Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Γυμναστική

Γυμναστική 22 Οκτ 2017 00:15 #37

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Έτσι κ βάλεις κάποιον αγύμναστο να κάνει 3' σχοινάκι, το σίγουρο είβαι οτι θα χρειαστεί γιατρό μετά,
Θεωρω πως η αύξηση στην ένταση της άσκησης θα πρέπει να γίνεται με προσοχή κ σταδιακά.
Το δημοσίευμα το θεωρώ εκτός πραγματικότητας κ επικίνδυνο..

Ευχαριστώ για την παρατήρηση. Θα αναφέρω, αν μου επιτρέπεις, εν συντομία & την δική μου οπτική.

'Επικίνδυνο' όχι δεν θα το χαρακτήριζα, εκτός αν κάποιος έχει ήδη κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, πχ καρδιακή ανεπάρκεια.
Ένας απλά αγύμναστος το πιθανότερο είναι να μην αντέξει καν να κάνει 3 λεπτά σχοινάκι με μέγιστη ένταση.
Όσο για το ότι η άσκηση 'θα πρέπει να γίνεται με προσοχή κ σταδιακά' ναι, εκεί θα συμφωνήσω 100%.
Όμως νομίζω ότι τελικά αυτό είναι κατά βάθος & το πνεύμα του άρθρου.
Δηλ. κάντε για 3 -έστω- λεπτά ό,τι καλύτερο μπορείτε & εφόσον αρχίσετε να παρατηρείτε τις μικροαλλαγές στο σώμα & την ψυχολογία σας, ενδεχομένως να σας έρθει η όρεξη & για κάτι περισσότερο. Γράφει: "Η θεωρία είναι ότι οι άνθρωποι που ακολουθούν αυτήν την άσκηση για τρεις εβδομάδες τελικά θα αισθανθούν έτοιμοι να συμμετάσχουν σε μεγαλύτερης διάρκειας και λιγότερης έντασης προπονήσεις, καθώς το επίπεδο φυσικής κατάστασής τους θα βελτιώνεται."

Γενικότερα, σχετικά με την άσκηση θα έλεγα λίγο-πολύ ότι έχω ήδη αναφέρει & στο θέμα της διατροφής.
Δηλ. ο κάθε άνθρωπος/οργανισμός είναι μοναδικός. Έχουμε ομοιότητες, αλλά έχουμε & διαφορές. Ο κάθε άνθρωπος λοιπόν θα πρέπει να ανακαλύψει τι είναι αυτό που του ταιριάζει ανάλογα με τον οργανισμό του, τις συνθήκες διαβίωσής του αλλά & τους στόχους του. Άλλοι οι στόχοι (άρα & η προπόνηση) ενός που απλά θέλει καλή υγεία, άλλοι ενός που θέλει μεγάλα μπράτσα (ή καλλίγραμους γλουτούς -για τις κυρίες), άλλοι ενός που θέλει να καταρρίψει κάποιο ρεκόρ, άλλοι ενός που θέλει να μάθει να αμύνεται, άλλοι του καλυμβητή, του μαραθωνοδρόμου κλπ.

Συμπέρασμα: 'Άκου το σώμα σου', μελέτησε, ψάξε, ρώτα, δοκίμασε -με προσοχή- διάφορες μεθόδους προπόνησης & βρες τελικά αυτό που ταιριάζει σε σένα. Αυτά για τους υγιείς. Για εκείνους που έχουν κάποιο μικρό ή μεγαλύτερο θέμα με την υγεία τους χρειάζεται φυσικά να προηγηθεί μία ιατρική γνωμάτευση/καθοδήγηση. Ακόμη & για κείνους όμως υπάρχει κάποια, έστω & πολύ ήπια, άσκηση -πχ απλό περπάτημα- που θα μπορούσε να τους ωφελήσει.

Κλείνοντας, να υπενθυμίσω ότι η άσκηση για να αποδώσει πλήρως τα οφέλη της, καλό θα είναι να συνδυαστεί με σωστή διατροφή χωρίς υπερβολές & καταχρήσεις, ολοκληρωμένη ξεκούραση & θετική ψυχολογία. Για αυτό το τελευταίο υπάρχουν & κάποιες άλλες 'ασκήσεις' -πνευματικές- προσευχής ή διαλογισμού, για όποιον ενδιαφέρεται να ψάξει το θέμα βαθύτερα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Γυμναστική 22 Οκτ 2017 22:18 #38

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Θα φανεί αστείο αυτό που θα γράψω, αλλά πόσοι ξέρουν ότι μπορούμε να κρατηθούμε σε φόρμα, κάνοντας γυμναστική όπου βρούμε, ακόμη κ σε ένα μικρό δωμάτιο;

Μπορούμε να κάνουμε στατικό τρέξιμο σαν αερόβια άσκηση.

Μπορούμε να κάνουμε push-ups στο πάτωμα, γυμνάζοντας στήθος, ώμους κ τρικέφαλους.

Μπορούμε να κάνουμε squats μόνο με το βάρος μας, γέρνοντας όμως πολύ πίσω, γυμνάζοντας τετρακέφαλους.

Μπορούμε να κάνουμε μονόζυγο στο ανωφλι της πόρτας, γυμνάζοντας πλάτη κ δικέφαλους.

Μπορούμε να στηριχτούμε στο ένα πόδι κ να γυμνάζουμε κνήμες.

Κ φυσικά, να γυμνάσουμε κοιλιακούς, ραχιαίους, πλάγιους, ακόμη κ πήχεις, απλώς στηριζόμενοι σε έναν τοίχο.

Άρα...δεν υπάρχει δικαιολογία για να μη γυμνάζεται κάποιος... B)
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Γυμναστική 22 Οκτ 2017 22:24 #39

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Θα φανεί αστείο αυτό που θα γράψω, αλλά πόσοι ξέρουν ότι μπορούμε να κρατηθούμε σε φόρμα, κάνοντας γυμναστική όπου βρούμε, ακόμη κ σε ένα μικρό δωμάτιο;

Μπορούμε να κάνουμε στατικό τρέξιμο σαν αερόβια άσκηση.

Μπορούμε να κάνουμε push-ups στο πάτωμα, γυμνάζοντας στήθος, ώμους κ τρικέφαλους.

Μπορούμε να κάνουμε squats μόνο με το βάρος μας, γέρνοντας όμως πολύ πίσω, γυμνάζοντας τετρακέφαλους.

Μπορούμε να κάνουμε μονόζυγο στο ανωφλι της πόρτας, γυμνάζοντας πλάτη κ δικέφαλους.

Μπορούμε να στηριχτούμε στο ένα πόδι κ να γυμνάζουμε κνήμες.

Κ φυσικά, να γυμνάσουμε κοιλιακούς, ραχιαίους, πλάγιους, ακόμη κ πήχεις, απλώς στηριζόμενοι σε έναν τοίχο.

Άρα...δεν υπάρχει δικαιολογία για να μη γυμνάζεται κάποιος... B)

Κουράστηκα (πνευματικά όχι σωματικά) και μόνο που τα ... διάβασα :)

Μπασκετάκι και κατά τα λοιπά ... περπατηματάκι (με γρήγορο ρυθμό) για εμένα τουλάχιστον Παναγιώτη. Ελπίζω να φτάνουν.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 22 Οκτ 2017 22:24 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 22 Οκτ 2017 22:31 #40

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
batista έγραψε:
Κουράστηκα (πνευματικά όχι σωματικά) και μόνο που τα ... διάβασα :)

Μπασκετάκι και κατά τα λοιπά ... περπατηματάκι (με γρήγορο ρυθμό) για εμένα τουλάχιστον Παναγιώτη. Ελπίζω να φτάνουν.

Είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις αυτή τη γυμναστική, απ'οτι να την διαβάζεις.
Αλλά, είναι για λύση ανάγκης.
Καλό το μπασκετακι, αλλά κατά τη γνώμη μου, πάντα χρειάζεται κ ένα πρόγραμμα με βάρη..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 22 Οκτ 2017 22:40 #41

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις αυτή τη γυμναστική, απ'οτι να την διαβάζεις.
Αλλά, είναι για λύση ανάγκης.
Καλό το μπασκετακι, αλλά κατά τη γνώμη μου, πάντα χρειάζεται κ ένα πρόγραμμα με βάρη..

Γι αυτό σου έγραψα για πνευματική κούραση (βαρεμάρα κατά την εκτέλεσή της εννοώ) και όχι σωματική. Έχεις δίκιο όμως. Για τον χειμώνα ιδίως που οι επιλογές και λόγω καιρού περιορίζονται πολλές φορές, είναι καλή λύση.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 22 Οκτ 2017 22:49 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Γυμναστική 23 Οκτ 2017 03:31 #42

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Πέρα από τα προαναφερθέντα, όταν θέλω να κάνω βάρη στο σπίτι χρησιμοποιώ κάτι καφάσια που τα έχω γεμίσει με βιβλία.
Οκ δεν είναι ίσως τόσο 'βολικά' αλλά τη 'δουλειά' τους την κάνουν.
Από κει & πέρα ο καθένας, ανάλογα με την εμπειρία του & τη φαντασία του, ας αυτοσχεδιάσει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 05 Μαϊ 2018 08:58 #43

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Οι παρενέργειες που μπορεί να έχει η λήψη τεστοστερόνης
www.healthyliving.gr/2018/05/04/testosteronh-parenergeies-8/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Γυμναστική 05 Μαϊ 2018 09:47 #44

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Οι παρενέργειες που μπορεί να έχει η λήψη τεστοστερόνης
www.healthyliving.gr/2018/05/04/testosteronh-parenergeies-8/

Αυτό που λέει ο ουρολόγος, ότι δηλαδή πηγαίνουν κάποιοι στα φαρμακεία να ζητήσουν σκευάσματα κ τζελ τεστοστερόνης, μάλλον το έβγαλε απ'το μυαλό του.
Κυκλοφορούν παντού χάπια κ ενέσεις στεροειδών, που είναι φτηνά κ έχουν αποτέλεσμα βέβαια.
Το θέμα όμως είναι, τι γίνεται με τα άλλα συμπληρώματα που είναι "αθώα";
Δηλ, τις πρωτεΐνες, κρεατίνες κ λοιπά αθλητικά συμπληρώματα;
Όλα γράφουν ότι κυκλοφορούν με την έγκριση του ΕΟΦ.
Αυτό όμως δεν εξασφαλίζει αυτον που τα αγοράζει.
Η εταιρεία που παρασκευάζει κ πουλάει ένα προιόν γνωστοποιεί στον ΕΟΦ τα συστατικά του προϊόντος κ αν όλα δεν είναι βλαβερά για την υγεία των καταναλωτών, παίρνει κ την έγκριση.
Ο ΕΟΦ δεν θα κάτσει να κάνει αναλύσεις σε κάθε σκεύασμα που κυκλοφορούν στην αγορά.
Χρειάζονται πολλά λεφτά κ πολύ προσωπικό για κάτι τέτοιο.
Επομένως βασιζόμαστε μόνο στην "ειλικρίνεια" της εταιρείας που παράγει το προϊόν κ γράφει στην ετικέτα τα συστατικά του.
Είναι κοινό μυστικό όμως, πως κάποιες εταιρείες που παρασκευάζουν αθώα συμπληρώματα για αύξηση μυϊκής μάζας, για μείωση λίπους, για γράμμωση κλπ, μπαίνουν στον πειρασμό να προσθέσουν στα σκευάσματά τους κ κάποιες άλλες ουσίες, όχι τόσο αθώες, τις οποίες φυσικά δεν αναγράφουν στην ετικέτα του προϊόντος.
Με αυτό τον τρόπο μια αθώα πρωτεΐνούλα, μετατρέπεται με εργαλείο αύξησης μυών που γρήγορα.
Το ίδιο κ κάποιο αθώο σκεύασμα για μείωση λίπους, το οποίο στεγνώνει πολύ γρήγορα αυτόν που το λαμβάνει.

Δεν λέω πως όλες οι εταιρείες φυσικά κάνουν το ίδιο.
Ψάχνοντας όμως στο internet θα ανακαλύψετε περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρω.
Κ ότι έχει συμβεί στο παρελθόν, είναι πολύ πιθανόν να εξακολουθήσει να συμβαίνει.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Τα οφέλη από το τρέξιμο στο διάδρομο. 05 Μαϊ 2018 11:11 #45

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Πολλές φορές, καλό είναι να μην κάνουμε πως τα ξέρουμε όλα.
Αυτό αφορά εμένα, που, μετά από τόσα χρόνια που γυμνάζομαι, σχεδόν κάθε μέρα, νόμιζα ότι τα ήξερα σχεδόν ολα σχετικά με τη γυμναστική.

Η γυμναστική που κάνω περιλαμβάνει ασκήσεις με μεγάλα βάρη κ αεροβική στο διάδρομο .
Κ όταν εννοώ αεροβική, αναφέρομαι σε μισή ώρα γρήγορο περπάτημα, περίπου 7-7,5 km/h με κάποια διαστήματα τρέξιμο, με ταχύτητες 13-15 km/h.
Πριν 8 μήνες, πιο πολύ για πλάκα, θέλησα να δω τι απόσταση θα κάνω στη μισή ώρα, μόνο με τρέξιμο όμως.
Έτσι, παράτησα το περπάτημα κ ξεκίνησα ελαφρά τρέξιμο.
Η αίσθηση δεν μου άρεσε.
Το σώμα μου δεν ήταν συνηθισμένο σε τέτοιας διάρκειας αεροβικής με σταθερή ένταση.
Νόμιζα πως μου έλειπε οξυγόνο.
Δεν καπνίζω, ούτε έχω καπνίσει ποτέ μου, αλλά κ το πρόγραμμα γυμναστικής με βάρη που ακολουθώ, καθώς κ τα κιλά μου τότε (104-105), δεν με βοηθούσαν.
Με επιμονή, αυτοσυγκέντρωση κ πολλή πειθαρχία, σταδιακά αύξανα το ρυθμό μου.
Το λαχάνιασμα μειωνόταν, έπαιρνα περισσότερο οξυγόνο κ οι αρθρώσεις μου δεν με πονούσαν.
Σταμάτησαν κ τα μυϊκά "πιασίματα" που ένιωθα στην αρχή.
Πλέον, τρέχω δύο φορές την εβδομάδα, μισή ώρα κάθε φορά.
Σε αυτό τον χρόνο κάνω γύρω στα 5,2-5,4 km.
Για κάποιον που τρέχει συστηματικά, ο χρόνος που κάνω είναι για γέλια.
Όμως, δεν κάνω προπόνηση για δρομέας, αλλά για αύξηση δύναμης κ μυϊκής μάζας.

Τα οφέλη από το τρέξιμο;
Καταρχήν έχασα 6 κιλά, χωρίς να αλλάξω τις διατροφικές μου συνήθειες, τα οποία θεωρώ πως ήταν λίπος, γιατί η δύναμή μου δεν μειώθηκε.
Νιώθω πιο "ξεφούσκωτος", κ πιο ευέλικτος.
Η αεροβική μου ικανότητα αυξήθηκε, το ίδιο κ ο ρυθμος αποβολής του γαλακτικού οξέος.
Αυτό το κατάλαβα όταν , κάνοντας ποδήλατο στο δρόμο, σε κάποιες συγκεκριμένες ανηφόρες που τις έβγαζα με μεσαίο δίσκο, πλέον εύκολα τις ανεβαίνω με τον μεγάλο.

Σε μένα το τρέξιμο μόνο καλό έχει κάνει ως τώρα.
Δοκιμάστε κ εσείς το τρέξιμο κ μόνο καλό θα δείτε.
Μόνο να πάρετε πολύ καλά παπούτσια, αποκλειστικά για τρέξιμο.
Βρείτε το ρυθμό σας, στην αρχή αργό κ τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα