Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Γυμναστική

Γυμναστική 05 Δεκ 2016 00:39 #10

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:

Ωραίο το στατικό ποδήλατο, αλλα έχω κάτι καλύτερο που γυμνάζει όλο το σώμα..
Κωπηλατικό μηχάνημα.
Αφού λες οτι δεν σε ενοχλεί το κόστος....

www.kettler.gr/index.php?option=com_virt...v92tACFcG4GwodDfkEDw

Γυμνάζει όλο το σώμα κ θα νιώσεις σαν κωπηλάτης σε γαλέρα :laugh:

Το οστικό οίδημα στο γόνατο θα φύγει απο μόνο του.
Εκτός αν έχεις ρήξη κάποιου μηνίσκου ή εμπρόσθιου χιαστού, οπότε, δεν διορθώνεται με τίποτε πλην αρθροσκόπησης.

Δεν το είχα σκεφτεί το κωπηλατικό, το βάζω στα υπόψη μου.
Σαν αρχικό μειονέκτημα βλέπω ότι μάλλον θέλει περισσότερο χώρο, αλλά θα το δω από κοντά για να αποφασίσω.

Ευτυχώς δεν υπάρχει πρόβλημα σε μηνίσκο ή χιαστό, αυτές οι μαγνητικές δείχνουν τα πάντα.
Το μόνο άγχος μου είναι αν τυχόν υπάρχει περίπτωση να την ξαναπάθω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 05 Δεκ 2016 03:33 #11

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
Η Υψηλής Έντασης Διαλειμματική Προπόνηση (ΗΙΙΤ) είναι μια εντατική μορφή άσκησης για μικρό χρονικό διάστημα. Συνιστάται σε ανθρώπους που δεν έχουν πολύ χρόνο στη διάθεσή τους και όχι μόνο και έχει σημαντικότατα οφέλη. Φυσικά, οι αρχάριοι επιβάλλεται να ξεκινήσουν σταδιακά την ένταξη της HIIT στο ασκησιολόγιό τους όπως προτείνεται και οποιαδήποτε μορφή άσκησης.

Ένα από τα πιο γνωστά πρωτόκολλα ΗΙΙΤ είναι το πρωτόκολλο Tabata, 20 δεύτερα άσκησης, 10 δεύτερα διάλειμμα σε 8 κύκλους....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Γυμναστική 05 Δεκ 2016 06:02 #12

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
king (kong) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Το τρέξιμο την άσφαλτο ή σε άλλο σκληρό έδαφος καταπονεί αρκετά την άρθρωση του γόνατου κ της ποδοκνημικής.
Με τα χρόνια μπορείς εύκολα να πάθεις μικρορήξεις τενόντων, τενοντίτιδες ή κ σπανιότερα stess fractures.

Eπιτοπου τροχαδην στο δωματιο σου πανω σε μαλλιαρο χαλι βοηθαει?

Απο το τίποτε, καλό είναι κ αυτό..

Mιλησα σχετικα με τα ατυχήματα κα την καταπονηση του γονατου στο σκληρο εδαφος. Το μαλλιαρο χαλι ειναι μαλακο/αντικραδασμικο εδαφος, αρα δεν θα εχεις τετοιους κινδυνους.
Απο κει και περα μπορει να σκεφτει κανεις, γιατι να αγορασει ένα διαδρομο δινοντας 500-1000€ ενώ μπορει να τρεχει επιτοπου και χωρις αυτόν.

Το τρεξιμο ειναι αεροβια γυμναστικη, αυτο δηλαδή που χρειαζομαστε ολοι μας. Αλλα αυτά που εγραψες για εκγυμναση κοιλιακων, τρικεφαλων κλπ. ειναι μποντι μπιλντινγκ, δε νομιζω οτι ενδιαφερουν το μεσο ανθρωπο.
Ο κοιλιακος ειναι αισθητικο θεμα, όχι θεμα υγειας.
Τελευταία διόρθωση: 05 Δεκ 2016 06:04 από king (kong).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 05 Δεκ 2016 10:42 #13

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Filoxrimatos έγραψε:
Έχω ένα ψώνιο εδώ και πάρα πολλά χρόνια και τρέχω, 2-3 φορές την εβδομάδα, 3-5 χλμ κάθε φορά.
Μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα θέμα με τραυματισμούς, κτλ.
Τελευταία όμως μου παρουσιάστηκε ένα οστικό οίδημα στο γόνατο από υπερκαταπόνηση κι ο ορθοπεδικός μου απαγόρεψε το τρέξιμο για 3-4 μήνες. Μου είπε όμως ότι μπορώ να κάνω ποδήλατο -για να διατηρηθώ σε φόρμα- μιας και δεν καταπονεί το γόνατο.
Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να βγω έξω στους δρόμους να τρέχω με ποδήλατο σκέφτομαι να πάρω ένα ποδήλατο γυμναστικής (στατικό).

Έχει κανείς καμία συμβουλή/πρόταση ; Ευχαριστώ.

Επειδή έχω το ίδιο "πάθος" με σένα αλλά τρέχω από 10 χλμ 2-3 φορές την εβδομάδα και τους ζεστούς μήνες του χρόνου σχεδόν αποκλειστικά σε άσφαλτο, ήθελα να σε ρωτήσω αν ο γιατρός σου είπε με βεβαιότητα ότι προκλήθηκε από αυτό...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 05 Δεκ 2016 12:08 #14

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
alex (The_Emperor) έγραψε:

Επειδή έχω το ίδιο "πάθος" με σένα αλλά τρέχω από 10 χλμ 2-3 φορές την εβδομάδα και τους ζεστούς μήνες του χρόνου σχεδόν αποκλειστικά σε άσφαλτο, ήθελα να σε ρωτήσω αν ο γιατρός σου είπε με βεβαιότητα ότι προκλήθηκε από αυτό...

Νομίζω ότι ο γιατρός δεν μπορεί με ασφάλεια να σου πει από τι προήλθε.. Το δεδομένο είναι ότι δεν χτύπησα, ούτε έκανα κάποια απότομη κίνηση, ούτε κάποιο άλλο σπορ. Και τον πόνο τον ένιωσα πάνω στο τρέξιμο. Μάλιστα, θεωρώντας ότι είναι κάτι περιστασιακό, δεν σταμάτησα, αλλά το πίεσα κι άλλο. Ευτυχώς γλύτωσα τα χειρότερα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 05 Δεκ 2016 15:20 #15

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
king (kong) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
king (kong) έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Το τρέξιμο την άσφαλτο ή σε άλλο σκληρό έδαφος καταπονεί αρκετά την άρθρωση του γόνατου κ της ποδοκνημικής.
Με τα χρόνια μπορείς εύκολα να πάθεις μικρορήξεις τενόντων, τενοντίτιδες ή κ σπανιότερα stess fractures.

Eπιτοπου τροχαδην στο δωματιο σου πανω σε μαλλιαρο χαλι βοηθαει?

Απο το τίποτε, καλό είναι κ αυτό..

Mιλησα σχετικα με τα ατυχήματα κα την καταπονηση του γονατου στο σκληρο εδαφος. Το μαλλιαρο χαλι ειναι μαλακο/αντικραδασμικο εδαφος, αρα δεν θα εχεις τετοιους κινδυνους.
Απο κει και περα μπορει να σκεφτει κανεις, γιατι να αγορασει ένα διαδρομο δινοντας 500-1000€ ενώ μπορει να τρεχει επιτοπου και χωρις αυτόν.

Το τρεξιμο ειναι αεροβια γυμναστικη, αυτο δηλαδή που χρειαζομαστε ολοι μας. Αλλα αυτά που εγραψες για εκγυμναση κοιλιακων, τρικεφαλων κλπ. ειναι μποντι μπιλντινγκ, δε νομιζω οτι ενδιαφερουν το μεσο ανθρωπο.
Ο κοιλιακος ειναι αισθητικο θεμα, όχι θεμα υγειας.

Το ανθρώπινο σώμα δεν είναι φτιαγμένο μόνο για να τρέχει, αλλα κ για να στέκεται όρθιο κ να σηκώνει βάρη.
Όλα αυτά απαιτούν ένα γερό μυοσκελετικό σύστημα, κάτι που μόνο η προπόνηση με βάρη βελτιώνει.
Έχω δει πολλούς ανθρώπους να τραυματίζονται, απλά σηκώνοντας ένα νήπιο στην αγκαλιά τους, κάνοντας κίνηση να πετάξουν σακκούλα με σκουπίδια σε κάδο(!), σηκώνοντας το τραπεζάκι του σαλονιού κ άλλες καθημερινές δραστηριότητες.

Θεωρείς επαγγελματικό bb τις ασκήσεις που έγραψα;
Δηλ, να σηκώνει κάποιος μια εξάδα με νερό;
Να σηκώνει τον κορμό του απο το έδαφος;
Να κάνει μονόζυγο στο δέτρο έξω απο τον κήπο του;
Να σκύβει ελεγχόμενα, κρατώντας, η μη, βάρος;
Να πιέζει το σωμα του στον τοίχο;

Αυτές είναι απλές καθημερινές δραστηριότητες που τις κάνουμε κάποια στιγμή όλοι μας.
Αν γυμναζόμαστε τακτικά, ποτέ δεν πρόκειται να τραυματιστούμε..

Ένα παράδειγμα..
Πριν κάτι μήνες, ήρθε στη δουλειά μια συνάδελφος με σοβαρή οσφυαλγία.
Πονούσε παντού.
Τι είχε συμβεί;
Απλά μάζευε επι μια ώρα τα φύλλα στην αυλή του σπιτιού της.
Ήταν τόσο αγύμναστη που ακόμη κ αυτό το ελάχιστο σκύψιμο της προξένησε τρομερό πιάσιμο στους μυς που κράτησε ένα τριήμερο!
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γυμναστική 05 Δεκ 2016 15:32 #16

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Filoxrimatos έγραψε:
alex (The_Emperor) έγραψε:

Επειδή έχω το ίδιο "πάθος" με σένα αλλά τρέχω από 10 χλμ 2-3 φορές την εβδομάδα και τους ζεστούς μήνες του χρόνου σχεδόν αποκλειστικά σε άσφαλτο, ήθελα να σε ρωτήσω αν ο γιατρός σου είπε με βεβαιότητα ότι προκλήθηκε από αυτό...

Νομίζω ότι ο γιατρός δεν μπορεί με ασφάλεια να σου πει από τι προήλθε.. Το δεδομένο είναι ότι δεν χτύπησα, ούτε έκανα κάποια απότομη κίνηση, ούτε κάποιο άλλο σπορ. Και τον πόνο τον ένιωσα πάνω στο τρέξιμο. Μάλιστα, θεωρώντας ότι είναι κάτι περιστασιακό, δεν σταμάτησα, αλλά το πίεσα κι άλλο. Ευτυχώς γλύτωσα τα χειρότερα.

Εύχομαι ταχεία ανάρρωση...σύντομα γερός and...runnin'!
Επειδή μένω στα Γιάννενα απολαμβάνω να τρέχω δίπλα στη λίμνη πολύ περισσότερο από το να κάνω γύρους σε ένα γήπεδο ή να βρίσκομαι πάνω σε έναν διάδρομο...Τον χειμώνα βέβαια με τη βροχή ή το πολύ κρύο δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, αλλά το διάστημα Μάιος - Οκτώβρης είναι απολαυστικό να τρέχεις έξω...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Filoxrimatos

Γυμναστική 05 Δεκ 2016 16:12 #17

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13074
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Δεν θες να πνίξεις ή να σκοτώσεις τον επιτιθέμενο.
Μόνο να τον ακινητοποιήσεις, ή να τον χτυπήσεις τόσο όσο να ζαλιστεί, να εξουδετερωθεί για λίγο κ εσύ να βρείς χρόνο να ΦΥΓΕΙΣ μακριά, με ασφάλεια.




Για αυτό έγραψα ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ τεχνικές, όχι για επίδειξη σε αγώνες, αλλά για την καθημερινή ασφάλεια στη ζωή.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Γυμναστική 06 Δεκ 2016 02:21 #18

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Το ανθρώπινο σώμα δεν είναι φτιαγμένο μόνο για να τρέχει, αλλα κ για να στέκεται όρθιο κ να σηκώνει βάρη.
Όλα αυτά απαιτούν ένα γερό μυοσκελετικό σύστημα, κάτι που μόνο η προπόνηση με βάρη βελτιώνει.
Έχω δει πολλούς ανθρώπους να τραυματίζονται, απλά σηκώνοντας ένα νήπιο στην αγκαλιά τους,

Γυναικες να σηκωνουν βαρη εχεις δει?

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Θεωρείς επαγγελματικό bb τις ασκήσεις που έγραψα;

Όχι, ερασιτεχνικο. Η αρση βαρων ή τα πους απς περισσοτερο συμβαδιζουν με μυς και διαπλαση του σωματος.
Θα βαλεις τη κυρα Τασια ή ένα παππου να κανει πους απς?
Τελευταία διόρθωση: 06 Δεκ 2016 02:21 από king (kong).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα