Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Yπολογισμός αξίας διαδρομής ταξί

Απ: Yπολογισμός αξίας διαδρομής ταξί 08 Οκτ 2010 03:18 #10

  • Κωνσταντίνος (dinaras)
  • Το Άβαταρ του/της Κωνσταντίνος (dinaras)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 91
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (5)
Καλή μου Άννα, δεν διαφωνώ μαζί σου. Αυτό που λες είναι το ιδανικό και μακάρι να ήταν έτσι. Απλά εγώ κινούμαι σε λίγο πιο ρεαλιστική βάση με βάση την απλή καθημερινότητα.

Εδώ το κράτος σου παίρνει (=κλέβει) με τη φορολογία 1000άδες ευρώ το χρόνο λόγω του μνημονίου και λες και ευχαριστώ (που συνεχίζει να υπάρχει ως κράτος lol). Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω π.χ. τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας (το οποίο διπλοφορολογείται), στρογγυλοποιήσεις κατά το δοκούν είτε προς τα πάνω (όταν πρόκειται για αγοράς αγαθών) ή προς τα κάτω (όταν πρόκειται για αμοιβές πολιτών), πληθωρισμός (ο μεγαλύτερος κρυφός φόρος). αισχροκέρδια στις τραπεζικές προμήθειες, τέλος "Συντήρησης τηλεφωνικής συσκευής" (άκουσον άκουσον) του ΟΤΕ, ποινές προεξόφλησης δανείων (!!! αν είναι δυνατόν), και άλλα πολλά.

Επί της αρχής δεν διαφωνώ μαζί σου. Επί του πρακτέου ναι.

Peace!!!! ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Yπολογισμός αξίας διαδρομής ταξί 10 Οκτ 2010 17:49 #11

  • Αρης
  • Το Άβαταρ του/της Αρης
Θα συμφωνήσω με την Άννα καθώς εξοργίζομαι με τους ταξιτζίδες που κλέβουν τον κόσμο ειδικά αμά δουν ξένο. Και δεν μιλάμε για 1 ευρώ. Κάποιοι δυστυχώς είναι ασυνείδητοι και πολύ άπληστοι.
Από αυτήν την άποψη είναι χρήσιμο το πρόγραμμα, αλλά δεν ξέρω αν οι υπολογισμοί είναι σωστοί
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Yπολογισμός αξίας διαδρομής ταξί 10 Οκτ 2010 19:44 #12

  • Κωνσταντίνος (dinaras)
  • Το Άβαταρ του/της Κωνσταντίνος (dinaras)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 91
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (5)
Ρε παιδιά, ακόμα κι αν το πρόγραμμα σου βγάλει μια συγκεκριμένη αξία για τη διαδρομή, θα μπορέσει αυτό να σε βοηθήσει σε τίποτα για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου απέναντι σε κάποιον ταξιτζή που θέλει να σε κλέψει; Δηλαδή θα δείξεις την εφαρμογή στο ταξιτζή και θα του πεις "Α, με κλέβεις! Αφού αυτό το ηλεκτρονικό εργαλείο δείχνει 1.4 ευρώ λίγότερο!"

Δεν λέω να κατεβάζουμε τα ρούχα μας, να στηνόμαστε στα 4 και να το απολαμβάνουμε όταν κάποιος (ο οποιοσδήποτε επαγγελματικός κλάδος) μας κλέβει. Αλλά να έχουν συναίσθηση ότι υπάρχουν κάποιοι που δεν συμμορφώνονται με τίποτα και με τους οποίους πρέπει να ΔΙΑΠΛΗΚΤΙΣΤΕΙΣ για να βρεις το δίκιο σου. Εγώ δεν έχω τα ψυχικά αποθέματα, και πιστεύω και πολλοί άλλοι, να μαλώνουν συνέχεια στην καθημερινότητά τους με άλλους. Γι' αυτό η δική μου λύση είναι να μην χρησιμοποιώ ταξί (και πράγματι έχω μήνες να το χρησιμοποιήσω) και πιστέψτε με, με αυτόν τον τρόπο τους τιμωρώ καλύτερο από οποιαδήποτε άλλη μέθοδο. Σε τελική ανάλυση να είστε σίγουροι πώς αυτά που κάνουν θα τα βρουν μπροστά τους με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Κόσμος όμορφος, αγγελικά πλασμένος δεν υπάρχει αγαπητοί tsig-φίλοι μου.
Τελευταία διόρθωση: 10 Οκτ 2010 19:45 από Κωνσταντίνος (dinaras).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Yπολογισμός αξίας διαδρομής ταξί 21 Αυγ 2011 20:42 #13

  • leonidasgr2003
  • Το Άβαταρ του/της leonidasgr2003
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0 (1)
pate kala? έγραψε:
siga mhn ypologizei kai to mpotiliarisma h posa fanaria tha se piasoun.....xazomnes

φίλε μου , το πιστεύεις είτε όχι το υπολογίζει και αυτό ! σύμφωνα με τις ώρες αιχμής παντα ! είναι πολύ καλό ! δοκίμασε το
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2011 20:42 από leonidasgr2003.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Yπολογισμός αξίας διαδρομής ταξί 26 Φεβ 2013 16:43 #14

Το χω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές και σχετικά πέφτει μέσα, για Αθήνα πάντα! πχ μου έδινε κόστος 14,20 και πλήρωσα 12,90 ας πούμε.
Σε μικρότερες διαδρομές (των 5-6 ευρώ) λογικά θα ναι πιο ακριβές, φαντάζομαι
ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.055 δευτερόλεπτα