Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Το 55,6% ... θα έφευγε από τη χώρα

Το 55,6% ... θα έφευγε από τη χώρα 30 Δεκ 2013 20:38 #10

  • Trader13
  • Το Άβαταρ του/της Trader13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1 (-6)
flox έγραψε:
Trader13 έγραψε:

νομίζεις.
το ερώτημα μοιάζει να είναι αδιέξοδο αν είσαι κρατικοδίαιτος και έχεις καταφέρει μετά απο 5-10 χρόνια ξυσίματος να μην υπάρχει εργοδότης σε αυτόν τον πλανήτη να σε πληρώσει για κάτι που παράγεις.

Αυτό δεν ισχύει σε ενα μεγάλο ποσοστό των ιδιωτικών υπαλλήλων που έχει μεταναστευσει σε χώρες όπου οι φόροι σου πιάνουν τοπο . Η απάντηση λοιπόν στο ερωτημα σου "που θα πάνε?" είναι πολύ απλή και την ξέρουν όλοι όσοι το έκαναν: πας σε χώρα που οι φόροι σου πιάνουν τόπο, και αφήνεις τους ελληνάρες να παίζουν ξύλο όλη μέρα πάνω απο το άδειο ταψί μπακλαβά...



Και νομιζεις οτι αν μεταταναστευσουν οι ελληνες ιδιωτικοι υπαλληλοι στο εξωτερικο(που ακριβως? στη Κινα? στη Ροδεσια? στο Καναδα?) θα τους περιμενουν με ανοιχτες τις πορτες για εργασια? Λαντζερηδες ή μεταλλωρυχοι ε? Καλο κουραγιο φιλε και καλο ταξιδι, ειναι πικρο το ψωμι της ξενιτειας...


Το σωστο ερωτημα θα ηταν, εαν θελανε να γεννηθουν σε αλλη χωρα. Φυσικα θα απαντουσαν οτι θα θελαν αλλα σε πολιτισμενη χωρα, πχ. HΠΑ, και φυσικα να γεννιουνταν σε ευπορη οικογενεια και οχι απορη:)

Σε αντίθεση με εσενα, δεν νομίζω και δεν φαντασιώνομαι, απλά ξέρω γιατί το έχω κάνει και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί.
Στην ροδεσία και στην Κινα πάνε κάτι ανειδίκευτα ναυάγια της ζωής σαν εσένα. Οι λογικοί θα πάνε σε χώρα με διπλάσιο κατα κεφαλήν ΑΕΠ και θα "πουλήσουν" την εξειδίκευση τους εκεί .

Η ζωή είναι πολύ πιο εύκολη στο εξωτερικό ,αν έχεις εφόδια και όρεξη, απ ότι στην Ελλάδα. Εσύ πολύ απλά αγνοείς τα βασικά και έχεις καταντήσει να αυτοικανοποιείσαι τρολάροντας άπαντες με τις φανταστικές σου ιστορίες απο τις δήθεν εμπειρίες σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το 55,6% ... θα έφευγε από τη χώρα 31 Δεκ 2013 19:00 #11

  • takis600
  • Το Άβαταρ του/της takis600
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 321
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 49
  • Κάρμα: 3
Είμαι 49, τι να πάω να κάνω στο εξωτερικό; Για να φύγεις στο εξωτερικό σήμερα και να ζήσεις με αξιοπρέπεια θα πρέπει να είσαι το πολύ τριάντα, να έχεις ένα-δύο πτυχία και να ξέρεις δύο-τρεις ξένες γλώσσες. Όλα τα άλλα είναι λογοτεχνία και ποίηση, ίσως και λίγο σινεμά θρίλερ για εμάς τους μεγαλύτερους.
Αν θα συμβούλευα τον κανακάρη μου να φύγει από τη χώρα; τώρα είναι στα οκτώ. Ναι, αν μέχρι τότε θα συνεχίζεται το ίδιο βιολί, δεν θα μπορούσα να κάνω διαφορετικά, παρόλο που μας βγήκε η ψυχή να τον μεγαλώσουμε και θα πονέσω πολύ βλέποντάς τον να φεύγει για πάντα.
Αυτό που δεν μπορώ να συγχωρήσω στους εγκληματίες πολιτικούς των πρόσφατων δεκαετιών όμως είναι ότι έκλεψαν δημόσιο χρήμα και παραμένουν ατιμώρητοι. Μόνο κρεμασμένους ανάποδα θα ήθελα να τους δω γιατί το μίσος μου και η αγανάκτηση ξεχείλισαν.
Τελευταία διόρθωση: 31 Δεκ 2013 19:01 από takis600.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το 55,6% ... θα έφευγε από τη χώρα 31 Δεκ 2013 21:57 #12

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Trader13 έγραψε:

Σε αντίθεση με εσενα, δεν νομίζω και δεν φαντασιώνομαι, απλά ξέρω γιατί το έχω κάνει και θα το ξανακάνω αν χρειαστεί.
Στην ροδεσία και στην Κινα πάνε κάτι ανειδίκευτα ναυάγια της ζωής σαν εσένα. Οι λογικοί θα πάνε σε χώρα με διπλάσιο κατα κεφαλήν ΑΕΠ και θα "πουλήσουν" την εξειδίκευση τους εκεί .

Η ζωή είναι πολύ πιο εύκολη στο εξωτερικό ,αν έχεις εφόδια και όρεξη, απ ότι στην Ελλάδα. Εσύ πολύ απλά αγνοείς τα βασικά και έχεις καταντήσει να αυτοικανοποιείσαι τρολάροντας άπαντες με τις φανταστικές σου ιστορίες απο τις δήθεν εμπειρίες σου.

Φιλε δεν φαντασιωνομαι, σου εξηγησα τα απλα πραγματα που ισχυουν για ολο το κοσμο. Διαβασε και το ποστ του takis600 απο πανω.
Εσυ μπορει να το εχεις κανει και να εχεις και τα φραγκα, ρωτησες ομως τους αλλους?
Ασφαλως αν ηταν να διαλεξουν ολοι θα θελαν Αμερικη ή καποιο αλλο πολιτισμενο μερος. Οπως ειπα, το ερωτημα ηταν ασαφες.
:lol:"Ανειδικευτο ναυαγιο της ζωης" εγω?! Απο που σου ηρθε φιλε? Μηπως σε εχει χτυπησει η κριση στο κεφαλι? Πως χαρακτηριζεις τον αλλον χωρις να τον γνωριζεις? Επειδη σου λεει καποια πραγματα που ειναι δυσνοητα για το μικρο σου μυαλο?

Η ζωη ειναι ευκολη στο εξωτερικο εφοσον σε δεχονται και εφοσον εχεις τα μεσα να μεινεις.
Ποια βασικα αγνοω? Απο τα λεγομενα σου ως τωρα ειναι φανερο οτι εσυ τα αγνοεις, αλλωστε αντι για επιχειρηματα καταφευγεις σε βρισιδια.
Αυτοικανοποιουμενα τρολ ειναι κατι καραγκιοζακια σα κι εσενα που ενω ειναι αδαεις και αφελεις νομιζουν οτι παιρνουν ποντους βριζοντας τους ανωτερους τους. Κανε κουραγιο φιλε.

ΥΓ. Για ποιες φανταστικες ιστοριες και δηθεν εμπειριες μιλας? Διαβασες καπου να λεω κατι τοσο περιεργο ωστε να το θεωρησεις φανταστικο και δηθεν?
Τελευταία διόρθωση: 31 Δεκ 2013 22:15 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το 55,6% ... θα έφευγε από τη χώρα 26 Οκτ 2014 16:24 #13

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12983
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Τεράστια κενά σε νοσηλευτές και μαίες στη Γερμανία!
Αναγκάζονται να παρακαλάνε Κινέζες, Ινδές, και Φιλιππινέζες νοσηλεύτριες να εργαστούν σε Γερμανικά νοσοκομεία και Κλινικές!
Πάνω από 500.000 οι κενές θέσεις, τα επόμενα χρόνια!
Η αυξανόμενη γήρανση του πληθυσμού, δημιουργεί επιπλέον απαιτήσεις και στα Γηροκομεία!
Μισθοί τετραπλάσιοι.
Άριστες συνθήκες εργασίας.

Σχετικές αναφορές

www.dw.de/germany-looks-to-china-for-nursing-support/a-16310640
www.staffingindustry.com/eng/Research-Pu...tage-to-worsen-25210
edition.cnn.com/2013/05/21/health/europe-nursing-shortage/
www.oecd.org/health/health-systems/34571365.pdf
www.globaltimes.cn/content/764024.shtml
articles.economictimes.indiatimes.com/20...l-training-programme
www.spiegel.de/international/germany/mid...givers-a-766195.html
www.medindia.net/news/germany-hopes-to-a...hortage-130892-1.htm
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα