Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην σελεμη ιδιοκτητη σου ?

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην ιδιοκτητη σου... 28 Ιουλ 2015 03:39 #10

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
maria (mb361) έγραψε:

Η ανηθικη συμπεριφορα του ομως με εχει εχει ενοχλησει αφανταστα...Επαναλαμβανω οτι τετοιοι ιδιοκτητες ειναι πολλοι...

Επι15 χρόνια έμενα στο νοίκι, μέχρι το '12, που αγόρασα δικό μου..
Κάθε χρόνο, ο ιδιοκτήτης μου έκανε αύξηση στο νοίκι, κατα 10€.
Το 2010 του λέω "ώπα μεγάλε, του χρόνου μην το αυξήσεις, γιατί είμαι τυπικότατος, ζημιές δεν κάνω, το νοίκι το πληρώνω πριν βγεί ο μήνας, πληρώνω όλους τους λογαρ μου κ εσύ, τόσα χρόνια, ούτε ένα σοκολατάκι δεν έχεις κεράσει".
Πράγματι, σταμάτησε τις αυξήσεις κ όταν πήρα σπίτι, ένα μήνα πριν, του λέω, τον άλλο μήνα φεύγω, πήρα σπίτι..

Στράβωσε ο τύπος, αλλα τι να έκανε;

Του λέω, όταν έρθουν λογαριαμοί κ κοινόχρηστα, να μου τηλεφωνήσει να τα πληρώσω..

Όντως, ήρθε η ΔΕΗ, η ΕΥΔΑΠ κ κάτι κοινόχρηστα κ τα πλήρωσα..
Μετά απο μια εβδομάδα μου ξανατηλ, να μου πει οτι του χάλασε ο θερμοσίφωνας, οτι έσταζε μια βρύση στο μπάνιο κ οτι είχε έρθει η συμμετοχή μου για το πετρέλαιο του ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.. :silly:

Δεν κρατήθηκα..

Του λέω, " τι λες ρε μαλάκα, θα σου πληρώσω Μάϊο μήνα το πετρέλαιο ενός σπιτιού που δεν διαμένω κ τον θερμοσίφωνα που τον έχεις 25 χρόνια κ εντελώς τυχαία σου χάλασε όταν έφυγα;"
Θα πάρεις αυτό που υποψιάζεσαι..

Παλιόγυφτοι...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην ιδιοκτητη σου... 28 Ιουλ 2015 03:49 #11

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:

Η ανηθικη συμπεριφορα του ομως με εχει εχει ενοχλησει αφανταστα...Επαναλαμβανω οτι τετοιοι ιδιοκτητες ειναι πολλοι...

Επι15 χρόνια έμενα στο νοίκι, μέχρι το '12, που αγόρασα δικό μου..
Κάθε χρόνο, ο ιδιοκτήτης μου έκανε αύξηση στο νοίκι, κατα 10€.
Το 2010 του λέω "ώπα μεγάλε, του χρόνου μην το αυξήσεις, γιατί είμαι τυπικότατος, ζημιές δεν κάνω, το νοίκι το πληρώνω πριν βγεί ο μήνας, πληρώνω όλους τους λογαρ μου κ εσύ, τόσα χρόνια, ούτε ένα σοκολατάκι δεν έχεις κεράσει".
Πράγματι, σταμάτησε τις αυξήσεις κ όταν πήρα σπίτι, ένα μήνα πριν, του λέω, τον άλλο μήνα φεύγω, πήρα σπίτι..

Στράβωσε ο τύπος, αλλα τι να έκανε;

Του λέω, όταν έρθουν λογαριαμοί κ κοινόχρηστα, να μου τηλεφωνήσει να τα πληρώσω..

Όντως, ήρθε η ΔΕΗ, η ΕΥΔΑΠ κ κάτι κοινόχρηστα κ τα πλήρωσα..
Μετά απο μια εβδομάδα μου ξανατηλ, να μου πει οτι του χάλασε ο θερμοσίφωνας, οτι έσταζε μια βρύση στο μπάνιο κ οτι είχε έρθει η συμμετοχή μου για το πετρέλαιο του ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.. :silly:

Δεν κρατήθηκα..

Του λέω, " τι λες ρε μαλάκα, θα σου πληρώσω Μάϊο μήνα το πετρέλαιο ενός σπιτιού που δεν διαμένω κ τον θερμοσίφωνα που τον έχεις 25 χρόνια κ εντελώς τυχαία σου χάλασε όταν έφυγα;"
Θα πάρεις αυτό που υποψιάζεσαι..

Παλιόγυφτοι...

Τις συμπεριφορες αυτες πρεπει να τις δημοσιοποιουμε.

Ευκαιρια μια φορα οι ιδιοκτητες να ακουσουν και τους ενοικιαστες :

Χαλαει η βρυση, σπανε οι σωληνες και σου λεει : ''Α,εχει ληξει η 3ετια του συμβολαιου, τα πληρωνεις εσυ.''

Χρεωνει ως κοινοχρηστα 3 ευρω, για το μπλοκ που σου κοβει αποδειξεις ! Αν αυτο δεν λεγεται γυφτια, πειτε μου πως να το χαρακτηρισω ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουλ 2015 04:02 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην ιδιοκτητη σου... 28 Ιουλ 2015 10:08 #12

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
maria (mb361) έγραψε:

Χρεωνει ως κοινοχρηστα 3 ευρω, για το μπλοκ που σου κοβει αποδειξεις ! Αν αυτο δεν λεγεται γυφτια, πειτε μου πως να το χαρακτηρισω ?

Κάνε του ξήγα απο την αρχή.
Είμαι υποχρεωμένος στο καινούριο σπίτι που νοικιάζει να είναι όλα τέλεια.
Αν δεν είναι, τότε να μην σου ζητάει να τα φτιάξεις εσύ.
Σου χρεώνει 3 € για το μπλοκάκι;
Καλά, το Hilton νοικιάζει;

Κάτι άλλο τώρα..
Πως θα τον πληρώνεις;
Μετρητά, κατάθεση σε τράπεζα, ή έμβασμα;
Το τελευταίο σε χρεώνει 1€ τη φορά κ αυτόν, 4€..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην σελεμη ιδιοκτητη σου ? 01 Αυγ 2015 16:36 #13

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Αν σε ένα τόσο ευνοϊκό για τον ενοικιαστή νομικό καθεστώς που υπάρχει στην Ελλάδα κατόρθωσε ιδιοκτήτης να «ρίξει» ενοικιαστή, αυτό αποτελεί σπάνια περίπτωση.
Δυστυχώς για να είναι ακόμα και ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης σήμερα κάποιος θα πρέπει να έχει σπουδάσει τον νόμο. Κάτι που είναι πολύ δύσκολο αν αναλογιστούμε οτι ακομα και οι ειδικοί (πχ δικηγόροι δεν τον γνωρίσουν καλά)
Πχ πόσοι συμβαλλόμενοι είτε ως ενοικιαστές είτε ως ιδιοκτήτες γνωρίζουν ότι απαγορέυεται δια νόμου «αύξηση» στο μίσθωμα (συμφωνημένη στο συμφωνητικό ή μη) ή ότι με βαση τα κλασικά συμφωνητικά οποιαδήποτε επισκευή επιβαρύνει τον ενοικιαστή?
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην ιδιοκτητη σου... 01 Αυγ 2015 16:53 #14

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
maria (mb361) έγραψε:
trobocop έγραψε:
μήπως να άφηνες 2 νοίκια απλήρωτα για να συμψηφιστούν με την εγγύηση;

Κατ'αρχας ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εχω ηδη αλλαξει σπιτι απο τις αρχες του μηνα και επειδη στο συμβολαιο υπηρχε η υποχρεωση να του το βαψω με δικα μου εξοδα, εκανα το ''λαθος'' και να του το βαψω και οπως καταλαβαινεις να προ-πληρωσω και τον τελευταιο μηνα... Τωρα αρνειται να επιστρεψει το ποσο της εγγυησης...προφασιζομενος οικονομικες δυσκολιες (αθλια ψεμματα γιατι γνωριζω πως ανηκει στους εχοντες που ομως εχουν καβουρια στην τσεπη...)

Ελπιζω καποια στιγμη να τα παρω πισω, αν και πρωτα θα με σκασει.

Δεν ειναι λοιπον παντα οι ενοικιαστες οι μπαταξηδες και οι καταστροφεις.

Υπαρχουν και σελεμιδες ιδιοκτητες σπιτιων - και δυστυχως ειναι πολλοι - που νομιζουν οτι το μονο που χρειαζεται για να δειξει ανακαινισμενο το αχουρι τους ειναι ενα χερι χρωμα...

Λαθος κυριοι ιδιοκτητες... Ζητατε πολλα (ακομη και σε καιρο κρισης ) και προσφερετε ελασχιστα...
Έκανες ακριβώς οτι έγραφε το συμβόλαιο και πλήρωσες και τον τελευταίο μήνα όπως ορίζεις ο νόμος. Δεν έκανες κατι λάθος εσύ σεβάστηκες οτι υπέγραψες. Ανάλογα τον άνθρωπο, αν είναι πούστης μένεις την εγγύηση αν είναι καλός τον αφήνεις να στην επιστρέψει, αυτο θα έκανα εγω απο εδω και πέρα.
Οι περισσότεροι ενοικιαστές δεν πληρώνουν το τελευταίο μήνα(καταπατώντας το συμβόλαιο) και μένουν με την εγγύηση και κάποιοι αφήνουν και ζημιές.

Εγω ενα σπιτι που μισθώνω το δίνω τέλειο απο ζημιές και το επισκευάζω με την εγγύηση. Αν υπάρχει υπόλοιπο το επιστρέφω. Το βάψιμο το αναλαμβάνω εγώ, κακώς αλλα δεν το κάνω συχνά.
Τώρα έχω πέσει και σε περιπτώσεις να μείνουν με την εγγύηση και να αφήσουν ζημιές, τίποτα δεν μπορείς να κάνεις παρα μήνυση(και στην ανάποδη περιπτωση το ίδιο ισχύει).
Μην κάνεις ποτέ το λάθος να μην κόψετε αποδείξεις ή να μην έχετε συμβόλαιο, μπλέκει πολύ το πράγμα κοντέψαμε να φτάσουμε στα δικαστήρια μια φορά. (ο άλλος επέμενε εμενα δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα)
Συνέχισε να τον πιέζεις και να ζητάς τα χρήματά σου, στις ημερομηνίες που συμφωνήσατε προφορικά
Τελευταία διόρθωση: 01 Αυγ 2015 16:59 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην ιδιοκτητη σου... 01 Αυγ 2015 17:46 #15

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Optimus (optimus) έγραψε:
maria (mb361) έγραψε:
trobocop έγραψε:
μήπως να άφηνες 2 νοίκια απλήρωτα για να συμψηφιστούν με την εγγύηση;

Κατ'αρχας ευχαριστω για την απαντηση σου.

Εχω ηδη αλλαξει σπιτι απο τις αρχες του μηνα και επειδη στο συμβολαιο υπηρχε η υποχρεωση να του το βαψω με δικα μου εξοδα, εκανα το ''λαθος'' και να του το βαψω και οπως καταλαβαινεις να προ-πληρωσω και τον τελευταιο μηνα... Τωρα αρνειται να επιστρεψει το ποσο της εγγυησης...προφασιζομενος οικονομικες δυσκολιες (αθλια ψεμματα γιατι γνωριζω πως ανηκει στους εχοντες που ομως εχουν καβουρια στην τσεπη...)

Ελπιζω καποια στιγμη να τα παρω πισω, αν και πρωτα θα με σκασει.

Δεν ειναι λοιπον παντα οι ενοικιαστες οι μπαταξηδες και οι καταστροφεις.

Υπαρχουν και σελεμιδες ιδιοκτητες σπιτιων - και δυστυχως ειναι πολλοι - που νομιζουν οτι το μονο που χρειαζεται για να δειξει ανακαινισμενο το αχουρι τους ειναι ενα χερι χρωμα...

Λαθος κυριοι ιδιοκτητες... Ζητατε πολλα (ακομη και σε καιρο κρισης ) και προσφερετε ελασχιστα...

Συνέχισε να τον πιέζεις και να ζητάς τα χρήματά σου, στις ημερομηνίες που συμφωνήσατε προφορικά

Τα πηρα κατα 90 % ! Απομενει η εκκαθαριση της ΔΕΗ & της ΕΥΔΑΠ των κοινοχρηστων...

Το πιο γελοιο : Σωνει και καλα να πληρωσω και το μεριδιο που ''μου αναλογει'' για την συντηρηση του καυστηρα του επομμενου ετους(φυσικα, και δεν δεχτηκα) !!!!

...Οι δυναμεις της αγορας (Προσφορα & Ζητηση) θα τιμωρησουν τους σελεμιδες ιδιοκτητες ενοικιαζομενων ακινητων. Και ο ΕΝΦΙΑ που ερχεται τον Οκτωβρη να πεσει στο κεφαλι τους !!!

Επειδη μας διαβαζουν πολλοι :

Οταν θελεις να πουλησεις ενα πλοιο το βαφεις (δεν το επισκευαζεις - το βαφεις ) εξ'ολοκληρου. Το ιδιο και ενα ενοικιαζομενο ακινητο.
Ο νοων νοητω...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 01 Αυγ 2015 22:13 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην ιδιοκτητη σου... 01 Αυγ 2015 18:17 #16

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
Εγω θελω να πιστευω οτι εχω πεσει σε καλο ιδιοκτητη,του εδωσα μονο ενα νοικι προκαταβολη,μου ειπε,απλα οταν φυγεις απο το σπιτι δεν θα μου πληρωσεις το τελευταιο νοικι και ειμαστε ενταξει.Η μονη ''απαιτηση'' του ηταν φευγοντας να βαψω το σπιτι(αλλωστε βαμμενο το βρηκα),και για οτι χαλαει να τον φωναζω και να το φτιαχνει με εξοδα του.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην σελεμη ιδιοκτητη σου ? 02 Αυγ 2015 00:58 #17

  • Jim (jj2000)
  • Το Άβαταρ του/της Jim (jj2000)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: -1
Αν ο ιδιοκτήτης έχει αυτοκίνητο μπορείς να του το βάψεις κι αυτό. Με σπρέι. :evil:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πως να παρεις πισω τα χρεωστουμενα απο τον πρωην σελεμη ιδιοκτητη σου ? 02 Αυγ 2015 01:08 #18

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Jim (jj2000) έγραψε:
Αν ο ιδιοκτήτης έχει αυτοκίνητο μπορείς να του το βάψεις κι αυτό. Με σπρέι. :evil:


Η καλυτερη τιμωρια τετοιων ιδιοκτητων ακινητων ειναι αυτη που προκυπτει μεσω της Προσφορας και της Ζητησης οταν του το αφησεις ξενοικιαστο : ελευθερα πτωση τιμης μεχρι να πονεσει η τσεπη του ιδιοκτητη και να μαθει απο την μακακια του να αφηνει επιτηδες το ακινητο του επι 20 ετια χωρις στοιχειωδη εκσυχρονισμο καθως και απο την ασχημη /ανηθικη συμπεριφορα του απεναντι στους σωστους ενοικιαστες...

Για να ανοιξουν επιτελους τα ματια σας :

mafaldaq.blogspot.gr/2008/10/03.html

Για μια μπλούζα, μπορεί να κάνετε 2 ώρες, να αποφασίσετε και να μην την αγοράσετε τελικά. Εδώ θα μένετε. Μπείτε στο μπάνιο, τραβήξτε το καζανάκι, ανοίξτε τις βρύσες, πιάστε τους τοίχους, κοιτάξτε τα ταβάνια, ανοίξτε τα ντουλάπια, περπατήστε στο σπίτι, βγείτε στα μπαλκόνια… Δείτε τα όλα πολύ προσεκτικά. Δεν θα σας παρεξηγήσει κάποιος.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 07 Αυγ 2015 01:02 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα