Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: κινητα τηλεφωνα

κινητα τηλεφωνα 13 Ιουν 2016 23:40 #1

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
εβαλα ενα νεο θεμα για οποιον ενδιαφερεται ωστε να λυθουν μερικες αποριες που εχουν καποιοι οι οποιες δεν ειναι και τοσο γνωστες στο ευρυ κοινο.
για παραδειγμα στο κεντρο της αθηνας υπαρχουν καταστηματα(πλησιον της πλατειας ομονοιας,σοφοκλεους χαμηλα,πειραιως)τα οποια πουλανε καινουρια (υπαρχουν και μεταχειρισμενα αλλα δεν ασχοληθηκα με αυτα)κινητα τελευταιας τεχνολογιας στη μιση σχεδον τιμη -συγκριτικα με τις μεγαλες αλυσιδες ηλεκτρονικων -τα οποια προερχονται απο αλλες χωρες πχ πορτογαλια,γερμανια,βουλγαρια κτλ.το μενου των κινητων ειναι στα ελληνικα,η εγγυση που ρωτησα ειναι απο ελληνικη αντιιπροσωπεια και εχει ισχυ 2 χρονια πχ samsung S6 καινουριο με εγγυηση ελληνικης αντιπροσωπειας samsung δυο χρονια.τουλαχιστον ετσι ισχυριζονται οι καταστηματαρχες,δεν ξερω αν εχει παρει καποιος τηλ την εταιρια για να διαπιστωσει αν οντως ειναι αληθεια αυτο.

εχω μπει σε αρκετα απο αυτα τα μαγαζια με κινητα απο περιεργεια κυριως ,εχω περιεργαστει τα κινητα τους,τα ταμπλετ κτλ.τα εχω ανοιξει,γνωριζω το μενου σε διαφορα μοντελα και δεν εχω διαπιστωσει διαφορες απο ενα ιδιο μοντελο γνωστης εταιριας ηλεκτρονικων ειδων με τιμη σχεδον διπλασια.η λειτουργια,η στιβαροτητα των συσκευων ειναι ιδια.με λιγα λογια δεν μιλαμε για μαιμου προιοντα τα οποια απο την υφη και την αισθηση τα καταλαβαινει καποιος εμπειρος ευκολα.

διαπιστωνω επισης οτι πολλα απο αυτα τα μαγαζια υπαρχουν και στο skroutz το γνωστο site το οποιο ειναι σοβαρο αρκετα θεωρω με κριτικες καλες αυτων των καταστηματων.

παρατηρω πολυ κοσμο ακομα και γνωστους και φιλους να εχουν στην κατοχη τους πανακριβα κινητα.δεν ειμαι σιγουρος αν οντως εχουν αγοραστει απο καποιο μεγαλο καταστημα ηλεκτρονικων ειδων ή προερχονται απο μαγαζια του κεντρου της αθηνας.δεν μπηκα σε διαδικασια ανακρισης για διαφορους λογους κυριως ευγενειας.η διαισθηση μου λεει οτι πολλα προερχονται απο τα συγκεκριμενα μαγαζια της αθηνας.

ρωτωντας καποιο φιλο πωλητη πασιγνωστης γερμανικης εταιριας ηλεκτρονικων ειδων(δεν λεω ονομα γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται) μου εκμυστηρευτηκε οτι δεν διαφερουν σε τιποτα απο αυτα που πουλαει στην διπλασια τιμη στο τμημα που τον εχουν τοποθετησει(κινητα λαπτοπ,ταμπλετ)ι.η μονη διαφορα ειναι οτι προερχονται απο αλλες χωρες με αλλους δασμους και φορους και μου ειπε και κατι στο οποιο εχει δικιο μαλλον οτι δεν εχουν εγγυηση απο ελληνικη αντιπροσωπεια.σε αυτο ψευδονται μου ειπε.

και ρωτω εγω παιδια.γιατι καποιος να δωσει ενα σκασμο λεφτα για ενα μαραφετι που στο κατω κατω της γραφης του ειναι απαραιτητο εξαρτημα για τη δουλεια του και να μην δωσει τα μισα λεφτα για το ιδιο πραγμα,με τις ιδιες προδιαγραφες και ποιοτητα απλα το μονο ρισκο ειναι η διετης εγγυηση της ελληνικης αντιπροσωπειας που δεν θα εχει? στην τελικη τα 2 πρωτα χρονια ας το προσεχει περισσοτερο.δεν αξιζει το ρισκο?εσεις τι λετε?

πιστευετε οτι καποιο αλλο λακκο εχει η φαβα? προσωπικα εκανα πολλα ΄΄τεστ΄΄ αξιοπιστιας,ποιοτητας,προδιαγραφων και ειναι ολοιδια.ουτε απομιμησεις ειναι,ουτε μεταχειρισμενα-επισκευασμενα ουτε τιποτα.γιατι υπαρχουν και αυτα και ξερω και που τα δινουν απο την ερευνα που εκανα.

ολες οι αποψεις δεκτες! τα τρολ απαγορευονται!
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουν 2016 23:49 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

κινητα τηλεφωνα 14 Ιουν 2016 00:04 #2

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
Είναι σε πολλά μέρη της Ελλάδας και όπως ανέφερες οι πιο πολλοί έχουν και online shops στο skroutz.gr, τα κινητά τους είναι παραεισαγωγές από άλλες χώρες παρακάμπτοντας την επίσημη αντιπροσωπεία της Ελλάδας.
Οι πιο πολλές από αυτές τις συσκευές τις καλύπτει κανονικά με πανευρωπαϊκή εγγύηση ο ίδιος ο κατασκευαστής, οπότε το επίσημο εδώ service οφείλει να καλύπτει κανονικά την εγγύηση.

Πρόσεξε πάντα την ταινία γνησιότητας στη συσκευασία να μην είναι ξανακολλημένη και ρώτα ξεκάθαρα για την εγγύηση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

κινητα τηλεφωνα 14 Ιουν 2016 00:05 #3

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Ισχύει αυτό..είναι οι λεγόμενες παραεισαγωγές.
Εγώ πήρα τηλεόραση κορυφαίας μάρκας από μεγάλο ιντερνετικό κατάστημα με προέλευση Πολωνία. Η διαφορά τιμής ήταν 35% κάτω.
Όσον αφορά την εγγύηση, ισχύει κανονικά αν το προϊόν προορίζεται για την ευρωπαϊκή αγορά (όπως για παράδειγμα η Πολωνία), αλλά όχι αν η προέλευση του προϊόντος είναι άλλη χώρα (π.χ. Τουρκία, Μέση Ανατολή, κτλ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινητα τηλεφωνα 14 Ιουν 2016 02:36 #4

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Filoxrimatos έγραψε:
Ισχύει αυτό..είναι οι λεγόμενες παραεισαγωγές.

Τι ειναι οι παραεισαγωγες ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινητα τηλεφωνα 14 Ιουν 2016 02:58 #5

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Παραεισαγωγη ειναι η αυτόνομη εισαγωγη παρακάμπτοντας τον επίσημο αντιπρόσωπο αν υπάρχει. Το μόνο θέμα ειναι μη σου κάτσει βλάβη και ο αντιπρόσωπος ειναι μ....ας η ακόμη χειρότερα έχει κλησει. Θα πρέπει μόνος σου νσ βγάλεις άκρη αλλα θα βγάλεις αρκεί να ξέρεις βασικά αγγλικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

κινητα τηλεφωνα 14 Ιουν 2016 11:54 #6

  • Michael1
  • Το Άβαταρ του/της Michael1
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 41
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
mporei kapios na mou pei se pio katasthma vriskw ftian to iphone 6s 64 h 128 GB KAI TO SAMSUNG S6 EDGE PLUS 64GB
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινητα τηλεφωνα 15 Ιουν 2016 11:30 #7

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Απλά στα μεγάλα καταστήματα που αγοράζουν τα κινητά απο την επίσημη αντιπροσωπεία πχ samsung, η τιμή κατα κάποιο τρόπο ορίζεται και απο τον εισαγωγέα. Οπότε το samsung θα το δεις ίδια τιμή σε Πλαίσιο, Κοτσόβολο κλπ. Επίσης ο επίσημος εισαγωγέας έχει και τσιμπημένη τιμή, οπότε το περιθώριο κέρδους του καταστήματος ειναι μικρό και έτσι βλέπεις πχ iphone στην ίδια τιμή στους μεγάλους! και σε τιμές 100-200ευρώ κάτω σε άλλους. Εγγύηση κλπ ισχύει κανονικά με την απόδειξη του καταστήματος. Επίσης αν τα μικρά καταστήματα δεν είχαν ανταγωνιστικές τιμές, τότε θα το αγόραζες με ...ατοκες δόσεις απο αλλού.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινητα τηλεφωνα 15 Ιουν 2016 11:31 #8

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Michael1 έγραψε:
mporei kapios na mou pei se pio katasthma vriskw ftian to iphone 6s 64 h 128 GB KAI TO SAMSUNG S6 EDGE PLUS 64GB

Μπές στο skroytz και κανε μια αναζήτηση με αυτό που ψάχνεις. Οι τιμές αλλάζουν συνεχώς (κυρίως προς τα κάτω).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

κινητα τηλεφωνα 15 Ιουν 2016 21:27 #9

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα