Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΕΚΛΟΓΕΣ

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 04:11 #901

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Εκλογικό ανέκδοτο.
Το βρήκα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ
(συν το ότι μου το είπε η μικρή μου κόρη!!!) :

Ο Γιώργος Παπανδρέου βγαίνει από το εκλογικό κέντρο της Νέας Ερυθραίας όπου ψήφισε, και κλαίει γοερά.
"Τι συμβαίνει Πρόεδρε, τι έπαθες?" τον ρωτάνε οι παρατρεχάμενοι.

"Νομίζω πως ψήφισα ΠΑΣΟΚ. Μπερδεύτηκα γαμώτο μου".
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ και φυλακισμένοι 27 Ιαν 2015 07:30 #902

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Υψηλά ποσοστά που αγγίζουν το 89% συγκέντρωσε ο ΣΥΡΙΖΑ από τους κρατούμενους των φυλακών που είχαν το δικαίωμα της ψήφου.
Στις προτιμήσεις των κρατουμένων ακολουθούν η Ν.Δ. και η Χ.Α., ενώ σε μια φυλακή η πλειονότητα των κρατουμένων ψήφισε ΠΑΣΟΚ.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της εκλογικής διαδικασίας στις φυλακές, ο ΣΥΡΙΖΑ άγγιξε το 88,71% στο Κατάστημα Κράτησης Νέων Αυλώνα, όπου ψήφισαν 62 ανήλικοι, με την Ν.Δ. να συγκεντρώνει το 4,84% των ψήφων και τη Χρυσή Αυγή να ακολουθεί με 3,23%.
Επόμενο μεγάλο ποσοστό του ΣΥΡΙΖΑ, μεταξύ των ελαχίστων (μόλις 13 κρατούμενων) στο Κέντρο Απεξάρτησης Τοξικομανών Κρατουμένων Βοιωτίας με το 84,62% να επιλέγει τον ΣΥΡΙΖΑ, το 7,69% να επιλέγει τη Χρυσή Αυγή και το 7,69% να επιλέγει το κόμμα του Γιώργου Παπανδρέου ΚΙΔΗΣΟ.
Υψηλά ήταν τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ και μεταξύ των 138 κρατούμενων του Ειδικού Τμήματος Φυλακών Νιγρίτας, όπου έλαβε το 82,50% έναντι του 7,50% της ΝΔ και του 4,17% της Χρυσής Αυγής.
Τον ΣΥΡΙΖΑ ψήφισε και το 80% των 56 κρατουμένων στο Κατάστημα Κράτησης Νεάπολης, ενώ τη Ν.Δ. ψήφισε το 7,27% και την Χ.Α. το 3,64%.
Επίσης, τον ΣΥΡΙΖΑ ψήφισε το 76,19% των κρατουμένων στο Ψυχιατρείο Κρατουμένων Κορυδαλλού και στο Ειδικό Τμήμα Κρατουμένων Δομοκού, το 74,68% των κρατουμένων στα Τρίκαλα, το 73,91% των κρατουμένων στις Αγροτικές Φυλακές Μαγνησίας, το 72,83% των κρατουμένων στις Φυλακές Διαβατών, το 70,83% των κρατουμένων στις φυλακές Λάρισας, το 68,13% των κρατουμένων στην Πάτρα, το 67,65% των κρατουμένων στο τμήμα Γυναικών των φυλακών Κορυδαλλού, το 65,71% στο τμήμα Ανδρών Κορυδαλλού, το 64,91% των κρατουμένων στις φυλακές Κασσάνδρας κ.α..
Συνολικά ο ΣΥΡΙΖΑ εκλέχθηκε από την πλειοψηφία των κρατουμένων σε 25 καταστήματα κρατουμένων, με την Ν.Δ. να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση και τη Χ.Α. να καταλαμβάνει την τρίτη.
Πρώτη επιλογή αποτέλεσε η Ν.Δ. σε πέντε καταστήματα κρατουμένων, με ποσοστά που κυμαίνονται από 48% στο Κατάστημα Κράτησης Νέων Μαγνησίας έως 27,08% στις Δικαστικές Φυλακές Κω. Ισοψήφησαν Ν.Δ. και ΣΥΡΙΖΑ στις Αγροτικές Φυλακές Αγιάς Χανίων με 27,91%, ενώ στις φυλακές Σταυρακίου (Ιωάννινα) η πλειονότητα των 48 κρατουμένων ψήφισε κατά 62,50% το ΠΑΣΟΚ, με τη Χ..Α να καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση με 16,67%.
Η Χρυσή Αυγή έλαβε τα μεγαλύτερα ποσοστά της στο τμήμα Γυναικών φυλακών Κορυδαλλού (26,47%), στο Ειδικό Τμήμα φυλακών Μαλανδρίνου (25,45%) και στις Δικαστικές Φυλακές Κω (20,83%).
Οι κρατούμενοι των φυλακών ασκούν τον εκλογικό τους δικαίωμα στο εκλογικό τμήμα του καταστήματος όπου κρατούνται, με βάση τους ειδικούς εκλογικούς καταλόγους. Οι κρατούμενοι προσέρχονται για τη ψηφοφορία συνοδεία υπαλλήλου, αλλά ασκούν το εκλογικό τους δικαίωμα μόνοι τους μέσα στην κάλπη.

www.naftemporiki.gr/story/906600/ti-psif...toumenoi-ton-fulakon
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 15:45 #903

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Αγαπητέ Batista,
Πρέπει να μπει μια τάξη στην κουβέντα μας (αν και παρά αυτήν, άκρη δεν θα βγει – όπως και συ θα ήθελες).
Αριθμοδοτώ λοιπόν όσα έγραψες, και θα σου απαντήσω (όσο πιο σύντομα γίνεται) επί ενός εκάστου:
.
.
.batista έγραψε:
1) Φίλτατε Σότο,

2) Όσο και να θεωρητικολογήσεις επί του θέματος του περιουσιολογίου και της ανάγκης ή μη δημιουργίας του, δεν με πείθεις.

3) Και δεν με πείθεις εκτός των άλλων λόγων που έχω ήδη παραθέσει, και για έναν ακόμα σοβαρό λόγο. Δεν βρίσκεσαι (θα το είχες δηλώσει) στην θέση τη δική μου και εκατομμυρίων άλλων μισθωτών οι οποίοι σηκώνουν το συντριπτικό κομμάτι του φορολογικού βάρους τη στιγμή που πολλοί άλλοι (δεν αναφέρομαι σε εσένα, καθώς δεν σε ξέρω) περνάνε αφορολόγητοι, με πολλαπλάσια πραγματικά εισοδήματα από αυτά του μέσου μισθωτού, εκμεταλλευόμενοι την ανυπαρξία ελεγκτικών μηχανισμών και διαμαρτυρόμενοι ταυτόχρονα για το ανεπαρκές (πράγματι) κοινωνικό κράτος.

4) Τι μας λες ουσιαστικά;

5) Καταπιείτε αμάσητη την κατάφορη αδικία που τρώτε μέχρι τώρα,

6) καθίστε στ' αυγά σας,

7) μην ζητάτε/υποστηρίζετε το περιουσιολόγιο ή τη δημιουργία άλλων ελεγκτικών μηχανισμών

8) γιατί αυτοί που θα τους φτιάξουν, με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία, είναι ανίκανοι, φαύλοι, απατεώνες κ.λπ.

9) και μπορεί μέσω αυτού να σας πάρουν και "το βόδι".

10) Σε παρακαλώ λοιπόν να μην κάνεις τον κόπο να μας υποδεικνύεις το "συμφέρον" μας,

11) πόσο μάλλον να προσπαθείς να μας "προφυλάξεις" από μελλοντικά πρόσθετα φορολογικά δεινά.

12) Μην ανησυχείς.

13) Τα δικά μας εισοδήματα είναι φάτσα κάρτα όπως και όλες μας οι συναλλαγές.

14) Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα από εργαλεία σύγκρισης δηλωθέντος εισοδήματος και πραγματικού τρόπου διαβίωσης.

15) Άλλοι είναι αυτοί που έχουν να φοβηθούν από την υποτυπώδη έστω εφαρμογή παρόμοιων εργαλείων.

16) Αυτοί που αντιμετωπίζουν όπως ο διάολος το λιβάνι ακόμα και την σκέψη ότι υπάρχει έστω η παραμικρή πιθανότητα να γίνουν κάποτε αυτά και στην Ελλάδα και να κληθούν να συνεισφέρουν, επιτέλους, αυτό που τους αναλογεί.
.
.

1) Αγαπητέ Batista (το Σώτο με Ωμέγα, παρακαλώ).
2) Μα δεν προσδοκώ να σε πείσω. Δεν έχω να κερδίσω εγώ τίποτα απ’ αυτό. Αντίθετα, εσύ έχεις.
3) Να μην ξαναρχίσω να γράφω τα ίδια. Σου εξήγησα με χίλιους τρόπους (και θεωρητικά, και με παραδείγματα) γιατί το σκεπτικό σου είναι άκυρο. Σεβαστός ο πόνος σου, σκέψου μόνο μήπως σε αυτόν συντελεί και η (έντεχνη) παρουσίαση της εικόνας όπως την πιστεύεις να είναι, λόγω της συνεχούς προπαγάνδας αυτών που ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ να στήσουν το δίχτυ. Και εν τάξει, δεν θίγομαι προσωπικά. Ούτως ή άλλως δεν έχω δηλώσει τι είμαι, τι εισοδήματα έχω, κι αν έχω.
4) Αυτό ακριβώς που έχω γράψει. Γιατί ψάχνεις να βρεις κάτι ΠΙΣΩ από αυτό που έχω πει? Εγώ δεν προσπαθώ να «κρύψω» μέσα σε λόγια άλλες έννοιες απ’ αυτές που λέω, δεν ζητάω κανενός την ψήφο, για να χρειάζεται να το κάνω.
5) Καθόλου δεν έχω πει αυτό.
6) Βεβαίως ούτε και αυτό.
7) Να το ζητάς, αν πιστεύεις πως θα σε ωφελήσει. Εγώ αυτό που σου λέω είναι γιατί ΔΕΝ θα σε ωφελήσει (αλλά αντίθετα θα σε βλάψει).
8) Αυτά είναι όλα αλήθεια, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που τέτοια ανελεύθερα μέτρα δεν πρέπει να τίθενται σε καθολική εφαρμογή.
9) Αυτό είναι σίγουρο. Γιατί αυτός είναι ο στόχος τους.
10) Ώπα! Εδώ υπερέβης τα επιτρεπόμενα. Θα λέω Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ, ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ, και ΟΠΟΤΕ θέλω. Διαφωνείς? Πρόθυμος είσαι να σε ακούσω. Και βεβαίως να συνεχίσουμε την κουβέντα μας. Αν όμως αισθάνεσαι την ανάγκη να επιστρατεύσεις επιχειρήματα τύπου «Όσο και να θεωρητικολογήσεις» και «μην κάνεις τον κόπο να μας υποδεικνύεις», δεν τα δέχομαι. Δεν θα με φιμώσεις εσύ, επειδή δεν σ’ αρέσουν αυτά που λέω.
11) Εγώ σου είπα τις απόψεις μου. Εσύ μπορείς να τις εκλάβεις όπως σου αρέσει: Είτε ότι προσπαθώ να σε προφυλάξω, είτε ότι προσπαθώ να φοροδιαφύγω, είτε ότι προσπαθώ να σε πιάσω κορόιδο. Αφού αποφασίσεις, ταξινόμησε τις κατάλληλα. Δεν σε υποχρεώνει κανείς (ούτε εγώ βέβαια) να τις ασπασθείς.
12) Δεν ανησυχώ. Αν ανησυχούσα για κάτι, δεν θα ήμουν εδώ να γράφω. Θα προσπαθούσα να εξαλείψω τους λόγους της ανησυχίας μου. Δεν το βρίσκεις λογικό?
Αντίθετα, διαβλέπω πως εσύ ανησυχείς. Ανησυχείς μήπως και κάτι δεν πάει όπως ακριβώς είναι η εικόνα που έχεις στο μυαλό σου (και τελικά, σου πάρουν και το βόδι).
13) Δεν αντιλέγω. Και ακριβώς επειδή είναι έτσι, κάποια στιγμή θα έρθει κάποιος και θα σου πει:
«Χμμμ....! Δηλώνεις 50k το χρόνο, και τα ξοδεύεις όπως λέει εδώ? Μάλιστα.. Τον βλέπεις αυτόν εκεί έξω που ψάχνει στα σκουπίδια? Τον βλέπεις εκείνον παραέξω που πνίγεται στο Αιγαίο προσπαθώντας να έρθει εδώ να βρει ένα πιάτο φαϊ και έχει και πνευμονία? Τον βλέπεις τον άλλον που κοιμάται στα χαρτόνια στη στοά της οδού Πραξιτέλους προσπαθώντας να ζεσταθεί? Λοιπόν: Επειδή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ εσύ να απολαμβάνεις 50k το χρόνο τρώγοντας roastbeef τρεις φορές την εβδομάδα, και ο άλλος να μην έχει στον ήλιο μοίρα, ΔΩΣΕ ΜΟΥ το 75% από τα 50k σου, και θα αναλάβω εγώ να τους τα μοιράσω».
Και αυτό είναι Η ΚΑΛΗ εκδοχή, αν πράγματι πρόκειται να τους τα μοιράσει.
Όπως όμως έχει αποδειχθεί (και σ’ αυτό δε νομίζω να έχεις αντίρρηση) αφού στα πάρει, είτε θα τα μοιράσει «στους δικούς του», είτε θα τα βάλει στην τσέπη του, είτε θα αγοράσει τρόφιμα που χαλάνε σε 3 μέρες (γιατί ακόμα και γι’ αυτή τη δουλειά είναι εντελώς ανίκανος – όπως είπες).
14) Έχεις. Έχεις ΠΑΝΤΑ να φοβηθείς από τον περιορισμό της ατομικής σου ελευθερίας. Αυτό είναι ΑΞΙΩΜΑ. Δεν συζητιέται.
15) Ναι, περίμενε. Περίμενε πως αυτό που πάει να στηθεί αφορά «τους άλλους». (*)
16) Το "«ΚΑΙ» στην Ελλάδα" είναι ανακριβές. Όπως σου εξήγησα (για τις ΗΠΑ), ΜΟΝΟ στην Ελλάδα πάει να γίνει κάτι τέτοιο. Και στη Βόρεια Κορέα βεβαίως, που γίνεται, και δουλεύει καλά όπως φαίνεται μέχρι τώρα. Αλλά μόνο εκεί. Ακόμα και η Κούβα λάκισε.

(*) Για το «αφορά τους άλλους και όχι εμένα» υπάρχει ένα κείμενο, που δεν έχει σχέσημε την εφορία βέβαια, αλλά με τον ναζισμό (και την άνοδο του από το 1933 και μετά). Σχετίζεται με αυτά που λες, αλλά θα ξεφύγουμε αν το βάλω εδώ (χώρια που πρέπει να το βρω πρώτα).

Να είσαι καλά. Και να είσαι ΠΑΝΤΑ πονηρεμένος. Προς τη σωστή κατεύθυνση όμως· όχι προς εμένα. Εννοώ: προς αυτούς που εποφθαλμιούν το βόδι σου.


Αγαπητέ Σώτο (νόμιζα ότι έγραφα αγγλικά αλλά σε κάθε περίπτωση το διορθώνω),

Για να τελειώνω από την πλευρά μου, καθώς οι απόψεις κατά βάση έχουν καταγραφεί.
1) Περιουσιολόγιο με την μια μορφή ή την άλλη υπάρχει σε κάθε πολιτισμένο κράτος που, προσπαθεί έστω, να έχει φορολογικά έσοδα από πραγματικά εισοδήματα και να μην χρησιμοποιεί παγκόσμιες πρωτοτυπίες όπως τα εντελώς αναποτελεσματικά και βάναυσα άδικα πολλές φορές τεκμήρια διαβίωσης. Άρα, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω προς τι η πρωτοτυπία του πιθανού εγχειρήματος.

2) Ο νομοθέτης που θα ήθελε να μου κάνει αυτό που περιγράφεις στο σημείο 13 (50k, κοινοκτημοσύνη στα roastbeef και τα σχετικά) μπορεί να το κάνει και με τα στοιχεία που έχει ήδη στην διάθεσή του (Ε1). Σου θυμίζω ότι είμαι μισθωτός και το πραγματικό μου εισόδημά μου είναι crystal clear και τώρα. Επαναλαμβάνω, ότι άλλοι είναι αυτοί που πρέπει να φοβούνται. Όχι εγώ και εκατομμύρια άλλοι μισθωτοί χωρίς άλλα εισοδήματα ή με εισοδήματα τα οποία τα δηλώνουν και φορολογούνται κανονικά για αυτά.
Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ εύκολο και βολικό να εφευρίσκουμε τραβηγμένες από τα μαλλιά "δήθεν" πιθανές ή απίθανες (κυρίως) προθέσεις του νομοθέτη εναντίον μας, τις οποίες αν εφάρμοζε (μιλάμε για δημοκρατικά πολιτεύματα) δεν θα έμενε όρθιος ούτε δευτερόλεπτο (έχουν εξαφανισθεί για πολύ λιγότερα), προκειμένου να προστατεύουμε, μέσω της ακινησίας, όχι την ατομική ελευθερία αλλά την απόλυτη ασυδοσία.

3) Για το "... Έχεις. Έχεις ΠΑΝΤΑ να φοβηθείς από τον περιορισμό της ατομικής σου ελευθερίας. Αυτό είναι ΑΞΙΩΜΑ. Δεν συζητιέται...." θα σου επαναλάβω ότι υπάρχει και ένα άλλο αξίωμα που πρέπει να συνοδεύει πάντα αυτό που αναφέρεις (γιατί αλλιώς θα μιλάμε για αναρχία/ζούγκλα), ότι η ελευθερία του κάθε ατόμου πρέπει υποχρεωτικά να έχει ως όριο (αν μη τι άλλο) το σημείο όπου αρχίζει η πρόκληση βλάβης σε άλλο άτομο (μην αρχίσουμε τώρα σε παρακαλώ την φιλοσοφική συζήτηση για την ερμηνεία της βλάβης). Αυτό φυσικά ισχύει και στην περίπτωση που κάποιος δέχεται γενικά και αόριστα το (υποχρεωτικό σε κάθε περίπτωση) όριο της ελευθερίας του, αλλά θέλει να αποφασίζει κατά το δοκούν για το που τοποθετείται το όριο αυτό.

4) Στο σημείο όπου με παρατηρείς ότι υπερέβην τα επιτρεπόμενα θα σου απαντήσω ότι αυτό που σου έγραψα ήταν πάρα πάρα πάρα πολύ προσεκτικό και προφανώς δεν έχει καμία σχέση με προσπάθεια (απρόσφορη ούτως ή άλλως αν γινόταν) "φίμωσης" ή οτιδήποτε άλλο. Είχα το απόλυτο δικαίωμα να σου εκφράσω την παράκλησή μου (γιατί αυτό έκανα) να μην κάνεις τον κόπο να ασχολείσαι με το φορολογικό "well being" μου. Αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να κάνεις τον "κόπο" με γεια σου και χαρά σου. Εδώ εσύ μου έδειξες, ουσιαστικά, τα π@π@ρ1α σου, σε προηγούμενο post, θα μου της πεις για την παράκλησή μου (και μόνο) να αποφύγεις την άνευ αποτελέσματος "κόπωση";

Σε κάθε περίπτωση να είσαι καλά και εσύ και να μην έχεις αμφιβολία ότι θα συνεχίσω να είμαι πονηρεμένος προς τις σωστές κατευθύνσεις (αυτές που θεωρώ, τέλος πάντων, σωστές κατευθύνσεις).
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 16:06 #904

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
Για να τελειώνω από την πλευρά μου, καθώς οι απόψεις κατά βάση έχουν καταγραφεί.
1) Περιουσιολόγιο με την μια μορφή ή την άλλη υπάρχει σε κάθε πολιτισμένο κράτος που, προσπαθεί έστω, να έχει φορολογικά έσοδα από πραγματικά εισοδήματα και να μην χρησιμοποιεί παγκόσμιες πρωτοτυπίες όπως τα εντελώς αναποτελεσματικά και βάναυσα άδικα πολλές φορές τεκμήρια διαβίωσης. Άρα, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω προς τι η πρωτοτυπία του πιθανού εγχειρήματος.

2) Ο νομοθέτης που θα ήθελε να μου κάνει αυτό που περιγράφεις στο σημείο 13 (50k, κοινοκτημοσύνη στα roastbeef και τα σχετικά) μπορεί να το κάνει και με τα στοιχεία που έχει ήδη στην διάθεσή του (Ε1). Σου θυμίζω ότι είμαι μισθωτός και το πραγματικό μου εισόδημά μου είναι crystal clear και τώρα. Επαναλαμβάνω, ότι άλλοι είναι αυτοί που πρέπει να φοβούνται. Όχι εγώ και εκατομμύρια άλλοι μισθωτοί χωρίς άλλα εισοδήματα ή με εισοδήματα τα οποία τα δηλώνουν και φορολογούνται κανονικά για αυτά.
Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ εύκολο και βολικό να εφευρίσκουμε τραβηγμένες από τα μαλλιά "δήθεν" πιθανές ή απίθανες (κυρίως) προθέσεις του νομοθέτη εναντίον μας, τις οποίες αν εφάρμοζε (μιλάμε για δημοκρατικά πολιτεύματα) δεν θα έμενε όρθιος ούτε δευτερόλεπτο (έχουν εξαφανισθεί για πολύ λιγότερα), προκειμένου να προστατεύουμε, μέσω της ακινησίας, όχι την ατομική ελευθερία αλλά την απόλυτη ασυδοσία.

3) Για το "... Έχεις. Έχεις ΠΑΝΤΑ να φοβηθείς από τον περιορισμό της ατομικής σου ελευθερίας. Αυτό είναι ΑΞΙΩΜΑ. Δεν συζητιέται...." θα σου επαναλάβω ότι υπάρχει και ένα άλλο αξίωμα που πρέπει να συνοδεύει πάντα αυτό που αναφέρεις (γιατί αλλιώς θα μιλάμε για αναρχία/ζούγκλα), ότι η ελευθερία του κάθε ατόμου πρέπει υποχρεωτικά να έχει ως όριο (αν μη τι άλλο) το σημείο όπου αρχίζει η πρόκληση βλάβης σε άλλο άτομο (μην αρχίσουμε τώρα σε παρακαλώ την φιλοσοφική συζήτηση για την ερμηνεία της βλάβης). Αυτό φυσικά ισχύει και στην περίπτωση που κάποιος δέχεται γενικά και αόριστα το (υποχρεωτικό σε κάθε περίπτωση) όριο της ελευθερίας του, αλλά θέλει να αποφασίζει κατά το δοκούν για το που τοποθετείται το όριο αυτό.

4) Στο σημείο όπου με παρατηρείς ότι υπερέβην τα επιτρεπόμενα θα σου απαντήσω ότι αυτό που σου έγραψα ήταν πάρα πάρα πάρα πολύ προσεκτικό και προφανώς δεν έχει καμία σχέση με προσπάθεια (απρόσφορη ούτως ή άλλως αν γινόταν) "φίμωσης" ή οτιδήποτε άλλο. Είχα το απόλυτο δικαίωμα να σου εκφράσω την παράκλησή μου (γιατί αυτό έκανα) να μην κάνεις τον κόπο να ασχολείσαι με το φορολογικό "well being" μου. Αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να κάνεις τον "κόπο" με γεια σου και χαρά σου. Εδώ εσύ μου έδειξες, ουσιαστικά, τα π@π@ρ1α σου, σε προηγούμενο post, θα μου της πεις για την παράκλησή μου (και μόνο) να αποφύγεις την άνευ αποτελέσματος "κόπωση";

Σε κάθε περίπτωση να είσαι καλά και εσύ και να μην έχεις αμφιβολία ότι θα συνεχίσω να είμαι πονηρεμένος προς τις σωστές κατευθύνσεις (αυτές που θεωρώ, τέλος πάντων, σωστές κατευθύνσεις).

Batista, (αγαπητέ πάντα)

Δεν θα συνεχίσω, γιατί δεν λέμε κάτι καινούριο πια.
Θα διορθώσω όμως τις ανακρίβειες που γράφεις:
1) Κάνεις λάθος, ΔΕΝ υπάρχει «σε κάθε πολιτισμένο κράτος», και σου ανέφερα τις ΗΠΑ που ξέρω (στο είπε κι άλλος), και δεν ξέρω αν υπάρχει και στη Δανία, στη Σουηδία, στην Αγγλία, κλπ.
Δεν ξέρω δηλαδή αν κάθε χρόνο βάζουν τον πολίτη τους να υπογράψει δήλωση περί του πόσα λεφτά έχει στην τσέπη του (ή τη θυρίδα του).
2) Στο ποιές είναι οι προθέσεις του νομοθέτη, επειδή αυτό δεν κάτι δεδομένο (αλλά υποθετικό), έχουμε διαφορετικές απόψεις. Σεβαστή η άποψή σου, την διαβάζω, και σου λέω: «ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ, και δεν νομίζω πως έχεις δίκιο». Το τι νομίζω πως συμβαίνει στο είπα: (δίχτια, κλπ).
3) Το ορθό είναι «Η ατομική ελευθερία σταματάει εκεί που αρχίζει η ατομική ελευθερία του άλλου». Δεν μιλάει για βλάβες.
4) Ναι, το υπερέβης. Προσεκτικός είσαι (και γι’ αυτό συζητάμε άλλωστε) αλλά κι εγώ είμαι αρκετά «ψυλλιασμένος» ώστε να ανιχνεύω τις τέτοιες τάσεις, ακόμα και πριν εκδηλωθούν. Όπως και τις προθέσεις της διοίκησης, άλλωστε.

Να είσαι κι εσύ καλά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 18:54 #905

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
Για να τελειώνω από την πλευρά μου, καθώς οι απόψεις κατά βάση έχουν καταγραφεί.
1) Περιουσιολόγιο με την μια μορφή ή την άλλη υπάρχει σε κάθε πολιτισμένο κράτος που, προσπαθεί έστω, να έχει φορολογικά έσοδα από πραγματικά εισοδήματα και να μην χρησιμοποιεί παγκόσμιες πρωτοτυπίες όπως τα εντελώς αναποτελεσματικά και βάναυσα άδικα πολλές φορές τεκμήρια διαβίωσης. Άρα, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω προς τι η πρωτοτυπία του πιθανού εγχειρήματος.

2) Ο νομοθέτης που θα ήθελε να μου κάνει αυτό που περιγράφεις στο σημείο 13 (50k, κοινοκτημοσύνη στα roastbeef και τα σχετικά) μπορεί να το κάνει και με τα στοιχεία που έχει ήδη στην διάθεσή του (Ε1). Σου θυμίζω ότι είμαι μισθωτός και το πραγματικό μου εισόδημά μου είναι crystal clear και τώρα. Επαναλαμβάνω, ότι άλλοι είναι αυτοί που πρέπει να φοβούνται. Όχι εγώ και εκατομμύρια άλλοι μισθωτοί χωρίς άλλα εισοδήματα ή με εισοδήματα τα οποία τα δηλώνουν και φορολογούνται κανονικά για αυτά.
Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ εύκολο και βολικό να εφευρίσκουμε τραβηγμένες από τα μαλλιά "δήθεν" πιθανές ή απίθανες (κυρίως) προθέσεις του νομοθέτη εναντίον μας, τις οποίες αν εφάρμοζε (μιλάμε για δημοκρατικά πολιτεύματα) δεν θα έμενε όρθιος ούτε δευτερόλεπτο (έχουν εξαφανισθεί για πολύ λιγότερα), προκειμένου να προστατεύουμε, μέσω της ακινησίας, όχι την ατομική ελευθερία αλλά την απόλυτη ασυδοσία.

3) Για το "... Έχεις. Έχεις ΠΑΝΤΑ να φοβηθείς από τον περιορισμό της ατομικής σου ελευθερίας. Αυτό είναι ΑΞΙΩΜΑ. Δεν συζητιέται...." θα σου επαναλάβω ότι υπάρχει και ένα άλλο αξίωμα που πρέπει να συνοδεύει πάντα αυτό που αναφέρεις (γιατί αλλιώς θα μιλάμε για αναρχία/ζούγκλα), ότι η ελευθερία του κάθε ατόμου πρέπει υποχρεωτικά να έχει ως όριο (αν μη τι άλλο) το σημείο όπου αρχίζει η πρόκληση βλάβης σε άλλο άτομο (μην αρχίσουμε τώρα σε παρακαλώ την φιλοσοφική συζήτηση για την ερμηνεία της βλάβης). Αυτό φυσικά ισχύει και στην περίπτωση που κάποιος δέχεται γενικά και αόριστα το (υποχρεωτικό σε κάθε περίπτωση) όριο της ελευθερίας του, αλλά θέλει να αποφασίζει κατά το δοκούν για το που τοποθετείται το όριο αυτό.

4) Στο σημείο όπου με παρατηρείς ότι υπερέβην τα επιτρεπόμενα θα σου απαντήσω ότι αυτό που σου έγραψα ήταν πάρα πάρα πάρα πολύ προσεκτικό και προφανώς δεν έχει καμία σχέση με προσπάθεια (απρόσφορη ούτως ή άλλως αν γινόταν) "φίμωσης" ή οτιδήποτε άλλο. Είχα το απόλυτο δικαίωμα να σου εκφράσω την παράκλησή μου (γιατί αυτό έκανα) να μην κάνεις τον κόπο να ασχολείσαι με το φορολογικό "well being" μου. Αν εσύ θέλεις να συνεχίσεις να κάνεις τον "κόπο" με γεια σου και χαρά σου. Εδώ εσύ μου έδειξες, ουσιαστικά, τα π@π@ρ1α σου, σε προηγούμενο post, θα μου της πεις για την παράκλησή μου (και μόνο) να αποφύγεις την άνευ αποτελέσματος "κόπωση";

Σε κάθε περίπτωση να είσαι καλά και εσύ και να μην έχεις αμφιβολία ότι θα συνεχίσω να είμαι πονηρεμένος προς τις σωστές κατευθύνσεις (αυτές που θεωρώ, τέλος πάντων, σωστές κατευθύνσεις).

Batista, (αγαπητέ πάντα)

Δεν θα συνεχίσω, γιατί δεν λέμε κάτι καινούριο πια.
Θα διορθώσω όμως τις ανακρίβειες που γράφεις:
1) Κάνεις λάθος, ΔΕΝ υπάρχει «σε κάθε πολιτισμένο κράτος», και σου ανέφερα τις ΗΠΑ που ξέρω (στο είπε κι άλλος), και δεν ξέρω αν υπάρχει και στη Δανία, στη Σουηδία, στην Αγγλία, κλπ.
Δεν ξέρω δηλαδή αν κάθε χρόνο βάζουν τον πολίτη τους να υπογράψει δήλωση περί του πόσα λεφτά έχει στην τσέπη του (ή τη θυρίδα του).
2) Στο ποιές είναι οι προθέσεις του νομοθέτη, επειδή αυτό δεν κάτι δεδομένο (αλλά υποθετικό), έχουμε διαφορετικές απόψεις. Σεβαστή η άποψή σου, την διαβάζω, και σου λέω: «ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ, και δεν νομίζω πως έχεις δίκιο». Το τι νομίζω πως συμβαίνει στο είπα: (δίχτια, κλπ).
3) Το ορθό είναι «Η ατομική ελευθερία σταματάει εκεί που αρχίζει η ατομική ελευθερία του άλλου». Δεν μιλάει για βλάβες.
4) Ναι, το υπερέβης. Προσεκτικός είσαι (και γι’ αυτό συζητάμε άλλωστε) αλλά κι εγώ είμαι αρκετά «ψυλλιασμένος» ώστε να ανιχνεύω τις τέτοιες τάσεις, ακόμα και πριν εκδηλωθούν. Όπως και τις προθέσεις της διοίκησης, άλλωστε.

Να είσαι κι εσύ καλά.


Σώτο,

Δυστυχώς με αναγκάζεις και εμένα να απαντήσω στις δικές σου ανακρίβειες.

1) Σου διευκρίνισα, αλλά το αγνόησες, "Περιουσιολόγιο με την μια μορφή ή την άλλη". Εσύ έχεις κολλήσει στα "λεφτά στο παντελόνι" και δεν ξεκολλάς με τίποτα. Όσο για τις ΗΠΑ, (επαναλαμβάνομαι τι να κάνω) δεν υπάρχει λόγος να το δηλώσεις. Όταν μπεις για οποιονδήποτε λόγο στο κάδρο, μαθαίνουν σε 10 δευτερόλεπτα και τι χρώμα σώβρακο φοράς.

2) Εσύ αναφέρθηκες, ως αντεπιχείρημα στην ανάγκη ύπαρξης περιουσιολογίου, σε μια συγκεκριμένη και πιθανή πρόθεση του νομοθέτη (ότι θα θελήσει να μου πάρει τα μισά από τα 50k για να τα δώσει στους αναξιοπαθούντες, κ.λπ., κ.λπ.). Ούτε ο Σαμαράς με τον Άδωνη δεν τόλμησαν να τα πουν αυτά στην προεκλογική εκστρατεία, όπου εκστομίζεται συνήθως ότι του κατέβει του καθενός.

3) Η επιλογή της λέξης "βλάβη" δεν ήταν τυχαία. Έχουν υπάρξει πολλές διαφορετικές διατυπώσεις/προσεγγίσεις (επέλεξα μια) σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα από κάποιους φιλοσόφους που θέλησαν να θέσουν ένα πιο απτό/κατανοητό όριο (όσο αυτό είναι δυνατό) στην έννοια του περιορισμού της ανθρώπινης ελευθερίας (π.χ. John Stuart Mill - "On Liberty").

4) Σου εξήγησα ότι αυτό που έγραψες δεν ισχύει, αλλά διακρίνω σε γενικές γραμμές (δεν είναι η πρώτη φορά) μια πολύ επιλεκτική ευαισθησία η οποία σε οδηγεί να είσαι "ψυλλιασμένος" απέναντι σε εντελώς λάθος κατευθύνσεις (για να σου ανταποδώσω και την προηγούμενη παραίνεση). Όσο για το "...Προσεκτικός είσαι (και γι’ αυτό συζητάμε άλλωστε)..." ευχαριστώ για την ... παραχώρηση αλλά δεν το κάνω ειδικά για εσένα. Έτσι έχω μάθει να συνδιαλέγομαι. Από την άλλη βέβαια δεν ξέρω αν εσύ θα συνέχιζες να συζητάς μαζί μου αν σου είχα παραθέσει την γνωστή φωτογραφία που ανέφερα πριν ή αν στο ξεκάρφωτο σχολίαζες (για το πρόσωπό μου), εξ ου και η επιλεκτική ευαισθησία...

.
john45 έγραψε:
Εγω δεν θα εμπλακώ άλλο στην παράνοια που καλλιεργείς.
Εδώ κάνεις ένα λαθάκι, φίλε.
Δεν "την καλλιεργεί".
Του είναι αυτοφυής.
.


Να περνάς καλά.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 19:27 #906

  • kirkinezi
  • Το Άβαταρ του/της kirkinezi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον άρθρο...
Μια ωραία πεταλούδα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 22:10 #907

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
Σώτο,

Δυστυχώς με αναγκάζεις και εμένα να απαντήσω στις δικές σου ανακρίβειες.

1) Σου διευκρίνισα, αλλά το αγνόησες, "Περιουσιολόγιο με την μια μορφή ή την άλλη". Εσύ έχεις κολλήσει στα "λεφτά στο παντελόνι" και δεν ξεκολλάς με τίποτα. Όσο για τις ΗΠΑ, (επαναλαμβάνομαι τι να κάνω) δεν υπάρχει λόγος να το δηλώσεις. Όταν μπεις για οποιονδήποτε λόγο στο κάδρο, μαθαίνουν σε 10 δευτερόλεπτα και τι χρώμα σώβρακο φοράς.

2) Εσύ αναφέρθηκες, ως αντεπιχείρημα στην ανάγκη ύπαρξης περιουσιολογίου, σε μια συγκεκριμένη και πιθανή πρόθεση του νομοθέτη (ότι θα θελήσει να μου πάρει τα μισά από τα 50k για να τα δώσει στους αναξιοπαθούντες, κ.λπ., κ.λπ.). Ούτε ο Σαμαράς με τον Άδωνη δεν τόλμησαν να τα πουν αυτά στην προεκλογική εκστρατεία, όπου εκστομίζεται συνήθως ότι του κατέβει του καθενός.

3) Η επιλογή της λέξης "βλάβη" δεν ήταν τυχαία. Έχουν υπάρξει πολλές διαφορετικές διατυπώσεις/προσεγγίσεις (επέλεξα μια) σε σχέση με το συγκεκριμένο θέμα από κάποιους φιλοσόφους που θέλησαν να θέσουν ένα πιο απτό/κατανοητό όριο (όσο αυτό είναι δυνατό) στην έννοια του περιορισμού της ανθρώπινης ελευθερίας (π.χ. John Stuart Mill - "On Liberty").

4) Σου εξήγησα ότι αυτό που έγραψες δεν ισχύει, αλλά διακρίνω σε γενικές γραμμές (δεν είναι η πρώτη φορά) μια πολύ επιλεκτική ευαισθησία η οποία σε οδηγεί να είσαι "ψυλλιασμένος" απέναντι σε εντελώς λάθος κατευθύνσεις (για να σου ανταποδώσω και την προηγούμενη παραίνεση). Όσο για το "...Προσεκτικός είσαι (και γι’ αυτό συζητάμε άλλωστε)..." ευχαριστώ για την ... παραχώρηση αλλά δεν το κάνω ειδικά για εσένα. Έτσι έχω μάθει να συνδιαλέγομαι. Από την άλλη βέβαια δεν ξέρω αν εσύ θα συνέχιζες να συζητάς μαζί μου αν σου είχα παραθέσει την γνωστή φωτογραφία που ανέφερα πριν ή αν στο ξεκάρφωτο σχολίαζες (για το πρόσωπό μου), εξ ου και η επιλεκτική ευαισθησία...
.
john45 έγραψε:
Εγω δεν θα εμπλακώ άλλο στην παράνοια που καλλιεργείς.
Εδώ κάνεις ένα λαθάκι, φίλε.
Δεν "την καλλιεργεί".
Του είναι αυτοφυής.
.
Να περνάς καλά.

batista,

Δεν θα συνεχίσω άλλο, έχω κουραστεί. Θα σε ΡΩΤΗΣΩ μόνο μερικά πράματα (που δεν τα αντιλαμβάνομαι):
1) Η παράθεση του john45 που κολλάει? Δεν έχει γράψει τίποτα στις τελευταίες 7-8 σελίδες του παρόντος νήματος (μέχρι εκεί κοίταξα).
2) Σε ποια φωτογραφία αναφέρεσαι? Έχω ανεβάσει πάρα πολλές στο forum. Πες μου νήμα, και αριθμό του ποστ.
3) Επειδή με παραλλήλισες (λέγοντας "Ούτε ο Σαμαράς με τον Άδωνη δεν τόλμησαν να τα πουν αυτά... κλπ"). Δεν έχεις καταλάβει ΤΙΠΟΤΑ από όσα σου έχω γράψει, φίλε. Αν από αυτά που σου έγραψα εσύ κατάλαβες πως το πρόβλημα μου (μας) είναι ο συριζα, τι να σου πω... Δεν έχει και νόημα να συνεχίσω, πάντως.
4) Και επειδή διερωτάσαι "αν θα συνέχιζα... κλπ", δεν έχω τη διάθεση τώρα να κάτσω να γράψω τις "αρχές" που εγώ θεωρώ ότι πρέπει να είναι αποδεκτές και επιβεβλημένες σε μια συζήτηση (και κατ' επέκταση το ποιες δεν θα είναι αποδεκτές). Είναι πολύ δύσκολο αυτό. Αλλά κάποιος (εσύ εν προκειμένω) μπορεί να σχηματίσει μια γενική εντύπωση για τον (έστω και άγνωστο προσωπικά) συνομιλητή του, ΙΔΙΩΣ αν αυτός έχει γράψει (η πλησιάζει) τα 3.000 ποστ (όπως εγώ).

Αν θέλεις μου απαντάς, σε όσα σε ρώτησα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 23:55 #908

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Δειγμα πολιτικης αβροτητας...

Το Μέγαρο ήταν σχεδόν άδειο, χωρίς προσωπικό, με άδειο το... χρηματοκιβώτιο, με άδεια τα συρτάρια, χωρίς φρουρά, με σβησμένους τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, χωρίς χαρτί, χωρίς στοιχειώδη είδη υγιεινής.

www.tovima.gr/politics/article/?aid=671026&h1=true#commentForm
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιαν 2015 00:03 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 28 Ιαν 2015 00:27 #909

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
maria έγραψε:
Δειγμα πολιτικης αβροτητας...

Το Μέγαρο ήταν σχεδόν άδειο, χωρίς προσωπικό, με άδειο το... χρηματοκιβώτιο, με άδεια τα συρτάρια, χωρίς φρουρά, με σβησμένους τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, χωρίς χαρτί, χωρίς στοιχειώδη είδη υγιεινής.

www.tovima.gr/politics/article/?aid=671026&h1=true#commentForm


Οχι ρε φουστη μου, ειχαν παρει και τα κωλοχαρτα? επηρεαστηκαν φαινεται απο τη βούλτεπσι :unsure:
Πηραν και και τα πιγκαλ?


Παρατραγουδα ειχαμε και στη τελετη παραδοσης-παραλαβης του υπουργειου Εξωτερικων, ο μπενιτο ακομα κι εκει ειπε τις μακακιες του, σχεδον μου θυμισε το κλασικο "Απολυτως".
Φαινεται οτι ο συνδυασμος παχους και ηττας επιδρα ιδιαιτερως αρνητικα στον ζαμπλουτο τεως αντιπροεδρο της ελληνικης κυβερνησεως.
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιαν 2015 00:28 από euro (kolokythas).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα