Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή;

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 01:48 #1

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Παρεμβαίνω λιγο στην κουβέντα σας για να σας υπενθυμίσω, πως ποτέ στα χρονικά, ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ δεν έχει θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή...
Η μόνη "θεραπεία" που μπορεί να δώσει, ο ψυχίατρος μόνο, είναι να συνταγογραφήσει αντικαταθλιπτικά κ ηρεμιστικά.
Όλα τα άλλα, οι συνεδρίες, οι ψυχαναλυσεις κλπ, είναι άχρηστες..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vortex

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 02:28 #2

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Παρεμβαίνω λιγο στην κουβέντα σας για να σας υπενθυμίσω, πως ποτέ στα χρονικά, ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ δεν έχει θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή...
Η μόνη "θεραπεία" που μπορεί να δώσει, ο ψυχίατρος μόνο, είναι να συνταγογραφήσει αντικαταθλιπτικά κ ηρεμιστικά.
Όλα τα άλλα, οι συνεδρίες, οι ψυχαναλυσεις κλπ, είναι άχρηστες..

Ελαφρώς έως βαρέως ισοπεδωτικη η προσέγγιση σου Παναγιώτη. Δε θα μπω στη διαδικασία να σε πείσω για ο,τιδηποτε. Απλά θα αναφέρω τα εκατομμύρια των ανθρώπων που εχουν ισορροπήσει μεσω της ψυχοθεραπείας και, φυσικά, τον διαχωρισμό του ψυχικά ασθενούς με αυτόν που έχει συμπλέγματα, αγχωδη συνδρομή, χαμηλη αυτόπεποίθηση, εθισμό, εν γένει νευρωσεις, κτλ...
Η ψύχωση απο τη νευρωση μπορει να έχει τόση απόσταση όσο ο καρκίνος απο την κυναγχη. Εν συνεχεία, είναι σαν να λες ότι ποτέ στα χρονικά δεν έχει θεραπευθει ασθενής από καρκινο. Φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζεις ολη τη βιβλιογραφία που σου αποδεικνύει ότι, τελικά, οι συνεδρίες ειναι άχρηστες. Μήπως έχεις προσωπική εμπειρία; Για να σε διορθώσω θα έλεγα οτι ισως δεν είναι για όλους...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": insideruud (ruud)

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 02:50 #3

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Sadeness1990 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Παρεμβαίνω λιγο στην κουβέντα σας για να σας υπενθυμίσω, πως ποτέ στα χρονικά, ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ δεν έχει θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή...
Η μόνη "θεραπεία" που μπορεί να δώσει, ο ψυχίατρος μόνο, είναι να συνταγογραφήσει αντικαταθλιπτικά κ ηρεμιστικά.
Όλα τα άλλα, οι συνεδρίες, οι ψυχαναλυσεις κλπ, είναι άχρηστες..

Ελαφρώς έως βαρέως ισοπεδωτικη η προσέγγιση σου Παναγιώτη. Δε θα μπω στη διαδικασία να σε πείσω για ο,τιδηποτε. Απλά θα αναφέρω τα εκατομμύρια των ανθρώπων που εχουν ισορροπήσει μεσω της ψυχοθεραπείας και, φυσικά, τον διαχωρισμό του ψυχικά ασθενούς με αυτόν που έχει συμπλέγματα, αγχωδη συνδρομή, χαμηλη αυτόπεποίθηση, εθισμό, εν γένει νευρωσεις, κτλ...
Η ψύχωση απο τη νευρωση μπορει να έχει τόση απόσταση όσο ο καρκίνος απο την κυναγχη. Εν συνεχεία, είναι σαν να λες ότι ποτέ στα χρονικά δεν έχει θεραπευθει ασθενής από καρκινο. Φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζεις ολη τη βιβλιογραφία που σου αποδεικνύει ότι, τελικά, οι συνεδρίες ειναι άχρηστες. Μήπως έχεις προσωπική εμπειρία; Για να σε διορθώσω θα έλεγα οτι ισως δεν είναι για όλους...

Σωστός.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 02:57 #4

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Sadeness1990 έγραψε:

Ελαφρώς έως βαρέως ισοπεδωτικη η προσέγγιση σου Παναγιώτη. Δε θα μπω στη διαδικασία να σε πείσω για ο,τιδηποτε. Απλά θα αναφέρω τα εκατομμύρια των ανθρώπων που εχουν ισορροπήσει μεσω της ψυχοθεραπείας και, φυσικά, τον διαχωρισμό του ψυχικά ασθενούς με αυτόν που έχει συμπλέγματα, αγχωδη συνδρομή, χαμηλη αυτόπεποίθηση, εθισμό, εν γένει νευρωσεις, κτλ...
Η ψύχωση απο τη νευρωση μπορει να έχει τόση απόσταση όσο ο καρκίνος απο την κυναγχη. Εν συνεχεία, είναι σαν να λες ότι ποτέ στα χρονικά δεν έχει θεραπευθει ασθενής από καρκινο. Φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζεις ολη τη βιβλιογραφία που σου αποδεικνύει ότι, τελικά, οι συνεδρίες ειναι άχρηστες. Μήπως έχεις προσωπική εμπειρία; Για να σε διορθώσω θα έλεγα οτι ισως δεν είναι για όλους...

Για να θεραπευτείς απο διάφορα συμπλεγματα, ψυχώσεις κλπ πρέπει να το θέλεις εσυ ο ίδιος πρωτα.
Μόνος σου το παλεύεις κ τελικά θεραπεύεσαι..
Υπαρχουν κ καποιες ψυχώσεις που δεν θεραπεύονται..
Η πυρομανία, θεραπεύεται;
Η παιδοφιλία;
Η κλεπτομανία;

Οχι, δεν έχω πάει σε ψυχολόγο ποτέ..
Απο τα 17 μου έχω φύγει απο το πατρικό μου, έχω περάσει δύσκολες καταστάσεις, αλλα ποτέ δεν με πήρε απο κάτω..
Είμαι δυνατός χαρακτήρας κ ελαφρώς σταρ@@διστής..
Πάντα έβλεπα το μελλον με αισιοδοξία κ πάντα είχα τις παρέες μου..

Με βοηθούσε κ με βοηθάει η σκληρή, σχεδόν καθημερινή γυμναστική που κάνω..
Σε όποιον έχει ψυχολογικά προβλήματα, το συστήνω ανεπιφύλακτα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 03:08 #5

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Παρεμβαίνω λιγο στην κουβέντα σας για να σας υπενθυμίσω, πως ποτέ στα χρονικά, ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ δεν έχει θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή...
Η μόνη "θεραπεία" που μπορεί να δώσει, ο ψυχίατρος μόνο, είναι να συνταγογραφήσει αντικαταθλιπτικά κ ηρεμιστικά.
Όλα τα άλλα, οι συνεδρίες, οι ψυχαναλυσεις κλπ, είναι άχρηστες..

Δεν είναι ακριβώς σωστό αυτό που λες, ειδικά για τους ψυχιάτρους.
Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα, δώσε 20 ευρώ και πάρε αυτό:

www.ianos.gr/i-psixiatriki-allios-0303139.html

Ο τύπος τα εξηγεί χαρτί και καλαμάρι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 03:29 #6

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Sadeness1990 έγραψε:

Ελαφρώς έως βαρέως ισοπεδωτικη η προσέγγιση σου Παναγιώτη. Δε θα μπω στη διαδικασία να σε πείσω για ο,τιδηποτε. Απλά θα αναφέρω τα εκατομμύρια των ανθρώπων που εχουν ισορροπήσει μεσω της ψυχοθεραπείας και, φυσικά, τον διαχωρισμό του ψυχικά ασθενούς με αυτόν που έχει συμπλέγματα, αγχωδη συνδρομή, χαμηλη αυτόπεποίθηση, εθισμό, εν γένει νευρωσεις, κτλ...
Η ψύχωση απο τη νευρωση μπορει να έχει τόση απόσταση όσο ο καρκίνος απο την κυναγχη. Εν συνεχεία, είναι σαν να λες ότι ποτέ στα χρονικά δεν έχει θεραπευθει ασθενής από καρκινο. Φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζεις ολη τη βιβλιογραφία που σου αποδεικνύει ότι, τελικά, οι συνεδρίες ειναι άχρηστες. Μήπως έχεις προσωπική εμπειρία; Για να σε διορθώσω θα έλεγα οτι ισως δεν είναι για όλους...

Για να θεραπευτείς απο διάφορα συμπλεγματα, ψυχώσεις κλπ πρέπει να το θέλεις εσυ ο ίδιος πρωτα.
Μόνος σου το παλεύεις κ τελικά θεραπεύεσαι..
Υπαρχουν κ καποιες ψυχώσεις που δεν θεραπεύονται..
Η πυρομανία, θεραπεύεται;
Η παιδοφιλία;
Η κλεπτομανία;

Οχι, δεν έχω πάει σε ψυχολόγο ποτέ..
Απο τα 17 μου έχω φύγει απο το πατρικό μου, έχω περάσει δύσκολες καταστάσεις, αλλα ποτέ δεν με πήρε απο κάτω..
Είμαι δυνατός χαρακτήρας κ ελαφρώς σταρ@@διστής..
Πάντα έβλεπα το μελλον με αισιοδοξία κ πάντα είχα τις παρέες μου..

Με βοηθούσε κ με βοηθάει η σκληρή, σχεδόν καθημερινή γυμναστική που κάνω..
Σε όποιον έχει ψυχολογικά προβλήματα, το συστήνω ανεπιφύλακτα..

Κάποιες από τις ψυχικές καταστάσεις που ανέφερες παραπάνω θεραπεύονται και άλλες όχι. Η σχιζοφρένεια π.χ. είναι μια βαρειά ψυχική νόσος που δεν θεραπεύεται. Αν λάβεις υπόψιν ότι η σχιζοφρένεια καταδεικνύει εγκεφαλικές αλλαγές, πόσο εύκολα μπορείς να μεγεθύνεις έναν υπολείποντα πρόσθιο λοβό; Ίσως μόνο με μεταμόσχευση εγκεφάλου. Είναι αυτές οι δυσκολίες που εμποδίζουν την πλήρη απαλλαγή από τη νόσο τόσο σε παθολογικό όσο και σε ψυχοπαθολογικό επίπεδο.
Όπως σου είχα αναφέρει και με τα θέματα διατροφής, έτσι και στο ψυχικό κομμάτι, θεωρώ ότι βαδίζεις σε σωστά μονοπάτια και συμφωνώ σε αρκετά απ' όσα είπες καί μέσα από το επιστημονικό πρίσμα. Ένας καλός φίλος μπορεί να υποκαταστήσει τον ψυχοθεραπευτή (όχι σε όλες τις ψυχικές αβύσσους) και η σωματική άσκηση μπορεί να δώσει τα ίδια οφέλη με τα αντικαταθλιπτικά (αποδεδειγμένο μέσα από έρευνες που ίσως δεν βγαίνουν εύκολα προς τα έξω).
Η διαφορά είναι ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι προικισμένοι με στ@ρχ/δ/σμό, τυχεροί να έχουν φίλους ικανούς για επικοινωνία σε βιοψυχικό επίπεδο άρα και θεραπευτικό και, όσο για την σωματική άσκηση, εδώ θα γελάσω με το ποσοστό των Ελλήνων που γυμνάζεται συστηματικά και όχι 2 εβδομάδες πριν την παραλία. Επιπλέον, είμαστε εμείς οι ίδιοι που πολλές φορές εκλιπαρούμε για χάπια (ο εύκολος δρόμος) και δεν ακολουθούμε εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας (ο δύσκολος δρόμος).
Τελευταία διόρθωση: 06 Μαϊ 2016 03:41 από Sadeness1990.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Απόστολος (politis)

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 04:07 #7

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
Sadeness1990 έγραψε:
Επιπλέον, είμαστε εμείς οι ίδιοι που πολλές φορές εκλιπαρούμε για χάπια (ο εύκολος δρόμος) και δεν ακολουθούμε εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας (ο δύσκολος δρόμος).

Μεγάλη αλήθεια. Θυμάμαι το παράπονο ενός γιατρού (ο Λουπασάκης νομίζω ήταν) που εφάρμοζε εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας: συζητούσε καμιά ώρα με κάθε ασθενή προσπαθώντας να βρει το πρόβλημα και να τον βοηθήσει και στο τέλος εκείνος τον ρωτούσε, φάρμακο δε θα μου δώσεις γιατρέ; και έφευγε και πήγαινε σε κάποιον άλλο που τον ξεπέταγε σε 5 λεπτά δίνοντας κάποιο "φάρμακο". Δυστυχώς, ο σύγχρονος άνθρωπος πιστεύει ότι μπορεί να ζει αφύσικα και όταν αρρωσταίνει να παίρνει ένα "μαγικό" χάπι, να γίνεται καλά και μετά να συνεχίζει τον αφύσικο τρόπο ζωής του.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Sadeness1990

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 04:33 #8

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
καμερα σε μενα..

ενα γιατρο για τον γιατρο!
Τελευταία διόρθωση: 06 Μαϊ 2016 04:35 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μπορεί ο ψυχίατρος, ψυχολόγος κλπ να θεραπεύσει έναν ψυχικά ασθενή; 06 Μαϊ 2016 12:25 #9

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
vortex έγραψε:
Sadeness1990 έγραψε:
Επιπλέον, είμαστε εμείς οι ίδιοι που πολλές φορές εκλιπαρούμε για χάπια (ο εύκολος δρόμος) και δεν ακολουθούμε εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας (ο δύσκολος δρόμος).

Μεγάλη αλήθεια. Θυμάμαι το παράπονο ενός γιατρού (ο Λουπασάκης νομίζω ήταν) που εφάρμοζε εναλλακτικές μεθόδους θεραπείας: συζητούσε καμιά ώρα με κάθε ασθενή προσπαθώντας να βρει το πρόβλημα και να τον βοηθήσει και στο τέλος εκείνος τον ρωτούσε, φάρμακο δε θα μου δώσεις γιατρέ; και έφευγε και πήγαινε σε κάποιον άλλο που τον ξεπέταγε σε 5 λεπτά δίνοντας κάποιο "φάρμακο". Δυστυχώς, ο σύγχρονος άνθρωπος πιστεύει ότι μπορεί να ζει αφύσικα και όταν αρρωσταίνει να παίρνει ένα "μαγικό" χάπι, να γίνεται καλά και μετά να συνεχίζει τον αφύσικο τρόπο ζωής του.

Πράγματι. Στην τελευταία σου ακριβώς πρόταση vortex επενδύει μέρος της συμβατικής ιατρικης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα