Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ποιές Ελληνικές κάρτες λειτουργούν ακόμη εξωτερικό παρά τα capital controls ?

Ποιές Ελληνικές κάρτες λειτουργούν ακόμη εξωτερικό παρά τα capital controls ? 07 Ιουλ 2015 14:26 #1

  • Johny (roto)
  • Το Άβαταρ του/της Johny (roto)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Διαβάζουμε στα δημοσιογραφικά σάιτ ότι οι κάρτες κάποιων ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ τραπεζών ξεκίνησαν να λειτουργούν ακόμη και με capital controls ώστε να εξυπηρετούνται οι Έλληνες που ταξιδεύουν στο εξωτερικό.
Γνωρίζετε ποιες τράπεζες και ποιες κάρτες (πιστωτικές/χρεωστικές) λειτουργούν στο εξωτερικό?
Προσωπικά δοκίμασα την Alpha debit Mastercard και δουλεύει εξωτερικό.
Δοκίμασα και πιστωτική Eurobank και ΔΕΝ δουλεύει ...
Καμία άλλη εμπειρία από δοκιμή έχετε;;;
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιουλ 2015 14:27 από Johny (roto).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιές Ελληνικές κάρτες λειτουργούν ακόμη εξωτερικό παρά τα capital controls ? 07 Ιουλ 2015 14:54 #2

  • db
  • Το Άβαταρ του/της db
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 1 (1)
Καλημερα.
Οταν λες "δουλευει" εννοεις για αναληψη των 60 ευρω ή με το οριο της καρτας;
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιουλ 2015 14:56 από db.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιές Ελληνικές κάρτες λειτουργούν ακόμη εξωτερικό παρά τα capital controls ? 07 Ιουλ 2015 15:02 #3

  • Johny (roto)
  • Το Άβαταρ του/της Johny (roto)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Για αγορές κυρίως με το όριο της κάρτας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιές Ελληνικές κάρτες λειτουργούν ακόμη εξωτερικό παρά τα capital controls ? 07 Ιουλ 2015 15:16 #4

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
Johny (roto) έγραψε:
Για αγορές κυρίως με το όριο της κάρτας.

¨Ετυχε να βρίσκομαι Ελλάδα αυτές τις μέρες.. και κάρτες της Αλφα δεν μπορούσαν να κάνουν συναλλαγή σε ΑΒ ενώ σε Σκλαβενίτη έπαιζε κανονικά μπάλα..

Φαντάσου να είσαι στο εξωτερικό να προσπαθείς να πληρώσεις... :woohoo: :whistle: :evil:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιές Ελληνικές κάρτες λειτουργούν ακόμη εξωτερικό παρά τα capital controls ? 07 Ιουλ 2015 16:46 #5

  • BMX
  • Το Άβαταρ του/της BMX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Ήμουν εξωτερικό την περασμένη εβδομάδα, από Κυριακή μέχρι Τετάρτη.
Δοκίμασα 3 χρεωστικές από 3 διαφορετικές τράπεζες σε ΑΤΜ και δεν δούλευαν για ανάληψη χρημάτων, αλλά πλήρωσα κανονικά με μία από αυτές (της ALPHA) το ξενοδοχείο στο check-out.
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιουλ 2015 16:56 από BMX.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιές Ελληνικές κάρτες λειτουργούν ακόμη εξωτερικό παρά τα capital controls ? 26 Ιαν 2019 21:07 #6

  • VANGELISSKG (VANGELISP)
  • Το Άβαταρ του/της VANGELISSKG (VANGELISP)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 19
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Ας γράψω και εγώ την πικρή μου εμπειρία εκείνη την εποχή..παρά τις διαβεβαιώσεις ότι με χρεωστικές κάρτες μπορούμε να κάνουμε αγορές και αναλήψεις σε τοπικό νόμισμα ίσο με το όριο του capital control στο εσωτερικό, η χρεωστική mastercard δεν λειτουργούσε σε Σερβία και Κροατία..Σε επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση πελατών μου ανέφεραν τεχνικό, πρόβλημα και καλά...Φυσικά όταν επέστρεψα καθώς έμεινα από χρήματα ,η κάρτα λειτουργούσε κανονικά..
Μήπως ξέρετε αν η mastercard είχε μπλοκάρει τις ελληνικής έκδοσης κάρτες ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιές Ελληνικές κάρτες λειτουργούν ακόμη εξωτερικό παρά τα capital controls ? 30 Ιαν 2019 00:07 #7

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Κανονικα λειτουργουν αρχηγε μου αλλα ........πληρωνεις "ατικα" αμα πας σε ΑΤΜ οποτε (μιλαω για παρτυ μου) εγω που παω σε Χωρες με αλλο νομισμα κοιταω απο εφαρμογη τις τιμες των ανταλλακτηριων ισοτιμιες και εχω βρει τεραστια διαφορα.
Απλα π.ρ.ο.σ.ο.χ.η μην ξεπερασεις το οριο και "πλακωσουν" τα τεκμηρια και σε "γραπωσουνε" τα λιγουρια European clowns.
Εγω την ελληνικη την χρησιμοποιω για restaurants,malls να τους "στραβωνω" και π.ο.τ.ε απο Ελλαδα δεν ανοιγω online banking.
Πανε να κανουν διασυνδεσεις "ορφανων" λογαριασμων με "δουλοπαρικο European name αλλα "εκατσαν στην μπανανα" δεν τους βγαινει........!
Asia "ειμαι" στις πραγματικα ελευθερες χωρες .........ξεχασα να γραψω την καρτα χρησιμοποιω απο Ελλαδα για τα αεροπορικα εισιτηρια.
Οι ξεφτυλες μπακαλογυφτοτραπεζιτες εχουν μουτρα και μιλανε?

www.efsyn.gr/sites/efsyn.gr/files/wysiwy...capital-controls.pdf

Αμα το ενα και αμα το αλλο και αμα η γιαγια ειχε αντιδια.….....ΘΑ απελευθερωθουν τα capital controls στο ναζιστικο μορφωμα των ακροδεξιων της Budesbank.
Προς το παρον electronic να "πιασουν" μακακες εχετε περιουσιολογιο και ......αρα φορο "επιδομα" στον καθε ρεμπεσκιε τεμπελχανα.
Ετσι και αλλιως τα επιτοκια καταθεσης ειναι 1,25% -1,50% τι να φορολπγησουν οι "zak" -κουλες απλα θελουν να πιασουν μακακες για το περιουσιολογιο τα "zak" -ακια.

Asia Bangkok for ever Bangkokian nights are wonderful.......!

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.056 δευτερόλεπτα