Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Aψιμαχίες

Aψιμαχίες 03 Οκτ 2014 15:24 #1

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
PantelisP έγραψε:
Για πες μας τους επενδυτικούς ορίζοντες για τα 10.000€ ?
Τα private banking κάνουν consulting και συνήθως σε βάζουν σε προιόντα που ήδη έχει αγορασμένα η τράπεζα.

πως συμπέρανες οτι προτείνω επένδυση σε ακίνητο ?

ιδίως μετα απο αυτο που είπα :
Το παιχνίδι είναι άλλη μια φορά στημένο, με θύμα τους "καταθέτες" που γλίτωσαν την φορολαίλαπα. Λογικά πολοί θα τσιμπήσουν και θα επενδύσουν στο δελεαστικότατο πλέον 3.5-5% του ακινήτου με τις ευχές της κυνέρνησης (3% φόρος μεταβίβασης, μείωση ΑΑ το 2015 , ασυλία σε εισερχόμενα κεφάλαια λόγω ακύρωσης ποθεν έσχες κλπ).

που είναι προφανές οτι παροτρύνω τον αναγνώστη να μην τσιμπήσει στο σπρώξιμο σε επένδυση ακινήτου που κάνουν τράπεζες και κυβέρνηση εδω και μήνες....

Να σας πω; Είσαι περισσότεροι απο ενας; Πρώτα απ' όλα πες μας εσυ ενα τυπικο παράδειγμα επικερδούς προϊόντος που σε βάζει η τράπεζα συναιτέρο στο private banking, εκτός απο αυτά που θέλει να σου πουλήσει την χασούρα της.
Δεύτερον, υπάρχει ξέρεις μια διεθνής αγορά που λέγεται χρηματιστήριο (κυρίως Αμερικάνικο). Εκει διαπραγματεύονται με χαμηλότατες προμήθειες (μέσω χρηματιστηριακών κυρίως εξωτερικού) επενδυτικά προιόντα με όποιους ορίζοντες χρόνου και απόδοσης θέλεις. Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις και επαφίεσαι στην τράπεζα να σου βγάλει λεφτά, τότε έχασες. Αυτό έχει δείξει η εμπειρία ως τώρα, οχι μόνο η δική μου.
Τρίτον, δεν αναφέρθηκα σε εσένα οταν μίλησα για ακίνητα. Σχολίασα κι εγω τις επενδύσεις σε ακίνητα. Στην Ελλάδα του 2014 όπου πιο ευκολα πιάνεις τζόκερ παρα παίρνεις τα νοίκια σου και στην ώρα τους, πρέπει να είσαι τρελός για να κάνεις αυτό που λεει η Μαρία.
Τελος πάντων, το θέμα είναι ο winbank direct, και δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε άσχετες συζητήσεις.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Τελευταία διόρθωση: 03 Οκτ 2014 15:30 από john45 (jlian).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Aψιμαχίες 06 Οκτ 2014 11:30 #2

  • PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • Το Άβαταρ του/της PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 147
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 16
john45 έγραψε:
Να σας πω; Είσαι περισσότεροι απο ενας;

ναι, θεωρώ οτι είμαστε πάνω απο ενας αυτοί που γράφουμε ontopic για την winbank σε σχέση με εσενα που δεν γράφεις κάτι σχετικό.

john45 έγραψε:
Πρώτα απ' όλα πες μας εσυ ενα τυπικο παράδειγμα επικερδούς προϊόντος που σε βάζει η τράπεζα συναιτέρο στο private banking, εκτός απο αυτά που θέλει να σου πουλήσει την χασούρα της.

πάρε τηλέφωνο ή πήγαινε απο εκεί και ρώτα, δεν είμαι ΟΥΤΕ εκπροσωπος τραπεζών ΟΥΤΕ η γραμματέας σου. Γενικά κάνε οτι καταλαβαίνεις και ξεφορτώσου μας.

john45 έγραψε:
Δεύτερον, υπάρχει ξέρεις μια διεθνής αγορά που λέγεται χρηματιστήριο (κυρίως Αμερικάνικο). Εκει διαπραγματεύονται με χαμηλότατες προμήθειες (μέσω χρηματιστηριακών κυρίως εξωτερικού) επενδυτικά προιόντα με όποιους ορίζοντες χρόνου και απόδοσης θέλεις. Αν δεν ξέρεις πως να το κάνεις και επαφίεσαι στην τράπεζα να σου βγάλει λεφτά, τότε έχασες. Αυτό έχει δείξει η εμπειρία ως τώρα, οχι μόνο η δική μου.

Σε ευχαριστώ για τις χρησιμότατες δισεύρετες και σπάνιοτατες συμβουλές σου.

john45 έγραψε:
Τρίτον, δεν αναφέρθηκα σε εσένα οταν μίλησα για ακίνητα. Σχολίασα κι εγω τις επενδύσεις σε ακίνητα. Στην Ελλάδα του 2014 όπου πιο ευκολα πιάνεις τζόκερ παρα παίρνεις τα νοίκια σου και στην ώρα τους, πρέπει να είσαι τρελός για να κάνεις αυτό που λεει η Μαρία.

Εμενα έκανες quote και απάντησες με αρνητικό ύφος σε κάτι που είπα (που τελικά συμφωνούσες). Η ανάγκη σου για debate μοιάζει αχόρταγη που ακόμα και οταν συμφωνείς το κάνεις διαφωνόντας με αρνητισμό.

john45 έγραψε:
Τελος πάντων, το θέμα είναι ο winbank direct, και δεν έχει νόημα να συνεχίζουμε άσχετες συζητήσεις.

Γι αυτό αν δεν έχεις κάτι για winbank (η έστω ενναλακτικό) να μας πεις στο 3ο μυνημα σου, κάνε μας την χάρη και πάνε δίπλα να αρπαχτείς με κανεναν άλλον αφού το έχεις τόση αναγκη απ οτι κατάλαβα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Aψιμαχίες 07 Οκτ 2014 15:39 #3

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
Λοιπόν PantelisP πρέπει να έχεις σοβαρό πρόβλημα συμπεριφοράς. Ελπίζω να σου εμφανίζεται μονο στο ίντερνετ, γιατί αν σου συμβαίνει και στην πραγματική σου ζωή, θα έχεις προβλήματα. Θα πιάσω μερικά απο τα γραπτά σου, μήπως και το καταλάβεις:

PantelisP έγραψε:

Κατα την άποψη μου, οι τράπεζες δίνουν τα ρέστα τους, για την "ανάπτυξη". Στόχος να δίωξουν τις μίκρο-καταθέσεις (μέχρι 300.000€**) ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΚΙΝΗΤΑ αφού αναπληρώνουν την ανάγκη για κεφάλαια απο ΕΚΤ με τα μηδενικά επιτόκια. Με αυτόν τον τρόπο κερδίζουν τριπλά:
1/ μειώνουν τα κόστη δανεισμού
2/ αυξάνουν τις αξίες των τεράστιων χαρτοφυλακίων τους σε ακίντητα (λόγο του σταματημού της κατρακυλας -10%/ετος απ το 2008 σταθερά)
3/ αυξάνουν τις πιθανότητες να παίρνουν πίσω ζεστό χρήμα από τους πληστιριασμούς των κόκκινων δανείων το 2015-2016
Με την κυβέρνηση+EU να τους κάνει αβάντα ψηφίζοντας οτι χρειαστούν.

Το παιχνίδι είναι άλλη μια φορά στημένο, με θύμα τους "καταθέτες" που γλίτωσαν την φορολαίλαπα. Λογικά πολοί θα τσιμπήσουν και θα επενδύσουν στο δελεαστικότατο πλέον 3.5-5% του ακινήτου με τις ευχές της κυνέρνησης (3% φόρος μεταβίβασης, μείωση ΑΑ το 2015 , ασυλία σε εισερχόμενα κεφάλαια λόγω ακύρωσης ποθεν έσχες κλπ).

Αποκτά ενδιαφέρον , καταθέτες μαρίδα (μέχρι 300.000€) πάρτε ποπ-κόρν και ο θεός μαζί σας....

***Αφού στα 300.000+ τα private banking ανοίγουν νέους ορίζοντες "επένδύσεων".

1) Χαρακτηριστικό παράδειγμα παντελώς ασχέτων σχολίων με το θέμα της Winbank. Παρόλα αυτά συνεχίζεις το προκλητικό σου ύφος απέναντι μου ακάθεκτος.


2) Προσέξτε ρε παιδιά τι τόλμησα και του έγραψα αρχικά του τύπου και τι ακολούθησε:

john45 έγραψε:
Αγαπητε, ορίζοντες επενδύσεων έχεις και με 10.000€. Τα private banking το μόνο που προσφέρουν είναι χαμηλότερες προμήθειες, για ηλιγγιώδη ποσά επένδυσης φυσικά. Και η ζημιά πάντα δική σου. Μακριά από ακίνητα στην Ελλάδα με κάθε τρόπο :)

-ναι, θεωρώ οτι είμαστε πάνω απο ενας αυτοί που γράφουμε ontopic για την winbank σε σχέση με εσενα που δεν γράφεις κάτι σχετικό.

-πάρε τηλέφωνο ή πήγαινε απο εκεί και ρώτα, δεν είμαι ΟΥΤΕ εκπροσωπος τραπεζών ΟΥΤΕ η γραμματέας σου. Γενικά κάνε οτι καταλαβαίνεις και ξεφορτώσου μας.

-Σε ευχαριστώ για τις χρησιμότατες δισεύρετες και σπάνιοτατες συμβουλές σου.

-Εμενα έκανες quote και απάντησες με αρνητικό ύφος σε κάτι που είπα (που τελικά συμφωνούσες). Η ανάγκη σου για debate μοιάζει αχόρταγη που ακόμα και οταν συμφωνείς το κάνεις διαφωνόντας με αρνητισμό.

-Γι αυτό αν δεν έχεις κάτι για winbank (η έστω ενναλακτικό) να μας πεις στο 3ο μυνημα σου, κάνε μας την χάρη και πάνε δίπλα να αρπαχτείς με κανεναν άλλον αφού το έχεις τόση αναγκη απ οτι κατάλαβα.

Τι να σου πω ρε τεράστιε PantelisP; Επιοικώς σου αναφέρω οτι δεν είσαι ούτε εκπρόσωπος των αναγνωστών του τόπικ, ούτε κριτής των πάντων εδω μέσα. Οταν γράφεις κάτι σε κάποιο φόρουμ, θα υποκειται σε σχολιασμό. Αν έχεις προβλημα με αυτό, άντε στον ψυχοθεραπευτή σου να το λύσεις. Το ποιός έχει το ζωνάρι του λυμένο για καυγά το απέδειξες. Σου δίνω και μια πιθανότητα να είσαι κάποιος παλιός γνώριμος με καινούργιο ψευδώνυμο, όποτε καταλαβαίνω τον πόνο σου. Αντε τώρα, βρίσε με να το φχαριστηθείς πάλι :D
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Τελευταία διόρθωση: 07 Οκτ 2014 16:25 από john45 (jlian).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Aψιμαχίες 07 Οκτ 2014 16:37 #4

  • PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • Το Άβαταρ του/της PantelisP (Pantelis Panagiotidis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 147
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 16
Εκτός απο αναιδής, γίνεσαι και ΨΕΥΤΑΡΟΣ προσπαθώντας να μας το παίξεις και θύμα (επίθεσης) κιόλας, που ξεκίνησες με τις ειρωνίες σου....

Αυτό εδώ ::



Δεν μοιάζει να γράφεις 1 λέξη και να απαντώ με περισσότερες, μαλλον το ανάποδο. τα quote είναι 100% δικό του μύνημα , χωρίς περικοπές.
Προφανώς ειρωνευεσαι σε κάθε σου λέξη και οι απαντήσεις μου είναι μικρότερες. Μετά κάθεσε και τις μαζευεις και λες οτι σου γράψαμε και περισότερα.
Δεν παλευεσαι !!

Και όντως εχω πρόβλημα συμπεριφοράς με κάτι τύπους σαν εσένα, αλίμονο αν δεν είχα ....
Συνημμένα:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Aψιμαχίες 07 Οκτ 2014 19:02 #5

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
Δεν σε ειρωνεύτηκε κανένας. Μόνος σου, μέσα στο κεφάλι σου τις έφτιαξες τις ειρωνείες για να βρεις κάποιο λόγο να μου επιτεθείς επειδή αμφισβήτησα τα θέσφατα που έγραφες. Φαίνεται ότι ακόμα δεν έχεις καταλάβει τι σου έγραψα, αλλά πιο απλά δεν γίνεται, το κουράζουμε το θέμα. Όταν γράφεις κάτι σε κάποιο φόρουμ και αυτά ερμηνεύονται σε κάποιους ότι είναι λάθος, αυτοί θα σε αμφισβητήσουν. Αν δεν θέλεις να γίνεται αυτό, περιορίσου στην συζήτηση με τους ανθρώπους που είσαι μαθημένος να σε ακούνε χωρίς να μιλάνε. Αν υπάρχει το ενδεχόμενο να μην υπάρχουν τέτοιοι, θα υποθέσω ότι βγάζεις το άχτι σου εδώ πέρα. Να μην τα πολυλογώ, οι θεωρίες σου για το private banking είναι της πλάκας, γιατί προφανώς δεν είσαι πελάτης κάποιου private banking. Δεν ξέρω τι γίνεται σε τράπεζες στιλ Julius Baer για πελάτες του 1Μ ευρώ, αλλά αμφιβάλω και για σένα. Σε 3-4 γνωστές, και δεν εννοώ Ελληνικές, για τους πελάτες των +300Κ ισχύουν αυτά που σου είπα. Ασε τώρα τις αντεγκλήσεις στο τι σου πα και τι μου πες, γιατί εκτίθεσαι.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Τελευταία διόρθωση: 07 Οκτ 2014 19:03 από john45 (jlian).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα