Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 18 Νοε 2018 20:09 #28

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
sosimple έγραψε:
Επιμενω οτι η μεγαλυτερη στρεβλωση και ο ν1 λογος της χρεοκοπιας της Ελλαδας ειναι η μονιμοτητα στο δημοσιο.
Να μιλαμε με πραγματικα γεγονοτα και οχι για ιδανικες κοινωνιες, και εργαζομενους με αλτρουισμο και υψηλη παιδια, γιατι τιποτα απο αυτα δεν υπαρχει στην Ελλαδα σημερα.
Τι αξιολογηση να κανεις σημερα στο δημοσιο? Πες οτι δουλευω σε μια δημοσια υπηρεσια (που οντως εχω δουλεψει ενα διαστημα και εχω δει απο μεσα πως δουλευει, ή μαλλον πως ΔΕΝ δουλευει το συστημα).
Λοιπον αμα εγω δε θελω να δουλεψω, δεν θα δουλεψω. Θα υπολειτουργω συστηματικα, οτι αξιολογηση και αν μου κανεις. Απο τη στιγμη που δεν μπορεις να με διωξεις, θα κανω οτι δουλευω.
Θες να αρχισω παραδειγματα απο ενα σωρο δημ υπαλληλους τι εχουν κανει ωστε να μη δουλευουν? Αμα αρχισω θα γραψω 5 σελιδες και οι περισσοτεροι θα νομιζετε οτι τα βγαζω απο το κεφαλι μου. Το ποιο απλο, αναρωτικες αδειες συνεχως. Για ψηλου πηδημα. Ξερω κοσμο που εχει να πατησει 5 χρονια με απιθανες δικαιολογιες γιατρων. Σε ακραιες περιπτωσεις που και σημερα μπορεις να τους διωξεις, πηγαν στα δικαστηρια και φυσικα ΠΑΝΤΑ δικαιωνονται. Παιρνουν πισω και αναδρομικα κλπ .
Το δημοσιο σημερα δουλευει απο οσους θελουν να δουλεψουν. Αυτοι οι σωστοι λοιπον, τα ακουνε και απο πανω απο τους πελατες καθως ο πελατης συμπεριφερεται σε ολους τους δημ υπαλληλους ως να μη δουλευει κανενας.
Κατα κανονα αμα δουλευεις στο δημοσιο και βλεπεις τους αλλους να μη δουλευουν, δε θα δουλεψεις και εσυ, και καλα θα κανεις. Το συστημα σε οδηγει στο να μη δουλευεις. Με την νοοτροπια που υπαρχει και την παιδια μας, τα βισματα κλπ, καμια αξιολογηση δεν προκειται να δουλεψει. Στη χειροτερη με την αξιολογηση να μην ανεβεις ποτε. Οι περισσοτεροι ουτε καν ενδιαφερονται. Απο τη στιγμη που δεν μπορεις να διωξεις καποιον δεν μπορεις να τον πιεσεις.
Το δικαιωμα στην απεργια παει ΠΑΝΤΑ με το δικαιωμα στην απολυση. Εδω εχει γινει θεσμος καθε 3 και λιγο να κανουν εθιμοτυπικα απεργεια οποτε μπορουν να εκβιασουν, πχ καθηγητες πανω στις πανελληνιες, για να παρουν 50€ παραπανω. Με μισθους στον ιδιωτικο τομεα 500€ για 12ωρα, καμει ο αλλος απεργια ενω παιρνει 1500€ για το 1/3 της δουλειας.. Γιατι να μη κανει?
Ενας να απωλυονταν μια φορα γιατι εκανε απεργεια ζητωντας περισσοτερα οταν οι αλλοι πεινανε, και θα κοβοταν τετοιου τυπου απεργιες με τη μια.
Στην Αμερικη καναν καποτε απεργεια τετοιου τυπου στο δημοσιο πριν 40 χρονια. Απολυσαν 2-3. Απο τοτε εχει να ξαναγινει απεργεια στο δημοσιο.


Αγαπητέ, δεν διαφωνούμε ουσιαστικά σε κάτι, ούτε αναφέρομαι σε "ΜΗ πραγματικά γεγονότα, ιδανικές κοινωνίες, και εργαζόμενους με αλτρουισμό και υψηλή παιδεία".
Απλά παραθέτω τα πραγματικά περιστατικά που αποδεικνύουν, ότι, διαχρονικά σε αυτή την χώρα, έχουμε πολύ μικρότερο πρόβλημα θεσμοθέτησης κανόνων και πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα πιστής εφαρμογής αυτών.

Είμαι 1000% ΥΠΕΡ των απολύσεων στο δημόσιο για όλους τους λόγους που ήδη προβλέπει το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο (και ΔΕΝ εφαρμόζεται) και στην περίπτωση κατάργησης οργανικής θέσης (όπως προβλέπει και το σύνταγμα αλλά, επίσης, δεν εφαρμόζεται) συν απολύσεις για λόγους που μπορεί (κακώς) να μην προβλέπονται από το υφιστάμενο πλαίσιο και είμαι 1000% ΚΑΤΑ των απολύσεων, για λόγους πολιτικών/κομματικών φρονημάτων.
Διαφωνείς σε κάτι με αυτό;;;

Θέλεις να πάμε σε ένα σύστημα, όπου θα καταργήσουμε, τυπικά, την νομιμότητα και θα βάλουμε ασφαλιστικές δικλείδες για την μη απόλυση ΔΥ με πολιτικά/κομματικά και μόνο κριτήρια; Θα συμφωνήσω 1000% μαζί σου.

Κάνουμε ένα μεγάλο λάθος στον πολιτικο/κοινωνικό διάλογο σε αυτή την χώρα.
Κατακεραυνώνουμε (επειδή μας δόθηκε το δικαίωμα) κάτι το οποίο επί της αρχής έχει θεσμοθετηθεί για σωστούς λόγους αλλά καταντά ένα ... χάλι λόγω του τρόπου που εφαρμόζεται και αντί να απαιτούμε την σωστή εφαρμογή του, ζητάμε απλά την κατάργησή του, γνωρίζοντας (προφανώς) ότι θα γυρίσουμε στο χάλι που προκάλεσε, εξαρχής, την ανάγκη για την θεσμοθέτησή (του μετά Βαΐων και κλάδων μάλιστα) :woohoo: .
Αυτό είναι ο ορισμός του φαύλου-κύκλου και του αδιεξόδου.

Όσο για την αξιολόγηση, δεν είναι θέμα ουτοπίας. Είναι θέμα 1000000% αναγκαιότητας ... προχθές, γιατί αν δεν γίνει αυτό (ξεκινώντας από κάπου), δεν έχουμε μέλλον ως Χώρα. Period.

ΥΓ: Μπορώ να σου παραθέσω και εγώ ιστορίες για το τι γίνεται στο Δημόσιο και επίσης να νομίζεις ότι τα βγάζω από το μυαλό μου, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησής μας.
Το θέμα μας, είναι το πως θα κρατήσουμε τα θετικά ενός κανόνα, αίροντας τα αρνητικά. Αυτό μόνο θα καταλήξει σε κάτι θετικό. Αλλιώς θα συζητάμε για ... κοινωνίες χωρίς ΔΥ και άλλα γλαφυρά που αυτά κι αν είναι ουτοπικά....
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 18 Νοε 2018 20:42 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 18 Νοε 2018 21:37 #29

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Kathrine …..ασε τις ειδικου…..τυπου εξηγησεις και εστιασε την ουσια που σου γραφουμε.
Σε αρκετα post θελω να σου δωσω “ευχαριστω” αλλα με “τραιναρεις” με αλλα “ευτραπελα” που γραφεις και με “ανακατωνεις”.

Αναφερεις για μισθο Δημοσιου τομεα τα €690 …..καμμια αντιρρηση αλλα….
Τι μισθο?
Τον βασικο μισθο……? (ατιμουλικα μεχρι και οι Γερμανοι εγιναν γατονια).
Το μισθο με τα επιδοματα στο…...χερι?
Τοσο εγω οσο και αλλοι αναφερομαστε συνολο “on hands” στο χερι καθαρα καθε μηνα.

Μεγάλες αποκλίσεις σε μισθούς ιδιωτικού και δημόσιου τομέα
ΙΝΕ-ΓΣΕΕ: Υψηλές μισθολογικές διαφορές

Τις μεγάλες μισθολογικές διαφορές που υπάρχουν μεταξύ των εργαζομένων σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα καταγράφει -μεταξύ άλλων - η νέα έκθεση του ΙΝΕ-ΓΣΕΕ για την ελληνική οικονομία, σύμφωνα με την οποία το 37,4% των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα αμείβεται με καθαρούς μισθούς έως 699 ευρώ το μήνα, όταν στον ευρύτερο δημόσιο τομέα μόνο ένα μικρό ποσοστό 6,4% των εργαζομένων λαμβάνει το ίδιο ύψος μισθών.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στην κλίμακα μισθών από 1.000-1.300 ευρώ στο Δημόσιο αμείβεται το 38,8% των εργαζομένων, ενώ με τους αντίστοιχους μισθούς αμείβεται μόνο το 10,2% των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα.
Πηγη:
www.naftemporiki.gr/finance/story/133333...u-kai-dimosiou-tomea

Γειτονισσα καθολου καλα δεν μας τα λες το οποιο σημαινει η εισαι απληροφορητη η παλευεις να “βολευτεις” και διαμαρτυρεσαι και ι.σ.ω.ς να εχεις δικιο διοτι πιθανον καποια στιγμη στο παρελθον σε πουλησαν οι “δικοι σου” τα γαλαζοπρασινα κομματοσκυλα.
Δεν σε αδικω γιατι επεσες στην παγιδα του “μαγνητισμου” οπου τα ομωνυμα (φορτια) “απωθουνται” ενω τα ετερωνυμα “ελκονται” …….το οποιον σημαινει οτι επρεπε να κανεις “τραμπα” στους “κακους” να σε “φτιαξουν” στο Δημοσιο.
(ενδεικτικο το παραδειγμα για την Kathrine γιατι σιγουρα και καποιους αλλους θα αφορα …….).

Eνιαίο Μισθολόγιο των Δημοσίων Υπαλλήλων.

Οι μισθοί τους διαμορφώνονται ως εξής:

Πτυχιούχος ΑΕΙ (ΠΕ) θα λαμβάνει €1.092
Πτυχιούχος ΤΕΙ (ΤΕ) θα λαμβάνει €1.037
Απόφοιτοι Λυκείου, ΙΕΚ, ΤΕΕ (ΔΕ) θα λαμβάνουν €858
Απόφοιτοι Γυμνασίου ή Δημοτικού (ΥΕ) θα λαμβάνει €780


Επιπλέον των παραπάνω μισθών ισχύουν οι παρακάτω μηνιαίες αποδοχές:
Οικογενειακή παροχή ανάλογα με τα ανήλικα παιδιά που έχουν ή εάν σπουδάζουν μέχρι την ηλικία των 24 ετών.

Πηγη:
www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka...onta-ton-ergazomenon

Εχω μπροστα μου reportage απο τα κατα καιρους κομματοσκυλα των Ενστολων που διαμηνυουν στα βοθροκαναλα οτι “πεταω” με €1,000 …...που τωρα “σηκωσαν” το “κασε” γιατι τους κραξαμε “μαζευτείτε ρε” …...τα Εκκαθαριστικα Εφοριας “αλλα γραφουν”.

1.Εχω Εκκαθαριστικο Ιπταμενου στον π.ρ.ω.τ.ο χρονο αποφοιτησης απο ενα Κλαδο που μου γραφει Εσοδα απο Μισθωτες Υπηρεσιες (αντικειμενικα βαζω Μισθους κατωτερων Αξιωματικων και οχι Ανωτερων και Ανωτατων…….)

Μαλιστα λοιπον :
Εσοδα απο Μισθωτες Υπηρεσιες απο €15.000 -€17.000 -€18,000 παντα κατωτερων Αξιωματικων.
Παω στις Π.ρ.ο.σ.θ.ε.τ.ε.ς Αμοιβες και βλεπω επιπλεον Εσοδα €19.850.
Παιρνω το Computer-ακι και βαζω στοιχιση των αριθμων …..συρομαι γραμμην ….αποτελεσμα.

Εσοδα Μισθωτων Υπηρεσιων :.... €17,000
Προσθετες Αμοιβες Επιδοματα:....€19,850
Συνολον. : €36,850
Διαιρώ δια δωδεκα (12) μηνες : €3,070 κατ ελαχιστον τον μηνα Εσοδα απο Μισθωτες Υπηρεσιες.

Επομενως πως μου λες φιλε μου οτι αμείβεσαι Ιπταμενος με…...€1,000 καινουργια μαθηματικα θα βγαλουμε τωρα?
Σε λιγο απο τα Εσοδα Μισθωτων Υπηρεσιων θα μου βγαλεις και τα Επιδοματα marching orders φυλλα πορειας κλπ και θα “λαλλαρεις” στα media μονο τον Βασικο Μισθο και τα κομματοσκυλα οι Συνδικα-ληστες σας θα “πουλανε παραμυθι” στα media οτι “πεταμε” με…….€500 οπως λεγατε στον Mr Zougla Μακη Τριανταφυλλοπουλο.

Η Μηνιαια Μισθοδοσια κατ ελαχιστον “βγαζει” …….€3,070 για κατωτερο Αξιωματικο το οποιον αμα προσθεσουμε και τα Περιοριστικα Μετρα περι Περιστολης Δαπανων στον Κρατικο τομεα λογω troika ,Institutions,,quarteto etc οτι ανταλλακτικα δεν υπαρχουν και υποχρεωτικα πεταγατε απο το 2010 :
Τρεις (3) ώρες τον μηνα εκ των οποιων δυο (2) ωρες ημερησια πτηση +μια (1) ωρα νυχτερινη πτηση = σ.υ.ν.ο.λ.ο τρεις (3) ωρες μηνιαιως……..σε πληρωνουμε Κυβερνητη Emirates airlines.

Κοψτε λιγο πια αυτην την media propaganda στα βοθροκαναλα γιατι τα Εκκαθαριστικα αλλα “γραφουν”.

Κathrine
Τους Δικαστες αστους αφου περασαν “Νομο” οπου ο μισθος τους αποσυνδεεται απο τον μισθο του Κλαδου των Δημοσιων υπαλληλων και να συνδέεται …...με του “Βουλευτη” οπου οι τελευταιοι το αποδέχτηκαν προκειμενου “στην ζουλα” που λεμε να περασουν ντροπο-λογιες και Νομους κατα των πολιτων (φορολογικα κλπ).

Μην ξεχνας τον Νομο του Μαγνητισμου :
Τα ομωνυμα φορτια “απωθουνται” και τα ετερωνυμα “ελκονται” και οτι οι πολιτικοι δεν εχουν “πιστη” και “Νομο”!

Φάτε μάτια ψάρια και κοιλιά περίδρομο …...να χαιρομαστε την “δημοκρατια” …..ο “λογαριασμος” στους “κυριους” Φ.ο.ρ.ο.λ.ο.γ.ο.υ.μ.ε.ν.ο.υ.ς που με π.λ.η.ρ.ω.ν.ο.υ.ν.

Η δημοκρατια ειναι α.κ.ρ.ι.β.ο πολιτευμα!

PAΔIO APBYΛA - Savoir Vivre του Δημοσίου

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 18 Νοε 2018 21:48 #30

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
PARIS33 έγραψε:
Η δημοκρατια ειναι α.κ.ρ.ι.β.ο πολιτευμα!

Αν δεν σου αρέσει, να πας δίπλα στον αρχιφασίστα τον Ταγίπ, που είναι ... φθηνός (μα σε όλα), μόνο εκεί πρόσεχε τι λες, που το λες και γιατί το λες, γιατί ο φασισμός δεν σηκώνει ... "διαφωνίες".
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 18 Νοε 2018 22:34 #31

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Οι γεροντομπασμενοι συνταξιουχοι δημοσιουπαλληλοι και οι "παθογενιες" του forum που τον αφηνουν να "βοσκει".
Οπου μου αρεσει παω δεν θα μου κανεις υποδειξεις δημοσιουπαλληλε συνταξιουχε και ουτε θα μου γραψεις τι να προσεχω και τι οχι.
Ειμαι "προσεκτικοτατος" μια και απο το 2012 εβγαλα τα χρηματα μου απο το "κρατος" των δημοσιουπαλληλων οταν παλι κατι "φυντανια" σαν και σενα εγραφαν στο forum οτι ειναι συνωμοσιες το "κλειδωμα" των χρηματων.
Οπου πατε το ιδιο "παραμυθι" λετε ολοι φασιστες και η αντι-αμερικανικη προπαγανδα κατα του Προεδρου Trump και του χαρισματικου Προεδρου Erdogan.
Αυτοι σας φταινε που χρεοκησατε η επειδη φθασατε να πληρωνετε τον δημοσιουπαληλο με μισθο Βουλευτη?
Αμαν πια αυτη η αντι-αμερικανικη προπαγανδα στο forum.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 19 Νοε 2018 01:51 #32

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Τα επιδόματα στο δημόσιο τομέα έχουν καταργηθεί. Υπάρχουν μόνο στα ειδικά μισθολόγια που αναφέρω. Δυστυχώς η αρχική πρόβλεψη των μνημονίων για ενοποίηση των μισθών του δημοσίου απέτυχε παταγωδώς στην πράξη. Έτσι οι πατρίκιοι και οι πληβείοι του Ελληνικού δημοσίου παραμένουν και δυστυχώς πολλοί ταλαντούχοι και ικανοί άνθρωποι χαραμίζονται λόγω των ισόπεδομενων μισθών, της έλλειψης πραγματικής αξιολόγησης, ελέγχου αποδοτικότητας και παροχής κινήτρων...
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 19 Νοε 2018 09:52 #33

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Ακούτε κύριοι;;
Έχετε παθογένειες που αφήνετε να ... "βόσκουν" όποιοι έχουν διαφορετική άποψη από τους υμνητές των φασιστών και των ανισόρροπων.
Όσο για τους χαρακτηρισμούς περί "δημοσιο-υπάλληλων συνταξιούχων" και τις ... συστάσεις , σου τις επιστρέφω αυτούσιες και επαναλαμβάνω.
Αν δεν σου αρέσει η δημοκρατία (έστω αυτής της ποιότητας) που σε αφήνει να βωμολοχείς, να αισχρολογείς ελεύθερα και να την επιβουλεύεσαι, να πας εκεί όπου θα βάλουν το στοματάκι σου στον ... γύψο, γιατί όπως προανέφερα είναι λίγο ...αλλεργικοί στην διαφορετική άποψη όπως βέβαια ακριβώς είσαι κι εσύ (κύλησε ο ... τέντζερης ... ένα πράγμα).
Γιατί κι εσύ που ξέρεις;
Μπορεί κάποια στιγμή οι απόψεις σας να πάψουν να ταυτίζονται και να καταλήξεις, όχι στο σαράι με τα χίλια υπνοδωμάτια και τις τρεις χιλιάδες χέστρες, αλλά, για ... ψύλλου πήδημα, σε κανένα από τα άσπρα κελιά του αρχιφασίστα.

Όσο για τα περί "αντι-αμερικανικής" προπαγάνδας :woohoo:, αυτά να τα πεις στο αφεντικό σου τον "χαρισματικό" αρχιφασίστα Ταγίπ που ξιφουλκεί εναντίον των Αμερικανών όποτε δεν του κάνουν όλα τα φασιστικά χατίρια.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 20 Νοε 2018 23:39 #34

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
"Ο αντιαμερικανισμός είναι ο σοσιαλισμός των ηλιθίων"!
Το οποιον δεν συναδει για τον χαρισματικο Προεδρο Erdogan αλλα “ευθυγραμμιζεται” π.λ.η.ρ.ω.ς ο ορισμος με τους φιλελεδες και τα κομματοσκυλα μιας αλλης “εποχης”.

Ενα απο τα πιο “ακλονητα τετελεσμενα” των καιρων μας που συχνα καλουμαστε να αντιμετωπισουμε σαν Κοινωνια ειναι ο υπερογκος αριθμος των Κυβερνητικων Υπαλληλων που απαρτιζουν ολα τα Υπουργεια…...και ειναι α.ο.ρ.ι.σ.τ.ο.υ χρονου……..!

Όσο πιο αδύναμη είναι η κυβέρνηση, τόσο πιο δυνατή η γραφειοκρατία.(Gustave Le Bon)

Kathrine
Στο εχω ξαναγραψει πολλες φορες θελω να σου δωσω “ευχαριστω” στα post σου αλλα “με χαλας” με ορισμενα σχολια οπως “ταλαντουχος Δ.Υ” κλπ σαν τους “φτυχιουχους” που ενω εβγαλαν Πανεπιστημιο σαν νεοι …...ονειρευονται “career” καριερα δημοσιου υπαλληλου “ξυσε το ξυστο” ……
Αναφερες οτι τα Επιδοματα στο Δημοσιο εχουν καταργηθει……!
Σε “ποιον” απο τους “Φορεις” του Δημοσιου?
Κλειστο Δημοσιο Τομεα η Ο.Τ.Α ?
Για τους Ενστολους αστο “μην τσακωθούμε” (οχι με σενα βεβαια) γιατι οι Αστυνομικοι θελουν “επιδομα” για νυχτερινη υπηρεσια και επιδομα σαββατοκυριακο συμφωνα με το κομματοσκυλο “συνδικα-ληστη” κ Μαυροειδακο………..ενω απο Διευθυντες ειμαστε “κομπλε”.

Kathrine
Γεμισαμε απο χ.α.ρ.α.μ.ο.φ.α.η.δ.ε.ς που καλομαθαν στο “ξυσε το ξυστο” να ανοιγουμε την πορτα ρε παιδι μου στον κ Υπουργο -Βουλευτη η της γυναικας του υπηρετικο προσωπικο να “χωνουμε” και κανενα “δικο μας” και “να το παιζουμε μορφες” στα Κομματικα γραφεια…….
Αξιολογηση ελατε τωρα αφηστε τα αυτα ο.λ.ο.ι σχεδον ειναι με Πτυχιο στο Δημοσιο ειτε Ανωτατης,Ανωτερας και Μεσης Σχολης αναλογως καθηκοντων.
Ο Κουλης στο Διοικητικης Μεταρρυθμισης ολους τους ειχε βγαλει σαν επιορκους ασχετα αν ο αλλος ηταν επιορκος για διαφορους προσωπικους λογους εκτος Υπηρεσιας οπως διασταση με την συζυγο Διαζυγιο (κληρονομικα εκκρεμεις Δικαστικες υποθεσεις) ειτε γιατι τσακωθηκε για μια θεση parking ηρθε η Αστυνομια ασκησε αγωγες ο ενας κατα του αλλου για το parking…...αρα επιορκος.
Ανεμομαζωματα…...ανεμοσκορπισματα…...οι ιδιοι οι Επιθεωρητες Δημοσιας Διοικησης τα εχουν κατα καιρους αναφερει.


Δεν ειναι μονο στην Ελλαδα το “προβλημα” του υπερ-ογκου Δημοσιου Τομεα γιατι ολοι σχεδον οι Αρχηγοι Κρατων το εχουν που απο την μια εχουν το “αγκαθι” των ελλειμμάτων στον Προυπολογισμο και απο την αλλη να αναμορφωσουν με μ.ε.τ.α.ρ.ρ.υ.θ.μ.ι.σ.ε.ι.ς τον Κρατικο τομεα των Δημοσιων Υπαλληλων.
!
Ακομη και ο Paul Kastro αναγκαστηκε να α.π.ο.λ.υ.σ.ε.ι δυο (2) εκατ. δημοσιους υπαλληλους προκειμενου το Κρατος να μην “βαρεσει κανονι” χρεοκοπησει.
Εδω Ελλαδα το συζητανε οι “κακοι” με τα φιλελε λιβανιστηρια της ποταμισιας Μαρξιστικης Νου-Δου “εγω δεν θα απολύσω” κλπ “σαλτσες” οταν το Χρεος και κυριως τα ελλειματα αυξανονται.

Σας αρεσουν αυτα τα “ξεφτιλικια” που ειχε μετατρεψει την Αμερικη ο Obama bin Landen και “πουλαγε παραμυθι” στα “ζωντανα” …..ελα μωρε το 1% ανερχονται οι Αμερικανοι Δημοσιοι Υπαλληλοι (Κρατικοι υπαλληλοι).........ελα μωρε…….21 εκατ. ζωη να εχουν εφθασαν οι Αμερικανοι Κρατικοι Υπαλληλοι ……...ελα μωρε και αν το χρεος και οι υποχρεωσεις συνολικα ηταν στο $115 trillion.
Αναφερομαι στην κορυφη των Κρατων που ολα τα δικτυα ειναι με οπτικη ινα 5 γενιας και στο “μπαμ -μπαμ” ηλεκτρονικα γινονται τα παντα………!
Eλα μωρε και τι εγινε και αν στο Αμερικανικο Χρεος γινεται α.ν.α.δ.ι.α.ρ.θ.ρ.ω.σ.η την οποια πληρωνουν π.ρ.ω.τ.ι.σ.τ.ω.ς οι Αμερικανοι πολιτες και δευτερευοντος “εμεις”.
(εκτιναχθηκε το κοστος για μια απλη αντιβιωση με ποσοστο που πληρωνουν οι πολιτες ξεκινανε απο τα $80 plus και “πανω” οπως και τα Depon-ακια -Panadol-ακια …….οσοι ταξιδεύετε αχρειαστα να ναι παρτε και ενα κουτι……..)

www.foxnews.com/opinion/government-employees-the-true-1-percent

Μηπως εχουμε υπερβολικο αριθμο Κρατικων Υπαλληλων (δημοσιων) της εκαστοτε Κυβερνησης?

Οι δημόσιοι υπάλληλοι και πόσο κοστίζουν: Στα 15 δισ. το ετήσιο μισθολογικό τους κόστος

Στην έκτη θέση η Ελλάδα

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με έρευνα του Ελεγκτικού Συνεδρίου της Γαλλίας η οποία δόθηκε στη δημοσιότητα τον περασμένο Σεπτέμβρη, η Ελλάδα βρίσκεται πλέον στην έκτη θέση της ΕΕ αναφορικά με το κόστος των δημοσίων υπαλλήλων.

Σύμφωνα με την έρευνα η οποία βασιζόταν σε στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και του ΟΟΣΑ για το έτος 2014, η Ελλάδα δαπανά το 12% του ΑΕΠ της για τη μισθοδοσία των δημοσίων λειτουργών της.

Πρώτη στην κατάταξη βρισκόταν η Δανία με το αντίστοιχο ποσοστό δαπανών στο 16,9% του ΑΕΠ της και ακολουθούσαν η Φινλανδία με 14,3% του ΑΕΠ της, η Γαλλία με 13%, η Σουηδία με 12,7% και το Βέλγιο με 12,5%. Πολύ κοντά στην Ελλάδα βρίσκεται η Πορτογαλία, με ποσοστό δαπανών 11,8% του ΑΕΠ.

Πηγη:
www.huffingtonpost.gr/2015/12/22/oikonom...evna-_n_8861664.html
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 21 Νοε 2018 11:04 #35

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
PARIS33 έγραψε:
"Ο αντιαμερικανισμός είναι ο σοσιαλισμός των ηλιθίων"!

ΟΚ το καταλάβαμε.
Άρα το αφεντικό σου ο αντιφασίστας Ερντογάν, το ακροατήριο του (οι γκρίζοι λύκοι και λοιποί φανατικοί αμόρφωτοι) και οι λοιποί ... παρατρεχάμενοι, είναι "ΗΛΙΘΙΟΙ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ" που καίνε τις αμερικανικές σημαίες, δολάρια και ... IPHONE, επειδή δεν σας κάνουν όλα τα φασιστικά χατίρια, όταν θέλουν να πατάνε, χωρίς επιπτώσεις, σε δύο υπερ-βάρκες και να κάνουν bullying σε όλη την περιοχή.

PARIS33 έγραψε:
"Ο αντιαμερικανισμός είναι ο σοσιαλισμός των ηλιθίων"!
Το οποιον δεν συναδει για τον χαρισματικο Προεδρο Erdogan αλλα “ευθυγραμμιζεται” π.λ.η.ρ.ω.ς ο ορισμος με τους φιλελεδες και τα κομματοσκυλα μιας αλλης “εποχης”.

Όποιος ... "συνάδει" με τον "χαρισματικό" αρχιφασίστα Ερντογάν, είναι "ο ορισμός του φασίστα κομματόσκυλου" ... οποιασδήποτε εποχής.

PARIS33 έγραψε:
Εδω Ελλαδα το συζητανε οι “κακοι” με τα φιλελε λιβανιστηρια της ποταμισιας Μαρξιστικης Νου-Δου “εγω δεν θα απολύσω” κλπ “σαλτσες” οταν το Χρεος και κυριως τα ελλειματα αυξανονται.

Που τα βλέπεις άραγε, εδώ μέσα τα "φιλελέ λιβανιστήρια" που ξορκίζουν τις απολύσεις στο δημόσιο;;;
Μήπως στον καθρέφτη;;;

PARIS33 έγραψε:
Σας αρεσουν αυτα τα “ξεφτιλικια” που ειχε μετατρεψει την Αμερικη ο Obama bin Landen

Να πλένεις το στοματάκι σου όταν αναφέρεσαι στον Obama. Μπορεί να κατάφερε να αλλάξει πολύ λιγότερα κακώς κείμενα από αυτά που περίμεναν πολλοί, αλλά ούτε ανισόρροπος είναι, ούτε φασίστας σαν κάτι άλλα ... "καμάρια"....
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 21 Νοε 2018 11:05 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινωνία χωρίς δημόσιους υπαλλήλους 21 Νοε 2018 15:59 #36

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
ρε συ Παναγιωτη ακομα τον εχετε και "βοσκει" αμαν πια "μαζεψτε" τον αφου ολο βλακειες γραφει μεχρι τον Γεωργιου της Ελστατ μας εβγαλε αθωο αλλα ........"στο κολπο" ο κυριος Γιωργος Παπανδρεου (ολοι οι φλωροι τολμανε να τον λενε Jefry γιο και εγγονι πρωην Πρωθυπουργων σ.υ.ν την special origin ειδικη καταγωγη του) αλλα ο κυριος Γιωργος Παπανδρεου ......ενοχος τα μνημονια κλπ.
Ρε πατε καλα?
Αν σας εβαλε ο κυριος Γιωργος Παπανδρεου στα Μνημονια ......τοτε θα μπορουσε και να μας βγαλει......λαθη ασφαλως εκανε που αφησε τον καθε μακακα να διαχειριστει τα χρηματα των Μνημονιων.
Η μαγκια του που του βγαζω το καπελο που λεμε ηταν οτι μολις η Ελλαδα χρειαστηκε χρηματα τα βρεικε α.μ.μ.ε,σ.α απο την Goldman Sachs γιατι "ετοιμοι" ειμασταν για χρεοκοπια.
Αλλες ειναι οι ευθυνες του που δεν ειναι του παροντος με τα "ζωντανα" που τον κατηγορουν.....αλλου ειναι ......!

batista εγραψε :P
PARIS33 έγραψε:
Σας αρεσουν αυτα τα “ξεφτιλικια” που ειχε μετατρεψει την Αμερικη ο Obama bin Landen

Να πλένεις το στοματάκι σου όταν αναφέρεσαι στον Obama. Μπορεί να κατάφερε να αλλάξει πολύ λιγότερα κακώς κείμενα από αυτά που περίμεναν πολλοί, αλλά ούτε ανισόρροπος είναι, ούτε φασίστας σαν κάτι άλλα ... "καμάρια"....

Απαντηση: :P

Tυχαιο δεν ειναι που τον αποκαλω Obama bin Landen ευτυχως σωθηκε η Αμερικη με τον Προεδρο Trump απο τα πολιτικα αποβρασματα της πρασινης παπαρολογιας του......χεστηκε η φοραδα στο πρασινο αλωνι :P
Eκρηξη πολεμων στον πλανητη επι Προεδριας Obama bin Landen για τα "ζωντανα" να τα διαβαζουν ......φαινετε ο χαρισματικος Προεδρος Erdogan εβαλε "μεσα" στους Βρετανους να τα γραφουν.... :P :P :P

America dropped 26,171 bombs in 2016. What a bloody end to Obama's reign

According to new figures, the US dropped nearly three bombs every hour, 24 hours a day. Dare we think how Donald Trump will continue this legacy?

"Zωντανα" διαβαστε να μαθαινετε

While candidate Obama came to office pledging to end George W Bush’s wars, he leaves office having been at war longer than any president in US history. He is also the only president to serve two complete terms with the nation at war.

President Obama did reduce the number of US soldiers fighting in Afghanistan and Iraq, but he dramatically expanded the air wars and the use of special operations forces around the globe. In 2016, US special operators could be found in 70% of the world’s nations, 138 countries – a staggering jump of 130% since the days of the Bush administration.

www.theguardian.com/commentisfree/2017/j...bs-2016-obama-legacy
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα