Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Αγορα καταψυκτη μπαουλο

Αγορα καταψυκτη μπαουλο 25 Σεπ 2017 00:08 #1

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Εχετε καμια προταση απο προσωπικη εμπειρια?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αγορα καταψυκτη μπαουλο 25 Σεπ 2017 01:11 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Έχω έναν Δανέζικο, μάρκας Derby, πάνω από 25 χρόνια.

No problem, άψογος. Ένα ανεμιστηράκι ψύξης κινητήρα χρειάστηκε να αλλάξω όλον αυτό τον καιρό (σφύριζε), 30 ευρώ.
Καίει περί τα 145 Watt (όταν δουλεύει - δε δουλεύει διαρκώς).
Σηκώνει διαφορά θερμοκρασίας (δωματίου - περιεχομένου) πάνω από -60 βαθμούς. Συνήθως μέσα έχει -25C.
ΕΞΩτερικές διαστάσεις του 93 ύψος 130 πλάτος 67 βάθος (πρέπει να είναι 400 λίτρα).

Μέσα στα 25 χρόνια μια φορά μόνο είχαμε ατύχημα, η κυρία που καθαρίζει τον έβγαλε απ' τη μπρίζα (για να βάλει στη μπρίζα τη σκούπα της) και ξέχασε μετά να τον ξαναβάλει στο ρεύμα. Έμεινε έτσι 8-10 μέρες (κλειστός, με ψάρια, κρέατα κλπ μέσα).
Χρειάστηκε 5-6 πλυσίματα με χλωρίνες κλπ και να μείνει στον ήλιο ανοιχτός ένα μήνα για να ξεμυρίσει. Ξεμύρισε όμως στο τέλος και όλα καλά.

Χρειάζεται απόψυξη (να λιώσουν οι πάγοι που πιάνει εσωτερικά) κάθε 2-3 χρόνια. Με ανεμιστήρα, η απόψυξη δεν κάνει πάνω από 1 ώρα, τα πράματα αν τα βγάλεις και τα σκεπάσεις με ένα καλό sleeping bag δεν προλαβαίνουν σε μια ώρα να ξεπαγώσουν.

Με μια ματιά τώρα βρήκα άπειρους τέτοιους:
www.skroutz.gr/c/844/katapsiktes.html?ke...85%CE%BB%CE%BF+200lt

Αλλά εγώ Derby Δανίας έχω δοκιμάσει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Loukas

Αγορα καταψυκτη μπαουλο 25 Σεπ 2017 14:13 #3

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Ευχαριστώ Σοτο.
Derby νομιζω δεν βρισκεις πλεον, αλλά ενδιαφερουσα η εμπειρια σου, κατι που δειχνει οτι οντως παλιοτερα τα φτιαχνανε καλυτερα τα μηχανηματα γενικως.

Στο σκρουτζ ξεκινησα να ψαχνω αλλά εκει χαθηκα.
Στα 400 λιτρα εισαι ικανοποιημενος απο θεμα χωρου?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αγορα καταψυκτη μπαουλο 25 Σεπ 2017 17:04 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Loukas έγραψε:
Ευχαριστώ Σοτο. Στα 400 λιτρα εισαι ικανοποιημενος απο θεμα χωρου?

Κοίτα, είναι (νομίζω) το μεγαλύτερο μέγεθος που πουλέται. Το 1,30 πλάτος ίσως για κάποιους είναι πρόβλημα, για μένα δεν είναι. Δεν ξέρω για σένα, δες που θα τον βάλεις.
ΣΑΦΩΣ είναι καλύτερα να πάρεις τον μεγαλύτερο δυνατό, από κάποιον μικρότερο.
Εγώ έχω ειδικό λόγο που τον χρειάζομαι (όχι, δεν διατηρώ κατεψυγμένη την πεθερά μου μέσα, άλλος είναι ο λόγος). Τώρα π.χ. είναι τίγκα γεμάτος, γιατί πρόσφατα έκανα την προμήθεια που κάθε τόσο μου χρειάζεται. Τα κρέατα για τα σκυλιά τα αγοράζω 120-120 κιλά, και με τον καταψύκτη αυτόν πάω κάθε 3-4 μήνες και ψωνίζω. Αλλιώς, θα έπρεπε να τρέχω κάθε 15 μέρες.

Πάρε και μια γεύση του πως είναι μέσα.


IMG_6948.jpg
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Αγορα καταψυκτη μπαουλο 25 Σεπ 2017 21:07 #5

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Ρε Σώτο, λίγο HACCP! Ψαρικά με μέλη πεθεράς στον ίδιο χώρο? :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αγορα καταψυκτη μπαουλο 25 Σεπ 2017 21:42 #6

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Ο μισός καταψύκτης ειναι σκυλοτροφές..
Αγοράζεις από χασάπη, ή σου δίνουν ότι περισσεύει, στο τζάμπα;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αγορα καταψυκτη μπαουλο 25 Σεπ 2017 23:09 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Ο μισός καταψύκτης ειναι σκυλοτροφές..
Αγοράζεις από χασάπη, ή σου δίνουν ότι περισσεύει, στο τζάμπα;
Ο Τζάμπας πέθανε.
40 λεπτά το κιλό πλατάρια κοτόπουλων, 50 λεπτά αυτά που μένουν κυρίως από μοσχάρια και αρνιά, ίσως και λίγο γουρούνι.

Στη γειτονιά μου δεν έχουν τέτοιες ποσότητες, έχουν και διάφορες "υποχρεώσεις" σε πελάτες και φίλους να δίνουν, δε βρίσκω τόσο πράμα μαζεμένο. Πάω κάτω, Αθηνάς, στην κεντρική. Με τρέϋλερ, και το φορτώνω από 2 μαγαζιά (ένας τα κοτόπουλα, άλλος τα άλλα).
Ντάξει, όταν αγοράζω κρέας για το σπίτι (από τη γειτονιά) μου δίνουν τα δικά μου κόκκαλα, αλλά αυτά δε φτάνουν ούτε για την κουφάλα του δοντιού τους.

Το μαμίσι (που λες κι εσύ) είναι ο χωρισμός των 100-120kg σε σακκούλια 3~4kg (αυτά βλέπεις στη φωτογραφία) για να μπουν στον καταψύκτη. Τόσο παίρνει η κατσαρόλα του μαγειρέματος (σύν ρύζι ή μακαρόνια).
Αν δεν τα χωρίσεις πριν παγώσουν, μετά δεν μπορείς. Και χαρτόνια ανάμεσα στις σακκούλες, αλλιώς κολλάνε. 3-4 ώρες δουλειά είναι αυτό, και μια βδομάδα κάνει το περιεχόμενο του καταψύκτη να "πέσει" στους -25C.

Πλάκα έχει, τη μέρα που έρχεται το κρέας στο σπίτι, τους δίνω κανα δυο κόκκαλα με το κρέας του, ωμά. (Κάθε 3-4 μήνες γίνεται αυτό - μη συνηθίζουμε και το αίμα και κόψουμε κανα πόδι). Αλλάζει η έκφραση τους, όταν καρφώνουν το δόντι στο ωμό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Αγορα καταψυκτη μπαουλο 26 Σεπ 2017 06:25 #8

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Και εγώ πήγαινα σε κάτι ψησταριές και μου δίναν τα περισσεύματα αλλα απο τότε που πλάκωσαν τα Πακι... τα δίνουν σε αυτούς με το αζημίωτο οποτε δε συμφέρει. Μου μπήκαν κάτι ιδέες αλλα λέω μπα θα αγριέψει ο canario και θα μας φάει ζωντανούς. :laugh: :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταψύκτες και θέματα υγείας 26 Σεπ 2017 07:23 #9

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Πάντως, αν δεν έχετε πολλά μεγάλα σκυλιά, όπως ο soto51, δεν αξίζει τον κόπο/κόστος να αγοράσετε τόσο μεγάλους κι ενεργοβόρους καταψύκτες.

Επιπλέον:
1) Τα κόκκινα κρέατα είναι βλαβερά για την υγεία μας, και μειώνουν την επιβίωση.
2) Τα κρέατα είναι γεμάτα διοξίνες κι ορμόνες, και πρέπει να τα αποφεύγετε αν είστε αγοράκια, αλλιώς θα επέλθουν στυτική δυσλειτουργία/καρκίνοι προστάτη/εμφράγματα/εγκεφαλικά/παράλυση ή θα αποκτήσετε μεγάλα στητά βυζιά σαν τα δικά μου.
3) Ψάρια πρέπει να τρώμε φρέσκα, ντόπια, ανοιχτής θαλάσσης, όχι ιχθυοτροφείου, σαρδέλες ή σκουμπριά μονάχα. Μεγαλύτερα ψάρια περικλείουν τοξικά βαρέα μέταλλα, όπως υδράργυρο, μόλυβδο, κτλ, και παρασιτικά σκουλήκια Anisakis.
4) Τυριά πρέπει να τρώμε μονάχα παστεριωμένα ή βρασμένα κι ανάλατα, όχι σινιέ φρέσκα Γαλλικά ή Ιταλικά γεμάτα βακτηρίδια/μύκητες, γιατί αλλοιώνονται εύκολα και γίνονται δηλητηριώδεις βόμβες! Ούτε σε καταψύκτες δε διατηρούνται ασφαλώς.
5) Όστρακα και μαλάκια περιέχουν επίσης διοξίνες, τοξίνες, βαρέα μέταλλα, και πρέπει να αποφεύγονται.
6) Μαρμελάδες φρούτων και σφραγισμένες βρασμένες σάλτσες λαχανικών διατηρούνται με ασφάλεια, κι εκτός καταψύκτη.
7) Λαχανικά κι αρακάδες διατηρούνται μια χαρά στους καταψύκτες, αλλά έχουν μέγιστη περίοδο ασφάλειας προ καταναλώσεως 3-4 μήνες μονάχα. Οι λαϊκές αγορές είναι πάντα γεμάτες με φθηνά φρέσκα προϊόντα, ποιος ο λόγος να αγοράζει κι αποθηκεύει κανείς 50 κιλά λαχανικών στον καταψύκτη του;
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 26 Σεπ 2017 10:41 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα