Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Ιδιωτικη Ασφαλιση

Ιδιωτικη Ασφαλιση 27 Απρ 2022 17:42 #1

  • ΔΑΝΑΗ
  • Το Άβαταρ του/της ΔΑΝΑΗ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: -2
Ποια η αποψη σας για την ιδιωτικη ασφαλιση ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικη Ασφαλιση 28 Απρ 2022 00:21 #2

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Αν μιλάς για υγείας είμαι υπέρ. Αν κούφια η ώρα χρειαστείς νοσηλεία σε εξωτερικό είναι μονόδρομος. Αλλά και για απλά πχ φυσιοθεραπεία αξίας 1000€ μου τα κάλυψε όλα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΔΑΝΑΗ

Αναξιόπιστη Ιδιωτική Ασφάλιση 28 Απρ 2022 10:44 #3

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Αποφύγετε όσο μπορείτε τα αναξιόπιστα προγράμματα εταιριών ιδιωτικής ασφάλισης υγείας ή συνταξιοδότησης στην Ελλάδα, αποκλείεται να παραμείνουν εύρωστες ώστε να πληρώσουν όταν τα χρειαστείτε σε 20 χρόνια.
Θυμηθείτε πόσα ατιμώρητα φαλιμέντα τράβηξαν ασφαλιστικές εταιρίες στο παρελθόν.
Θυμηθείτε πόσα ατιμώρητα φαλιμέντα τράβηξαν εταιρίες ενέργειας προσφάτως.
Πάντοτε με πολιτική κάλυψη.
Μη ρισκάρετε τα χρήματα σας στην εδώ κλεπτοκρατική Μπανανία!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 28 Απρ 2022 10:48 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Ιδιωτικη Ασφαλιση 28 Απρ 2022 16:21 #4

Καλησπέρα, προσωπικά που έχω κάνει μου έτυχε στο 4μηνο να έχω ένα ατύχημα και πήγα κατευθείαν σε συνεργαζόμενη κλινική και μόνο χαλί δε μου είχαν στρώσει ειλικρινά. Αν περίμενα από δημόσιο τρέχα γύρευε.

www.cosmoteinsurance.gr/health/odigos-as...tiki-asfaleia-ygeias Ρίξε καμιά ματιά κι εδώ, σου εξηγεί γενικά τι καλύπτει και γενικά μπες ψάξε και εταιρείες να δεις τι σε συμφέρει καλύτερα. Είναι καλή επένδυση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΔΑΝΑΗ

Ιδιωτικη Ασφαλιση 28 Απρ 2022 17:25 #5

  • ΔΑΝΑΗ
  • Το Άβαταρ του/της ΔΑΝΑΗ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: -2
επειδη γνωριζω οντως για αυτο ανοιξα το θεμα ηθελα να δω βεβαιως και τις αντιδρασεις του υπολοιπου κοσμου πανω σε αυτα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικη Ασφαλιση 28 Απρ 2022 18:14 #6

Σίγουρα οι απόψεις διίστανται, άλλοι το θεωρούν απάτη, άλλοι είναι ουδέτεροι και άλλοι είναι υπέρ. Εγώ μετά από πάρα πολύ καιρό που το φιλοσοφούσα, γιατί είδα τι αντιμετώπιση υπήρχε ειδικά για λόγους covid στα δημόσια νοσοκομεία και λέω ούτως ή άλλως θα πάω που θα πάω στο ιδιωτικό εκεί που φτάσαμε, από το να δώσω νεφρό ας το δώσω σε δόσεις :P
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικη Ασφαλιση 30 Απρ 2022 10:38 #7

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Αν έχεις εμπιστοσύνη στο ΕΣΥ μπορείς να μην κάνεις ασφάλιση αλλιώς να κάνεις .. B)

Οσο για τα συνταξιοδοτικά θα σου δώσουν κάτι οταν φτάσεις εκει αλλά αφού κερδίσουν περισσότερα από τα λεφτά σου, που θα τα επενδύσουν σε αμοιβαία κεφάλαια κάτι που μπορείς να κάνεις και μόνος σου !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικη Ασφαλιση 30 Απρ 2022 12:23 #8

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Κατερίνα Νικολάου εγραψε
Καλησπέρα, προσωπικά που έχω κάνει μου έτυχε στο 4μηνο να έχω ένα ατύχημα και πήγα κατευθείαν σε συνεργαζόμενη κλινική και μόνο χαλί δε μου είχαν στρώσει ειλικρινά. Αν περίμενα από δημόσιο τρέχα γύρευε.

www.cosmoteinsurance.gr/health/odigos-as...tiki-asfaleia-ygeias Ρίξε καμιά ματιά κι εδώ, σου εξηγεί γενικά τι καλύπτει και γενικά μπες ψάξε και εταιρείες να δεις τι σε συμφέρει καλύτερα. Είναι καλή επένδυση.

Κόψε κάτι κόψε .....γιατί και τα ιδιωτικά δεν ειναι paradise φιλος μου ο πατέρας του ειχε πρόβλημα και ηταν να κανει Εισαγωγή σε Ιδιωτική κλινική με ιδιωτική ασφάλεια και το check ξερεις που του το εκαναν; (πίεση -και μια ενεση που χρειάστηκε).
Στον......διάδρομο και οχι απο γιατρό και χώρια οτι κατι στραβό βγήκε στην ενεση που του εκαναν (δεν ρώτησα τι ειδους ηταν) αλλά ο ανθρωπος πρήστικε και τον ειχαν και περίμενε .....πάντα στον διάδρομο και τον πήρε και πηγε στην Δημόσια Υγεία.
Αλλος φίλος με μηχανή εφαγε τα μούτρα του ελαφριά σαν ατύχημα ενα σπάσιμο χερι και γδαρσίματα στον ¨ποπό". Ηρθε το ΕΚΑΒ να τον πάρει και τους ειπε οτι εχει ιδιωτική ασφάλεια να τον πάνε σε μια Κλινική Ιδιωτική (μεγάλη και ....παραλιακή...κατα SKAI μεριά...)
Τελος πάντων εκατσε 4 ημέρες του εβαλαν γυψο στο χέρι και περιποιήθηκαν τα γδαρσιματα κλπ με κόστος €2.500 και αυτα ολα πρίν απο το 2010.......
Τελος επειδή γνωρίζω νοσηλεύτρια παλι απο την γνωστή κλινική ......παραδίπλα απο τον SKAI η καθε νοσηλεύτρια εχει πάνω απο 25 ασθενείς στην βαρδια της και δεν εχει off απο νυκτερινά απλά τελειώνει το πρωί και μετα εχει βάρδια μεσημέρι.....
Το 80%-90% των γιατρων ειναι του Δημοσίου "συνεργάτες" και δεν βρίσκω την διαφορά στην ¨ποιότητα" που ανέφερες και χώρια τα κοστολόγια ειναι αυξημένα και θα αναφέρω παράδειγμα με τιμές 2020 τέλος χρόνου με αρχές 2021.
Για μια εγχείρηση μέσης ο αναισθησιολόγος που εχει (sorry για την εκφραση) ολο το "αγγούρι" αναισθησίας και πως θα ξυπνήσει και ......αν ξυπνήσει ο ασθενής πληρώθηκε στα €120 και η κλινική χρέωση δωματίου (δικλινο) ειχε κοστος €400 €500 την ημέρα με τον χειρουργό που εκανε "κλαρίνο" εγχείρηση νευροχειρουργός που αν πειράξει νευρο τον αφησε τον αλλο παράλυτο και 6ωρο χειρουργείο κόστος στα €1.500. (μακάρι να τα επαιρνε μόνος του γιατί ειναι και το κόστος μεσα των βοηθών του ,νοσηλευτριας κλπ).
Τον πήρε ο ανθρωπος τον ασθενή και εκλεισε τον ιδιο γιατρό σε Δημόσιο Νοσοκομείο και τον πλήρωσε πολλύ λιγότερα χρήματα.

Τι θελω να πω;
Τα ιδιωτικά δεν ειναι πανάκεια γιατί οι "συνδρομές" αυξάνουν με τα χρόνια λόγω ακριβότερων χειρουργικών υλικών ,μισθοδοσίας κλπ ενω οι γιατροί το 80% -90% ειναι του Δημοσίου που εχουν παραπάνω εκαπιδεύσεις στο εξωτερικό γιατί καμμια Ιδιωτική κλινική δεν προσλαμβάνει γιατρό να τον.....στείλει για εκπαίδευση.
Απο εδω και περα το κοστος συνδρομής αυξάνει αναλογα τι ειδους Ιδιωτική Ασφάλεια πληρώνεις πχ νοσηλεία σε prive δωμάτιο ποσα γευματα την ημέρα ,αλλαγές κλινοσκεπασμάτων ,περιοχή κλινικής νοσηλείας κλπ.
Τελος πρωτος μου εξαδελφος που ειναι χρόνια γιατρός και χρειάστηκε να κανει εγχείρηση γιατί ηταν μακάκας ετρωγε ολες τις σαβούρες τα σουβλακια ηταν "κολατσιό" την ημέρα ηθελε μισο πλαστικο ντενεκεδακι παγωτό και ενα ταψί με τα κανταίφια -γαλακτομπούρεκα ημερησίως + 1 λίτρο minimum coca cola την ημερα (συνήθως 2 λίτρα) αλλά ολα αυτα τον "εστειλαν" και τον "ανοιξαν" καθαρισμό αρτηριών και ηθελε μόνο Δημόσιο νοσοκομείο οπου ομως τον πλήρωσε τον γιατρό αν και φίλος τους με τρεις λίρες.
Μόνο Δ.η.μ.ό.σ.ι.ο τα οποια τα Νοσοκομεία (Γεννηματάς και αλλα πολλά) ειναι ισοδύναμα των ιδιωτικών κλινικών και πλήρη επαγγελματισμό και των γιατρών αλλά και νοσηλευτών -νοσοκόμων σε σημείο οι συγγενείς των ασθενών να ντρέπονται απο την αψογη τέλεια εξυπηρέτηση.
Αναφερομαι φιλων που οι ηλικιωμένοι γονείς ασθενείς νοσηλευτηκαν σε Δημόσια Νοσοκομεία και εκτός απο τους γιατρούς που ειναι κορυφή αλλα και οι νοσηλευτές -νοσοκόμοι οταν οι ηλικιωμένοι ειχαν διάρροιες μεσα σε μια ημέρα 5-6 φορες και λερωναν τα κρεβάτια.
Οι ιδιοι τα παιδια τους απο ντροπή ζήταγαν σεντόνια να τα αλλάξουν και τους ελεγαν αφηστε τους σε λιγα λεπτα θα περασουμε απο τα δωμάτια οπως πέρναγαν και τους καθαριζαν με τις μπλε σκουρες μπλε ποδιές αψογα -τελεια -Βασσιλικά που λέμε.
Αυτα που ακούγαμε για το Δημόσιο ξεχαστε τα γιατι εχουν βελτιωθει παρα πολλη και μην κοιτατε την περίοδο Covid-19 γιατί και εξωτερικό δεν ειναι.....καλύτερα.......
Εγω πριν χρόνια στην Σαντορίνι που ημουν και μου εσπασε η κυστη με πηγαν στ Κεντρο Υγείαςστα Φηρα και ειχε μονο ενα γιατρό Οδοντίατρο και αυτός πηγε να μου ανοιξει την κυστη χωρις αναισθητικό και φυγαν ψαλιδια μαχαίρια κλπ.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ιδιωτικη Ασφαλιση 30 Απρ 2022 16:43 #9

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Εγω πάντως αυτό που βλέπω είναι οτι και οι ιδιώτες γιατροι, οταν δεν τους πληρώνεις άμεσα λογω καρτών, συμβολαίων κλπ, συνήθως δεν έχουν και μεγάλη διαφορά απο το ΕΣΥ. Δεν πρόκειται να ενδιαφερθούν ιδιαίτερα. Θα κάνουν απλώς τα αναγκαία. Αμα δεν εχεις ιδιωτική ασφάλιση κλπ συνήθως τους πληρώνεις και λιγοτερο, χωρις απόδειξη πχ κλπ όποτε μια απο τα ιδια σου βγαίνει τελικά, και καλύτερα. Απλά εκεί που τη χρειάζεσαι πραγματικά την ιδιωτική ασφάλιση είναι σε σοβαρές ασθένειες που θα χρειαστείς 20-100.000€. Αυτό αξίζει να το καλύψεις. Τώρα αν σπάσεις ενα χέρι, εχεις δεν έχεις ασφαλεία θα την βγάλεις την άκρη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα