Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Καρτοκινητη

Καρτοκινητη 10 Δεκ 2018 07:36 #64

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
giorgos (georgios1978) έγραψε:
Η Wind (και η Vodafone) εχει μειωσει και αυτη τη διαρκεια ανανεωσης στους 2 μηνες αλλα εχει (ακομα) τη δυνατοτητα ανανεωσης με 5€ online.
Άρα να υποθέσω ότι θα ακολουθήσουν τη στρατηγική της 'ναυαρχίδας' ?

sonik έγραψε:
μετα το διμηνο το υπολοιπο που εχουμε στην καρτα αν δεν τα χρησιμοποιησουμε χανονται..αν δεν βαλουμε αλλα χρηματα μετα το διμηνο μετα απο ποσο διαστημα χανεται το νουμερο μας?η μπλοκαρεται? δεν θυμαμαι...ειναι 4 μηνες η περισσοτερο?
Σύμφωνα με τα νέα ΄κόλπα' της cosmote, εξαρτάται αν τους έχεις 'ακουμπήσει' + ή - 12€.
www.cosmote.gr/pdf/TermsConditions/oroi-...aneosi-ypoloipoy.pdf

Voukes έγραψε:
καρτοκινητό της wind που χωρίς να έχω βάλει χρήματα ανανέωσης ποτέ δέχεται εδώ και πολλούς μήνες, εισερχόμενες κλήσεις..
Αυτό ισχύει μόνο για τη wind ή & για τις άλλες ? Ή μήπως απλά σε ξεχάσανε ? Μία φίλη πχ μου είχε πει ότι μετά την επιδιόρθωση μιας βλάβης στη vodafone την είχαν ξεχάσει & μίλαγε δωρεάν.

giorgos (georgios1978) έγραψε:
χωρις καμια επεμβαση απο το κρατος και την επιτροπη ανταγωνισμου.
Αν αυτοί 'κωφεύουν', ας κάνουμε εμείς το 'πρώτο βήμα'. Υπενθυμίζω την 'επίσημη' διαδικασία υποβολής καταγγελίας σύμφωνα με την ΕΕΤΤ.
www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consume...nics/kataggelia.html
Όσο δεν αντιδρούμε, τόσο θα μας εκμεταλλεύονται.
Προσωπικά είχα κάνει καταγγελία για το χαράτσι της μετάβασης από συμβόλαιο σε κάρτα.
www.tsig.gr/lang-en/forum/22-%CE%9A%CE%B...CF%82?start=18#88624
Μετά από κάποιο διάστημα το χαράτσι αυτό καταργήθηκε.
www.cosmote.gr/mobile/content/el/attache...lous_aposyndeshs.pdf

Να υπενθυμίσω επίσης ότι ''η Ελλάδα είναι η πιο ακριβή χώρα μεταξύ των 28 χωρών-μελών της Ε.Ε. στις υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας και πρόσβασης στο Διαδίκτυο".
www.kathimerini.gr/959112/gallery/oikono...otero-kinhto-sthn-ee
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), giorgos (georgios1978)

Καρτοκινητη 10 Δεκ 2018 13:28 #65

  • giorgos (georgios1978)
  • Το Άβαταρ του/της giorgos (georgios1978)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 92
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 3
PARIS33 έγραψε:
Απο οτι καταλαβαινω οι περισσοτεροι ειτε εισαστε συνυαξιουχοι ειτε εργαζεσται σε μικρες επιχειρησεις γιατι για μεγαλες επιχειρησεις υπαρχουν τα VPN συμβολαια που γινονται εφαπαξ απο την αρχη.
Εγω τετοιο συμβολαιο εχω VPN και δεν πληρωνω τιποτα μηδενικο ποσο καθε μηνα αλλα κανω VPN κλησεις ενω για κλησεις σε αλλο δυκτιο εχω το Viber και την onesimcard απο την "υποαναπτυκτη" Thailand -αρα αλλα πριν ειχα μια αλλη την Truemove
Για διεθνης κλησεις ξεφτυλιστικες τιμες ακομα φθηνοτερες απο το viber.
Εχω καιρο να την χρησιμοποιησω αλλα απο οτι θυμαμαι εβαζα ενα προθεμα πριν τον κωδικο πολης οπως παραδειγμα για Αθηνα 210 αλλα πριν καλουσα εναν τριψηφιο και μετα το 210........!
Παμφθηνα ξεφτυλα τιμες.
Να παει να γ........το Nore One και οι ναρκεμποροι που θα τους πληρωνω και ......€30 το χρονο..........ρε πατε καλα?
Στο VPN ουτε σε πανω απο 15 χρονια που το εχω δεν εχω πληρωσει €30 αφου ανα διμηνο κανω μερικες "λαθος" κλησεις να μου χρεωνουν €0,30 cents.
Μιλειστε με ξενους και μην σας πιανουν τα "χρυσαυγιτικα" και η ξενοφοβια και πειτε τους τι καρτα ομιλιας VPN χρησιμοποιουν και εν αναγκη πληρωστε ρε παιδια μια καρτα €10 δοκιμη να την εχετε παραλληλα με το αλλο νουμερο τηλεφωνου.
Τι στον "κουλη" πια ολα δικαρτα ειναι τα τηλεφωνα "χωστε" μια απο Pakistanis και ρωτειστε αλλα μην την παρετε σαν "κουληδες" ρωτειστε τους τι προθεμα βαζουν VPN και για Ελλαδα μεταξυ τους.
Indians -Pakistanis και οι ανατολικοι συνηθως εχουν δικα τους VPN και για κλησεις μεταξυ τους στην Ελλαδα.

Το πιο ξεφτυλιστικο πραγμα σημερα στην τεχνολογια ειναι η ομιλια στα smartphones μην πληρωνετε μακακισμενα χρηματα.
Αφηστε τα 4g και 5g τις βλακειες και εστιαστε τι συμφερει την τσεπη μου.

Ομολογω οτι ουτε εγω καταλαβα πολλα. Θελω να εχω ενα κινητο στο οποιο κανω λιγη χρηση χωρις να πληρωνω πολλα, τι προτεινεις?
Πρωτη φορα ακουω για VPN συμβολαια και δεν βρηκα πληροφοριες στο google, που μπορει να κανει κανεις τετοια συμβολια? ποιο ειναι το κοστος? η διαρκεια?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καρτοκινητη 10 Δεκ 2018 13:51 #66

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
giorgos (georgios1978) έγραψε:
Ομολογω οτι ουτε εγω καταλαβα πολλα. ..

Αφού είσαι "συνταξιούχος" σου λέει ο άνθρωπος και πάλι καλά που δεν σε έχει βάλει (ακόμα) στην κατηγορία του ... "γιωτά" ή του "κομματόσκυλου" (αν όμως επιμείνεις θα το πάθεις και αυτό). Τι περιμένεις λοιπόν να καταλάβεις.;;; :whistle:

giorgos (georgios1978) έγραψε:
Θελω να εχω ενα κινητο στο οποιο κανω λιγη χρηση χωρις να πληρωνω πολλα, τι προτεινεις?

Δυστυχώς, στην καρτοκινητή, που είναι και η πιο φθηνή επιλογή συγκριτικά με οποιοδήποτε συμβόλαιο ή καρτοσυμβόλαιο, δεν υπάρχει πλέον το "θέλω να κάνω λίγη (εξερχόμενη τουλάχιστον) χρήση", οπότε ή δίνεις 5€ το δίμηνο για ελάχιστη (έως καθόλου) εξερχόμενη και τίποτα άλλο ή δίνεις 10€ τον μήνα και μιλάς με άνεση (συν δωρεάν MB & δωρεάν SMS).
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καρτοκινητη.........μην πληρωνετε ναρκεμπορους Νore One 10 Δεκ 2018 22:30 #67

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Παναγιωτη Καμπο και Tsig

Το να τον αφηνετε να βοσκει στο forum δεν σας τιμα προσβαλλοντας με τις βλακειες του συνομιλητες του η κομματοσκυλα διοτι ταχα απoκαλεσα "γιωτα" αχρηστο να φερουν φεροντα οπλισμο οσους υπηρετησαν στις Ε.Δ και "zak" transman.
Βγαινουν οι ανθρωποι και ρωτανε για τηλεφωνια και βγαινει ο γνωστος "στοκος" και συνεχεια διαβαλλει τα γραφομενα μου.
Σε πιο σημειο αποκαλεσα "γιωτα" τον παραπανω συνομιλητη γιατι τον γνωστο "στοκο" μολονοτι δεν τον εχω αποκαλεσει αλλα εμμεσα εφοσον επεμενε για την απαγορευση οπλοφοριας στα σπιτια μας.
Ανθρωπος που δεν εχει εμπιστοσυνη στα χερια του και φοβαται να εχει φεροντα οπλισμο σπιτι του ειτε ειναι αχρηστος κοινωνικα ειτε πρεζονι zak".

Απαντηση
Φιλε μου η VPN εταιρικη τηλεφωνια παρεχετε στους υπαλληλους μεγαλων συνηθως εταιρειων που εχουν "καπαρωσει" στον παροχο (cosmote ,Nore One .....marinaki Vodafone κλπ) πανω απο εναν ορισμενο αριθμο τηλεφωνικων νουμερων τα οποια διανεμει δωρεαν στους υπαλληλους της με Συμβολαιο τις μεταξυ τους κλησεις να εχουν κοστος μ.η.δ.ε.ν ενω για κλησεις αλλων δυκτιων εχουν φθηνοτερο τιμολογιο χρεωσης.
Εχω τετοια συνδεση πανω απο 15 χρονια και λογαριασμους μ.η.δ.ε.ν αλλα αμα θελω να μιλησω σε αλλο δυκτιο εκτος του παροχου τοτε ειτε χρησιμοποιω το viber (σε μερη που υπαρχει ασυρματη συνδεση) ειτε μια αλλη εφαρμογη κινητης απο τους "φασιστες" και τους "υποαναπτυκτους" στην Thailand-αρα που τα "σαινια" του forum σκοπιμα αποκαλουν "υποαναπτυκτους" και "φασιστες"

Πως μπορεις να κανεις Συμβολαιο σε εταιρικο νουμερο για να μην πληρωνεις μαλακισμενα χρηματα?

1.Απλα βρες καποιον που εχει εταιρικη συνδεση να σε βαλει μεσα με Συμβολαιο (συνηθως οσοι εχουν τετοιες συνδεσεις εχουν δικαιωμα να πρoσκαλουν συγγενεις η φιλους τους.

2.Αστυνομικοι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι εχουν τετοια συνδεση και πληρωνουν ελαχιστα αν δεν μαλακιζονται στα "ροζ" κλησεις.

Ειδαλλως ρωτειστε ρε παιδια τους Pakistanis -Indians που ειναι "μουτρα" σε αυτα και καλουν νουμερα τηλεφωνου με προθεμα παραδειγμα για Αθηνα σε Αθηνα κληση κινητου.....προθεμα τριψηφιο νουμερο +210 .....και νουμερο τηλεφωνου και αναλογα πλααι το ιδιο προθεμα τριψηφιο νουμερο + κωδικο επαρχιας η κρατους ......και νουμερο και μιλανε παμφθηνα.
Σιγα μην πληρωνουν τους ναρκεμπορους Nore One vodafone χρηματα €30 και €130 τον χρονο οι Pakistanis -Indians etc.
Εγω στους "φασιστες" και "υποαναπτυκτους" στην Thailand -αρα που παω ουτε με €0,1 cents το λεπτο δεν χρεωνομαι αν δεν χρησιμοποιω το viber ειτε καλεσω Ελλαδα ειτε στην Bangkok - Phuket -Kuala Lumpur (Malaysia) γιατι "παρακατω" δεν παω σε αλλα Κρατη να τα χαιρονται χιλιες χαρες καλα περναω.

Προσοχη ομως υπαρχουν και τα "κολπα" π.α.ν.τ.α βαζω προθεμα παραδειγμα για Ελλαδα που ειναι 030 +210 και νουμερο δεν το βαζω γιατι θα με "σκιζανε" οποτε βαζω ενα αλλο νουμεο μονοψηφιο +210 (Αθηνα) +νουμερο τηλεφωνου ατοφιο.
Κατι αναλογο εχουν και ολοι οι λαθρομεταναστες στην Ευρωπη για να μιλανε μεταξυ τους οπως αλλο προθεμα νουμερο συνηθως απο VPN και κωδικο πολης + νουμερο.
Ψαξτε το μην πληρωνετε μαλακισμενα χρηματα στους ναρκεμπορους Νοre One marinakis company!
Eγω δεν το ψαχνω γιατι πληρωνω μ.η.δ.ε.ν λογαριασμο καθε μηνα αφου κανω και λαθος κλησεις να "εμφανιζομαι" οτι πληρωνω €0.30 cents.
Ψαξτε το παιδια λυσεις και μαλιστα πολλυ καλες για την τσεπη σας υπαρχουν.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 10 Δεκ 2018 22:40 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Καρτοκινητη.........μην πληρωνετε ναρκεμπορους Νore One 11 Δεκ 2018 09:51 #68

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
PARIS33 έγραψε:
Παναγιωτη Καμπο και Tsig

Το να τον αφηνετε να βοσκει στο forum δεν σας τιμα προσβαλλοντας με τις βλακειες του συνομιλητες του η κομματοσκυλα διοτι ταχα απoκαλεσα "γιωτα" αχρηστο να φερουν φεροντα οπλισμο οσους υπηρετησαν στις Ε.Δ και "zak" transman.
Βγαινουν οι ανθρωποι και ρωτανε για τηλεφωνια και βγαινει ο γνωστος "στοκος" και συνεχεια διαβαλλει τα γραφομενα μου.
Σε πιο σημειο αποκαλεσα "γιωτα" τον παραπανω συνομιλητη γιατι τον γνωστο "στοκο" μολονοτι δεν τον εχω αποκαλεσει αλλα εμμεσα εφοσον επεμενε για την απαγορευση οπλοφοριας στα σπιτια μας.
Ανθρωπος που δεν εχει εμπιστοσυνη στα χερια του και φοβαται να εχει φεροντα οπλισμο σπιτι του ειτε ειναι αχρηστος κοινωνικα ειτε πρεζονι zak".

Και ερωτώ ξανά.
1) Γιατί με αφήνετε να ... διαβάλλω :woohoo: τα γραφόμενα ("συνταξιούχοι", "Γιωτάδες", "στόκοι", "transman" and goes on and on, συν όσα προλαβαίνετε να σβήνετε και εσείς οι ίδιοι) του ανθρώπου;;;; Εεεεεε;;;;
2) Γιατί με αφήνετε να ... βόσκω, ενώ αυτό ... δεν σας ... "τιμά";;;;
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 11 Δεκ 2018 20:40 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καρτοκινητη.........μην πληρωνετε ναρκεμπορους Νore One 13 Δεκ 2018 08:04 #69

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
PARIS33 έγραψε:
Πως μπορεις να κανεις Συμβολαιο σε εταιρικο νουμερο για να μην πληρωνεις μαλακισμενα χρηματα?

1.Απλα βρες καποιον που εχει εταιρικη συνδεση να σε βαλει μεσα με Συμβολαιο (συνηθως οσοι εχουν τετοιες συνδεσεις εχουν δικαιωμα να πρoσκαλουν συγγενεις η φιλους τους.

2.Αστυνομικοι οι περισσοτεροι αν οχι ολοι εχουν τετοια συνδεση και πληρωνουν ελαχιστα αν δεν μαλακιζονται στα "ροζ" κλησεις.

Ειδαλλως ρωτειστε ρε παιδια τους Pakistanis -Indians που ειναι "μουτρα" σε αυτα και καλουν νουμερα τηλεφωνου με προθεμα παραδειγμα για Αθηνα σε Αθηνα κληση κινητου.....προθεμα τριψηφιο νουμερο +210 .....και νουμερο τηλεφωνου και αναλογα πλααι το ιδιο προθεμα τριψηφιο νουμερο + κωδικο επαρχιας η κρατους ......και νουμερο και μιλανε παμφθηνα.

& όσοι δεν έχουμε κονέ με μεγαλοστελέχη ή με μπάτσους τι κάνουμε δηλ ?
Ούτε το κόλπο των Indians κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής.
Αυτό που ξέρω είναι πως είχα για χρόνια 'cosmote μηδενικό πάγιο' & απλά δεχόμουν κλήσεις ή sms χωρίς να πληρώνω.
Μέχρι που κάποια μέρα η κυρα-cosmote αποφάσισε πως επειδή δε βγάζει λεφτά από μας θα αρχίσει χωρίς να μας ρωτήσει να μας χρεώνει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καρτοκινητη.........μην πληρωνετε ναρκεμπορους Νore One 13 Δεκ 2018 22:05 #70

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
batista έγραψε:
Και ερωτώ ξανά.
1) Γιατί με αφήνετε να ... διαβάλλω :woohoo: τα γραφόμενα ("συνταξιούχοι", "Γιωτάδες", "στόκοι", "transman" and goes on and on, συν όσα προλαβαίνετε να σβήνετε και εσείς οι ίδιοι) του ανθρώπου;;;; Εεεεεε;;;;
2) Γιατί με αφήνετε να ... βόσκω, ενώ αυτό ... δεν σας ... "τιμά";;;;

Ε κι εσύ γιατί διαβαλλεις ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καρτοκινητη.........μην πληρωνετε ναρκεμπορους Νore One 14 Δεκ 2018 09:48 #71

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
CV έγραψε:
Ε κι εσύ γιατί διαβαλλεις ?

Αφού με αφήνουν και ... βόσκω... :P
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καρτοκινητη 15 Δεκ 2018 09:02 #72

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Θα ήθελα να επαναφέρω το νήμα στην επιβολή παγίου στην καρτοκινητή, μέσω της λήξης του υπολοίπου κάθε 2 μήνες ή την διακοπή της σύνδεσης κάθε 3 μήνες.
Αν κάποιος για παράδειγμα έχει καρτοκινητό Cosmote, θέλει να το χρησιμοποιεί για λόγους ανάγκης και δεν θέλει να πετάει τα χρήματά του, είναι εξαναγκασμένος κάθε 2 μήνες να πληρώνει 10 ευρώ, δηλαδή 60 ευρώ το χρόνο.
Σαν καταναλωτές έχουμε βάση να καταγγείλουμε αυτήν την συνεννοημένη, από όλες τις εταιρείες κινητής, μεταβολή του καρτοκινητού χωρίς πάγιο σε καρτοκινητό με πάγιο;
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miou (ΜΑΝΘΟΣ), kostas bg (kostas.bg), γιώργης (yorgi)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα