Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πιστωτικό όριο κάρτας και δόσεις

Πιστωτικό όριο κάρτας και δόσεις 20 Σεπ 2019 00:49 #1

  • Κώστας (sardanapalos)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (sardanapalos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 3 (1)
έχω μια πιστωτική της eurobank με όριο 1500€
έχω βάλει κάποιες πληρωμές σε άτοκες δόσεις (300€+)
Το θέμα είναι ότι αυτά τα 300+ δεν έχουν αφαιρεθεί από τα 1500€ του ορίου και γενικά δεν εμφανίζονται πουθενά.
Τι γίνεται με τις δόσεις; υπάρχει άλλο όριο;

Υποτίθεται ότι αν έκανα μια αγορά 300€ με δόσεις, τότε το διαθέσιμο θα έπεφτε στα 1200€. Ε δε γίνεται όμως. Αφαιρούνται μόνο οι άμεσες αγορές που κάνω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πιστωτικό όριο κάρτας και δόσεις 20 Σεπ 2019 08:53 #2

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Κώστας (sardanapalos) έγραψε:
έχω μια πιστωτική της eurobank με όριο 1500€
έχω βάλει κάποιες πληρωμές σε άτοκες δόσεις (300€+)
Το θέμα είναι ότι αυτά τα 300+ δεν έχουν αφαιρεθεί από τα 1500€ του ορίου και γενικά δεν εμφανίζονται πουθενά.
Τι γίνεται με τις δόσεις; υπάρχει άλλο όριο;

Υποτίθεται ότι αν έκανα μια αγορά 300€ με δόσεις, τότε το διαθέσιμο θα έπεφτε στα 1200€. Ε δε γίνεται όμως. Αφαιρούνται μόνο οι άμεσες αγορές που κάνω

Ναι, υπάρχει διαχωρισμός του υπολοίπου ανάλογα με το αν πρόκειται για αγορές εφάπαξ ή αγορές με άτοκες δόσεις. Γι αυτό π.χ. και η ALPHA όταν αναφέρεται σε διαθέσιμο υπόλοιπο το ονομάζει "Διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές εφάπαξ".
Με την ευκαιρία όμως να επιστήσω την προσοχή και σε κάτι άλλο που έχει σχέση με το όριο. Αν κάνεις μια αγορά (ή και παραπάνω) με την οποία ξεπερνάς το πιστωτικό σου όριο, αυτή δεν θα την σταματήσει η τράπεζα, αλλά απλά θα σε χρεώσει προμήθεια επί του ποσού της υπέρβασης, η οποία (προμήθεια) διαφέρει από τράπεζα σε τράπεζα. Μπορεί όμως κάποιος να ζητήσει (στην Πειραιώς τουλάχιστον γίνεται) να μην επιτρέπεται η υπέρβαση του ορίου, οπότε η συναλλαγή να μην εκτελείται.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πιστωτικό όριο κάρτας και δόσεις 20 Σεπ 2019 20:44 #3

  • Κώστας (sardanapalos)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (sardanapalos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 3 (1)
όντως έχεις δίκιο.
Υπάρχει άλλο όριο για τις άτοκες δόσεις και πιστεύω πολλοί δε το ξέρουν (όπως κι εγώ :P ) κιόλας διότι σε πολλές συζητήσεις στο net γράφονται ανακρίβειες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πιστωτικό όριο κάρτας και δόσεις 23 Σεπ 2019 21:05 #4

  • stathistaxi
  • Το Άβαταρ του/της stathistaxi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 3 (2)
Από ότι ξέρω αυτό που λες δεν ισχύει τουλάχιστον στην Εθνική. Έχεις όριο 1500 έκανες αγορά 300ε με άτοκες δόσεις το υπόλοιπο διαθέσιμο είναι 1200. Όλες οι τράπεζες σε αφήνουν ένα 10% να ξεπεράσεις το όριο των 1500ε που έχεις εσύ.. Μήπως εννοείς ότι δεν έχεις δει την χρέωση της 1ης δόσης που έκανες γιατί κάνει 1 μήνα να εμφανιστεί δηλαδή αφού θα εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός σου..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πιστωτικό όριο κάρτας και δόσεις 24 Σεπ 2019 09:56 #5

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
stathistaxi έγραψε:
Από ότι ξέρω αυτό που λες δεν ισχύει τουλάχιστον στην Εθνική. Έχεις όριο 1500 έκανες αγορά 300ε με άτοκες δόσεις το υπόλοιπο διαθέσιμο είναι 1200. Όλες οι τράπεζες σε αφήνουν ένα 10% να ξεπεράσεις το όριο των 1500ε που έχεις εσύ.. Μήπως εννοείς ότι δεν έχεις δει την χρέωση της 1ης δόσης που έκανες γιατί κάνει 1 μήνα να εμφανιστεί δηλαδή αφού θα εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός σου..

Μπορεί όπως γράφεις να μην ισχύει για την Εθνική. Δεν έχουν άλλωστε όλες οι τράπεζες την ίδια πολιτική. Σε κάθε περίπτωση όμως, να προσέχουμε την υπέρβαση, γιατί κάνει ... τζίζζζζ.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Πιστωτικό όριο κάρτας και δόσεις 24 Σεπ 2019 11:15 #6

  • Κώστας (sardanapalos)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (sardanapalos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 3 (1)
stathistaxi έγραψε:
Από ότι ξέρω αυτό που λες δεν ισχύει τουλάχιστον στην Εθνική. Έχεις όριο 1500 έκανες αγορά 300ε με άτοκες δόσεις το υπόλοιπο διαθέσιμο είναι 1200. Όλες οι τράπεζες σε αφήνουν ένα 10% να ξεπεράσεις το όριο των 1500ε που έχεις εσύ.. Μήπως εννοείς ότι δεν έχεις δει την χρέωση της 1ης δόσης που έκανες γιατί κάνει 1 μήνα να εμφανιστεί δηλαδή αφού θα εκδοθεί ο επόμενος λογαριασμός σου..

ακριβώς αυτό διάβαζα σε διάφορες συζητήσεις στο internet. Για τη eurobank, ή μάλλον καλύτερα για τη δική μου κάρτα (δε ξέρω για τις άλλες) δεν ισχύει. Μου απάντησαν από το support.
Συγκεκριμένα, 1500€ για εφ απαξ αγορές και άλλα 1500€ για άτοκες δόσεις. Το θέμα είναι ότι το υπόλοιπο από τις άτοκες δεν εμφανίζεται πουθενά (web, app) και για να το μάθεις πρέπει να επικοινωνήσεις με το phone banking
Πολύ καλό αυτό τελικά.
Δε ξέρω τι γίνεται αν ξεπεράσεις το όριο, δε με απασχολεί κιόλας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα