Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο !

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 01 Νοε 2014 21:40 #1

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64086966

Μου αρεσει που τους δοσανε την αδεια να πραγματοποιουν πτησεις και απο το Βενιζελος...Απο Βολο & Πατρα και παρα πολυ τους επεφτε !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 02 Νοε 2014 01:26 #2

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Εσυ πετα με Lufthansa. Ή ακομα καλυτερα ανοιξε μια δικια σου και βαλτα πιο φτηνα απο Ραιν να πεταμε κι εμεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 02 Νοε 2014 01:33 #3

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Loukas έγραψε:
Εσυ πετα με Lufthansa. Ή ακομα καλυτερα ανοιξε μια δικια σου και βαλτα πιο φτηνα απο Ραιν να πεταμε κι εμεις!

Προτιμω την Τurkish...

Οσο για την διαπιστωση σου για τα ''φθηνα'' εισητηρια της Ryan, δοκιμασε πρωτα να τυπωσεις απο το site τους καρτα επιβιβασης και μετα τα ξαναλεμε. Την στιγμη που πας να τυπωσεις, μπλοκαρει. Τυχαιο ? Μαλλον οχι.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 02 Νοε 2014 02:11 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 02 Νοε 2014 19:37 #4

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
maria έγραψε:
Loukas έγραψε:
Εσυ πετα με Lufthansa. Ή ακομα καλυτερα ανοιξε μια δικια σου και βαλτα πιο φτηνα απο Ραιν να πεταμε κι εμεις!

Προτιμω την Τurkish...

Οσο για την διαπιστωση σου για τα ''φθηνα'' εισητηρια της Ryan, δοκιμασε πρωτα να τυπωσεις απο το site τους καρτα επιβιβασης και μετα τα ξαναλεμε. Την στιγμη που πας να τυπωσεις, μπλοκαρει. Τυχαιο ? Μαλλον οχι.

maria πετάω τουλάχιστον 2 φορές το μήνα κ έχω κάνει την Ευρώπη άνω κάτω..

Η ryanair είναι καλή επιλογή για κάποιον ο οποίος έχει χρόνο δεν τον ενδιαφέρουν τα κεντρικά ευρωπαικά αεροδρόμια.

Είναι από τις εταιρίες που έχουν ρίξει σε αρκετά δρομολόγια τις τιμές των παραδοσιακών δυνάμεων..

Τώρα αν ο κάθε νεοέλληνας θέλει να το παίζει δήθεν επιχειρηματίας κοστουμάτος και δεν ξέρω και εγώ τι και τον ενοχλεί να περιμένει στην ουρά ή να τυπώνει το boarding pass .... ας πληρώσει..

Για μένα προσωπικά αυτές οι ειδήσεις είναι "πληρωμένες" από την αιγαίου.. το δικό μας μονοπώλιο..

Αλήθεια τιμές εντός Ελλάδος όπου δεν υπάρχει ανταγωνισμός έχεις δει καθόλου?

Ή Αθήνα - Λονδίνο πριν έρθουν οι Ιρλανδοι ?
Τι να φταίει άραγε;

Είναι απλά θέμα επιλογής.. βλέπεις τι σου κάνει και τι όχι κ επιλέγεις αναλόγως..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος μεγάλος πόλεμος για τους Ιρλανδούς;


Προς αποφυγή παρεξηγήσεων είμαι κάτοχος Gold σε aegean / Elite Plus Turkish / Topbonus Gold Airberlin αλλά έχω πετάξει και πάρα μα πάρα πολλές φόρες με τους Ιρλανδούς με <50 Ευρώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 02 Νοε 2014 21:09 #5

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Observer έγραψε:

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων είμαι κάτοχος Gold σε aegean / Elite Plus Turkish / Topbonus Gold Airberlin αλλά έχω πετάξει και πάρα μα πάρα πολλές φόρες με τους Ιρλανδούς με <50 Ευρώ

Observer καλησπερα,

Μια που αναφερες την Τurkish,συγκρινονται οι υπηρεσιες της με αυτες της Ryan ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 03 Νοε 2014 01:57 #6

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Προσωπική μου εμπειρία: Εντός Ελλάδος όσες φορές έχει χρειαστεί να ταξιδέψω με βαλίτσα και σε σύντομο χρονικό διάστημα (όχι να κλείσω εισιτήριο 6 μήνες πριν) η ryanair δεν ήταν ποτέ πολύ φθηνότερη από την aegean. Το πολύ 5-10 ευρώ.
Γενικά ψάχνοντας για εισιτήρια μεσομακροπρόθεσμα είναι φθηνότερη, αλλά με πολλούς συμβιβασμούς...στο αεροδρόμιο που θα καταλήξεις, στο αν χρειάζεσαι ή όχι βαλίτσα, στις ώρες που συνήθως δεν βρίσκεις την ανταπόκριση που θες, κτλ.
Εννοείται όμως ότι χρειάζεται ανταγωνισμός, άρα καλό θα ήταν να συνεχίσει να πετάει στην Ελλάδα κι όποιον τον βολεύει να την επιλέγει.

Επειδή αναφέρθηκε η Turkish εννοείται ότι δεν πρόκειται ποτέ να πληρώσω ούτε ένα ευρώ στους γείτονες μας. Αλλά αυτό είναι προσωπικό μου θέμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 03 Νοε 2014 02:31 #7

  • OMORFOPAIDO
  • Το Άβαταρ του/της OMORFOPAIDO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Συμφωνώ απολύτως με Observer & Λουκά. Οι χρεώσεις δεν είναι 'κρυφές', όπως τις χαρακτηρίζει το 'αντικειμενικό' ρεπορτάζ, αναφέρονται ξεκάθαρα στους όρους μεταφοράς που μπορείς να ελέγξεις όταν κάνεις την κράτηση. Και θα ήθελα να δω ένα ρεπορτάζ με τις τιμές των εισιτηρίων, ειδικά από Θεσσαλονίκη, και για το εξωτερικό αλλά και για πτήσεις εσωτερικού (Χανιά & Αθήνα) πριν έρθει η Ryanair. Είδαμε τις εξωφρενικές προσφορές που γέννησε ο ανταγωνισμός Ολυμπιακής και Aegean...Μακάρι να γιγαντωθεί και σε πτήσεις εσωτερικού η συγκεκριμένη εταιρία, για να μάθουμε επιτέλους τι θα πει ανταγωνιστικές τιμές και να συνειδητοποιήσουμε τότε πόσο μας κλέβουν ορισμένοι τόσα χρόνια. Γιατί μόνο κλοπή θα μπορούσα να χαρακτηρίσω τα 250 ευρώ που είσαι μέχρι και σήμερα αναγκασμένος να πληρώσεις για πτήση μετ'επιστροφής από τη Θεσσαλονίκη π.χ. για τη Σαντορίνη. Τώρα, όσοι θέλουν 'δωρεάν' καφέ και ΄δωρεάν' βαλίτσα, ας συνεχίζουν να πετούν με τις 'λαϊκής βάσης' εταιρίες που τόσα χρόνια μας έγδερναν. Εγώ, που λόγω επαγγέλματος έχω την πολυτέλεια να γνωρίζω τις διακοπές μου και να μπορώ να κάνω κράτηση εγκαίρως, προτιμώ να κάνω 4 ταξίδια το χρόνο με Easyjet/Ryanair και να 'ταλαιπωρούμαι', αντί να δώσω τα ίδια χρήματα και να κάνω 1 μόνο ταξίδι με τα ιερά τέρατα των αιθέρων και να σχολιάζω με τους γνωστούς μου τον υπόλοιπο χρόνο πόσο ευγενικές ήταν οι αεροσυνοδοί και πόσο γευστική η δωρεάν καραμέλα που σου προσφέρουν πριν τον, θρυλικό πλέον, επίσης δωρεάν καφέ τους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 03 Νοε 2014 16:01 #8

  • Observer
  • Το Άβαταρ του/της Observer
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 304
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 1
maria έγραψε:
Observer έγραψε:

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων είμαι κάτοχος Gold σε aegean / Elite Plus Turkish / Topbonus Gold Airberlin αλλά έχω πετάξει και πάρα μα πάρα πολλές φόρες με τους Ιρλανδούς με <50 Ευρώ

Observer καλησπερα,

Μια που αναφερες την Τurkish,συγκρινονται οι υπηρεσιες της με αυτες της Ryan ?

Στο Post μου έχω πει ξεκάθαρα π ιούς και γιατί τους βολεύει..

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Η Turkish έχει μια δυναμική παρουσία στο χώρο της αεροπορίας και ακολουθεί επιθετική πολιτική.

Έχει αλλάξει κατά πολύ τη συνήθεια των Ευρωπαίων και κατά καιρούς έδινε δωρεάν hotel+city tour για 10++ ώρες αναμονή..

Η Ryan από την άλλη είναι πιο πολύ poin to point connections με αεροδρόμια περιφερειακά.

Σαν καταναλωτής πρέπει να είμαστε ενήμεροι με τις αγορές που κάνουμε καθώς και για τα δικαιώματα μας..
Η Ryan ίσως να φαίνεται λίγο δύσκολη στην αρχή με όλο το σύστημα της για τον απλό χρήστη αλλά μετά από τις πρώτες φορές ξέρεις τι πραγματικά θες και δεν ζορίζεσαι..


BTW Στο αεροδρόμιο της Πόλης πόσες ώρες έχει περιμένει για pass control χωρίς fastr track ή Priority?

@Filoxrimatos Ας μου πλήρωνε το ΕΛΛΗΝΙΚΟ Δημόσιο τα αεροπορικά μου εισιτήρια και θα πήγαινα μέχρι το φεγγάρι με την Aegean.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αεροπορικη Εταιρεια για φτυσιμο ! 03 Νοε 2014 16:28 #9

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Observer έγραψε:
maria έγραψε:
Observer έγραψε:

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων είμαι κάτοχος Gold σε aegean / Elite Plus Turkish / Topbonus Gold Airberlin αλλά έχω πετάξει και πάρα μα πάρα πολλές φόρες με τους Ιρλανδούς με <50 Ευρώ

Observer καλησπερα,

Μια που αναφερες την Τurkish,συγκρινονται οι υπηρεσιες της με αυτες της Ryan ?

Στο Post μου έχω πει ξεκάθαρα π ιούς και γιατί τους βολεύει..

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Η Turkish έχει μια δυναμική παρουσία στο χώρο της αεροπορίας και ακολουθεί επιθετική πολιτική.

Έχει αλλάξει κατά πολύ τη συνήθεια των Ευρωπαίων και κατά καιρούς έδινε δωρεάν hotel+city tour για 10++ ώρες αναμονή..

Η Ryan από την άλλη είναι πιο πολύ poin to point connections με αεροδρόμια περιφερειακά.

Σαν καταναλωτής πρέπει να είμαστε ενήμεροι με τις αγορές που κάνουμε καθώς και για τα δικαιώματα μας..
Η Ryan ίσως να φαίνεται λίγο δύσκολη στην αρχή με όλο το σύστημα της για τον απλό χρήστη αλλά μετά από τις πρώτες φορές ξέρεις τι πραγματικά θες και δεν ζορίζεσαι..


BTW Στο αεροδρόμιο της Πόλης πόσες ώρες έχει περιμένει για pass control χωρίς fastr track ή Priority?

@Filoxrimatos Ας μου πλήρωνε το ΕΛΛΗΝΙΚΟ Δημόσιο τα αεροπορικά μου εισιτήρια και θα πήγαινα μέχρι το φεγγάρι με την Aegean.

Κι εγώ αν είχα δωρεάν εισιτήρια με την Turkish θα πήγαινα μέχρι τον Άρη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα