Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Αγοράζοντας on-line

Απ: Αγοράζοντας on-line 20 Νοε 2010 08:53 #19

  • tioduuae
  • Το Άβαταρ του/της tioduuae
Xρεωμένος καταθέτης! έγραψε:
Το ίδιο και η χρεωστική της Πειραιώς είναι visa electron kαι χρησιμοποιείται με άνεση στο ίντερνετ. Έχω πάρει πράγματα πια και εγώ!


Ποια καρτα εννοεις γιατι την απλη χρεωστικη της Πειραιως την εχω δοκιμασει χωρις επιτιχια.Τωρα αν αλλαξε κατι δεν το γνωριζω ομως στο site τους δεν αναφερει για συναλλαγες μεσω διαδυκτιου.
www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=297656&lang=1&nt=96%20&sid=
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγοράζοντας on-line 20 Νοε 2010 11:32 #20

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
VISA γράφει απέξω και είναι χρεωστική, δεν έχει ανάγλυφα γράμματα, δεν έχει ενημέρωση όπως οι πιστωτικές, χρεώνεται άμεσα με την αγορά και όχι στο τέλος του μήνα. Είναι ακριβώς η χρεωστική που έχει στην φωτογραφία στο ling που έβαλες.
Το έμαθα από φίλο που κάνει πολλές αγορές μέσω ίντερνετ. Τη χρησιμοποίησα μέχρι τώρα τρεις φορές και χρεώθηκε και τα πράγματα ήλθαν. Ο ταμίας της Πειραιώς στο Γαλάτσι το ίδιο κάνει!
Θα την καταλογίσεις ως VISA στα κουτάκια της χρέωσης. Τα τρία τελευταία νούμερα που ξεχωρίζονται από κενό και είναι έξω από τις χρωματιστές οριζόντιες γραμμές είναι ο κωδικός ασφαλείας.Της ΑΤΕ απεναντίας η χρεωστική VISA debit, δεν κάνει συναλλαγές ιντερνετ, μου την απορρίπτει.
Τελευταία διόρθωση: 20 Νοε 2010 11:33 από Ψαχνόμενος (ant).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγοράζοντας on-line 03 Μαϊ 2011 00:18 #21

  • IRENE (K_)
  • Το Άβαταρ του/της IRENE (K_)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 207
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Με την prepaid της Κυπρου έχει κάποιος εμπειρία?
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγοράζοντας on-line 03 Μαϊ 2011 11:58 #22

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Εγώ κάνω πολλές αγορές μέσω διαδικτύου.
Παλιότερα είχα κοιτάξει μήπως εφοδιαστώ με κάρτα prepaid της Κύπρου (μου την είχαν προτείνει και σε ένα υποκατάστημα αυτής της Τράπεζας), αλλά όπως διαπίστωσα δε συμφέρει. Κοίτα λίγο τις χρεώσεις που έχει όταν την τροφοδοτείς με χρήματα (και όταν θέλεις να διατηρήσεις χαμηλό όριο οι τροφοδοσίες θα είναι αρκετές κάθε χρόνο). Στα πλαίσια ενός χρόνου το πιο πιθανό είναι να έχεις μεγαλύτερη χρέωση από τη συνδρομή μια απλής πιστωτικής κάρτας.

Τώρα στο θέμα ασφάλειας διαδικτυακών συναλλαγών θα πρότεινα:

1. Απλή πιστωτική κάρτα και χαμηλό πιστωτικό όριο (800-1000 €). Η Τράπεζα Κύπρου, αλλά και οι περισσότερες τράπεζες την δίνουν χωρίς ετήσια συνδρομή, εφόσον κατατίθεται ο μισθός σου στην ίδια τράπεζα.
2. Άνοιγμα λογαριασμού PayPal με την παραπάνω κάρτα.
Θα μπορείς να κάνεις τις αγορές σου είτε απ'ευθείας με την κάρτα, είτε μέσω PayPal, χωρίς πρόβλημα.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Τελευταία διόρθωση: 03 Μαϊ 2011 12:05 από kostasgl.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγοράζοντας on-line 04 Μαϊ 2011 00:29 #23

Αγοράζω απ'το εξωτερικό εδώ και 9 χρόνια τα ΠΑΝΤΑ (εκτός τροφίμων και υπηρεσιών - υδραυλικούς κ.λπ.).
Από τότε δηλαδή που χαμπάριασα τί κουτόχορτο τρώμε απ'τους συνέλληνες μαγαζάτορες.
Για τους γνώστες, έχω Ebay feedback 1809! Και ψωνίζω κι απ'αλλού.
Εδώ και κάμποσα χρόνια χρησιμοποιώ πιστωτικές με επιστροφή για το κατιτίς επιπλέον.

Δεν τις φοβάμαι, δεδομένου ότι καταγράφω όλες μου τις κινήσεις σ'ένα excel-άκι και βλέπω και ελέγχω και καθημερινά το web-banking τής τράπεζάς μου, σε ό,τι αφορά τις εκκαθαρισμένες καθημερινές κινήσεις.
Μόνο κανά δυο φορές όλα αυτά τα χρόνια μου'χει κάτσει κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω, αλλά μ'ένα τηλεφώνημα στην τράπεζα μου ξεκαθαρίστηκαν και αυτά. Μία φορά δε, μου επεστράφησαν χρήματα από κίνηση παράξενη, για την οποία όμως με είχαν ήδη ειδοποιήσει από την Τράπεζα αυτοστιγμί.

Ήτοι, ΠΟΤΕ δεν μου έχει συμβεί κάτι κακό με την πιστωτιική.

Τώρα, για κάποιον που επιμένει να μένει μακριά απ'τις πιστωτικές, καλύτερη λύση κατ'εμέ είναι μακράν η χρεωστική κάρτα (debit card).
Είναι η γνωστή κάρτα για τα ΑΤΜ. Με την προϋπόθεση ότι αναγράφεται πάνω το Visa Electron ή Visa σκέτο, χρησιμοποιείται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως η πιστωτική (είτε σε φυσικά μαγαζιά, είτε στο internet). Η διαφορά της είναι ότι δεν "πιστώνεσαι" τα ποσά (για να τα πληρώσεις όταν έρθει ο λογαριασμός), αλλά τα "χρεώνεσαι", δηλαδή φεύγουν απ'ευθείας απ'τον τραπεζικό σου λογαριασμό (μετά από 2-3 μέρες "δέσμευσης").
Βέβαια εννοείται ότι πρέπει να'χεις τα ανάλογα φράγκα στο λογαριασμό σου.

Χρησιμοποιώντας χρεωστική, ούτε "φορτώνεις" ποσά κατά περιόδους (με το αζημίωτο), ούτε την ψάχνεις για πιστωτική με χαμηλό όριο.
Αυτό που κάνεις είναι μια κατάθεση στο λογαριασμό σου (παντελώς δωρεάν!) κάθε φορά που αδειάζει και μάλιστα ελέγχεις άμεσα πόσα θα'ναι μέσα (είτε 20 είτε 50.000 ευρώ).

Επιλογές υπάρχουν (εκ του "λεφτά υπάρχουν"!).
Διαλέγει κανείς αυτό με το οποίο νοιώθει πιο ήρεμος όταν πέσει για ύπνο.
Καλά ψώνια!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγοράζοντας on-line 04 Μαϊ 2011 01:18 #24

  • Dimitris P
  • Το Άβαταρ του/της Dimitris P
Έχω αγοράσει αρκετά πράγματα από το Internet με χρεωστική κάρτα από την Τράπεζα Πειραιώς.
Βάζω πόσα χρήματα θέλω και ψωνίζω. Ούτε δόσεις, ούτε να μου κλέψουν τα στοιχεία της κάρτας
και να αρχίσουν να χρεώνουν αβέρτα (το πολύ πολύ να χάσω λίγα χρήματα απο τη στιγμή που
τα καταθέτω μέχρι τη στιγμή που θα ψωνίσω). Η κάρτα αυτή είναι η κάρτα ανάληψης μετρητών
που σου χορηγήται με βιβλιάριο ταμιευτηρίου. Τον έχω κάνει και winbank με 5 ευρώ το συγκεκριμένο
λογαριασμό και παρακολουθώ τι παίζει. Τέλος σε κανα δυο ψιλοπροβληματάκια που είχα με προϊόντα
που καθυστέρησαν να έρθουν (τελικά έφταιγε το ταχυδρομείο), είχαν πολύ καλή υποστήριξη στο
θέμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγοράζοντας on-line 04 Μαϊ 2011 18:12 #25

  • yannis72
  • Το Άβαταρ του/της yannis72
IRENE έγραψε:
Με την prepaid της Κυπρου έχει κάποιος εμπειρία?

Καλή είναι είναι , την χρησιμοποιώ χρόνια. Τη φορτώνεις με χρήμα (χρέωση 1e στο ATM ή το ταμείο ή μέσω internet banking) και κάνεις τις αγορές σου με ασφάλεια. Εγώ κάνω 2-3 αγορές το χρόνο οπότε τη γεμίζω με 200e και μου αρκεί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγοράζοντας on-line 04 Μαϊ 2011 20:21 #26

  • IRENE (K_)
  • Το Άβαταρ του/της IRENE (K_)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 207
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες αλλά και γω την χρειάζομαστε για ελάχιστες αγορές μέσω νετ
και νομιζω οτι συμφερει!
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Αγοράζοντας on-line 07 Μαϊ 2011 23:20 #27

  • knaison
  • Το Άβαταρ του/της knaison
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Οι χρεωστικές κάρτες έχουν προμήθεια επί των συναλλαγών?

Ρωτάω γιατί έκανα προσθήκη κάρτας στο paypal και μου δεσμεύτηκε από το λογαριασμό μου ποσό 1,08 ευρώ εδώ και αρκετό καιρό χωρίς να έχει εκκαθαριστεί η συναλλαγή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα