Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Εργασιακές συνθήκες στην Ελλάδα.

Μύθος η φοροδιαφυγή 01 Νοε 2017 19:28 #10

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τι δεν πάει καλά άκριβως;
Τι αγχώνεσαι;
Αν η ιδιωτική επιχείρηση δεν πάει καλά, λόγω ..ξυσίματος των υπαλλήλων της, θα κλείσει.
Που είναι το περίεργο;
Η πρώτη θα είναι, ή η τελευταία;

Με τους ΙΥ δεν χρειάζεται να ασχολείσαι.
Δεν τους πληρώνεις εσύ..
Σε αντίθεση με τους ΔΥ βέβαια..

Δεν πάει καλά με την επιχείρηση εννοώ προφανώς. Και βέβαια με νοιάζει όταν δεν πανε καλά οι επιχειρήσεις γιατί τους ανεργους υπαλλήλους και ιδιοκτήτες του φορτωνόμαστε οι υπόλοιποι που δεν γράφουμε σεντόνια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μύθος η φοροδιαφυγή 01 Νοε 2017 20:24 #11

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
gus (gus326) έγραψε:
...γιατί τους ανεργους υπαλλήλους και ιδιοκτήτες του φορτωνόμαστε οι υπόλοιποι που δεν γράφουμε σεντόνια.

Ασχέτως των ... σεντονιών (που πολλοί γράφουν, αλλά ... συγκεκριμένα μόνο ... ενοχλούν κάποιους) και των ... κουβερτών και την ... σχέση τους με τους ανέργους, ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω. Ποιούς... φορτώνεσαι εσύ; Εσύ δεν ήσουν που μας διαφήμιζες την ... σκαφάρα για να μας δείξεις τι απολαμβάνεις με τους φόρους που ... ΔΕΝ πληρώνεις; :whistle:
Μην ... φορτώνεται λοιπόν πολύ. Άστο σε κάποιους από αυτούς που γράφουν (κάποιες φορές) τα ... σεντόνια, ώστε αυτό να έχει τουλάχιστον και κάποια σχέση με την πραγματικότητα.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 01 Νοε 2017 20:24 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μύθος η φοροδιαφυγή 01 Νοε 2017 20:50 #12

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Τρία πουλάκια κάθονταν. Εγώ μόνο μια χρονια το 2009 πληρωσα 600Κ φόρο ποσο που δε νομίζω να πληρώσεις σε όλο τον εργασιακό βίο σου. Λέω οτι όταν κλείνει μια εταιρεία ίσως και λόγω κακών ΙΥ τη φορτωνόμαστε οι υπόλοιποι. Τώρα τι σε πείραξε το Sacs ψαξου και συ να βρεις τρόπο. Εγώ το Ιούλιο του 15 στο φορτε των cc σε παραλία της Ρόδου ψαχνομενος αγόρασα bitcoins στα 283€ και σήμερα έχουν 6400. Με 5000 χιλιάρικα τότε θα μπορούσες να έχεις ένα sacs σήμερα και ίσως ενα 50ρι σε κανα εξάμηνο αν δεν έχανες χρόνο μαλωνοντας με τον κόσμο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μύθος η φοροδιαφυγή 01 Νοε 2017 20:54 #13

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
gus (gus326) έγραψε:
...τους ανεργους υπαλλήλους και ιδιοκτήτες του φορτωνόμαστε οι υπόλοιποι που δεν γράφουμε σεντόνια.

Sorry, νόμιζα πως ενδιαφερόσουν για τους ανέργους από συναισθηματική πλευρά.
Πώς τους συμπαθείς που βρίσκονται σε αυτή τη θέση

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά έκανα χιούμορ πριν.
Δεν φταίνε οι υπάλληλοι αν θα κλείσει μια επιχείρηση.
Οι κακοί υπαλληλοι σε μια επιχείρηση χάνουν τη δουλειά τους κ αντικαθίστανται με άλλους, ικανότερους.
Την ευθύνη για το αν θα κλείσει μια επιχείρηση την έχουν πρωτα-πρωτα, οι ιδιοκτήτες, οι οικονομικοί σύμβουλοι κ οι μάνατζερς.
Άλλοι παράγοντες είναι η οικονομική κρίση, η υψηλή φορολογία, ο ανταγωνισμός κλπ.
Ο υπάλληλος...τι ρόλο παίζει;
Εντολές εκτελεί.
Εσύ που έχεις κατασκευαστική εταιρεία, αν μια γέφυρα πέσει, ποιός θα έχει την ευθύνη;
Ο μηχανικός που δίνει τις εντολές, ή ο πακιστανος που στρώνει το τσιμέντο κ τον πληρώνεις 20€ το δεκάωρο;

Επειδή διαβάζω με ενδιαφέρον τα γραφόμενά σου, θυμάμαι πως θα πάρεις επίδομα πετρελαίου φέτος, επειδή δηλώνεις χαμηλό εισόδημα.
Ενώ έχεις σκάφος, λεφτά στο εξωτερικό κ τους υπαλλήλους τους πληρώνεις τα μισά, μαύρα.

Καλά κάνεις κ μπράβο σου..

Όμως, μη με κοροϊδεύεις ότι πληρώνεις κ τους ανέργους...

Φόρους, δεν πληρώνεις.
ΙΚΑ, δεν πληρώνεις.
Επιστροφές φόρων, παίρνεις.
Λεφτά σε ελληνικές τράπεζες, δεν έχεις.
Που ακριβώς πληρώνεις για τους ανέργους;
Το ότι πλήρωνες παλιά, σημαίνει ότι έκανες το χρέος σου;
Ε, τότε, να ανακηρυχθεις Εθνικός Ευεργέτης.
Τι να σου πω....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 01 Νοε 2017 20:57 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μύθος η φοροδιαφυγή 01 Νοε 2017 21:07 #14

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
gus (gus326) έγραψε:
Τρία πουλάκια κάθονταν. Εγώ μόνο μια χρονια το 2009 πληρωσα 600Κ φόρο ποσο που δε νομίζω να πληρώσεις σε όλο τον εργασιακό βίο σου. Λέω οτι όταν κλείνει μια εταιρεία ίσως και λόγω κακών ΙΥ τη φορτωνόμαστε οι υπόλοιποι. Τώρα τι σε πείραξε το Sacs ψαξου και συ να βρεις τρόπο. Εγώ το Ιούλιο του 15 στο φορτε των cc σε παραλία της Ρόδου ψαχνομενος αγόρασα bitcoins στα 283€ και σήμερα έχουν 6400. Με 5000 χιλιάρικα τότε θα μπορούσες να έχεις ένα sacs σήμερα και ίσως ενα 50ρι σε κανα εξάμηνο αν δεν έχανες χρόνο μαλωνοντας με τον κόσμο.

Το πόσο πήρες ή πώς πήρες το sacs με αφήνει παγερά αδιάφορο, όπως και οι συμβουλές σου για το πώς θα μπορούσα να το αποκτήσω εγώ. Τον τρόπο τον ξέρω πολύ καλά ασχέτως αν δεν πλήρωσα ... 600k το 2009 και σίγουρα όχι με τις δικές σου ... συνταγές.
Αυτό όμως που πρέπει να αποφασίσεις είναι τελικά τι ακριβώς πρεσβεύεις, γιατί νομίζω ότι είσαι λιγάκι ... μπερδεμένος. Από την μια παριστάνεις τον έχοντα ... ντοκτορά στην φοροδιαφυγή και την εισφοροδιαφυγή, γράφοντας π.χ. ότι θα πάρεις ... επίδομα θέρμανσης (εγώ δεν θα σου πω μπράβο) και από την άλλη μιλάς για ... φορτώματα ... ανέργων. Νομίζεις ότι μας δουλεύεις και ότι δεν σε διαβάζουμε ... προσεκτικά; :whistle:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα