Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Οπλοκατοχή

Οπλοκατοχή 03 Οκτ 2015 19:02 #55

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
batista έγραψε:

Είναι αυτονόητο και κάθε στατιστική ανάλυση της πραγματικότητας το επιβεβαιώνει, ότι όσο περισσότερα όπλα κυκλοφορούν σε μια κοινωνία (ειδικά λόγω της παράνοιας που αυτή εμπεριέχει), τόσο πιο συχνοί είναι οι θάνατοι από την χρήση αυτών, όχι μόνο από περιπτώσεις προσχεδιασμού ή παράνοιας αλλά και από περιπτώσεις ατυχήματος, ιδίως όταν μιλάμε για χώρες όπως οι ΗΠΑ, όπου η κατοχή και χρήση όπλου βρίσκεται μέσα στην κουλτούρα τους εδώ και πάρα πολλά χρόνια, όσο εδώ είναι π.χ. το ... κινητό τηλέφωνο.

Δεν ήμουν αρκετά σαφής πριν κ δικαίως μου υπενθυμίζεις κάποια πράγματα για τα οποία συμφωνούμε..

Προφανώς, ότιδήποτε "επικίνδυνο" κ "επιβλαβές" για τον άνθρωπο, που μπορεί να βρεθεί κ να χρησιμοποιηθεί έυκολα κ χωρίς περιορισμούς, τότε αυξάνονται οι πιθανότητες να προκληθεί ατυχημα ή κ θάνατος...

Ας δούμε όμως, για ποιό λόγο χρειάζεται κάποιος ένα όπλο..

Για κυνήγι;
Για σκοποβολή;
Για αυτοάμυνα;

Αν η απάντηση είναι "για αυτοάμυνα", τότε, προφανώς κ δεν χρειάζεσαι καλάσνικοφ ή πολυβόλο...

Εκτός αν νομίζεις οτι ζεις μέσα σε ταινίες του Ταραντίνο...

Ένα παράδειγμα..

Τον τελευταίο καιρό, μια συμμορία που δρα σε Ελευσίνα, Καματερό, Ασπρόπυργο κλπ, σταματάει οδηγούς ΙΧ κ φορτηγών, τους ξυλοκοπεί κ με την απειλή όπλου τους ληστεύει..
Κάποιες φορές τους παίρνει κ το αμάξι...

Λοιπόν, δεν θα ήταν καλύτερο, εσύ, εγώ, ο άλλος, που είμαστε έξυπνοι, ψυχικά κ σωματικά υγιείς, δεν χρωστάμε στην εφορία(ς πούμε..), να είχαμε κ ένα 22άρι στο ντουλαπάκι του αμαξιού, για προστασία;
Για να γλιτώσουμε τη ζωή μας;

Μία την έχουμε...

Αυτή την οπλοκατοχή εννοώ...

Δηλ, για παραδειγμα, αν σε σταματήσει η αστυνομία για έλεγχο κ βρει πάνω σου ένα σουγιά 8-9 cm, πιθανότατα δεν θα ασχοληθούν μαζί σου..
Θα πεις, σωστά, οτι το θες για να καθαρίσεις φρούτα, να μαζέψεις χόρτα, να κόψεις ένα σκοινί..

Αν όμως σου βρουν καμιά ξιφολόγχη ή σπαθί, τότε τι θα πεις;

Γιατί, αυτά τα εργαλεία ειναι για άλλες χρήσεις...

Έτσι λοιπόν, στις ΗΠΑ, αυτά τα όπλα που αγοράζει ο κόσμος κ σκοτώνονται μεταξύ τους, δεν χρησιμεύουν για αυτοάμυνα, αλλα...για γενοκτονία!

Συνεπώς, εγώ λέω ναι στην οπλοκατοχή, όμως με αυστηρά κριτήρια..
Δηλ, ψυχιατρικές εξετάσεις ετησίως κ πώληση μόνο πιστολιών χαμηλής-μέσης ισχύος πυρός..

Διάβασε κ αυτό, αν δεν βαριέσαι...

www.defencenews.gr/index.php/ethniki-asf...ylo-ena-thema-tampoy
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 04 Οκτ 2015 12:45 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 04 Οκτ 2015 14:58 #56

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
batista έγραψε:

Είναι αυτονόητο και κάθε στατιστική ανάλυση της πραγματικότητας το επιβεβαιώνει, ότι όσο περισσότερα όπλα κυκλοφορούν σε μια κοινωνία (ειδικά λόγω της παράνοιας που αυτή εμπεριέχει), τόσο πιο συχνοί είναι οι θάνατοι από την χρήση αυτών, όχι μόνο από περιπτώσεις προσχεδιασμού ή παράνοιας αλλά και από περιπτώσεις ατυχήματος, ιδίως όταν μιλάμε για χώρες όπως οι ΗΠΑ, όπου η κατοχή και χρήση όπλου βρίσκεται μέσα στην κουλτούρα τους εδώ και πάρα πολλά χρόνια, όσο εδώ είναι π.χ. το ... κινητό τηλέφωνο.

Δεν ήμουν αρκετά σαφής πριν κ δικαίως μου υπενθυμίζεις κάποια πράγματα για τα οποία συμφωνούμε..

Προφανώς, ότιδήποτε "επικίνδυνο" κ "επιβλαβές" για τον άνθρωπο, που μπορεί να βρεθεί κ να χρησιμοποιηθεί έυκολα κ χωρίς περιορισμούς, τότε αυξάνονται οι πιθανότητες να προκληθεί ατυχημα ή κ θάνατος...

Ας δούμε όμως, για ποιό λόγο χρειάζεται κάποιος ένα όπλο..

Για κυνήγι;
Για σκοποβολή;
Για αυτοάμυνα;

Αν η απάντηση είναι "για αυτοάμυνα", τότε, προφανώς κ δεν χρειάζεσαι καλάσνικοφ ή πολυβόλο...

Εκτός αν νομίζεις οτι ζεις μέσα σε ταινίες του Ταραντίνο...

Ένα παράδειγμα..

Τον τελευταίο καιρό, μια συμμορία που δρα σε Ελευσίνα, Καματερό, Ασπρόπυργο κλπ, σταματάει οδηγούς ΙΧ κ φορτηγών, τους ξυλοκοπεί κ με την απειλή όπλου τους ληστεύει..
Κάποιες φορές τους παίρνει κ το αμάξι...

Λοιπόν, δεν θα ήταν καλύτερο, εσύ, εγώ, ο άλλος, που είμαστε έξυπνοι, ψυχικά κ σωματικά υγιείς, δεν χρωστάμε στην εφορία(ς πούμε..), να είχαμε κ ένα 22άρι στο ντουλαπάκι του αμαξιού, για προστασία;
Για να γλιτώσουμε τη ζωή μας;

Μία την έχουμε...

Αυτή την οπλοκατοχή εννοώ...

Δηλ, για παραδειγμα, αν σε σταματήσει η αστυνομία για έλεγχο κ βρει πάνω σου ένα σουγιά 8-9 cm, πιθανότατα δεν θα ασχοληθούν μαζί σου..
Θα πεις, σωστά, οτι το θες για να καθαρίσεις φρούτα, να μαζέψεις χόρτα, να κόψεις ένα σκοινί..

Αν όμως σου βρουν καμιά ξιφολόγχη ή σπαθί, τότε τι θα πεις;

Γιατί, αυτά τα εργαλεία ειναι για άλλες χρήσεις...

Έτσι λοιπόν, στις ΗΠΑ, αυτά τα όπλα που αγοράζει ο κόσμος κ σκοτώνονται μεταξύ τους, δεν χρησιμεύουν για αυτοάμυνα, αλλα...για γενοκτονία!

Συνεπώς, εγώ λέω ναι στην οπλοκατοχή, όμως με αυστηρά κριτήρια..
Δηλ, ψυχιατρικές εξετάσεις ετησίως κ πώληση μόνο πιστολιών χαμηλής-μέσης ισχύος πυρός..

Διάβασε κ αυτό, αν δεν βαριέσαι...

www.defencenews.gr/index.php/ethniki-asf...ylo-ena-thema-tampoy

Άρα Παναγιώτη δεν διαφωνούμε ουσιαστικά σε κάτι. Απλά ζητάμε το αυτονόητο. Πολύ αυστηρούς και συνεχείς ελέγχους στο ποιος μπορεί να κατέχει όπλο, στην ποσότητα που μπορεί να κατέχει αλλά και απαγόρευση πώλησης βαρέως οπλισμού σαν αυτόν που πωλείται νόμιμα στις ΗΠΑ σαν ... καραμέλες. Τώρα λοιπόν που απ' ότι καταλαβαίνω, συμφωνήσαμε, ρώτα ποιος διαφωνεί εδώ μέσα;;;;;;;
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 13 Οκτ 2015 01:55 #57

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista,

Η ερώτηση είναι σαφής:
Έχουμε μια ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ επιβολή της απαγόρευσης, σε βάρος μου (και σου), με αποτέλεσμα να είμαστε και οι δυο έκθετοι (και να κινδυνεύουμε) από αυτούς στους οποίους δεν επιβάλλεται η απαγόρευση (τους εγκληματίες).
Και σε ρωτάω:
Το βρίσκεις σωστό αυτό? Το βρίσκεις δίκαιο?

Περιμένω να απαντήσεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 13 Οκτ 2015 02:56 #58

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:

-Απαγορεύεται η κατοχή όπλων (όπως στις ΗΠΑ επιτρέπεται).
-Λόγω αυτής, εγώ δεν έχω όπλο. Μου επιβάλλεται η απαγόρευση, και ισχύει στην περίπτωση μου.
-Στην περίπτωση του ληστή τραπέζης, του Γεωργιανού που θέλει να μπουκάρει στο σπίτι μου, του προστάτη της νύχτας κλπ, η απαγόρευση δεν ισχύει, γιατί δεν επιβάλλεται. Αυτοί, έχουν όπλα.
-Επομένως: Έχουμε μια "αρχή" (το κράτος, το νόμο) που επιβάλλει ένα καθεστώς (της απαγόρευσης) σε ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΟΝΟ από τους πολίτες του.
-Την επιβάλλει, παρ' ότι αυτοί δεν επρόκειτο ποτέ να βλάψουν κάποιον άλλο.
-Αντίθετα, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ σε αυτούς που κύριο σκοπό τους έχουν να βλάψουν και τους πρώτους, και όλους γενικώς.

Επομένως:
Έχουμε μια ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ επιβολή της απαγόρευσης, σε βάρος μου (και σου), με αποτέλεσμα να είμαστε και οι δυο έκθετοι (και να κινδυνεύουμε) από αυτούς στους οποίους δεν επιβάλλεται η απαγόρευση (τους εγκληματίες).
Και σε ρωτάω:
Το βρίσκεις σωστό αυτό? Το βρίσκεις δίκαιο?

Εδώ κάνεις λάθος.
Το κράτος επιβάλλει σε όλους την απαγόρευση οπλοκατοχής.
Οι Γεωργιανοί κατέχουν παράνομα τα όπλα..

Δηλ, αν εγώ πάω στην Ομόνοια, βρω εναν μεσάζοντα κ αγοράσω ένα καλάσνικωφ, δεν μου δίνει το κράτος ανοχή να το αγοράσω.
Παρανομα θα το έχω κ αν με σταματήσουν για έλεγχο, θα πάω μέσα..

Άλλο λέω εγώ..

Γιατί κάποιος, ψυχικά υγιής, να μην έχει ένα πιστόλι, χαμηλής ισχύος πυρός, αυστηρά στο σπίτι του, ως τελευταία άμυνα, για να γλιτώσει τη ζωή του..
Μία ζωή την έχουμε, δεν παίζουμε σε virtual videogame να έχουμε άπειρες ζωές..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 13 Οκτ 2015 02:58 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 13 Οκτ 2015 03:04 #59

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:

Γιατί κάποιος, ψυχικά υγιής, να μην έχει ένα πιστόλι, χαμηλής ισχύος πυρός, αυστηρά στο σπίτι του, ως τελευταία άμυνα, για να γλιτώσει τη ζωή του..
Μία ζωή την έχουμε, δεν παίζουμε σε virtual videogame να έχουμε άπειρες ζωές..
Γιατί να παίξεις την ζωή σου σε πιστολίδι και να μην παραδώσεις οτι χρήματα έχεις και να σωθείς; Τα χρήματα δεν έχουν αξία αν σκοτωθείς. Άντε και έζησες, αν μήνεις ανάπηρος σαν το Σόιμπλε που τον πυροβόλησαν σαν σήμερα(παρα πέντε λεπτά) 12 Οκτωβρίου.
Ο σοτο προτιμάει να πεθάνει παρα να τον ληστέψουν.
Τελευταία διόρθωση: 13 Οκτ 2015 03:05 από Optimus (optimus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 13 Οκτ 2015 03:30 #60

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Optimus (optimus) έγραψε:
Γιατί να παίξεις την ζωή σου σε πιστολίδι και να μην παραδώσεις οτι χρήματα έχεις και να σωθείς; Τα χρήματα δεν έχουν αξία αν σκοτωθείς. Άντε και έζησες, αν μήνεις ανάπηρος σαν το Σόιμπλε που τον πυροβόλησαν σαν σήμερα(παρα πέντε λεπτά) 12 Οκτωβρίου.
Ο σοτο προτιμάει να πεθάνει παρα να τον ληστέψουν.

Πιστεύεις οτι αν μπουκάρουν σπίτι σου, θα σε ρωτήσουν ευγενικά πόσα λεφτά έχεις, θα τους τα δώσεις κ θα ξαναφύγουν ήρεμα, προσέχοντας μην τυχόν σκονίσουν το χαλί του σαλονιού;

Όχι φίλε..
Θα σε δέσουν, θα σε βαράνε όπου βρουν, πιθανόν να σε σιδερώσουν λιγάκι, θα κάνουν το σπίτι σου σαν να έχει πέσει βόμβα, θα πάρουν αυτά που θα τους δώσεις κ θα σε βασανίσουν για να τους δώσεις τα υπόλοιπα..

Αν τα έχεις, γλίτωσες..
Αν δεν έχεις άλλα κ σε πιστέψουν, ίσως φύγουν χωρίς να σε σκοτώσουν..

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να αλλάξει ο νόμος περι οπλοκατοχής..
Αυστηρότητα χρειάζεται..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 13 Οκτ 2015 03:51 #61

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Το κράτος επιβάλλει σε όλους την απαγόρευση οπλοκατοχής.
Όχι ρε φίλε!
ΕΣΥ κάνεις λάθος!
Ακριβώς αυτή εδώ η πρόταση σου είναι λάθος!

Πως την επιβάλλει?

Σε εμένα (και σένα), την επιβάλλει.

Στο Γεωργιανό, ΔΕΝ την επιβάλλει.
Την διακηρύσσει, αλλά ΔΕΝ την επιβάλλει!

Δεν τοκαταλαβαίνεις?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 13 Οκτ 2015 04:01 #62

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:
Όχι ρε φίλε!
ΕΣΥ κάνεις λάθος!
Ακριβώς αυτή εδώ η πρόταση σου είναι λάθος!

Πως την επιβάλλει?

Σε εμένα (και σένα), την επιβάλλει.

Στο Γεωργιανό, ΔΕΝ την επιβάλλει.
Την διακηρύσσει, αλλά ΔΕΝ την επιβάλλει!

Δεν τοκαταλαβαίνεις?

Ε, βέβαια..
Μαφία είναι κ τους χέζονται όλοι..
Το καταλαβαίνω πολύ καλά κ γι'αυτό είμαι υπέρ της οπλοκατοχής κ όποιον πάρει ο χάρος...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 13 Οκτ 2015 04:04 #63

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Optimus (optimus) έγραψε:
Πιστεύεις οτι αν μπουκάρουν σπίτι σου, θα σε ρωτήσουν ευγενικά πόσα λεφτά έχεις, θα τους τα δώσεις κ θα ξαναφύγουν ήρεμα, προσέχοντας μην τυχόν σκονίσουν το χαλί του σαλονιού;

Όχι φίλε..
Θα σε δέσουν, θα σε βαράνε όπου βρουν, πιθανόν να σε σιδερώσουν λιγάκι, θα κάνουν το σπίτι σου σαν να έχει πέσει βόμβα, θα πάρουν αυτά που θα τους δώσεις κ θα σε βασανίσουν για να τους δώσεις τα υπόλοιπα..

Αν τα έχεις, γλίτωσες..
Αν δεν έχεις άλλα κ σε πιστέψουν, ίσως φύγουν χωρίς να σε σκοτώσουν..
.
Kαι αν μπουν 2 με μαχαίρι και εσύ ένας με όπλο(καλό σενάριο) θα τους εκτελέσεις σαν cowboy(ξέρεις ο πρώτος σπάει και τα τζάμια και πέφτει έξω απο το σπίτι καθως πεθαίνει B) . Οκ αν νομίζεις οτι το έχεις.
Φρόντισε να έχεις να δώσεις όταν θα μπουν και όχι όπλο κατ εμε. Αν σου αρέσουν τα όπλα και ο πόλεμος ελπίζω να ζήσεις. good luck.
To ξύλο είναι καλύτερο απο το πιστολίδι. Απ ότι ακούω σιδερώνουν όταν δεν δίνεις όχι οταν δίνεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.271 δευτερόλεπτα