Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 13 Αυγ 2018 19:26 #1

  • BlackP (BlackBlouse)
  • Το Άβαταρ του/της BlackP (BlackBlouse)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Καλησπέρα παιδιά,

Στην πρακτική της σχολής μου εκτός ΕΣΠΑ η σύμβαση προβλέπει αμοιβή €456 στον ιδιωτικό τομέα. Αν κάνω αίτηση για πρακτική ΕΣΠΑ η αμοιβή θα είναι €456 του φορέα + €228 του ΕΣΠΑ;

Γνωρίζει κάποιος πώς λειτουργεί η αμοιβή με ΕΣΠΑ;
Τελευταία διόρθωση: 13 Αυγ 2018 19:26 από BlackP (BlackBlouse).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 13 Αυγ 2018 19:42 #2

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Δε ειναι έτσι. Το ποσο 4xx αγορά σε εργαζόμενο κάτω από 25 ετων. Το ποσο αυτλ είναι το συνολικο πληρωτεο με τα 230 περίπου απι την εταιρεία και τα υπόλοιπα απι το ΕΣΠΑ. Πάντως εγώ στην εταιρεία μου έκοψα τις θέσεις αυτές γιατί πλην ελαχίστων περιπτώσεων φορτώνουν την εταιρεία με διαχειριστικό κόστος και κόστος μισθοδοσίας χωρίς ουσιαστικό κέρδος. Εμ να πληρώνω κάποιον που δεν ξέρει που παν τα 4 να μπερδεύει το προσωπικό να εκπαιδεύεται αμοιβομενος ε πομυ πάει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BlackP (BlackBlouse)

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 13 Αυγ 2018 21:40 #3

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
gus (gus326) έγραψε:
Εμ να πληρώνω κάποιον που δεν ξέρει που παν τα 4 να μπερδεύει το προσωπικό να εκπαιδεύεται αμοιβομενος ε πομυ πάει.

Aθανατε,Ελληνα εργοδοταρε !

Congatulations. :sick: (δεν εισαι και ο μονος.εχει ενα καρο κουμασια σαν και του λογου σου)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 13 Αυγ 2018 21:44 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 14 Αυγ 2018 11:24 #4

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
maria (mb361) έγραψε:
Aθανατε,Ελληνα εργοδοταρε !

Congatulations. :sick: (δεν εισαι και ο μονος.εχει ενα καρο κουμασια σαν και του λογου σου)

Ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο. Ας πανε να ανοίξουν τα στραβά τους που έρχονται όλο τουπέ χωρίς να έχουν επενδύσει στον εαυτό τους σε εργαλεία και γλώσσες. Τώρα όσον αφορά τη λέξη κουμασι στην επιστρέφω ατόφια και άντε να κοιμηθείς στο γουρνοκουμασο σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 14 Αυγ 2018 12:27 #5

  • BlackP (BlackBlouse)
  • Το Άβαταρ του/της BlackP (BlackBlouse)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Δε ειναι έτσι. Το ποσο 4xx αγορά σε εργαζόμενο κάτω από 25 ετων. Το ποσο αυτλ είναι το συνολικο πληρωτεο με τα 230 περίπου απι την εταιρεία και τα υπόλοιπα απι το ΕΣΠΑ. Πάντως εγώ στην εταιρεία μου έκοψα τις θέσεις αυτές γιατί πλην ελαχίστων περιπτώσεων φορτώνουν την εταιρεία με διαχειριστικό κόστος και κόστος μισθοδοσίας χωρίς ουσιαστικό κέρδος. Εμ να πληρώνω κάποιον που δεν ξέρει που παν τα 4 να μπερδεύει το προσωπικό να εκπαιδεύεται αμοιβομενος ε πομυ πάει.


Ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Τώρα για το δεύτερο μέρος, έχεις δίκιο αλλά και τα παιδιά τι να κάνουν; Εσύ αν ήσουν φοιτητής για πρακτική δε θα ήθελες να πληρώνεσαι;
Και μακαρι να είναι θεμα επιθυμίας. Πολλές φορές είναι θέμα ανάγκης.

Για το άλλο τώρα, οι περισσότεροι φοιτητές αν μπερδεύουν το έμπειρο προσωπικό (το οποίο ήταν κι αυτό αρχάριο κάποτε και δε θα το ήθελες) είναι μόνο στην αρχή. Ότι τους αναθέτει ο εργοδοτης κάνουν.
Τελευταία διόρθωση: 14 Αυγ 2018 13:31 από BlackP (BlackBlouse).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 14 Αυγ 2018 13:59 #6

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
BlackP (BlackBlouse) έγραψε:

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση. Τώρα για το δεύτερο μέρος, έχεις δίκιο αλλά και τα παιδιά τι να κάνουν; Εσύ αν ήσουν φοιτητής για πρακτική δε θα ήθελες να πληρώνεσαι;
Και μακαρι να είναι θεμα επιθυμίας. Πολλές φορές είναι θέμα ανάγκης.

Για το άλλο τώρα, οι περισσότεροι φοιτητές αν μπερδεύουν το έμπειρο προσωπικό (το οποίο ήταν κι αυτό αρχάριο κάποτε και δε θα το ήθελες) είναι μόνο στην αρχή. Ότι τους αναθέτει ο εργοδοτης κάνουν.

Για να καταλάβεις τι εννοώ για πες μας τι επεντση γνώσης έχεις κάνει στον εαυτό σου σε σχετικά με την ειδικότητα σου εργαλεία και επιπλέον σε γλώσσες. Τι άλλο έχεις μάθει που θα με οδηγούσε να σε ξεχωρισω και να σε πάρω στη δουλειά μου. Και μη μου πεις οτι εμεινες στις αμελητέες γνώσεις που σου έδωσε η σχολή σου....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 14 Αυγ 2018 16:38 #7

  • BlackP (BlackBlouse)
  • Το Άβαταρ του/της BlackP (BlackBlouse)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Για να καταλάβεις τι εννοώ για πες μας τι επεντση γνώσης έχεις κάνει στον εαυτό σου σε σχετικά με την ειδικότητα σου εργαλεία και επιπλέον σε γλώσσες. Τι άλλο έχεις μάθει που θα με οδηγούσε να σε ξεχωρισω και να σε πάρω στη δουλειά μου. Και μη μου πεις οτι εμεινες στις αμελητέες γνώσεις που σου έδωσε η σχολή σου....


Συμφωνώ ότι είναι αμελητέες. Συμφωνώ για την προσωπικη επένδυση. Διακρίνω όμως μια αρνητικοτητα προς τους φοιτητές. Μιλάς για τουπε. Πήγα σε πρακτική όπου ο εργοδότης όχι μόνο μας έκλεβε δίνοντας λιγότερα από όσα προβλέπει η σύμβαση αλλά μου τα ζητούσε και πίσω. Εκτός δηλαδή από το οικονομικό ειναι και το ηθικό, όπου βγαίνουμε στην αγορά εργασίας με όρεξη να μάθουμε και πάνε να μας διαφθείρουν. "Είσαι μικρός λέει και δε ξέρεις". Εν τω μεταξύ του κάναμε όλα τα χατίρια

Εσύ φαίνεσαι δυσαρεστημένος και κυνικός προς τους νέους. Ακριβώς τι εννοείς με το τουπε δε ξέρω. Ησουν άτυχος ίσως και τα παιδιά που πήρες ήταν τίποτα τεμπέληδες τσαμπουκαλιδες και το γενικευσες.

Μαθαίνω 3 γλώσσες ταυτόχρονα, ξέρω ήδη +1 C2 επίπεδο, έχω κερδίσει 3 φορές υποτροφίες από τη Google για εκπαίδευση, έχω ζήσει 6 μήνες στο εξωτερικό για σπουδές στο αντικείμενο μου κλπ.
Σημαίνει ότι θα έρθω και θα τα ξέρω όλα;
Κι αν δεν τα ξέρω, εννοείς ότι θα είσαι πρόθυμος να μου μάθεις αυτό που θες να κάνω;
Κι αν είσαι πρόθυμος σε μένα γατί δεν είσαι σε κάποιον που μπορεί να μην είχε τις ευκαιρίες που έχω εγώ και αντί να κάθεται να μαθαίνει γλώσσες, να αριστεύσει στο αντικείμενο, και να γίνει ο καλύτερος στην εταιρεία σου;

Αν έπεσες σε λάθος άτομα και αυτό σε έκανε σκέφτεσαι έτσι οκ. Αλλά δεν είναι όλοι οι φοιτητές κώλοπαιδα με καφέ και τσιγάρο.
Και δεν είναι όλοι οι εργοδότες κύριοι.
Τελευταία διόρθωση: 14 Αυγ 2018 19:47 από BlackP (BlackBlouse).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, γιώργης (yorgi)

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 14 Αυγ 2018 18:04 #8

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Η εταιρεια GREEK KOMBINA A.E. θελει προσωπικο, αμισθο... :lol:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πρακτική Άσκηση ΕΣΠΑ 14 Αυγ 2018 20:39 #9

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
maria (mb361) έγραψε:
Η εταιρεια GREEK KOMBINA A.E. θελει προσωπικο, αμισθο... :lol:

H Greek tempela PC ειναι προσωπικό άμισθο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα