Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 11 Μαρ 2018 20:17 #298

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Υπήκοος (Υπηκοος) έγραψε:

Καλημερα!

Το κακο με τις ιντερνετικες συζητησεις ειναι οτι δεν με ξερεις ουτε και γω εσενα και συχνα μπορει να λεμε τα ιδια και χωρια να καταλαβαινομαστε. Ας συστηθω λοιπον:

Περασα δυσκολα παιδικα χρονια με τον πατερα μου να αγωνιζεται να ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του (ηταν εργατικος και τιμιος αλλα δυστυχως ματαιδοξος και δημιουργησε πολλες τετοιες). Οι κλητηρες και οι μπατσουληδες μπαινοβγαιναν σπιτι μας πιο συχνα κι απ το σοϊ μας. Τεσπα μη σε ζαλιζω με τη γκρινια μου, μεγαλωσα ετσι και αυτο μου διαμορφωσε χαρακτηρα τυπου: "Δεκα εχω? 4 ξοδευω τα αλλα στη μπαντα ή σε αυγατισμα. 20 εχω? 5 ξοδευω τα αλλα χωρια , 40 εχω? παλι 5 ξοδευω (γιατι δεν χρειαζομαι τιποτα αλλο και δεν θα δημιουργησω αναγκες εκει που δεν υπαρχουν) τα αλλα παλι στη μπαντα. Πιστεψε με οταν το κανεις αυτο απο τα 13σου (απο τοτε δουλευω εστω και με μερικη καλοκαιρινη απασχοληση γιατι συνεχισα και σχολειο/σπουδες) και εισαι 60 παρα ενα, ξαφνικα ανακαλυπτεις οτι εχεις συγκεντρωσει ενα καλο κομποδεμα. Και επειδη το να εχεις/κατεχεις δεν αρκει να κρατησει τους Δικαστικους Επιμελητες μακρυα, πρεπει να πληρωνεις κιολας, πληρωνα και πληρωνω ολες μου τις υποχρεωσεις πολυ πριν την ημερομηνια ληξης και εις το συνολο τους, "αρζάν κοντάν" που λεγανε και στη Πολη. Σημερα Κυριακη δεν χρωστω ουτε σεντ πουθενα και γενικως δεν χρωστω ποτε για πανω απο μια μερα και αυτο μονο στις καρτες μου το 24ωρο που μεσολαβει απο την εκδοση του λογαριασμου μεχρι τη πληρωμη του που εκτελω αμεσως, οχι στη διορια. Θα μπορουσες να πεις οτι πιο μανιακος κατα των χρεων, δεν γινεται.
Τωρα που εχεις μια -εστω μικρη- ιδεα για μενα παμε για τη φορολογια: Τουλαχιστον για τους ιδιους λογους που δεν χρωστω δηλαδη για τις ενδεχομενες συνεπειες αλλα και επειδη ειναι ανηθικο εκτος απο παρανομο, δεν αποκρυπτω ουτε απεκρυψα ποτε τιποτα. Νταξ δεν ειμαι αγιος και ξερω τη πραγματικη ζωη και πως λειτουργει, ειπαμε δουλευω απο νιανιαρο. Αλλα συστηματικα, ή/και με στησιμο ειδικων μηχανοραφιων για φοροαπαλλαγη/φοροκλοπη/αποφυγη κλπ δεν εχω κανει ποτε. Επιπροσθετα δεν εχω παρει πισω απο τον κρατικο κορβανα σχεδον τιποτα. Μεχρι και βιβλιαριο υγειας εβγαλα για πρωτη φορα στα πενηντα επειδη τυχαινει να εχω γερη υγεια, τα ελαχιστα φαρμακα που επαιρνα τα πληρωνα απ τη τσεπη μου.
Και εδω ερχομαστε στην ουσια. Ο Μπαταχτσης δεν ειμαι εγω αυτο το καθορισαμε. Ομως εχω απενατι μου ενα κρατος το οποιο στη καλυτερη των περιπτωσεων συμπεριφερεται σαν ζαβολιαρικο παιδακι που χανει σε επιτραπεζιο. Τα παραδειγματα απειρα: Χρωστας στη ΔΟΥ? Ληστρικος τοκος, τρελλες προσαυξησεις και τετοια. Σου χρωστα η ΔΟΥ? Οταν και αν στα δωσει μετα απο χρονια στα δινει ατοκα. Δεν πληρωσες τα τελη κυκλοφοριας μεχρι 31/12 μολις οι δεικτες δειξουν μεσανυχτα σε κλασμα του δευτερολπετου χρωστας τα διπλα(!!). Θες την αδεια κυκλοφοριας ενα μηνα το χρονο? Πληρωνεις δυο(!) μηνες. Πεφτουν οι αντικειμενικες? Θα μαγειρεψουν λεει τους συντελεστες ωστε να παρουν παλι το ιδιο ποσο ενφια, βλεπεις τοσα τους λειπουν, τοσα σου περνουν με το ετσι θελω.
Δεν εχουμε λοιπον κρατος αλλα ενα ζαβολιαρικο κ@λ@παιδο. Και μπροστα σε τετοιο παιδι τι κανεις? Το μαλωνεις. Και επειδη δεν μπορω -δυστυχως- να μαλωσω το κρατος (ως εχει περιτρανα αποδειχθει, οι εκλογες δεν επαρκουν γιατι και κει το κρατος κανει αλλου τυπου -πελατειακες- ζαβολιες), μπορω να φοροαποφυγω με μετρο και να μπαλαντζαρω τη κατασταση στο λιγο δικαιοτερο. Τριχες δηλαδη, παλι μεσα με τα τσαρουχια με βαζει το ζαβολιαρικο αλλα εχω τη χαρα να μπορω να απαντησω. Και, ναι δεν ειναι σωστο αλλα υπο τις ανωτερω συνθηκες ειναι δικαιολογισμο ειδικα που στη περιπτωση μου οπως προειπα μονο πληρωνω στον κορβανα, δεν εισπρατω ουτε -επι της ουσιας- εισεπραξα απ αυτον. Και ετσι οπως παμε και στα 67 μου οταν φτασω για συνταξη μαλλον θα παρω εκεινο που ξερεις.
Καλη Κυριακη!

Καλησπέρα,

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα προβλήματα της ιντερνετικής επικοινωνίας. Δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω και εύκολα μπορούν να γίνουν παρανοήσεις.
Στην βελτίωση αυτής της εγγενώς προβληματικής επικοινωνίας, δεν βοηθούν, σίγουρα, ερωτήσεις σαν το ... "...τι στο καλο σε αλλη χωρα ζεις? ".
Ειδικά μάλιστα όταν αυτό που ουσιαστικά προσπάθησες (χωρίς προφανώς να έχεις όλη την εικόνα) να υπερασπιστείς καμία σχέση δεν έχει με την απόλυτα έντιμη στάση (φορολογικής) ζωής, την οποία περιέγραψες, με την οποία δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω στο 100%, όπως και με τα σχόλια για το ... ζαβολιάρικό κράτος. Πίστεψέ με, γράφω πολύ χειρότερα.

Καταλαβαίνω όμως ότι προφανώς δεν έχεις παρακολουθήσει (ούτε είχες την υποχρέωση) τις αντιπαραθέσεις που έχουν προηγηθεί για το περιβόητο θέμα της φοροδιαφυγής και κυρίως για τις μορφές της.
Να συστηθώ κι εγώ λοιπόν επί του θέματος.

Ποτέ (μα ποτέ) δεν έχω γράψει κάτι εναντίον της φοροαποφυγής. Από την στιγμή που βρίσκεται εντός των κανόνων, απλά πάω ... πάσο (ας πρόσεχε το ... ζαβολιάρικο).

Με την φοροδιαφυγή τα βάζω τόσα χρόνια και μάλιστα ούτε καν με αυτή που λειτουργεί στο μέτρο της αντίστασης στην εξαφάνιση που κάποιες αδιέξοδες πολιτικές του ... ζαβολιάρικου, οδηγούν κάποιους φορολογούμενους.

Η ασύδοτη, διαχρονική φοροδιαφυγή (ασχέτως συντελεστών και συνθηκών φορολόγησης) είναι ο στόχος μου και γι αυτό ακριβώς δέχομαι τις επιθέσεις που δέχομαι εδώ μέσα, από αυτούς που προσπαθούν να την ... εξιδανικεύσουν :sick: .
Ένας από αυτούς (ο ... πατριάρχης) είναι αυτός, την άποψη του οποίου σχολίασα και μετέπειτα δέχθηκα το δικό σου (100% άδικο θεωρώ) σχόλιο.
Καμία σχέση με φοροαποφυγή, καμία σχέση με λελογισμένη φοροαποφυγή για αντίσταση στην εξαφάνιση.
100% ασύδοτη διαχρονική φοροδιαφυγή, με κάθε τρόπο και μέσο, από ... άποψη, για χίλιους δυο λόγους οι οποίοι μας αφορούν (τους περισσότερους) εξίσου, άρα δεν μπορούν να αποτελούν άλλοθι μόνο για κάποιους "έξυπνους" που ... μπορούν και βρίσκουν και ... κάνουν.

Συμπέρασμα και για να λήξει η όποια παρεξήγηση. Συμφωνώ 100% με αυτά που έγραψες και σε συγχαίρω για την στάση ζωής την οποία περιέγραψες.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαρ 2018 20:19 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Υπήκοος (Υπηκοος)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 11 Μαρ 2018 22:02 #299

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
batista έγραψε:
Καλησπέρα,

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα προβλήματα της ιντερνετικής επικοινωνίας. Δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω και εύκολα μπορούν να γίνουν παρανοήσεις.
Στην βελτίωση αυτής της εγγενώς προβληματικής επικοινωνίας, δεν βοηθούν, σίγουρα, ερωτήσεις σαν το ... "...τι στο καλο σε αλλη χωρα ζεις? ".
Ειδικά μάλιστα όταν αυτό που ουσιαστικά προσπάθησες (χωρίς προφανώς να έχεις όλη την εικόνα) να υπερασπιστείς καμία σχέση δεν έχει με την απόλυτα έντιμη στάση (φορολογικής) ζωής, την οποία περιέγραψες, με την οποία δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω στο 100%, όπως και με τα σχόλια για το ... ζαβολιάρικό κράτος. Πίστεψέ με, γράφω πολύ χειρότερα.

Καταλαβαίνω όμως ότι προφανώς δεν έχεις παρακολουθήσει (ούτε είχες την υποχρέωση) τις αντιπαραθέσεις που έχουν προηγηθεί για το περιβόητο θέμα της φοροδιαφυγής και κυρίως για τις μορφές της.
Να συστηθώ κι εγώ λοιπόν επί του θέματος.

Ποτέ (μα ποτέ) δεν έχω γράψει κάτι εναντίον της φοροαποφυγής. Από την στιγμή που βρίσκεται εντός των κανόνων, απλά πάω ... πάσο (ας πρόσεχε το ... ζαβολιάρικο).

Με την φοροδιαφυγή τα βάζω τόσα χρόνια και μάλιστα ούτε καν με αυτή που λειτουργεί στο μέτρο της αντίστασης στην εξαφάνιση που κάποιες αδιέξοδες πολιτικές του ... ζαβολιάρικου, οδηγούν κάποιους φορολογούμενους.

Η ασύδοτη, διαχρονική φοροδιαφυγή (ασχέτως συντελεστών και συνθηκών φορολόγησης) είναι ο στόχος μου και γι αυτό ακριβώς δέχομαι τις επιθέσεις που δέχομαι εδώ μέσα, από αυτούς που προσπαθούν να την ... εξιδανικεύσουν :sick: .
Ένας από αυτούς (ο ... πατριάρχης) είναι αυτός, την άποψη του οποίου σχολίασα και μετέπειτα δέχθηκα το δικό σου (100% άδικο θεωρώ) σχόλιο.
Καμία σχέση με φοροαποφυγή, καμία σχέση με λελογισμένη φοροαποφυγή για αντίσταση στην εξαφάνιση.
100% ασύδοτη διαχρονική φοροδιαφυγή, με κάθε τρόπο και μέσο, από ... άποψη, για χίλιους δυο λόγους οι οποίοι μας αφορούν (τους περισσότερους) εξίσου, άρα δεν μπορούν να αποτελούν άλλοθι μόνο για κάποιους "έξυπνους" που ... μπορούν και βρίσκουν και ... κάνουν.

Συμπέρασμα και για να λήξει η όποια παρεξήγηση. Συμφωνώ 100% με αυτά που έγραψες και σε συγχαίρω για την στάση ζωής την οποία περιέγραψες.

Οχι δεν ηθελα να σε αδικησω και οι εκφρασεις μου ηταν καθαρα απο φιλοπαιγμονα διαθεση, προφανως ξερω σε ποια χωρα ζεις το εγραψα χωρατευοντας και οχι ειρωνικα.
Νομιζω οτι σε γενικες γραμμες εχουμε την ιδια γνωμη γι αυτο αλλωστε εγραψα "οτι ισως μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινομαστε", καπου το διαισθανθηκα αυτο.
Αρα ολα ΟΚ εξ ου και η "Ευχαριστια" που σου εστειλα.
Καλη βδομαδα!
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista

Πως να ξεματιάζετε τα μικρά παιδιά 11 Μαρ 2018 22:07 #300

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
π. Φιλόθεος Ζερβάκος – οδηγίες για “ξεμάτιασμα” μικρών παιδιών

Όταν τα παιδιά τα μικρά συμβεί να πάθουν εκ βασκανίας, θα παίρνετε ολίγο βαμβάκι, θα το βουτάτε εις το κανδήλι πού έχετε εις τας εικόνας, θα αλείφετε το παιδί εις το μέτωπον και το πρόσωπον σταυροειδώς και θα λέγετε τα εξής τροπάρια:

Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ώραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα καί των δαιμόνων το τραύμα.
Εξηγόρασας ημάς εκ της κατάρας του νόμου τω Σταυρώ προσηλωθείς και τη λόγχη κεντηθείς την αθανασίαν επήγασας ημίν Σωτήρ ημών Δόξα Σοι.


Ή μπορείτε και με ένα Σταυρό μικρό να τα σταυρώνετε και να λέγετε τα ανωτέρω τροπάρια.

Όταν υπάρχει Ιερεύς να τα σταυρώνει εκείνος και να λέγει την ευχήν της βασκανίας.


www.diakonima.gr/2018/03/10/pos-na-xematiazete-ta-mikra-pedia/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαρ 2018 22:10 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 13 Μαρ 2018 12:17 #301

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Υπήκοος (Υπηκοος) έγραψε:
Ε οχι και "τοσο τελεια", αγαπητε. Αν ηταν εστω και σχεδον τελεια μετα απο τοσα μυρια χρονια εξελιξης, θα επρεπε -τουλαχιστον- να μη χρειαζονται νοσοκομεια. Καθολου τελεια δεν ειναι, η φυση παιζει με τη μεθοδο της "δοκιμης και του λαθους" (trial and error). Τα πολυ ελλατωματικα αποβιωνουν και σγα-σγα εξαφανιζονται. Τα υπολοιπα επιζουν καμποσο υποφεροντας απο τα ελλατωματα σχεδιασμου, πχ εμεις περπαταμε ορθιοι εδω και δεν ξερω ποσες δεκαδες χιλιαδες χρονια αλλα η σπονδυλικη μας στηλη δεν εχει φτιαχτει για τετοιο φορτιο, ειναι ακομα σχεδιασμενη για τετραποδη βαδιση εξ ου και τα προβληματα που δημιουργει σχεδον στο συνολο του πληθυσμου. Σιγα τη τελειοτητα.

Αγαπητέ, δεν έγραψα πως ο άνθρωπος είναι κάτι το τέλειο κ το αθάνατο.
Δουλεύω στον ιατρικό τομέα κ ξέρω πολύ καλά την ανατομία κ τη φυσιολογία του ανθρώπινου σώματος.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, πως κ γιατί ξεκίνησε η ζωή στη Γη.
Από κάποια βακτήρια, μετά έγιναν οργανισμοί κλπ κλπ.
Αυτά τα ξέρουμε όλοι.
Το ερώτημα είναι, ποιά ήταν η δύναμη που τα δημιούργησε;
Πως μπορούν να ρυθμίζονται τόσες λειτουργίες στο ανθρώπινο σώμα ώστε να ζει.
Φυσικά κ υπάρχει τεράστια εξέλιξη στον άνθρωπο.
Δες πως ήταν ο αυστραλοπίθηκος, από τον οποίο κατάγεται ο άνθρωπος κ δες πως είμαστε τώρα.
Δες πόσα χρόνια ζούσαν οι άνθρωποι πριν 200 χρόνια κ πόσα ζουν τώρα.
Κ φυσικά, σε 200 χρόνια από τώρα δεν θα χρειάζονται νοσοκομεία .
Αν ο πλανήτης μας δεν καταστραφεί, όπως πάει η επιστήμη, σίγουρα θα κατασκευαστούν συνθετικές καρδιές, συκωτια, πνεύμονες κ πολλά όργανα του ανθρώπινου σώματος που ως τώρα είναι αναντικατάστατα.
Δες που είμαστε τώρα..
Υπάρχει φορητός απινιδωτής, που λειτουργεί ως "μίζα" για να δουλεύει η καρδιά, μέχρι να γίνει μεταμόσχευση.
Υπάρχει η αιμοκάθαρση για τους νεφροπαθείς.
Υπάρχουν οι συνθετικές βαλβίδες που αντικαθιστούν τις μη λειτουργικές της καρδιάς κ μάλιστα, σε αρκετές περιπτώσεις τοποθετούνται με ενδαγγειακό καθετήρα, αποφεύγοντας το ανοιχτό χειρουργείο.
Υπάρχει η δυνατότητα, ανθρώποι που είχαν υποστεί ακρωτηριασμό να κινούνται με σχετική άνεση, τοποθετώντας τεχνητά μέλη.

Για να μη γράφω περισσότερα...η εποχή όπου δεν θα χρειάζονται νοσοκομεία όπως γράφεις, δεν έχει έρθει ακόμη.
Σίγουρα θα έρθει σε 200-300 χρόνια από τώρα.
Δες που ήμασταν κ που είμαστε τώρα.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 15 Μαρ 2018 19:52 #302

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
Δεν διαφωνω σε ολα και προφανως εχουμε (οι δυο μας) παρομοιο επιπεδο γενικης μορφωσης. Στο μονο που εχω μεγαλες αμφιβολιες ειναι οτι σε 200-300 χρονια δεν θα χρειαζομαστε νοσοκομεια. Αυτο για δυο λογους: Κανεις δεν προβλεψε τιποτα σωστα το 1950 για το 2000: Προεβλεπαν ιπταμενα πυρηνοκινητα αυτοκινητα, αποικιες στο Φεγγαρι, 3ημερη βδομαδα εργασιας και αλλα πολλα τετοια. Ουτε κανεις προεβλεψε το 2000 τι θα γινοταν το 2008 στην οικονομια των ΗΠΑ. Αντε λοιπον να προβλεψεις 300 χρονια μετα.

Αυτα ομως και ειδικα στο επιπεδο -σχετικης- συγκλισης που εχει η παρουσα κουβεντα μας, δεν γραφονται (θες σεντονια για να τα αναλυσεις σωστα), αλλα συζητιωνται σε ουζερι με καλη παρεα. Το οποιο μου θυμιζει οτι αν συνεχισω να κανω κουβεντες σε ουζερι θα χρειαστω καινουργιο συκωτι. Και εδω ειναι το κουμπι: Μπορεις να μου πεις ποτε θα μπορω να παω σε νοσοκομειο (γκαραζ ανθρωπων, πες το οπως θες) και να πω: "Παρακαλω ολιγην απο συκωτι γιατι το δικο μου θελει μπουζι-πλατινες επειδη παραμπεκρουλιασα φιλοσοφωντας με τα φιλαρακια μου"? Δεν μπορεις, και αν γινει θα αργησει παρα πολυ μεταξυ αλλων γιατι θα αρχισουν διαφοροι να εγειρουν ηθικα-θρησκευτικα-οτι θες θεματα.

Σεβομαι την Ιατρικη ακομα και αυτη της Αρχαιοτητας. Εχω και πολλες Ιατρικες γνωσεις αν και δεν ειναι ο τομεας μου. Ξερω πχ οτι η CPR δεν ηταν γνωστη στον 2ο Παγκοσμιο Πολεμο, ειναι μεταγενεστερη τεχνικη και προς μεγαλη μου εκπληξη λιγοι το ξερουν αυτο οπως λιγοι ξερουν οτι στον ΒΠΠ δεν υπηρχαν ακομα επιχειρησιακα ελικοπτερα.

Αλλα απο κει μεχρι να λεμε οτι η φυση τα εκανε τελεια υπαρχει αποσταση. Ο Δαρβινος τα ειπε καλα και δεν ειπε αυτο.

Και μια και ανεφερες Παναγιωτη οτι "Αν ο πλανητης δεν καταστραφει" να γραψω κατι σχετικο: Ασχολουμαι 3 δεκαετιες τωρα με ερασιτεχνικη αστρονομια (σε προχωρημενο επιπεδο, εχω δημοσιευσει και δουλεια μου στις ΗΠΑ). Ο Πλανητης μπορει να καταστραφει κυριως απο φυσικα (και ουχι ανθρωπινα) αιτια με πιθανοτερο τη συγκρουση με καποιο μεγαλο αντικειμενο. Συνεβη πριν 3 δις χρονια και απο κει προηλθε το φεγγαρι, συνεβη σε μικροτερη αλλα παγκοσμια κλιμακα πριν 75 εκατομμυρια χρονια και εχει συμβει στο μεταξυ πολλες φορες. Σε τετοιας κλιμακας ζορια (που περπιπτοντως ενισχυουν την αποψη μου οτι η φυση δεν ειναι τελεια αλλιως θα φροντιζε τις τροχιες των ουρανιων σωματων λιγο καλυτερα κι οχι σαν συγκρουομενα του Λουνα Παρκ) δεν εχουμε ουτε αμυνα, ουτε καν προβλεψη. Στατιστικα θα συμβει, ισως σε 50 χρονια, ισως σε 150.000 χρονια ισως και σε ΜΙΣΗ ωρα απο τωρα. Κανεις δεν το ξερει και κανεις δεν μπορει να κανει τιποτα γι αυτο.

Η φυση λοιπον ουτε καν τους πλανητες δεν ειναι σε θεση να ρυθμισει σωστα. Ειναι βεβαια μια θαυμαστη διαδικασια αλλα επ ουδενι τελεια. Ζαρια παιζει.

Με φιλικους χαιρετισμους.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 15 Μαρ 2018 19:55 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 15 Μαρ 2018 21:15 #303

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Υπήκοος (Υπηκοος) έγραψε:
Στο μονο που εχω μεγαλες αμφιβολιες ειναι οτι σε 200-300 χρονια δεν θα χρειαζομαστε νοσοκομεια.

Για νοσοκομεία, γενικώς, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Για τρελοκομεία πάντως είμαι σίγουρος ότι θα χρειάζονται πάντα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 16 Μαρ 2018 03:40 #304

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Υπήκοε, σε 300 χρόνια από τώρα μάλλον θα έχουμε φτιάξει αποικίες σε άλλους πλανήτες.
Αφού καταφέραμε να καταστρέψουμε τον δικό μας πλανήτη, θα πάμε να καταστρέψουμε κ άλλους.
Το ανθρώπινο γένος είναι μια σκέτη καταστροφή.

Παίρνεις στην πλάκα αυτό που έγραψα για τα συνθετικά όργανα του σώματος;
Να σου θυμίσω την τωρινή κατάσταση;

Συνθετικές βαλβίδες καρδιάς.
Τεχνητά χέρια κ πόδια.
Ινσουλίνη, που παρομοιάζεται ως τεχνητό πάγκρεας.
Φάρμακα που υποκαθιστούν πλήρως τη λειτουργία του θυρεοειδούς.
Αυξητική ορμόνη για παιδιά με χαμηλό ύψος.
Βηματοδότη για τις επικίνδυνες αρρυθμίες.
Συστήματα αιμοκάθαρσης, που αντικαθιστούν τη λειτουργία των νεφρών.
Μεταμοσχεύσεις καρδιάς, ήπατος, νεφρών κερατοειδούς, πέους(!) κ δέρματος με αρκετή επιτυχία.
Να μην γράψω άλλα.
Αυτά, πριν 300 χρόνια δεν υπήρχαν καν ως σκέψεις.
Φαντάσου πως, τα όποια υποτυπώδη χειρουργεία κατάφεραν να κάνουν, τα έκαναν χωρίς αναισθησία!
Αν λοιπόν, σε 300 χρόνια καταφέραμε τόσα, φαντάσου σε άλλα 300 τι θα καταφέρουμε.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 16 Μαρ 2018 12:29 #305

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Παίρνεις στην πλάκα αυτό που έγραψα για τα συνθετικά όργανα του σώματος;
Να σου θυμίσω την τωρινή κατάσταση;

Συμφωνώ.
Ήδη καλλιεργούνται επιτυχώς ανθρώπινα όργανα προς μεταμόσχευση, σε ζώα.


www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-...uman-transplant.html
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 16 Μαρ 2018 12:31 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 16 Μαρ 2018 18:26 #306

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Επίθεση αντιεξουσιαστών σε εκκλησία στα Εξάρχεια για την αθώωση Αμβρόσιου
www.reader.gr/news/koinonia/epithesi-ant...in-athoosi-amvrosioy
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα