Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Περί ορθογραφίας

Περί ορθογραφίας 19 Ιαν 2017 10:09 #1

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Χωρίς να παίρνω το μέρος του PARIS33 και χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού απέναντί σου, όταν κάνεις παρατηρήσεις για τον τρόπο γραφής κάποιου άλλου, καλό είναι να έχεις προσέξει πρώτα τα δικά σου κείμενα: ξεκίνα από το να χρησιμοποιείς τόνους και να αποφεύγεις τα εκφραστικά λάθη (ας θεωρήσουμε τη σωστή χρήση του τελικού - ν- και τη γραφή των ξένων λέξεων με ξένους χαρακτήρες ή έστω τη σωστή μεταφορά τους στην "ελληνική" δευτερευούσης σημασίας...)
Τελευταία διόρθωση: 19 Ιαν 2017 10:10 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Περί ορθογραφίας 19 Ιαν 2017 12:06 #2

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
Σωστα, εγω δεν χρησιμοποιω τονους(για εξοικονομηση χρονου, όχι γιατι δε ξερω).
Δε νομιζω ότι η ελλειψη τονου δυσκολευει την αναγνωση. Την αναγνωση δυσκολευουν τα εφφε ή τα πιο εντονα γραμματα, όπως τα εκανε μεχρι πρότινος ενας συμφορουμιτης.

να αποφεύγεις τα εκφραστικά λάθη (ας θεωρήσουμε τη σωστή χρήση του τελικού - ν- και τη γραφή των ξένων λέξεων με ξένους χαρακτήρες ή έστω τη σωστή μεταφορά τους στην "ελληνική" δευτερευούσης σημασίας...)

Aυτο ομολογω ότι δεν το'πιασα :)
Μπορεις να μου δειξεις που εχω εκφραστικα λαθη?
Οσο για τις ξενες λεξεις, είναι ξενες λεξεις και δεν υπαρχει "σωστη μεταφορα στα ελληνικα".
Πχ. παρε τη λεξη "εφφε" από πανω. Μπορεις να τη γραψεις με ένα "φ", μπορεις και με δυο, δεν υπαρχει ελληνικο στανταρ.
Βασικα τις ξενες λεξεις κοιταω να τις κανω βατες για την αναγνωση.
Τελευταία διόρθωση: 19 Ιαν 2017 12:11 από king (kong).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ορθογραφίας 19 Ιαν 2017 13:26 #3

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Στόχος μου δεν είναι να κάνω τον δάσκαλο, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι δηλαδή κρίνεις - και μάλιστα σαρκαστικά - τα κείμενα κάποιου άλλου, όταν και τα δικά σου έχουν αρκετά λάθη. Δεν χρησιμοποιείς καθόλου τόνους - είναι μέρος της ορθογραφίας και αυτοί - δεν χρησιμοποιείς σωστά τα σημεία στίξης, κάνεις λανθασμένη χρήση του τελικού - ν - και των συντομογραφιών και έχεις και εκφραστικά λάθη: π.χ. δες το "Οταν κατεστη απολυτα σαφες οτι ο Ανδρεας ειχε προδωσει σε όλα".
Ακόμη και για τις ξένες λέξεις δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Υπάρχει κανόνας που ορίζει την απλογράφησή τους (βλ. publications.europa.eu/code/el/el-4100500el.htm), άρα π.χ. τα δύο φ στη λέξη εφέ δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Η ουσία βρίσκεται αλλού : Λάθη όλοι κάνουμε. Προτού κρίνουμε, όμως, ας κάνουμε την αυτοκριτική μας...
Τελευταία διόρθωση: 19 Ιαν 2017 13:29 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μάριος Αντωνίου (epolala), Καράντη Μαρία (cross), soto51

Περί ορθογραφίας 19 Ιαν 2017 19:11 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
alex (The_Emperor) έγραψε:
Προτού κρίνουμε, όμως, ας κάνουμε την αυτοκριτική μας...

Πόσο ... δυσεύρετη, αλήθεια..
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ορθογραφίας 19 Ιαν 2017 19:28 #5

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
alex (The_Emperor) έγραψε:
Στόχος μου δεν είναι να κάνω τον δάσκαλο, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι δηλαδή κρίνεις - και μάλιστα σαρκαστικά - τα κείμενα κάποιου άλλου, όταν και τα δικά σου έχουν αρκετά λάθη. Δεν χρησιμοποιείς καθόλου τόνους - είναι μέρος της ορθογραφίας και αυτοί - δεν χρησιμοποιείς σωστά τα σημεία στίξης, κάνεις λανθασμένη χρήση του τελικού - ν - και των συντομογραφιών και έχεις και εκφραστικά λάθη: π.χ. δες το "Οταν κατεστη απολυτα σαφες οτι ο Ανδρεας ειχε προδωσει σε όλα".
Ακόμη και για τις ξένες λέξεις δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Υπάρχει κανόνας που ορίζει την απλογράφησή τους (βλ. publications.europa.eu/code/el/el-4100500el.htm), άρα π.χ. τα δύο φ στη λέξη εφέ δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Η ουσία βρίσκεται αλλού : Λάθη όλοι κάνουμε. Προτού κρίνουμε, όμως, ας κάνουμε την αυτοκριτική μας...

Aν και σου εξηγησα τι παιζει εσυ παλι τα δικα σου λες. Σα να μη διαβασες καθολου το προηγουμενο ποστ μου.
Σκοπος είναι να είναι ευανάγνωστα τα ποστς των συμφορουμιτων. Όταν βαζεις μπολτ, μεγαλα μεγεθη, χρωματιστα κλπ. δυσκολεύεις τον αναγνωστη σου. Γραφουμε με σκοπο να ειμαστε ευκολως κατανοητοι απ τον αναγνωστη, σωστα? Αρα αυτά που σημειωσα για τον Paris, βοηθουν και τον Paris. To να μην εχεις τονους δεν επηρεαζει.
Το δασκαλο για να τον κανεις πρεπει να ξερεις περισσοτερα, και κατι τετοιο μεχρι στιγμης δε προκυπτει.
Τα σημεια της στιξης τα χρησιμοποιω καλυτερα από οποιονδηποτε αλλο εδώ μεσα. Βαζω και πολυ κομμα, οι περισσοτεροι είναι τσακωμενοι με το κομμα με αποτέλεσμα να βγαινει άλλο νοημα από αυτο που θελουν να δωσουν σε μια φραση.
Που κανω λανθασμενη χρηση του τελικου "ν"? Συντομογραφιες??
Επισης ειπες ότι εχω εκφραστικα λαθη και ζητησα να μου τα δειξεις.
Τι εχει η φραση "όταν κατεστη σαφες ότι ο Ανδρεας ειχε προδωσει σε όλα..."
Τελος οι ξενες λεξεις δεν εχουν... ελληνικη ορθογραφια, όπως θελεις τις γραφεις.
Τελευταία διόρθωση: 19 Ιαν 2017 19:37 από king (kong).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ορθογραφίας 20 Ιαν 2017 09:10 #6

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
king (kong) έγραψε:
Aν και σου εξηγησα τι παιζει εσυ παλι τα δικα σου λες. Σα να μη διαβασες καθολου το προηγουμενο ποστ μου.
Σκοπος είναι να είναι ευανάγνωστα τα ποστς των συμφορουμιτων. Όταν βαζεις μπολτ, μεγαλα μεγεθη, χρωματιστα κλπ. δυσκολεύεις τον αναγνωστη σου. Γραφουμε με σκοπο να ειμαστε ευκολως κατανοητοι απ τον αναγνωστη, σωστα? Αρα αυτά που σημειωσα για τον Paris, βοηθουν και τον Paris. To να μην εχεις τονους δεν επηρεαζει.
Το δασκαλο για να τον κανεις πρεπει να ξερεις περισσοτερα, και κατι τετοιο μεχρι στιγμης δε προκυπτει.
Τα σημεια της στιξης τα χρησιμοποιω καλυτερα από οποιονδηποτε αλλο εδώ μεσα. Βαζω και πολυ κομμα, οι περισσοτεροι είναι τσακωμενοι με το κομμα με αποτέλεσμα να βγαινει άλλο νοημα από αυτο που θελουν να δωσουν σε μια φραση.
Που κανω λανθασμενη χρηση του τελικου "ν"? Συντομογραφιες??
Επισης ειπες ότι εχω εκφραστικα λαθη και ζητησα να μου τα δειξεις.
Τι εχει η φραση "όταν κατεστη σαφες ότι ο Ανδρεας ειχε προδωσει σε όλα..."
Τελος οι ξενες λεξεις δεν εχουν... ελληνικη ορθογραφια, όπως θελεις τις γραφεις.

Δεν θα το συνέχιζα, αλλά επιμένεις...
Φιλόλογος είμαι, φίλε μου, με διδακτορικό και έχω εργαστεί και στην επιμέλεια επιστημονικών κειμένων. Το αν προκύπτει ότι δεν ξέρω καλύτερα ελληνικά από σένα φαίνεται από τα κείμενά σου. Ακόμη και το παραπάνω κείμενο είναι γεμάτο λάθη. Σου επεσήμανα ορισμένα στο προηγούμενο κείμενό σου.
Σου ανέφερα τη λανθασμένη χρήση του τελικού -ν-. Π.χ. γράφεις :
"Μη γραφεις" - "Δε σου αρεσε"
Και τα δύο είναι λάθος, καθώς το τελικό - ν- δεν αποβάλλεται από τις λέξεις μην, δεν...κτλ.
Επίσης, ακριβώς από πάνω γράφεις "Το δασκαλο" - Το τελικό -ν- δεν αποβάλλεται από το αρσενικό "τον".
Το ρήμα "προδώσει" είναι μεταβατικό και παίρνει αντικείμενο. Θα πρέπει γράψεις "είχε προδώσει κάποιον, κάτι". Το "έχει προδώσει σε όλα" δεν είναι σωστά ελληνικά και αποτελεί και ασάφεια.
Σημεία στίξης - όσο και να πιστεύεις το αντίθετο- δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς. Π.χ. μιας και ανέφερες το κόμμα, δεν ξέρεις να χωρίζεις δευτερεύουσες επιρρηματικές προτάσεις από τις κύριες. Λάθη υπάρχουν στα κείμενά σου και στις αποστρόφους...Τέλος, το "ατονικό σύστημα" που χρησιμοποιείς αναμφίβολα δεν μπορεί να θεωρηθεί ορθή χρήση της γλώσσας.
Για τις ξένες λέξεις σου παρέθεσα Link με τον κανόνα. Αν ο καθένας φτιάχνει δικούς του κανόνες και ισχυρίζεται πως ισχύει ό,τι πιστεύει ο ίδιος, θα χρειαζόμαστε τόσες γραμματικές όσες και οι χρήστες της γλώσσας.
Και στις συντομογραφίες κάνεις λάθη. Δεν υπάρχει πχ., αλλά π.χ. (Δες τον πίνακα εδώ: publications.europa.eu/code/el/el-5000300.htm)

Για να το κλείσω εδώ, ομολογώ ότι γράφεις σωστότερα από τον "συμφορουμίτη" τον οποίο "κατέκρινες", αλλά όχι άριστα, ώστε να μπορείς να τον κρίνεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ορθογραφίας 20 Ιαν 2017 13:58 #7

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
alex (The_Emperor) έγραψε:
Δεν θα το συνέχιζα, αλλά επιμένεις

Επιμενω οσο επιμενεις κι εσυ. Δεν είναι σωστο να αφηνω αναπαντητα ποστς που εχουν αιχμες για μενα.

alex (The_Emperor) έγραψε:
Φιλόλογος είμαι, φίλε μου, με διδακτορικό και έχω εργαστεί και στην επιμέλεια επιστημονικών κειμένων. Το αν προκύπτει ότι δεν ξέρω καλύτερα ελληνικά από σένα φαίνεται από τα κείμενά σου. Ακόμη και το παραπάνω κείμενο είναι γεμάτο λάθη. Σου επεσήμανα ορισμένα στο προηγούμενο κείμενό σου

Αν είσαι φιλόλογος ειναι σημαντικο, προσπαθησε όμως να καταλάβεις οτι εδώ δε παμε για τα τελεια κειμενα, αλλα για να ειμαστε κατανοητοι στο συνομιλητη μας. Και αν λες ότι "τα κειμενα μου ειναι γεματα λαθη" τοτε τι πρεπει να πεις για τη μεγαλη πλειοψηφια των ποστερς που δε ξερουν ουτε τα στοιχειωδη και γραφουν σαν εξωγιηνοι...
Στο προηγουμενο δε μου επεσήμανες λεπτομερειες αλλα γενικότητες.


alex (The_Emperor) έγραψε:

Σου ανέφερα τη λανθασμένη χρήση του τελικού -ν-. Π.χ. γράφεις :
"Μη γραφεις" - "Δε σου αρεσε"
Και τα δύο είναι λάθος, καθώς το τελικό - ν- δεν αποβάλλεται από τις λέξεις μην, δεν...κτλ.
Επίσης, ακριβώς από πάνω γράφεις "Το δασκαλο" - Το τελικό -ν- δεν αποβάλλεται από το αρσενικό "τον".

Aυτα φιλε μου ειναι τριχες:) Ψαχνεις με το μικροσκοπιο λεπτομέρειες που δεν επηρεαζουν σε τιποτα.


alex (The_Emperor) έγραψε:
Το ρήμα "προδώσει" είναι μεταβατικό και παίρνει αντικείμενο. Θα πρέπει γράψεις "είχε προδώσει κάποιον, κάτι". Το "έχει προδώσει σε όλα" δεν είναι σωστά ελληνικά και αποτελεί και ασάφεια

Tωρα αυτό τι είναι, χιουμορ? Περιμενες να γραψω σε τι ακριβως ειχε προδωσει ο Αντρεας? Δεν εχω απεριοριστο χρονο να γραφω τα παντα, αν όμως θελεις να μαθεις να σου πω μερικα, ελεγε εξω από τη Ευρωπη, εξω από τους αμερικανους, απλη αναλογικη, σοσιαλισμο κλπ.

alex (The_Emperor) έγραψε:
Σημεία στίξης - όσο και να πιστεύεις το αντίθετο- δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς. Π.χ. μιας και ανέφερες το κόμμα, δεν ξέρεις να χωρίζεις δευτερεύουσες επιρρηματικές προτάσεις από τις κύριες. Λάθη υπάρχουν στα κείμενά σου και στις αποστρόφους...Τέλος, το "ατονικό σύστημα" που χρησιμοποιείς αναμφίβολα δεν μπορεί να θεωρηθεί ορθή χρήση της γλώσσας.

Για τους τονους μου τα ειπαμε.
Τα κομματα εδώ δεν τα χρησιμοποιουμε με το τροπο που λες, δεν κανουμε εκθεσεις ουτε λογοτεχνια, απλα συζηταμε με τους συμφορουμιτες. Όπως ειπα, πολλες φορες μπαινει σε λαθος σημειο το κομμα ή δε μπαινει καθολου με αποτελεσμα να βγαινει άλλο νοημα απο αυτό που θελει να δωσει ο συντάκτης. Δες εδώ τωρα το παράδειγμα, αν στη προηγουμενη φραση δεν εβαζα κομμα μετα το "όπως ειπα" ο αναγνωστης μπορει να καταλαβαινε ότι εγραψα "όπως ειπα πολλες φορες" ;)
Ουτε αποστρόφους βαζω, μονο όταν θελω να είναι απολυτα σαφης μια φραση.


alex (The_Emperor) έγραψε:
Για τις ξένες λέξεις σου παρέθεσα Link με τον κανόνα. Αν ο καθένας φτιάχνει δικούς του κανόνες και ισχυρίζεται πως ισχύει ό,τι πιστεύει ο ίδιος, θα χρειαζόμαστε τόσες γραμματικές όσες και οι χρήστες της γλώσσας.
Και στις συντομογραφίες κάνεις λάθη. Δεν υπάρχει πχ., αλλά π.χ. (Δες τον πίνακα εδώ: publications.europa.eu/code/el/el-5000300.htm)

Για τις ξενες λεξεις δεν υπαρχει κανονας, αυτό που παρεθεσες ειναι ανεπισημο. Λιγο πολύ εχουν καθιερωθεί καποιοι κανονες, πχ. είναι "special effects" αρα γραφουμε "εφφε", οχι εφε. Εγω παντως επειδη κυριως με ενδιαφερει να γινομαι αντιληπος, τον Τoni Blair θα τον γραψω "Mπλερ" ώστε ο άλλος να μην το διαβασει "Mπλάϊρ"...
Στο "πχ" ή στο "μΧ" βαζω μονο μια τελεια για εξοικονομηση χρονου φυσικα, όχι γιατι δε ξερω οτι παιρνει δυο.


alex (The_Emperor) έγραψε:
Για να το κλείσω εδώ, ομολογώ ότι γράφεις σωστότερα από τον "συμφορουμίτη" τον οποίο "κατέκρινες", αλλά όχι άριστα, ώστε να μπορείς να τον κρίνεις

Ειπαμε, ηταν συστασεις για δικο του οφελος, εκτος αν θελει να γραφει τα κατεβατα του χωρις ο άλλος να καταλαβαινει γρι.
Καλα οι ανορθογραφιες, αλλα τα εγχρωμα γραμματα, τα μπολντ, τα υπογραμμισμενα δε δινουν κυρος οπως νομιζει στα γραπτα του, αντιθετα τα κανουν δυσανάγνωστα (ειδικα αφου συνηθως είναι και ασυνάρτητα).
Τελευταία διόρθωση: 20 Ιαν 2017 14:06 από king (kong).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ορθογραφίας 20 Ιαν 2017 14:45 #8

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Ανεπίσημο είναι αυτό;
europa.eu/european-union/index_el
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Περί ορθογραφίας 20 Ιαν 2017 14:55 #9

  • king (kong)
  • Το Άβαταρ του/της king (kong)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 23
  • Κάρμα: -10
E μαλλον, αφου δε διδασκεται στα σχολεια.

Ξεχασα να σε ρωτησω πριν, γιατι το "συμφορουμιτης" το εβαλες σε εισαγωγικα?
ομολογώ ότι γράφεις σωστότερα από τον "συμφορουμίτη"
Τελευταία διόρθωση: 20 Ιαν 2017 14:56 από king (kong).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα