Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Γυμναστική

Γυμναστική 03 Δεκ 2016 22:32 #1

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Έχω ένα ψώνιο εδώ και πάρα πολλά χρόνια και τρέχω, 2-3 φορές την εβδομάδα, 3-5 χλμ κάθε φορά.
Μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα θέμα με τραυματισμούς, κτλ.
Τελευταία όμως μου παρουσιάστηκε ένα οστικό οίδημα στο γόνατο από υπερκαταπόνηση κι ο ορθοπεδικός μου απαγόρεψε το τρέξιμο για 3-4 μήνες. Μου είπε όμως ότι μπορώ να κάνω ποδήλατο -για να διατηρηθώ σε φόρμα- μιας και δεν καταπονεί το γόνατο.
Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να βγω έξω στους δρόμους να τρέχω με ποδήλατο σκέφτομαι να πάρω ένα ποδήλατο γυμναστικής (στατικό).

Έχει κανείς καμία συμβουλή/πρόταση ; Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 04 Δεκ 2016 02:14 #2

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Filoxrimatos έγραψε:
Έχω ένα ψώνιο εδώ και πάρα πολλά χρόνια και τρέχω, 2-3 φορές την εβδομάδα, 3-5 χλμ κάθε φορά.
Μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα θέμα με τραυματισμούς, κτλ.
Τελευταία όμως μου παρουσιάστηκε ένα οστικό οίδημα στο γόνατο από υπερκαταπόνηση κι ο ορθοπεδικός μου απαγόρεψε το τρέξιμο για 3-4 μήνες. Μου είπε όμως ότι μπορώ να κάνω ποδήλατο -για να διατηρηθώ σε φόρμα- μιας και δεν καταπονεί το γόνατο.
Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να βγω έξω στους δρόμους να τρέχω με ποδήλατο σκέφτομαι να πάρω ένα ποδήλατο γυμναστικής (στατικό).

Έχει κανείς καμία συμβουλή/πρόταση ; Ευχαριστώ.

Το τρέξιμο την άσφαλτο ή σε άλλο σκληρό έδαφος καταπονεί αρκετά την άρθρωση του γόνατου κ της ποδοκνημικής.
Με τα χρόνια μπορείς εύκολα να πάθεις μικρορήξεις τενόντων, τενοντίτιδες ή κ σπανιότερα stess fractures.
Το οστικό οίδημα που ανέφερες είναι ο πρόδρομος του τελευταίου κ μάλλον φτηνά τη γλίτωσες.
Πήγαινε για MRI SCAN γονάτου για να αναδείξεις την βλάβη.

Σαν εναλλακτική του τρεξίματος ασχολήσου με το δυναμικό βάδισα σε ανηφόρα για περίπου 5-6 χλμ.
Γράψου σε ένα γυμναστήριο κ κάνε διάδρομο.
Άρχισε το κολύμπι σε κλειστό κολυμβητήριο..
Αυτή κ αν είναι απαιτητική γυμναστική!
Τα καλά στατικά ποδήλατα είναι ακριβά.
Δοκίμασε διάφορα πριν αγοράσεις...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Filoxrimatos

Γυμναστική 04 Δεκ 2016 07:06 #3

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Το τρέξιμο την άσφαλτο ή σε άλλο σκληρό έδαφος καταπονεί αρκετά την άρθρωση του γόνατου κ της ποδοκνημικής.
Με τα χρόνια μπορείς εύκολα να πάθεις μικρορήξεις τενόντων, τενοντίτιδες ή κ σπανιότερα stess fractures.

Eπιτοπου τροχαδην στο δωματιο σου πανω σε μαλλιαρο χαλι βοηθαει?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 04 Δεκ 2016 13:09 #4

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
king (kong) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Το τρέξιμο την άσφαλτο ή σε άλλο σκληρό έδαφος καταπονεί αρκετά την άρθρωση του γόνατου κ της ποδοκνημικής.
Με τα χρόνια μπορείς εύκολα να πάθεις μικρορήξεις τενόντων, τενοντίτιδες ή κ σπανιότερα stess fractures.

Eπιτοπου τροχαδην στο δωματιο σου πανω σε μαλλιαρο χαλι βοηθαει?

Απο το τίποτε, καλό είναι κ αυτό..
Πάρα πολλοί άνθρωποι λένε πως δεν έχουν χρόνο για γυμναστική, δεν γουστάρουν τα γυμναστήρια κλπ.
Η αλήθεια είναι πως οι άνθρωποι αυτοί απλά βαριούνται.

Υπάρχουν ασκήσεις που τις κάνεις σπίτι σου, μόνος σου, σχεδόν χωρίς όργανα κ έχουν αποτελέσματα!..

Μερικές κλασσικές ασκήσεις που μπορείς να κάνεις είναι οι εξής:

Πους απς: Με τους αγκώνες προς τα έξω κ άνοιγμα λίγο περισσότερο απο τους ώμους, γυμνάζει στήθος κ ώμους.
Η ίδια άσκηση με τους αγκώνες δίπλα στα πλευρά κ προς τα μέσα, γυμνάζει τρικέφαλους.
Άν κάποιος δεν μπορεί να βγάλει 15 επαναλήψεις θεωρείται αγύμναστος.

Εκγύμναση πλάτης:
Πήγαινε στην κουζίνα κ βρες μια εξάδα νερών, όχι την μικρή.
Πιάστην με το ένα χέρι απο τη λαβή της, σκύψε εμπρός, σε γωνία 45-60° με το πάτωμα, χωρίς να καμπουριάζεις κ άρχισε να κάνεις την κίνηση σαν να πριονίζεις ξύλο.
Δηλ, να τραβάς την εξάδα απο το πάτωμα ως το στήθος σου.
Κάνεις, δηλ μια μορφή κωπηλατικής με αλτήρα.
Επανέλαβε εναλλάξ, 20 επαναλήψεις για το κάθε χέρι.
Εναλλακτικά, αν έχεις κήπο, βγες κ κάνε μονόζυγο σε κάποιο δέντρο.
Σε γερό κλαδί πάντα..

Τετρακέφαλους:
Στάσου όρθιος, στηρίξου με το χέρι σου σε κάτι σταθερό.
Σήκωσε το ένα πόδι κ τέντωσέ το μπροστά.
Με το άλλο, κάνε την κίνηση σαν να θες να κάτσεις σε μια χαμηλή καρέκλα.
Κατέβα όσο πιο κάτω μπορείς.
Επαναλήψεις, τουλάχιστον 10, εναλλάξ.

Ώμοι:
Πάρε ένα τετράλιτρο απιόνισμένο νερό κ κράτα το στο ένα χέρι σου στο πλάϊ του σώματός σου.
Κάνε τώρα απαγωγή κ φέρε ψηλά το νερό, στο ύψος του ώμου σου, πάντα στο πλάϊ του σώματος.
Η άσκηση λέγεται πλάγες εκτάσεις ώμων.
Επαναλήψεις εναλλάξ, 15-20.

Τρικέφαλοι:

Στάσου μπροστά στον τοίχο κ βάλε τς παλάμες σου σχεδόν ενωμένες , όρθιες, με κλειστά δάχτυλα να ακουμπάνε στον τοίχο.
Το στήθος σου να είναι στο ίδιο επίπεδο με τις παλάμες σου κ οι αγκώνες κολλημένοι στα πλευρά σου.
Κάνε ένα βήμα πίσω κ με το σώμα ίσιο σαν σανίδα, κάνε μια μορφή πους άπς στον τοίχο.
Θέλει προσπάθεια κ πειραματισμό αυτή η άσκηση, την οποία θεωρώ άριστη!

Δικέφαλοι βραχιόνιοι:
Δεν είναι δύσκολο.
Βρες κάτι που ζυγίζει πάνω απο 10 κ κ μπορείς να το κρατήσεις με το ένα χέρι κ κάνε κάμψεις.

Μηριαίοι δικέφαλοι:

Πάρε την εξάδα με το νερό στην αγκαλιά σου, τέντωσε εντελώς τα γόνατα, πλάτη ίσια κ προσπάθησε να σκύψεις μέχρι το σώμα σου να είναι παράλληλο με το πάτωμα.
Θα νιώσεις τράβηγμα στο πίσω μέρος των ποδιών.
Η ίδια άσκηση γίνεται για τη μέση, την κάτω πλάτη δηλ, με τη διαφορά πως τα γόνατα είναι λίγο λυγισμένα κ εσύ σκύβεις όσο περισσότερο μπορείς.
Επαναλήψεις, τουλάχιστον 20, αργές όμως..

Κοιλιακοί:
Ξάπλωσε στο μαλλιαρό χαλί που έγραψες, ύπτια.
Σήκωσε τα πόδια ενωμένα όσο πιο ψηλά μπορείς.
Τέντωσε τα χέρια σου προς τα πίσω κ ξεκίνα τα ροκανίσματα κοιλιακών.
Η κίνηση αυτή έχει μικρό εύρος, αλλα έτσι μόνο απομονώνονται οι κοιλιακοί.

Αυτά είναι τα βασικά.
Δεν γράφω για προπόνηση κνημών, πλάγιων κοιλιακών, βραχιονίων, καρπών, τραπεζοειδών κ άλλων εξειδικευμένων ασκήσεων..
Επίσης δεν γράφω για τις περίφημες ισομετρικές, που ναι μεν είναι πολύ ζόρικες, αλλα τα αποτέλεσματά τους είναι αμφίβολα.
Άσε που επιβαρύνουν κ την καρδιά με το συνεχές κράτημα αναπνοής..

Για αεροβική, σωστά ανέφερες το στατικό τρέξιμο.
Να προσθέσω κ το ανέβασμα σκαλιών κ το σκοινάκι, ίσως την πιο σκληρή αεροβική..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 04 Δεκ 2016 13:12 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Filoxrimatos, Thanasis (atsi)

Γυμναστική 04 Δεκ 2016 14:58 #5

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Κάντε γυμναστική μαθαίνοντας και κάτι χρήσιμο για τη ζωή/ασφάλεια σας.
Αναπτύξτε τις τεχνικές εδάφους και πνιγμού του judo/jiu jitsu.
Είναι απαγορευμένες στους επίσημους αγώνες, αλλά εξαιρετικά χρήσιμες σε περίπτωση αυτοάμυνας για επιβίωση στο δρόμο.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 12 Δεκ 2016 16:26 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 04 Δεκ 2016 15:06 #6

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Φίλε Πάνο δεν έτρεχα σε άσφαλτο, πάντα σε ταρτάν και γι'αυτό ίσως είχα γλυτώσει μέχρι τώρα τους τραυματισμούς. Αλλά φαίνεται ότι τώρα το κούρασα λίγο παραπάνω απ΄ότι έπρεπε το γόνατο και δεν άντεξε. Το οίδημα φάνηκε από την μαγνητική που έκανα.
Το θέμα τώρα είναι ότι δεν πρέπει να το κουράζω καθόλου (δηλαδή απαγορεύεται ακόμη και το πολύ ή έντονο περπάτημα, ο ορθοπεδικός μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να κυκλοφορώ με πατερίτσα για να μην πιέζεται το γόνατο). Οπότε βάδισμα, διάδρομοι, ανηφόρες, σκοινάκια, κτλ δεν παίζουν.

Το κολύμπι μου προτάθηκε από τον γιατρό (μαζί με το ποδήλατο), αλλά δεν με βολεύει. Δεν έχω κάποιο κλειστό κολυμβητήριο κοντά μου, οπότε αποφάσισα για το στατικό ποδήλατο. Δεν με απασχολεί το κόστος, απλά θέλω να μπορώ να κάνω 30-45 λεπτά το πρωί πριν φύγω για δουλειά, ή όποτε άλλοτε θέλω χωρίς να κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 04 Δεκ 2016 15:19 #7

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Ξεκίνησε κάποια από αυτά που σου πρότεινε ο Παναγιώτης, να δεις εάν αυτοπειθαρχείς στο πρόγραμμα της γυμναστικής σου στο σπίτι. Αν μετά από ένα δίμηνο συνεχίζεις ακάθεκτος, αγόρασε το ποδηλατάκι σου.

Στατικά ποδήλατα, διάδρομοι, ελειπτικά στο σπίτι στην συντριπτική πλειοψηφία τους μετά τις δυο-τρεις πρώτες φορές καταλήγουν κρεμάστρες.

Το καλύτερο για μένα, γράψου σε ένα γυμναστήριο και πήγαινε κάνε εκεί ελειπτικό. Τώρα καλά γυμναστήρια έχουν ξεφτυλίσει τις τιμές (πχ planet). Ούτε ποδήλατο, πόσο μάλλον διάδρομο ο οποίος είναι χειρότερος από τρέξιμο στο χώμα και στο ταρτάν. Το συν που θα έχει στο γυμναστήριο, πέραν της ευχάριστης ατμόσφαιρας με μωρά με γιόγκα παντς, είναι ότι όλοι θα το παλεύουν οπότε θα θες κ εσύ να εγκλιματιστείς αναλόγως
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 04 Δεκ 2016 21:31 #8

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Κάντε γυμναστική μαθαίνοντας και κάτι χρήσιμο για τη ζωή/ασφάλεια σας.
Αναπτύξτε τις τεχνικές εδάφους και πνιγμού του judo/jiu jitsu.
Είναι απαγορευμένες στους επίσημους αγώνες, αλλά εξαιρετικά χρήσιμες σε περίπτωση αυτοάμυνας για επιβίωση στο δρόμο.

Στο judo δεν παίζεις στο έδαφος.
Μόνο ρίχνεις τον αντίπαλο με ποικίλες τεχνικές.
Στο jiu jiitsu, ναι μεν παίζεις στο έδαφος, αλλα αυτός δεν είναι ο σκοπός της αυτοάμυνας.
Δεν θες να πνίξεις ή να σκοτώσεις τον επιτιθέμενο.
Μόνο να τον ακινητοποιήσεις, ή να τον χτυπήσεις τόσο όσο να ζαλιστεί, να εξουδετερωθεί για λίγο κ εσύ να βρείς χρόνο να ΦΥΓΕΙΣ μακριά, με ασφάλεια.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 04 Δεκ 2016 21:41 #9

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Filoxrimatos έγραψε:
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Φίλε Πάνο δεν έτρεχα σε άσφαλτο, πάντα σε ταρτάν και γι'αυτό ίσως είχα γλυτώσει μέχρι τώρα τους τραυματισμούς. Αλλά φαίνεται ότι τώρα το κούρασα λίγο παραπάνω απ΄ότι έπρεπε το γόνατο και δεν άντεξε. Το οίδημα φάνηκε από την μαγνητική που έκανα.
Το θέμα τώρα είναι ότι δεν πρέπει να το κουράζω καθόλου (δηλαδή απαγορεύεται ακόμη και το πολύ ή έντονο περπάτημα, ο ορθοπεδικός μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να κυκλοφορώ με πατερίτσα για να μην πιέζεται το γόνατο). Οπότε βάδισμα, διάδρομοι, ανηφόρες, σκοινάκια, κτλ δεν παίζουν.

Το κολύμπι μου προτάθηκε από τον γιατρό (μαζί με το ποδήλατο), αλλά δεν με βολεύει. Δεν έχω κάποιο κλειστό κολυμβητήριο κοντά μου, οπότε αποφάσισα για το στατικό ποδήλατο. Δεν με απασχολεί το κόστος, απλά θέλω να μπορώ να κάνω 30-45 λεπτά το πρωί πριν φύγω για δουλειά, ή όποτε άλλοτε θέλω χωρίς να κινδυνεύει η σωματική μου ακεραιότητα.

Ωραίο το στατικό ποδήλατο, αλλα έχω κάτι καλύτερο που γυμνάζει όλο το σώμα..
Κωπηλατικό μηχάνημα.
Αφού λες οτι δεν σε ενοχλεί το κόστος....

www.kettler.gr/index.php?option=com_virt...v92tACFcG4GwodDfkEDw

Γυμνάζει όλο το σώμα κ θα νιώσεις σαν κωπηλάτης σε γαλέρα :laugh:

Το οστικό οίδημα στο γόνατο θα φύγει απο μόνο του.
Εκτός αν έχεις ρήξη κάποιου μηνίσκου ή εμπρόσθιου χιαστού, οπότε, δεν διορθώνεται με τίποτε πλην αρθροσκόπησης.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα