Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Pos

Pos 09 Ιουλ 2017 17:24 #46

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
Jim (jj2000) έγραψε:
Ωραία, ας αρχίσουμε:
Α) Απόλυση τώρα όλων των νηπιαγωγών, δασκάλων, καθηγητών μέσης και πανεπιστημιακής εκπαίδευσης τώρα!
Σκάσε 10 χιλιάρικα το χρόνο για κάθε παιδί σου σε ιδιωτικό σχολείο.
Και μη ξεχνάμε: Η εκπαίδευση είναι υποχρεωτική μέχρι το Λύκειο!
Β) Απόλυση όλων των αστυνομικών.
Για βρες απ' το σπίτι τώρα χωρίς αλεξίσφαιρο. Τολμάς; Εκτός κι αν έχεις κάποια χιλιάρικα το μήνα για ιδιωτικό security.
Γ)Απόλυση όλων των πυροσβεστών
Τι; Καιγεται το σπίτι σου; Πάρε την ιδιωτική Πυρόσβεση Α.Ε. Κρίμα που τόσα που θα σε χρεώσει είναι καλύτερα να το αφήσεις να καεί, θα γλυτώνεις και τον ΕΝΦΙΑ.
Δ) Απόλυση όλων των γιατρών και νοσοκόμων και κλείσιμο των δημόσιων νοσοκομείων.
-Λυπάμαι πολύ, αλλά η ιδιωτική σας ασφάλιση δεν καλύπτει τις χημειοθεραπείες. Βέβαια αν έχετε να πληρώσετε 300.000 ευρώ απ΄τη τσέπη σας θα ζήσετε, διαφορετικά κλείστε κάνα καλό κυπαρίσσι να'χετε και δροσιά στη σκιά του τώρα με τις ζέστες.
Ε) Απόλυση όλων των εργαζομένων και κλείσιμο των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς
Μα καλά, με 30 ευρώ το μήνα κάρτα (1 ευρώ τη μέρα) να πας όπου θες μες την Αθήνα; Σοβιετία το καταντήσαμε! Για πλήρωσε 12 ευρώ πάρκιν τη μέρα στο κέντρο να σε δώ. Α, τι; Δεν μπορείς να οδηγάς στην κίνηση; Εντάξει, πάρε ταξί: 10 ευρώ να πας και 10 να γυρίσεις, 20 ο λογαριασμός.
ΣΤ) Απόλυση όλων των εργαζόμενων στην ΕΥΔΑΠ κλπ, όλες οι εταιρείες ύδρευσης σε ιδιώτες τώρα!
Γουλιά και τάληρο. Σκέτο Τέξας (κι εκεί ζέστη έχει)


Αυτά και άλλα παραδείγματα που βαριέμαι να γράψω αυτή τη στιγμή που κάνει το κράτος παίρνοντας άνω του 50% του δηλωμένου εισοδήματος σας.

Συμπέρασμα;
Ο ιδιώτης προσφέρει στο κράτος, οι κρατικοί υπαλληλοι παίρνουν από το κράτος και προσφαίρουν σε όλο το κοινωνικό σύνολο.

Θα σας και κάτι άλλο εδώ, κι ελπίζω να το καταλάβεται:
Απολύσεις αν και πότε γίνουν στο Δημόσιο θα γίνουν σε λίγες (ομολογουμένως) υπηρεσίες και στους λίγους αυτούς δημόσιους υπαλλήλους που παράγουν. Αυτοί οι λίγοι που δουλεύουν είναι που θα απολυθούν.
Οι σημαντικοί λόγοι είναι δύο, και είναι οι ακόλουθοι:
1) Αυτοί οι λίγοι που δουλεύουν είναι αυτοί που δεν έχουν βύσμα, γιατί αν είχαν θα ήταν σε μία μισθοδοτούμενη θέση χωρίς αντικείμενο και δεν θα δουλεύαν. Αυτοί με το βύσμα (που δεν δουλεύουν) δεν απολύονται.
2) Οι παραγωγικές διαδικασίες των λίγων Δημοσίων Υπαλλήλων που δουλεύουν μπορούν να δοθούν σε ιδιώτες (κρατικοδίαιτες εταιρείες), φυσικά με πολλαπλάσιο κόστος για το Κράτος σε σχέση με το μίζερο μισθό του Δημοσίου υπαλλήλου. Και φυσικά με την ανάλογη μίζα.

Δεν ανέφερα κάπου για κλείσιμο νοσοκομείων, κατάργηση αστυνομίας, πυροσβεστικής, στρατού, δημοσίων σχολείων κλπ.
Δεν διάβασες καλά αυτά που γράφω.

Είπα, σαφέστατα πως θέλω να απολυθούν υπάλληλοι από υπηρεσίες που δεν προσφέρουν τίποτα και που πρέπει να κλείσουν, όπως προβλέπει το σύνταγμα.
Είμαι της άποψης πώς πρέπει να καταργηθεί η μονιμότητα στο δημόσιο, γιατί φέρνει υπερβολική σιγουριά στους υπαλλήλους, άρα...οκνηρία, τεμπελιά, στασιμότητα, κανένα κίνητρο για βελτίωση, επιμόρφωση κ πρόοδο.
Αυτό δήλ που συμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα.

Θα ήθελα επίσης, οι μισθοί στο δημόσιο να ξεκινούσαν από τα 586€ μικτά, όπως κ στον ιδιωτικό κ να έφταναν, το πολύ στα 1000€, όπως δήλ κ στους ταλαίπωρους ιδιωτικούς, σε όσους δηλ έχουν την τύχη να πληρώνονται ακόμη κ δεν τους χρωστάνε 4-5 μισθούς.

Στην απίθανη περίπτωση που γίνονταν όλα αυτά, τότε ας επανέφεραν στο δημοσιο τον 13ο κ 14ο μισθό..

Αναφέρεις για ιδιωτικά σχολεία, νοσοκομεία, αστυνομία, πυροσβεστική κλπ..
Μάλλον είσαι από τους λίγους που βρίσκεις τέλειες τις δημόσιες υπηρεσίες..

1) Αστυνομία..

Υποστηρίζω το έργο της αστυνομίας κ έχω πολλούς φίλους κ γνωστούς που είναι αστυνομικοί.
Το έργο της όμως δεν είναι μόνο η καταστολή, αλλά κ η πρόληψη του εγκλήματος.
Δηλ, τι να το κάνω να πιάσουν τον εγκληματία που λήστεψε κ σκότωσε?
Το θέμα είναι να τον προλάβουν πριν το κάνει.
Κ αυτό θα γίνει μόνο όταν υπαρξουν συστηματικές περιπολίες στις γειτονιές.
Έτσι θα αποτραπεί σε μεγάλο βαθμό το έγκλημα.
Αντί για αυτό όμως έχουμε περιοχές αβατα, όπως είναι το Μενίδι, τα Λιόσια, τα Εξάρχεια, η Ομόνοια κλπ..
Έχω την τύχη να μένω σε μια καλή περιοχή της Αττικής, κάπως απομονωμένη όμως.
Το αστυνομικό τμήμα ήταν στο 1 km από το σπίτι μου.
Κ λέω ήταν, γιατί καταργήθηκε κ συγχωνεύτηκε με ένα άλλο, 5 km πιο μακριά.
Έτσι, ακόμη κ αυτοί οι ελάχιστοι αστυνομικοί που βλέπαμε σπανίως να περνάνε, τώρα εξαφανίστηκαν κ αυτοί.

Έτσι συμφωνήσαμε οι γείτονες κ κάναμε συνδρομή σε ιδιωτική εταιρεία security.
Ξέρω κ από το γυμναστήριο κάποια παιδιά που δουλεύουν στην εταιρεία.
Το τζιπακι τους περιπολεί όλο το 24ωρο κ κοιτάει κάθε σπίτι για ύποπτες κινήσεις.

Να η ιδιωτική αστυνομία που έλεγες...
Με 300€ μηνιαίως, για περίπου 30 σπίτια συνολικά.
Έγραψα πως πρέπει οι ένστολοι να αφοσιωθουν μόνο στα επιχειρησιακά καθήκοντα κ να αφήσουν τα γραφειοκρατικά σε ιδιώτες.
Πχ, γιατί μια κοπέλα να γράψει καλά σε πανελλήνιες σε αστυνομική σχολή, να περάσει τα αγωνίσματα, να είναι πάνω από 1,7μ κ να απασχολείται στο τηλ κέντρο;
Δηλ, μια χοντρή, κοντή κ μη αστυνομικός, δεν στροφαρει να μιλήσει στο τηλέφωνο;

Ομοίως, γιατί να απασχολούνται μόνο στρατιωτικοί γιατροί στα στρατιωτικά νοσοκομεία;
Τι παραπάνω ξέρουν από τους υπόλοιπους;
Ποια εξειδικευμένα τραύματα καλούνται να αντιμετωπίσουν;
Ο τελευταιος πόλεμος στην Ελλάδα τέλειωσε πριν 70 χρόνια.
Δηλ, είναι ικανότεροι από κάποιους άλλους;
Πρόσεξε τι συμβαίνει..
Παίρνουν το μισθό ως στρατιωτικοί, αλλά έχουν κ το προνόμιο να έχουν κ το απογευματινό ιατρείο τους, ως ιδιώτες.
Ενω, το αντίθετο, δεν συμβαίνει.
Δηλ, ο απλός κόσμος που πληρώνει τους μισθούς των στρατιωτικών, δεν έχει την πολυτέλεια να νοσηλευτεί στα στρατιωτικά νοσοκομεία, που τη λειτουργία κ τα έξοδα, πάλι αυτός πληρώνει.

2) Δημόσια εκπαίδευση.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει.
Από το γυμνάσιο ως κ την τελευταία τάξη του λυκείου, ένα παιδί πρέπει να πηγαίνει φροντιστήριο για να μάθει σωστά κάποια πράγματα.
Πόσο στοιχίζει το φροντίζει ετησίως, μαζί με τις ξένες γλώσσες;
Στο ιδιωτικό, έχεις τους καθηγητές που θες, με σωστό μάθημα, ωραίο περιβάλλον, xωρις καταλήψεις, ναρκωτικά, βρώμα, εγκαταλελειμμένα κτίρια, καθηγητές που βαριούνται, γιατί κανείς δεν τους αξιολογεί, αρα, κανείς δεν τους ταράσσει.

3) Δημόσια υγεία...


Κοίτα λίγο αυτή τη φωτογραφία..


IMG_20170621_170756.jpg


Την τράβηξα εγω, σε δημόσιο νόσοκομειο πριν ένα μήνα.
Τα παράθυρα έχουν ηλικία άνω των 50 ετών.
Οι τουαλέτες ασθενών ήταν βουλωμενες.
Τράβηξα κ άλλες φωτογραφίες, αλλά δεν τις δείχνω, γιατι θα φανεί από ποιο νοσοκομείο είναι..
Αν δεν δώσεις φακελάκι , από 300 ως 1000€, τη δουλειά σου δεν την κάνεις.
Περνάνε δίπλα σου κ αδιαφορούν.
Μόλις όμως "δουν φώς" αμέσως κελαηδούν...
Όσο για τις χημειοθεραπείες, σε δημόσια νοσοκομεία, εύχομαι να μην βρεθεί κάποιος σε αυτή τη θέση.
Να μην γράφω πολλά όμως, γιατί βαριέμαι.
Κάνε μια βόλτα ως το Μεταξά κ τον Αγ Σάββα κ πιάσε κουβέντα με ασθενείς.
Μετά, γράψε μας τις εντυπώσεις σου.


4) Δημόσιες μεταφορές...


Ένας δεύτερος ξάδερφος μου δουλεύει οδηγός στη Γερμανία σε ιδιωτική εταιρεία λεωφορείων που κάνει αστικά δρομολόγια.
Μου τονίζει πόσο σημασία δίνουν στην άψογη οδήγηση, στην ευγένεια, στα απαλά ξεκινήματα κ φρεναρίσματα, στην ακρίβεια των δρομολογίων, στην καθαριότητα του λεωφορείου...

Τα εισιτήρια δεν ξέρω πόσο στοιχίζουν, αλλά τουλάχιστον ξέρεις τι ώρα θα φύγεις κ τι ώρα θα φτάσεις, μέσα σε ένα ωραίο περιβάλλον..

Γιατί πιστεύεις πως αν γίνουν ιδιωτικοποιήσεις θα ανέβουν οι τιμές;
Ξέχασες τις τιμές του ΟΤΕ όταν ήταν μονοπώλιο;
Έκανες αίτηση σήμερα για να σου βάλουν τηλέφωνο κ στο συνέδεαν μετά από 2 χρόνια;
Που πλήρωνες εφάπαξ ένα ποσό με την αίτηση, συν τη συσκευή, συν την μηνιαία, ας πούμε ασφάλειά της, ώστε να στη φτιάξουν δωρεάν αν χαλάσει;
Μήπως θυμάσαι πόσο κόστιζαν τα υπεραστικά κ πως κάθε χρόνο γίνονταν αναπροσαρμογή των τιμολογίων, φυσικά προς τα άνω;

Μόλις όμως μπήκαν ιδιώτες όμως...τι έγινε;
Να οι εκπτωσουλες, να οι πτώσεις των τιμών, ακόμη κ από τη ΔΕΗ-ποιος να το φανταζόταν!!

Όπου υπάρχει ανταγωνισμός υπάρχει βελτίωση προϊόντων κ πτώση των τιμών.
Στο μονοπώλια του δημοσίου, γιατί να υπάρχει βελτίωση σε κάτι;
Η χρηματοδότηση κ οι μισθοί είναι δεδομένη κ εγγυημένη εις τους αιώνας των αιώνων...

5) ΕΥΔΑΠ κ Πυροσβεστική..

Δεν ανέφερα κάτι για αυτές τις υπηρεσίες.
Αυτές είναι δικές σου σκέψεις κ θεωρίες.

Τέλος, η γνώμη μου είναι πως οι ιδιωτικές υπηρεσίες θα ήταν σαφώς φτηνότερες αν μειώνονταν οι φόροι τους κ έτσι αυξάνονταν η κερδοφορία τους.
Επίσης, αν ο πολίτης είχε την επιλογή για ιδιωτική ασφάλιση, παιδεία κ υγεία, όχι όμως επιπρόσθετα της δημόσιας...

Αυτά...
Καλό μπάνιο να έχετε.. B)
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουλ 2017 17:29 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista

Pos 10 Ιουλ 2017 02:50 #47

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τράβηξα κ άλλες φωτογραφίες, αλλά δεν τις δείχνω, γιατι θα φανεί από ποιο νοσοκομείο είναι..

Και ποιο είναι το πρόβλημα, αν φανεί ποιο νοσοκομείο είναι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Pos 10 Ιουλ 2017 20:43 #48

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Γιατί υπάρχουν Ιδιώτες επιχειρηματίες η κομματόσκυλα του ΠΑ.ΣΟ.Κ -¨νέα" ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ -ΣΥ.ΡΙΖ.Α ?
Με συγχωρείς φίλτατε αλλά απο την πείρα μου (εχω δύο δουλειές και μάλιστα η μία με Επιχειρηματίες -Βο(υ)λευτές) αλλα καθημερινά βλέπω.
Χώρια τα προσωπικά χρέη των Βο(υ)λευτών ο αλλος/αλλη που μάλιστα τους βλέπετε στα βοθροκάναλα συχνά εχει προσωπικά χρέη πάνω απο €7.000.000 και μάλιστα συμμετοχές στις Επιχειρήσεις βάζουν συγγενείς .....μέχρι γκόμενες/γκόμενους.
Περιμένετε ηθική και τιμιότητα?
Οι καλύτεροι Δημοσιουπάλληλοι ειναι οι Επιχειρηματίες που "αγορ'άζουν" και με το Συμβόλαιο Σύμβασης αγοράς πηγαίνουν και δανείζονται στο ονομα του Κράτους απο τις Τράπεζες και "αγοράζουν" τις Κρατικές Επιχειρήσεις.
Ιδιωτικοποίηση αλλά Thacher model ναι με Κρατικό Ελεγχο.
Τα τηλέφωνα φθήνηναν μήπως με τους ιδιώτες?
Δεν νομίζω γιατί οι πρώτοι αντε το πολλύ 6 μήνες να "ερχονται" φθηνότεροι διότι μετα οι τιμές πετάνε.
Σύμπραξη Κρατικού -ιδιωτικού Τομέα με Κρατικό Ελεγχο ναί.
Τον αληταρά κομματόσκυλο "επιχειρηματία" ποιός θα τον ελέγξει?
Ελάτε τώρα ο αλλος στην δουλειά μου επαιρνε αέρα -πατέρα τα €400.000 ειχε και τον μπράβο +Αστυνομικό να τον φυλάνε και τα πήγαινε στην Switzerland -Kazakstan κλπ.
Εδώ δεν εχει χρώματα πράσινες -κόκκινες -θαλασσιές χάντρες!
Το χρήμα "ενώνει".

Για τα Νοσοκομειακά -ιατροφαρμακευτικά αυτό που εχω να πώ ειναι οταν δεν υπάρχει η Προσωπική Κάρτα να "φαίνετε" οτι ο αλλος η αλλη "αλλαξε τα φώτα στους Ιατροφαρμακοξενοδόχους" με πολλές επισκέψεις και πάιρνω παράδειγμα τον εαυτό μου που εχω να πάω σε Νοσοκομείο (για δικό μου πρόβλημα κούφια η ωρα) πάνω απο 10-15 χρόνια γιατί να πληρώνω τα γαμ....τικα του αλλου που εχει 4 οικογενειακά μέλη και εχει πάνω απο 8 επισκέψεις στο Κλάδο Υγείας του Κράτους.
Ειναι δίκαιο οποιος δεν επιβαρρύνει τον Κλάδο Υγείας να πληρώνει τα ιδια χρήματα με αυτόν που τον επιβαρρύνει περισσότερο?
Για τα Ιδιωτικά αφήστε τα forget it.
Κοιτάτε τα κοστολόγια γιατί μια απλή ενεση να κάνουν και μάλιστα με ψιλή βελόνα σαν τις ινσουλίνης με την ενεση να την εχει ο ασθενής τον χρεώνουν €5-€10.
Για ορθοπεδικα΄σπασίματα κλπ αφήστε τα οι τιμές "πετάνε" με μια απλή γέννα να κοστίζει πάνω απο €800/κιλό του μπέμπη.

Το πρόβλημα εστιάζετε σε ολα αυτά που γράφω στον γα.....νο τον Συνδικαλισμό που οπου εχει πάει ο Επιχειρηματίας φεύγει.
Να το θυμάστε ο Συνδικαλισμός ειναι αυτός που η Ανάπτυξη φεύγει απο την Κίνα και "μετακομίζει" στην Ινδία τα επόμενα 10 χρόνια και αμα ¨ανθίσει" και εκεί ο Συνδικαλισμός ......θα "μετακομίσουν" Europa οι επιχειρηματίες.
Δεν ειναι απάνθρωποι οι επιχειρηματίες αλλά η υπέρμετρη Φορολογία φταίει και το μόνο φάρμακο ειναι η μείωση Φορολογίας των Επιχειρήσεων.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Pos 11 Ιουλ 2017 00:26 #49

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
soto51 έγραψε:
Και ποιο είναι το πρόβλημα, αν φανεί ποιο νοσοκομείο είναι?

Δεν είμαι δημοσιογράφος κ δεν κάνω ρεπορτάζ.
Σέβομαι το κατώτερο προσωπικό που υπηρετεί εκεί κ κάποιοι απο αυτούς είναι φιλότιμοι.

Για να σου λύσω όμως την απορία, το μοναδικό νοσοκομείο που δεν είναι χάλια, απο άποψη κτιρίου, είναι το Αττικό.

Τα υπόλοιπα....άστα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Pos 11 Ιουλ 2017 04:35 #50

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Δεν είμαι δημοσιογράφος κ δεν κάνω ρεπορτάζ.
Σέβομαι το κατώτερο προσωπικό που υπηρετεί εκεί κ κάποιοι απο αυτούς είναι φιλότιμοι.

Για να σου λύσω όμως την απορία, το μοναδικό νοσοκομείο που δεν είναι χάλια, απο άποψη κτιρίου, είναι το Αττικό.

Τα υπόλοιπα....άστα...

Μα,
είναι προφανές, ότι αν κάποιος ξεμπροστιάσει ένα νοσοκομείο για την κακή του κτιριακή κατάσταση, την ευθύνη γι' αυτό δεν την έχει το κατώτερο προσωπικό. Αυτό, όπου του πουν να πάει να δουλέψει, θα πάει. Τι θα πει, "Δεν πάω γιατί το κτίριο είναι παλιό"?

Την ευθύνη την έχει η διοίκηση (αν έχει πάρει λεφτά για να το φτιάξει και δεν τα δίνει για το φτιάξιμο) ή το υπουργείο υγείας, αν δεν έχει δώσει λεφτά.

Τέλος πάντων, ανευ σημασίας... Είτε καλό, είτε κακό κτίριο, αχρείαστοι να είναι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Pos 11 Ιουλ 2017 07:13 #51

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:

Για να σου λύσω όμως την απορία, το μοναδικό νοσοκομείο που δεν είναι χάλια, απο άποψη κτιρίου, είναι το Αττικό.

Τα υπόλοιπα....άστα...

Και το Σισμανόγλειο.. τουλάχιστον πριν 5-6 χρόνια που αναγκάστηκα να το επισκεφτώ ήταν άψογο από υλικοτεχνική υποδομή. Έπασχε όμως από γιατρούς-νοσοκομειακό προσωπικό και εξυπηρέτηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Pos 14 Ιουλ 2017 12:02 #52

  • Jim (jj2000)
  • Το Άβαταρ του/της Jim (jj2000)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: -1
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Δεν ανέφερα κάπου για κλείσιμο νοσοκομείων, κατάργηση αστυνομίας, πυροσβεστικής, στρατού, δημοσίων σχολείων κλπ.
Δεν διάβασες καλά αυτά που γράφω.

Είπα, σαφέστατα πως θέλω να απολυθούν υπάλληλοι από υπηρεσίες που δεν προσφέρουν τίποτα και που πρέπει να κλείσουν, όπως προβλέπει το σύνταγμα.
Είμαι της άποψης πώς πρέπει να καταργηθεί η μονιμότητα στο δημόσιο, γιατί φέρνει υπερβολική σιγουριά στους υπαλλήλους, άρα...οκνηρία, τεμπελιά, στασιμότητα, κανένα κίνητρο για βελτίωση, επιμόρφωση κ πρόοδο.
Αυτό δήλ που συμβαίνει στον ιδιωτικό τομέα.

Θα ήθελα επίσης, οι μισθοί στο δημόσιο να ξεκινούσαν από τα 586€ μικτά, όπως κ στον ιδιωτικό κ να έφταναν, το πολύ στα 1000€, όπως δήλ κ στους ταλαίπωρους ιδιωτικούς, σε όσους δηλ έχουν την τύχη να πληρώνονται ακόμη κ δεν τους χρωστάνε 4-5 μισθούς.

Στην απίθανη περίπτωση που γίνονταν όλα αυτά, τότε ας επανέφεραν στο δημοσιο τον 13ο κ 14ο μισθό..

Αναφέρεις για ιδιωτικά σχολεία, νοσοκομεία, αστυνομία, πυροσβεστική κλπ..
Μάλλον είσαι από τους λίγους που βρίσκεις τέλειες τις δημόσιες υπηρεσίες..

1) Αστυνομία..

Υποστηρίζω το έργο της αστυνομίας κ έχω πολλούς φίλους κ γνωστούς που είναι αστυνομικοί.
Το έργο της όμως δεν είναι μόνο η καταστολή, αλλά κ η πρόληψη του εγκλήματος.
Δηλ, τι να το κάνω να πιάσουν τον εγκληματία που λήστεψε κ σκότωσε?
Το θέμα είναι να τον προλάβουν πριν το κάνει.
Κ αυτό θα γίνει μόνο όταν υπαρξουν συστηματικές περιπολίες στις γειτονιές.
Έτσι θα αποτραπεί σε μεγάλο βαθμό το έγκλημα.
Αντί για αυτό όμως έχουμε περιοχές αβατα, όπως είναι το Μενίδι, τα Λιόσια, τα Εξάρχεια, η Ομόνοια κλπ..
Έχω την τύχη να μένω σε μια καλή περιοχή της Αττικής, κάπως απομονωμένη όμως.
Το αστυνομικό τμήμα ήταν στο 1 km από το σπίτι μου.
Κ λέω ήταν, γιατί καταργήθηκε κ συγχωνεύτηκε με ένα άλλο, 5 km πιο μακριά.
Έτσι, ακόμη κ αυτοί οι ελάχιστοι αστυνομικοί που βλέπαμε σπανίως να περνάνε, τώρα εξαφανίστηκαν κ αυτοί.

Έτσι συμφωνήσαμε οι γείτονες κ κάναμε συνδρομή σε ιδιωτική εταιρεία security.
Ξέρω κ από το γυμναστήριο κάποια παιδιά που δουλεύουν στην εταιρεία.
Το τζιπακι τους περιπολεί όλο το 24ωρο κ κοιτάει κάθε σπίτι για ύποπτες κινήσεις.

Να η ιδιωτική αστυνομία που έλεγες...
Με 300€ μηνιαίως, για περίπου 30 σπίτια συνολικά.
Έγραψα πως πρέπει οι ένστολοι να αφοσιωθουν μόνο στα επιχειρησιακά καθήκοντα κ να αφήσουν τα γραφειοκρατικά σε ιδιώτες.
Πχ, γιατί μια κοπέλα να γράψει καλά σε πανελλήνιες σε αστυνομική σχολή, να περάσει τα αγωνίσματα, να είναι πάνω από 1,7μ κ να απασχολείται στο τηλ κέντρο;
Δηλ, μια χοντρή, κοντή κ μη αστυνομικός, δεν στροφαρει να μιλήσει στο τηλέφωνο;

Ομοίως, γιατί να απασχολούνται μόνο στρατιωτικοί γιατροί στα στρατιωτικά νοσοκομεία;
Τι παραπάνω ξέρουν από τους υπόλοιπους;
Ποια εξειδικευμένα τραύματα καλούνται να αντιμετωπίσουν;
Ο τελευταιος πόλεμος στην Ελλάδα τέλειωσε πριν 70 χρόνια.
Δηλ, είναι ικανότεροι από κάποιους άλλους;
Πρόσεξε τι συμβαίνει..
Παίρνουν το μισθό ως στρατιωτικοί, αλλά έχουν κ το προνόμιο να έχουν κ το απογευματινό ιατρείο τους, ως ιδιώτες.
Ενω, το αντίθετο, δεν συμβαίνει.
Δηλ, ο απλός κόσμος που πληρώνει τους μισθούς των στρατιωτικών, δεν έχει την πολυτέλεια να νοσηλευτεί στα στρατιωτικά νοσοκομεία, που τη λειτουργία κ τα έξοδα, πάλι αυτός πληρώνει.

2) Δημόσια εκπαίδευση.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει.
Από το γυμνάσιο ως κ την τελευταία τάξη του λυκείου, ένα παιδί πρέπει να πηγαίνει φροντιστήριο για να μάθει σωστά κάποια πράγματα.
Πόσο στοιχίζει το φροντίζει ετησίως, μαζί με τις ξένες γλώσσες;
Στο ιδιωτικό, έχεις τους καθηγητές που θες, με σωστό μάθημα, ωραίο περιβάλλον, xωρις καταλήψεις, ναρκωτικά, βρώμα, εγκαταλελειμμένα κτίρια, καθηγητές που βαριούνται, γιατί κανείς δεν τους αξιολογεί, αρα, κανείς δεν τους ταράσσει.

3) Δημόσια υγεία...


Κοίτα λίγο αυτή τη φωτογραφία..


IMG_20170621_170756.jpg


Την τράβηξα εγω, σε δημόσιο νόσοκομειο πριν ένα μήνα.
Τα παράθυρα έχουν ηλικία άνω των 50 ετών.
Οι τουαλέτες ασθενών ήταν βουλωμενες.
Τράβηξα κ άλλες φωτογραφίες, αλλά δεν τις δείχνω, γιατι θα φανεί από ποιο νοσοκομείο είναι..
Αν δεν δώσεις φακελάκι , από 300 ως 1000€, τη δουλειά σου δεν την κάνεις.
Περνάνε δίπλα σου κ αδιαφορούν.
Μόλις όμως "δουν φώς" αμέσως κελαηδούν...
Όσο για τις χημειοθεραπείες, σε δημόσια νοσοκομεία, εύχομαι να μην βρεθεί κάποιος σε αυτή τη θέση.
Να μην γράφω πολλά όμως, γιατί βαριέμαι.
Κάνε μια βόλτα ως το Μεταξά κ τον Αγ Σάββα κ πιάσε κουβέντα με ασθενείς.
Μετά, γράψε μας τις εντυπώσεις σου.


4) Δημόσιες μεταφορές...


Ένας δεύτερος ξάδερφος μου δουλεύει οδηγός στη Γερμανία σε ιδιωτική εταιρεία λεωφορείων που κάνει αστικά δρομολόγια.
Μου τονίζει πόσο σημασία δίνουν στην άψογη οδήγηση, στην ευγένεια, στα απαλά ξεκινήματα κ φρεναρίσματα, στην ακρίβεια των δρομολογίων, στην καθαριότητα του λεωφορείου...

Τα εισιτήρια δεν ξέρω πόσο στοιχίζουν, αλλά τουλάχιστον ξέρεις τι ώρα θα φύγεις κ τι ώρα θα φτάσεις, μέσα σε ένα ωραίο περιβάλλον..

Γιατί πιστεύεις πως αν γίνουν ιδιωτικοποιήσεις θα ανέβουν οι τιμές;
Ξέχασες τις τιμές του ΟΤΕ όταν ήταν μονοπώλιο;
Έκανες αίτηση σήμερα για να σου βάλουν τηλέφωνο κ στο συνέδεαν μετά από 2 χρόνια;
Που πλήρωνες εφάπαξ ένα ποσό με την αίτηση, συν τη συσκευή, συν την μηνιαία, ας πούμε ασφάλειά της, ώστε να στη φτιάξουν δωρεάν αν χαλάσει;
Μήπως θυμάσαι πόσο κόστιζαν τα υπεραστικά κ πως κάθε χρόνο γίνονταν αναπροσαρμογή των τιμολογίων, φυσικά προς τα άνω;

Μόλις όμως μπήκαν ιδιώτες όμως...τι έγινε;
Να οι εκπτωσουλες, να οι πτώσεις των τιμών, ακόμη κ από τη ΔΕΗ-ποιος να το φανταζόταν!!

Όπου υπάρχει ανταγωνισμός υπάρχει βελτίωση προϊόντων κ πτώση των τιμών.
Στο μονοπώλια του δημοσίου, γιατί να υπάρχει βελτίωση σε κάτι;
Η χρηματοδότηση κ οι μισθοί είναι δεδομένη κ εγγυημένη εις τους αιώνας των αιώνων...

5) ΕΥΔΑΠ κ Πυροσβεστική..

Δεν ανέφερα κάτι για αυτές τις υπηρεσίες.
Αυτές είναι δικές σου σκέψεις κ θεωρίες.

Τέλος, η γνώμη μου είναι πως οι ιδιωτικές υπηρεσίες θα ήταν σαφώς φτηνότερες αν μειώνονταν οι φόροι τους κ έτσι αυξάνονταν η κερδοφορία τους.
Επίσης, αν ο πολίτης είχε την επιλογή για ιδιωτική ασφάλιση, παιδεία κ υγεία, όχι όμως επιπρόσθετα της δημόσιας...

Αυτά...
Καλό μπάνιο να έχετε.. B)

Και σου ξαναλέω:
Οι υπάλληλοι που δεν προσφαίρουν τίποτε (βύσματα) δεν πρόκειτε να απολυθούν. Τα Γαλάζια και Πράσινα παιδιά τυγχάνουν προστασίας ακόμη και κάτω από την ροζ ομπρέλα. Μαζί με τα χλωρά, σώζονται και τα ξερά. Και ο τρόπος να αλλάξει αυτό: Μαζί με τα ξερά να κάψουμε και τα χλωρά.
Αυτοί που προσφαίρουν είναι που θα απολυθούν γιατί:
1) δεν έχουν βύσμα (γι' αυτό δουλεύουν)
2) αυτά που κάνουν μπορούν να δωθούν να τα κάνουν κρατικοδίαιτες εταιρείες, με πολλαπλάσιο κόστος και με την ανάλογη μίζα.

Ο φίλος σου ο οδηγός στη Γερμανία 586€ το μήνα παίρνει; Αν του δίναν τόσα, τι είδους υπηρεσίες θα πρόσφαιρε; Οδηγεί λεωφορείο 20-ετίας μήπως;

Κοίτα πόσα παίρνει γιατρός σε ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο στο Βέλγιο: link εδώ
Διάβασε το παραπάνω άρθρο και πες μου: Με 1200 ευρώ το μήνα (εσύ θες να κατέβει στα 1000) στην Ελλάδα ο γιατρός θα ζητήσει φακελάκι ή όχι; Εδώ ο πλυντηράς (αυτός που φτιάχνει το πλυντήριο που ανέφερα στο παλαιότερο ποστ μου) θέλει να βγάλει 200 ευρώ για μία ώρα καθαρά, αφορολόγητα και μαύρα (άρα δεν παίζει αυτό που λες πως ο ιδιωτικός τομέας θα ήταν φθηνότερος αν ήταν χαμηλότερη η φορολογία, έτσι κι αλλιώς δεν πληρώνει φόρο ο πλυντηράς!), ο ΓΙΑΤΡΟΣ που σου ζώσει τη ζωή (που φτιάχνει το ριμάδι το κορμί σου όχι ένα πλυντήριο), που έχει κάτσει μέχρι τα 30-φεύγα στα θρανία για να πάρει ειδικότητα, πόσα πρέπει να πάρει; 5 ευρώ την ώρα που του δίνει το κράτος; Και εσύ θες και να γίνουν και μειώσεις (1000 ευρώ το μήνα να πάρει ο γιατρός; Μεικτά ή καθαρά; ).

Το security που προσέλαβες όταν αντιληφθεί κάτι, την αστυνομία δεν θα φωνάξει; Ο αστυνομικός είναι όμως που:
1) Πληρώνει το αλεξίσφαιρο γιλέκο απ' τη τσέπη του
2) Ενδέχεται να εμπλακεί σε ανταλλαγή πυροβολισμών με άμεσο κίνδυνο τη ζωή του (δεν έχει δικαίωμα να πυροβολήσει πρώτος)
Και για να καταλάβουμε καλύτερα: Ο security δεν θα προλάβει τον εγκληματία πριν σκοτώσει ή πριν κλέψει. Σιγά μη φοβηθεί ο εκληματίας τον secur-ιτά. Τον ένοπλο ασυνομικό θα φοβηθεί (κι όχι πάντα αυτό). Κι αν λες τι να το κάνεις να πιάσουν τον εγκληματία, νταξ', ας τον αφήσουν να αλωνίζει, κάποτε θα κουραστεί κι ίσως την γλυτώσουμε κάποιοι.
Αν δεν υπάρχει ασυνομία δεν θες security που περιπολεί και ενημερώνει την αστυνομία (αφού δεν υπάρχει αστυνομία), θες καταστολή.
Απ' τα άβατα που λες, Ομόνοια περνάω συχνά, τα παληκάρια τα πετυχαίνω αρκετές φορές να κάθονται σκοπιά. Μενίδι, Λιόσια, Εξάρχια δεν περνάω για να ξέρω.
Και με το μπαρδόν δηλαδή, τα γραφειοκρατικά σε ιδιώτες; Τι τα πέρασες τα γραφειοκρατικά; Κυλικείο; Ωραία δηλαδή, πάνε οι άλλοι να σκοτωθούν και ο ιδιωτικός τομέας, έναντι πινακίου τούρτας (και ΟΧΙ φακής) τα εύκολα. Απολύουμε τον αστυνομικό που παίνει 1000 ευρώ και κάνει δουλειά γραφιά (τον απολύουμε δηλαδή καθώς δεν είναι πλέον πιτσιρίκι να τρέχει στους δρόμους), και με μόλις 2000 ευρώ μισθώνουμε την εταιρεία που θα μας χορηγίσει τον άριστα εκπαιδευμένο γραφιά (ο οποίος θα πάρει 586 ευρώ) και τα υπόλοιπα 1414 θα είναι η λεγόμενη ανάπτυξη.

Ο τελευταίος πόλεμος στην Ελλάδα άρχισε πριν 7 χρόνια.

Φροντιστήριο δεν πήγα, πέρασα σε μία από τις 3 πρώτες (σε μόρια) σχολές με τις Πανελλήνιες (βασικά στην 3η σε μόρια, 1η στη σειρά προτίμησης που είχα δηλώσει). Φυσικό είναι όμως να τρομοκρατούμε τους γονείς με τέτοιες απόψεις: "Στείλε το παιδί φροντιστήριο διαφορετικά δε θα καταφέρει τίποτε". Είναι πολλά τα λεφτά! Γνώμη μου είναι πως αν το παιδί είναι στουρνάρι, δεν πρόκειτε το φροντιστήριο να του φυτέψει τη γνώση στο μυαλό του.
Το δε κτήριο ήταν ολοκαίνουριο (επι Αντρέα), κάτι λίγοι κάναν κάνα τσιγάρο στα κλεφτά στις τουαλέτες, αλλά πρόβλημα με ναρκωτικά δεν είχαμε.
Τώρα αν έχουν αλλάξει τα πράγματα δε ξέρω. Αλλά τι ακούγεται πιο λογικό, το βαποράκι να περιμένει μέρα μεσημέρι έξω απ' το σχολείο να πουλήσει την πραμάτεια του, ή το βράδυ στην πλατεία την ώρα που σχολά το φροντιστήριο;


Δημόσια υγεία...

Πήγαινε να γεννήσεις σε μονόκλινο στο "ΕΛΕΝΑ". Τι λεφτά που θα σου κοστίσει; Περίπου 300-500 ευρώ. Και άλλα 100 σε φακελάκια. Κι αν δε θες το προσωπικό εφημερίας και θες τον τάδε καθηγητή γιατρό να σε ξεγεννήσει το σύνολο θα φτάσει τα 1000 ευρώ (σε μονόκλινο με καθηγητή γιατρό).
Πήγαινε στο τάδε ιδιωτικό. 1500 ευρώ minimum σε τρίκλινο (στην πραγματικότητα εξάκλινο χωρισμένο στα δύο με ... κουρτίνα). Και άλλα 2 χιλιαρικα ο γιατρός. 3.500 ευρώ σύνολο, δηλαδή (σύμφωνα με τον εύλογο κατά τη γνώμη σου μισθό των 586 ευρώ τόσο για ιδιωτικούς όσο και δημόσιους υπαλλήλους) περίπου οι μισθοί 6 μηνών (αυτούς του 6 μήνες δεν τρως, δεν πίνεις, δεν αναπνέεις, μόνο βλαστημάς την ώρα που αποφάσισες να κάνεις παιδί). Και τα 3.500 είναι η MINIMUM χρέωση. Και φυσικά σε περίπτωση, χτύπα ξύλο, προβλήματος, σε πετάνε έξω και σε πάνε σε Δημόσιο μαιυευτήριο, να βγάλει αυτό τα κάστανα απ΄ τη φωτιά.

Τώρα για τη φωτογραφία. Αυτό που βλέπω είναι πως το τάδε Δημόσιο νοσοκομείο θέλει αλλαγή στα κουφώματα. Γιατί; Γιατί η τάδε κατασκευαστική (που τυγχάνει να την έχει ο κολητός του βουλευτή) πήρε καλό πακέτο να τα φτιάξει, αλλά δυστυχώς το κονδύλι αποροφήθηκε χωρίς να προλάβουμε να τελειώσουμε όλες τις εργασίες. Λογικό καθώς μίζα από δω, λαδάκι από κει, πάει το κονδύλι. Μαζί τα φάγανε (κατασκευαστής και βουλευτής), μόνοι τον ήπιαμε.

Οι τουαλέτες ασθενών όπως λες ήταν βουλωμενες. Ως γνωστόν, η καθαριότητα στα Δημόσια Νοσοκομεία είναι εργολαβία σε ιδιωτικές εταιρείες. Ποιος ευθύνεται για τις βουλωμένες τουαλέτες;


Πως θες λοιπόν να ανθίσει στην Ελλάδα ο ιδιωτικός τομέας, απ' την στιγμή που πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες;

Συνοψίζω:
Ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα:
1) Χρεώνει τον καταναλωτή όσο στη Γερμανία
2) Προσφαίρει όσο στην Μπανανία
3) Δίνει μισθούς Ελλάδας στους εργαζόμενους
4) Μόνη του έγνοια είναι πως να κλέψει την εφορία (πράγμα αδιανόητο για ανεπτυγμένες χώρες όπως η Γερμανία ή ΗΠΑ)

Στη Γερμανία ή ακόμη καλύτερα στις Η.Π.Α. το σύστημα δουλεύει αλλιώς. Ο πελάτης δεν είναι το υποψήφιο θύμα, ή το κορόιδο. Οι παροχές του ιδιωτικού τομέα (τόσο στους πελάτες όσο και στους εργαζόμενούς του) είναι σε άλλο επίπεδο. Γι' αυτό δεν μπορούμε να φτάσουμε να συγκριθούμε με αυτούς.

Όσο αφορά τον ΟΤΕ, μιλάς για τεχνολογία πριν 30 χρόνια με αναλογικά τηλέφωνα. Το κόστος τεχνολογίας έχει κατακόρυφη πτώση παγκοσμίως.

Για την παροχή ενέργειας, όλες οι ιδιωτικές τι κάνουν; Τον μεταπωλητή! Έχει καμία ιδιωτική εταιρεία στην Ελλάδα κάνα εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος; Άντε κάτι φωτοβολταϊκά να έχουν, πουλάνε στη ΔΕΗ και ξανααγοράσουν από τη ΔΕΗ το ίδιο ρεύμα σε τιμή χαμηλότερη από αυτή που της το πούλησαν. Παγκόσμια πρωτοτυπία! Αυτό θα πει ανάπτυξη! Και ο λογαριασμός στον καταναλωτή φυσικά (το ΕΤΜΕΑΡ στον λογαριασμό). Μόνοι τον ήπιαμε, όπως αναφέρω παραπάνω.

Τέλος, όπως λες, οι ιδιωτικές υπηρεσίες θα ήταν σαφώς φτηνότερες αν μειώνονταν οι φόροι τους. Φυσικά για να γίνει αυτό, θα πρέπει όλες οι ιδιωτικές υπηρεσίες να πληρώνουν φόρο.
Δηλαδή:
-Ένα Κράτος δύναται να φορολογήσει ας πούμε το 50% των ιδιωτικών υπηρεσιών, καθώς το υπόλοιπο 50% είναι μαύρα (χωρίς απόδειξη). Αποτέλεσμα: Φόρος ας πούμε 50%.
-Ένα άλλο Κράτος δύναται να φορολογήσει το 100% των ιδιωτικών υπηρεσιών, καθώς όλοι κόβουν απόδειξη. Αποτέλεσμα: Φόρος 25%. Απλά μαθηματικά.


Άντε, πάω παραλία τώρα :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), czri

Pos 14 Ιουλ 2017 14:10 #53

  • czri
  • Το Άβαταρ του/της czri
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 55
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 3
Jim (jj2000) έγραψε:
Και σου ξαναλέω:
Οι υπάλληλοι που δεν προσφαίρουν τίποτε (βύσματα) δεν πρόκειτε να απολυθούν. Τα Γαλάζια και Πράσινα παιδιά τυγχάνουν προστασίας ακόμη και κάτω από την ροζ ομπρέλα. Μαζί με τα χλωρά, σώζονται και τα ξερά. Και ο τρόπος να αλλάξει αυτό: Μαζί με τα ξερά να κάψουμε και τα χλωρά.
Αυτοί που προσφαίρουν είναι που θα απολυθούν γιατί:
1) δεν έχουν βύσμα (γι' αυτό δουλεύουν)
2) αυτά που κάνουν μπορούν να δωθούν να τα κάνουν κρατικοδίαιτες εταιρείες, με πολλαπλάσιο κόστος και με την ανάλογη μίζα.

Ο φίλος σου ο οδηγός στη Γερμανία 586€ το μήνα παίρνει; Αν του δίναν τόσα, τι είδους υπηρεσίες θα πρόσφαιρε; Οδηγεί λεωφορείο 20-ετίας μήπως;

Κοίτα πόσα παίρνει γιατρός σε ΔΗΜΟΣΙΟ νοσοκομείο στο Βέλγιο: link εδώ
Διάβασε το παραπάνω άρθρο και πες μου: Με 1200 ευρώ το μήνα (εσύ θες να κατέβει στα 1000) στην Ελλάδα ο γιατρός θα ζητήσει φακελάκι ή όχι; Εδώ ο πλυντηράς (αυτός που φτιάχνει το πλυντήριο που ανέφερα στο παλαιότερο ποστ μου) θέλει να βγάλει 200 ευρώ για μία ώρα καθαρά, αφορολόγητα και μαύρα (άρα δεν παίζει αυτό που λες πως ο ιδιωτικός τομέας θα ήταν φθηνότερος αν ήταν χαμηλότερη η φορολογία, έτσι κι αλλιώς δεν πληρώνει φόρο ο πλυντηράς!), ο ΓΙΑΤΡΟΣ που σου ζώσει τη ζωή (που φτιάχνει το ριμάδι το κορμί σου όχι ένα πλυντήριο), που έχει κάτσει μέχρι τα 30-φεύγα στα θρανία για να πάρει ειδικότητα, πόσα πρέπει να πάρει; 5 ευρώ την ώρα που του δίνει το κράτος; Και εσύ θες και να γίνουν και μειώσεις (1000 ευρώ το μήνα να πάρει ο γιατρός; Μεικτά ή καθαρά; ).

Το security που προσέλαβες όταν αντιληφθεί κάτι, την αστυνομία δεν θα φωνάξει; Ο αστυνομικός είναι όμως που:
1) Πληρώνει το αλεξίσφαιρο γιλέκο απ' τη τσέπη του
2) Ενδέχεται να εμπλακεί σε ανταλλαγή πυροβολισμών με άμεσο κίνδυνο τη ζωή του (δεν έχει δικαίωμα να πυροβολήσει πρώτος)
Και για να καταλάβουμε καλύτερα: Ο security δεν θα προλάβει τον εγκληματία πριν σκοτώσει ή πριν κλέψει. Σιγά μη φοβηθεί ο εκληματίας τον secur-ιτά. Τον ένοπλο ασυνομικό θα φοβηθεί (κι όχι πάντα αυτό). Κι αν λες τι να το κάνεις να πιάσουν τον εγκληματία, νταξ', ας τον αφήσουν να αλωνίζει, κάποτε θα κουραστεί κι ίσως την γλυτώσουμε κάποιοι.
Αν δεν υπάρχει ασυνομία δεν θες security που περιπολεί και ενημερώνει την αστυνομία (αφού δεν υπάρχει αστυνομία), θες καταστολή.
Απ' τα άβατα που λες, Ομόνοια περνάω συχνά, τα παληκάρια τα πετυχαίνω αρκετές φορές να κάθονται σκοπιά. Μενίδι, Λιόσια, Εξάρχια δεν περνάω για να ξέρω.
Και με το μπαρδόν δηλαδή, τα γραφειοκρατικά σε ιδιώτες; Τι τα πέρασες τα γραφειοκρατικά; Κυλικείο; Ωραία δηλαδή, πάνε οι άλλοι να σκοτωθούν και ο ιδιωτικός τομέας, έναντι πινακίου τούρτας (και ΟΧΙ φακής) τα εύκολα. Απολύουμε τον αστυνομικό που παίνει 1000 ευρώ και κάνει δουλειά γραφιά (τον απολύουμε δηλαδή καθώς δεν είναι πλέον πιτσιρίκι να τρέχει στους δρόμους), και με μόλις 2000 ευρώ μισθώνουμε την εταιρεία που θα μας χορηγίσει τον άριστα εκπαιδευμένο γραφιά (ο οποίος θα πάρει 586 ευρώ) και τα υπόλοιπα 1414 θα είναι η λεγόμενη ανάπτυξη.

Ο τελευταίος πόλεμος στην Ελλάδα άρχισε πριν 7 χρόνια.

Φροντιστήριο δεν πήγα, πέρασα σε μία από τις 3 πρώτες (σε μόρια) σχολές με τις Πανελλήνιες (βασικά στην 3η σε μόρια, 1η στη σειρά προτίμησης που είχα δηλώσει). Φυσικό είναι όμως να τρομοκρατούμε τους γονείς με τέτοιες απόψεις: "Στείλε το παιδί φροντιστήριο διαφορετικά δε θα καταφέρει τίποτε". Είναι πολλά τα λεφτά! Γνώμη μου είναι πως αν το παιδί είναι στουρνάρι, δεν πρόκειτε το φροντιστήριο να του φυτέψει τη γνώση στο μυαλό του.
Το δε κτήριο ήταν ολοκαίνουριο (επι Αντρέα), κάτι λίγοι κάναν κάνα τσιγάρο στα κλεφτά στις τουαλέτες, αλλά πρόβλημα με ναρκωτικά δεν είχαμε.
Τώρα αν έχουν αλλάξει τα πράγματα δε ξέρω. Αλλά τι ακούγεται πιο λογικό, το βαποράκι να περιμένει μέρα μεσημέρι έξω απ' το σχολείο να πουλήσει την πραμάτεια του, ή το βράδυ στην πλατεία την ώρα που σχολά το φροντιστήριο;


Δημόσια υγεία...

Πήγαινε να γεννήσεις σε μονόκλινο στο "ΕΛΕΝΑ". Τι λεφτά που θα σου κοστίσει; Περίπου 300-500 ευρώ. Και άλλα 100 σε φακελάκια. Κι αν δε θες το προσωπικό εφημερίας και θες τον τάδε καθηγητή γιατρό να σε ξεγεννήσει το σύνολο θα φτάσει τα 1000 ευρώ (σε μονόκλινο με καθηγητή γιατρό).
Πήγαινε στο τάδε ιδιωτικό. 1500 ευρώ minimum σε τρίκλινο (στην πραγματικότητα εξάκλινο χωρισμένο στα δύο με ... κουρτίνα). Και άλλα 2 χιλιαρικα ο γιατρός. 3.500 ευρώ σύνολο, δηλαδή (σύμφωνα με τον εύλογο κατά τη γνώμη σου μισθό των 586 ευρώ τόσο για ιδιωτικούς όσο και δημόσιους υπαλλήλους) περίπου οι μισθοί 6 μηνών (αυτούς του 6 μήνες δεν τρως, δεν πίνεις, δεν αναπνέεις, μόνο βλαστημάς την ώρα που αποφάσισες να κάνεις παιδί). Και τα 3.500 είναι η MINIMUM χρέωση. Και φυσικά σε περίπτωση, χτύπα ξύλο, προβλήματος, σε πετάνε έξω και σε πάνε σε Δημόσιο μαιυευτήριο, να βγάλει αυτό τα κάστανα απ΄ τη φωτιά.

Τώρα για τη φωτογραφία. Αυτό που βλέπω είναι πως το τάδε Δημόσιο νοσοκομείο θέλει αλλαγή στα κουφώματα. Γιατί; Γιατί η τάδε κατασκευαστική (που τυγχάνει να την έχει ο κολητός του βουλευτή) πήρε καλό πακέτο να τα φτιάξει, αλλά δυστυχώς το κονδύλι αποροφήθηκε χωρίς να προλάβουμε να τελειώσουμε όλες τις εργασίες. Λογικό καθώς μίζα από δω, λαδάκι από κει, πάει το κονδύλι. Μαζί τα φάγανε (κατασκευαστής και βουλευτής), μόνοι τον ήπιαμε.

Οι τουαλέτες ασθενών όπως λες ήταν βουλωμενες. Ως γνωστόν, η καθαριότητα στα Δημόσια Νοσοκομεία είναι εργολαβία σε ιδιωτικές εταιρείες. Ποιος ευθύνεται για τις βουλωμένες τουαλέτες;


Πως θες λοιπόν να ανθίσει στην Ελλάδα ο ιδιωτικός τομέας, απ' την στιγμή που πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες;

Συνοψίζω:
Ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα:
1) Χρεώνει τον καταναλωτή όσο στη Γερμανία
2) Προσφαίρει όσο στην Μπανανία
3) Δίνει μισθούς Ελλάδας στους εργαζόμενους
4) Μόνη του έγνοια είναι πως να κλέψει την εφορία (πράγμα αδιανόητο για ανεπτυγμένες χώρες όπως η Γερμανία ή ΗΠΑ)

Στη Γερμανία ή ακόμη καλύτερα στις Η.Π.Α. το σύστημα δουλεύει αλλιώς. Ο πελάτης δεν είναι το υποψήφιο θύμα, ή το κορόιδο. Οι παροχές του ιδιωτικού τομέα (τόσο στους πελάτες όσο και στους εργαζόμενούς του) είναι σε άλλο επίπεδο. Γι' αυτό δεν μπορούμε να φτάσουμε να συγκριθούμε με αυτούς.

Όσο αφορά τον ΟΤΕ, μιλάς για τεχνολογία πριν 30 χρόνια με αναλογικά τηλέφωνα. Το κόστος τεχνολογίας έχει κατακόρυφη πτώση παγκοσμίως.

Για την παροχή ενέργειας, όλες οι ιδιωτικές τι κάνουν; Τον μεταπωλητή! Έχει καμία ιδιωτική εταιρεία στην Ελλάδα κάνα εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος; Άντε κάτι φωτοβολταϊκά να έχουν, πουλάνε στη ΔΕΗ και ξανααγοράσουν από τη ΔΕΗ το ίδιο ρεύμα σε τιμή χαμηλότερη από αυτή που της το πούλησαν. Παγκόσμια πρωτοτυπία! Αυτό θα πει ανάπτυξη! Και ο λογαριασμός στον καταναλωτή φυσικά (το ΕΤΜΕΑΡ στον λογαριασμό). Μόνοι τον ήπιαμε, όπως αναφέρω παραπάνω.

Τέλος, όπως λες, οι ιδιωτικές υπηρεσίες θα ήταν σαφώς φτηνότερες αν μειώνονταν οι φόροι τους. Φυσικά για να γίνει αυτό, θα πρέπει όλες οι ιδιωτικές υπηρεσίες να πληρώνουν φόρο.
Δηλαδή:
-Ένα Κράτος δύναται να φορολογήσει ας πούμε το 50% των ιδιωτικών υπηρεσιών, καθώς το υπόλοιπο 50% είναι μαύρα (χωρίς απόδειξη). Αποτέλεσμα: Φόρος ας πούμε 50%.
-Ένα άλλο Κράτος δύναται να φορολογήσει το 100% των ιδιωτικών υπηρεσιών, καθώς όλοι κόβουν απόδειξη. Αποτέλεσμα: Φόρος 25%. Απλά μαθηματικά.


Άντε, πάω παραλία τώρα :)
Χαρηκα να διαβασω το σχολιο σου.Οαση σε ενα φορουμ που τους τελευταιους μηνες εχει γινει πεδιο μαχης,και παραθεσης ψεκασμενων θεωριων και συνωμοσιολογιας.Με επιχειρηματα,αριθμους και πανω απο ολα δομη(μια εννοια που αγνοειται απο τα περισσοτερα σχολια εδω μεσα).Μου θυμισες το παλιο καλο φορουμ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Jim (jj2000)

Pos 14 Ιουλ 2017 15:22 #54

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Jim (jj2000) έγραψε:
Και σου ξαναλέω:
Οι υπάλληλοι που δεν προσφαίρουν τίποτε (βύσματα) δεν πρόκειτε να απολυθούν. Τα Γαλάζια και Πράσινα παιδιά τυγχάνουν προστασίας ακόμη και κάτω από την ροζ ομπρέλα. Μαζί με τα χλωρά, σώζονται και τα ξερά. Και ο τρόπος να αλλάξει αυτό: Μαζί με τα ξερά να κάψουμε και τα χλωρά.
Αυτοί που προσφαίρουν είναι που θα απολυθούν γιατί:
1) δεν έχουν βύσμα (γι' αυτό δουλεύουν)
2) αυτά που κάνουν μπορούν να δωθούν να τα κάνουν κρατικοδίαιτες εταιρείες, με πολλαπλάσιο κόστος και με την ανάλογη μίζα.

Διόρθωση. Ελπίζω να μην σου διαφεύγει το γεγονός ότι τα περισσότερα γαλαζοπράσινα παιδιά, έχουν γίνει πλέον...ροζ. Θα ξαναγίνουν ενδεχομένως γαλάζια ή πράσινα, ανάλογα με τις ... εξελίξεις.
Να είσαι σίγουρος ότι ούτε οι λίγοι που προσφέρουν (ευτυχώς) θα απολυθούν, γιατί μετά ποιος θα τηρεί τα προσχήματα για να μπορούν οι υπόλοιποι να αλωνίζουν... χαλαρά;;;

Το ότι κάποιες υπηρεσίες δίνονται σε ιδιωτικές εταιρίες με μίζα (υπερκοστολογημένες) και κανείς δεν ελέγχει για την ποιότητα τους, δεν αποτελεί κάποια ... συμπαντική ... σταθερά. Είναι απλά ο τρόπος που λειτουργεί το κράτος μας.
Αυτό επίσης δεν πρέπει να νομιμοποιεί, ούτε να προσφέρει άλλοθι στον εντελώς λάθος τρόπο με τον οποίο προσφέρονται παρόμοιες υπηρεσίες από τους κρατικούς φορείς, χωρίς δηλαδή πάλι κάποιος να ελέγχει τόσο το κόστος τους όσο και την ποιότητά τους.. Και οι δύο αυτές, στραβές πρακτικές, πρέπει να ... εκλείψουν ... χθες και να σταματήσει η μια να δικαιολογεί την ύπαρξη της άλλης.

Για τα υπόλοιπα, συμφωνώ με αρκετά από αυτά που γράφεις αλλά επί της ουσίας δεν αντιλαμβάνομαι το ακριβές σημείο στο οποίο διαφωνείς με τον ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ. Έχω την εντύπωση ότι οι θέσεις σας κινούνται ... παράλληλα.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουλ 2017 15:44 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα