
  • Το Άβαταρ του/της Άγιον Πνεύμα
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 166
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 50
  • Κάρμα: 9 (2)
Cross έγραψε:
Με γεια το καινούργιο ρολόι σου, που τα λαμόγια του δημοσίου ήθελαν να σου φάνε.

Ελπίζω να σου προσφέρει τις απολαύσεις που σχεδίαζες.

Εναλλακτικά, την επόμενη φορά, για ασύγκριτα μεγαλύτερες απολαύσεις, με τα ίδια ακριβώς χρήματα, μπορείς να κυνηγήσεις/καταγγείλεις/παγιδεύσεις/μηνύσεις/φυλακίσεις μερικά από αυτά τα λαμόγια του δημοσίου.

Το έχω κάνει σκοπό ζωής, και το απολαμβάνω περίφημα!

Δεν το έχω πάρει το ρολόϊ, στον ύπνο μου το είδα.

Αλλά για πες μου:
ΠΟΥ τα καταγγέλεις τα λαμόγια?
Στο Ρακιτζή?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα