Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 17 Μαρ 2018 11:43 #307

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Επίθεση αντιεξουσιαστών σε εκκλησία στα Εξάρχεια για την αθώωση Αμβρόσιου
www.reader.gr/news/koinonia/epithesi-ant...in-athoosi-amvrosioy

Με άλλα λόγια, μπαχαλάκηδες εναντίον ... επαγγελματιών της θρησκείας.
Όπου δεν υπάρχει κράτος και κυρίως όπου δεν λειτουργούν οι θεσμοί (γενικότερα) ......

Και επειδή είναι επίκαιρο (λόγω του θανάτου ενός εξαίρετου επιστήμονα), ας θυμηθούμε και ένα άλλο απαράδεκτο δείγμα ... επαγγελματία της θρησκείας.

www.kathimerini.gr/405656/article/epikai...-ston-stiven-xokingk
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 17 Μαρ 2018 11:48 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 17 Μαρ 2018 19:36 #308

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:

1) Όχι, γιατί υπάρχουν όροι και προϋποθέσεις, τα έγραψα, πρέπει να τηρούνται οι 10 Εντολές, κι εσύ δεν τηρείς την πρώτη και τη δεύτερη.
2) Αν προσευχόσουν ορθά, συνετά, θεάρεστα, θα τους γιάτρευε, αν ήταν καλό και για την Ψυχή τους.
3) Οι υποσχέσεις και τα συμβόλαια τηρούνται, ο Θεός είναι αξιόπιστος, αν ζήτησες θεάρεστα και ταπεινά αρρώστιες θα τις λάβεις-και πολλοί που επιθυμείς θα απαλλαχθούν από αυτές. Ο Άγιος Παϊσιος ο Αγιορείτης ήταν εκλεκτός του Θεού, φωτισμένος, προικισμένος με άπειρα πνευματικά χαρίσματα, αναμάρτητος, αλλά ζητούσε συνεχώς στις προσευχές του να πάρει ο Θεός τους καρκίνους από πολλούς καρκινοπαθείς και να τους μεταφέρει στο σώμα του-στο τέλος της ζωής του έκανε τη χάρη, βασανίστηκε πολύ και πέθανε από μεταστατικούς επιθετικούς καρκίνους, ούτε μία στιγμή δε μετάνιωσε για το αίτημα του-πάντα ήταν χαρούμενος κι ευτυχισμένος που εισακούσθηκε η έκκληση του.

Μαλιστα. Λοιπον φρεσκαρισα λιγο τις γνωσεις μου και παρατηρησα οτι -αν και απολυτως αθεος- ακολουθω περισσοτερες εντολες απο οσο νομιζα. Ισως περισσοτερες απο πολλους θρησκους.

Ας ξεκινησουμε απο το οτι γραφεις οτι δεν τηρω την 1η και 2η εντολη. Ισως υπαρχει παρεξηγηση στην αριθμηση αλλωστε -οπως επι τη ευκαιρια ανακαλυψα- το Ταλμουδ τις αριθμει με διαφορετικη σειρα απο μας ή τουλαχιστον ετσι λεγεται σιγα μη βγαλω ακρη.
Λοιπον η πρωτη λεει να μη λατρεψω αλλο θεο. Δεν λεει ουτε υπονοει πουθενα και κατα κανενα τροπο οτι δεν μπορω να μη λατρευω κανενα θεο. Αρα δεν τη παραβαινω. Προφανως ο παντογνωστης δεν ειχε σκεφτει αυτο το ενδεχομενο (ή ο Μωυσης εσβυσε κανα δυο λεξεις κατα τη καθοδο απο το ορος) ή ισως δεν τον πειραζει και δεν θεωρει κακο να εισαι αθεος.
Παμε στη δευτερη εντολη να μη φτιαχνω ή λατρυεω ομοιωματα του θεου κλπ. Σε διαβεβαιω εχω κανει ενα σκασμο παλαβομαρες στη ζωη μου αλλα αγαλματακια θεων δεν εχω κανει.
Αρα μεχρι στιγμης δεν εχω παραβει τις δυο πρωτες εντολες οπως λαθεμενα αναγραφεις.
Παμ παρακατου:
Εντολη 3: Δεν προφερω ποτε το ονομα του θεου (δεν με ενδιαφερει να το κανω) εκτος απο οταν πρεπει να απαντησω σε πιστους που λενε ανακριβειες. Αρα οταν το προφερω το κανω αιτιολογημενα και ετσι δεν παραβαινω ουτε την εντολη αυτη.
Εντολη 4: Εδω πεφτουμε σε Εβραικο Δικαιο. Τι θα πει να μη δουλευω τα Σαββατα? Τελευταια φορα που ρωτησα η ανατολικη εκκλησια εχει ως αργια τη Κυριακη. Εγω δεν δουλευω ουτε Σαββατο ουτε Κυριακη (ουτε αλλη μερα εδω που τα λεμε) αρα και εδω τηρω τας εντολας.
Εντολη 5 "Τιμα τον πατερα σου κλπ...." Καλα αυτο πες το στα 5 επιζησαντα παιδια του Μανωλη Δουρη (ενα εκ των οποιων εχω γνωρισει μετα την αυτοκτονια του πατρος) που βιασε και σκοτωσε το 6 χρονο αγορι και παιδι του. Εκει να δεις τι θα σου πουν.
Εντολη 6 (Ου μοιχ...) Καλα αυτη την εχω στραπατσαρει εντελως και επι πλεον ειμαι και πορνος. Αστο, μειον ενα για μενα.
Εντολες 7,8,9 κα10 κατα τη γνωμη μου ειναι αυτονοητες σε βαθμο αχρηστιας. Ειναι προφανες οτι ως δικαιος ανθρωπος δεν θα κλεψεις σκοτωσεις κλπ. Και βεβαιως δεν εχω κανει ουτε προκειται να κανω τιποτα απο αυτα. Αν παλι δεν εισαι δικαιος θα τα κανεις οτι κι αν λενε οι γραφες. Αρα αχρηστες.

Με αλλα λογια εγω ο αθεος τηρω επι της ουσιας και χωρις καν να το ξερω 9 απο τις 10 εντολες. Για μια παραβαση στις δεκα θα μου αρνηθει ο καλος θεος την αυτοθυσια μου και να μεταφερει ασθενειες αλλων σε μενα ωστε να σωθουν αυτοι? Καπου δεν μου καθεται καλα αυτο, για θεο δεν μου φαινεται και πολυ εξυπνο.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Τελευταία διόρθωση: 17 Μαρ 2018 19:47 από Υπήκοος (Υπηκοος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 18 Μαρ 2018 02:06 #309

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Υπήκοος (Υπηκοος) έγραψε:
και επι πλεον ειμαι και πορνος.

Πόσο πάει?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 18 Μαρ 2018 04:04 #310

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Το Άβαταρ του/της Υπήκοος (Υπηκοος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Δημοσιεύσεις: 132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 64
  • Κάρμα: 3 (9)
soto51 έγραψε:
Πόσο πάει?

Δεν παει.

Ο χαρακτηρισμος "πορνος" κατα τας θρησκευτικας μας παραδοσεις και γραφας χρησιμοποιηται για οσους Ανδρες (εις -ος) ή γυναικες (εις --η) συνουσιαζονται εκτος (αποκλειστικα) θρησκευτικου γαμου, ουχι τους αμφοτερων φυλων επι χρημασι εκδιδομενων..

Εχω την υποψια οτι σε αυτη τη κατηγορια -των πορνων- εμπιπτει το 95% του πλυθησμου, ισως και παραπανω.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 21 Μαρ 2018 18:58 #311

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Διαμορφώνεται περιβάλλον θρησκευτικού σκοταδισμού
www.efsyn.gr/arthro/diamorfonetai-periva...keytikoy-skotadismoy
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 21 Μαρ 2018 19:11 #312

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Διαμορφώνεται περιβάλλον θρησκευτικού σκοταδισμού
www.efsyn.gr/arthro/diamorfonetai-periva...keytikoy-skotadismoy


Μη το λες, μη το λες......

www.espressonews.gr/cover-story/2018/03/...arhi-na-peta-ta-rasa

(Υπάρχουν και "πεφωτισμένοι". Μη πω τι άλλο "....μένοι" ιεράρχες).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Τεράστιο κοινωνικό έργο της Εκκλησίας 21 Μαρ 2018 19:42 #313

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13079
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
soto51 έγραψε:
Βρήκες ένα μαύρο πρόβατο, στους 12.000 υπάρχοντες ιερείς, και 5.000 ιερομονάχους, στην Ελλάδα, και το διαπομπεύεις χαιρέκακα.
Για όλους τους υπόλοιπους, που καθημερινά προσφέρουν και πασχίζουν αγόγγυστα στο κοινωνικό σύνολο, μοιράζουν εκατοντάδες χιλιάδες μερίδες φαγητού, φροντίζουν ψυχολογικά και πνευματικά κατεστραμμένες ζωές, απεξαρτούν από τα ναρκωτικά, γλυτώνουν από τον τζόγο,κτλ, κι αντί να ξεκουραστούν το βράδυ κάνουν ειλικρινείς αλτρουιστικές προσευχές με βαθιές επιδαπέδιες μετάνοιες, δε γράφεις ποτέ εσύ, ή κάποιος άλλος, ούτε κουβέντα.

Αλήθεια, αναρωτήθηκες ποτέ σου πόσους περισσότερους Ειδικούς Ψυχολόγους, Ψυχοθεραπευτές, Ψυχιάτρους, Κοινωνικούς Λειτουργούς, Ιατροδικαστές, Ψυχιατρικά Νοσοκομεία, άσυλα αστέγων, φυλακές, Κέντρα ΟΚΑΝΑ, κτλ, θα έπρεπε να δημιουργήσει και λειτουργήσει το Κράτος, χρηματοδοτώντας τα από τους δικούς σου φόρους, αν δεν υπήρχε η εθελοντική φιλανθρωπική δράση όλων αυτών των φωτισμένων ανθρώπων της Εκκλησίας;

Νοιάζεσαι για τα λεφτά σου;
Νοιάζεσαι για τους φόρους που αναγκάζεσαι να πληρώνεις;
Νοιάζεσαι για το ΦΠΑ των προϊόντων που αγοράζεις;
Νοιάζεσαι για την κοινωνική ειρήνη;
Νοιάζεσαι για την εγκληματική βία;
Νοιάζεσαι για την υγεία των συνανθρώπων σου;

Αν ναι, τότε πρέπει καθημερινά να ευχαριστείς τους ανθρώπους της Εκκλησίας για την ανιδιοτελή δράση τους.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 21 Μαρ 2018 19:58 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 21 Μαρ 2018 20:16 #314

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Βρήκες ένα μαύρο πρόβατο, στους 12.000 υπάρχοντες ιερείς, και 5.000 ιερομονάχους, στην Ελλάδα, και το διαπομπεύεις χαιρέκακα.
Για όλους τους υπόλοιπους, που καθημερινά προσφέρουν και πασχίζουν αγόγγυστα στο κοινωνικό σύνολο, μοιράζουν εκατοντάδες χιλιάδες μερίδες φαγητού, φροντίζουν ψυχολογικά και πνευματικά κατεστραμμένες ζωές, απεξαρτούν από τα ναρκωτικά, γλυτώνουν από τον τζόγο,κτλ, κι αντί να ξεκουραστούν το βράδυ κάνουν ειλικρινείς αλτρουιστικές προσευχές με βαθιές επιδαπέδιες μετάνοιες, δε γράφεις ποτέ εσύ, ή κάποιος άλλος, ούτε κουβέντα.

Με στεναχωρείς όταν λες ανακρίβειες, όταν παραποιείς την αλήθεια, ή την αποκρύπτεις.

(Αν αληθεύει το δημοσίευμα) ο εν λόγω δεν είναι ούτε 1/12.000, ούτε 1/5.000. Είναι 1/80 (τόσοι δεν είναι οι μητροπολίτες?)
Αν πάρουμε σα βάση (παρονομαστής) τις 12.000 (ή και τις 5.000), τότε στον αριθμητή δεν θα είναι μόνο ένας (αυτός της Φωκίωνος Νέγρη), θα είναι κι άλλοι. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟΥ ΕΝΟΣ εννοώ.

Δεύτερον, στο κοινωνικό σύνολο προσφέρουν (με τους τρόπους που λες) και άλλοι, δεν προσφέρουν μόνο παπάδες. Να μην τους αναφέρουμε κι αυτούς?

Μην παραπονιέσαι λοιπόν για το τι δεν γράφω (ή το τι γράφω).
Και κάνεις λάθος, αν νομίζεις ότι είμαι από τους τύπους που "χαιρέκακα διαπομπεύω" κάποιον, επειδή εντοπίζω αυτό που έγραψε μια εφημερίδα (έστω, φυλλάδα) γι' αυτόν.
Ειλικρινώς, ΔΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΚΑΘΟΛΟΥ που ο εν λόγω βρήκε τη χαρά με τραβεστί.

ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΧΑΪΔΕΥΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙΑ είμαι αμείλικτος (και ελπίζω κι εσύ το ίδιο).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Τεράστιο κοινωνικό έργο της Εκκλησίας 21 Μαρ 2018 20:17 #315

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
για την ανιδιοτελή δράση τους.

Ε, τώρα επ' αυτού.... Κόψε κάτι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα