Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: €5.000 το μήνα μισθός στα πλοία!

Παραπληροφόρηση 26 Σεπ 2019 14:46 #118

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Εσύ συμβούλευε τους νέους της οικογένειας σου να πάνε να δουλέψουν γκαρσόνια ή στα σούπερ μάρκετ για 300 ευρώ καθαρά.

σχετικα για τις συμβουλες μου,
εγω γραψει αναλυτικα σε προηγουμενα ποστ.
Δεν καταλαβαινω το νοημα του ποστ λοιπον.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Marefind 27 Σεπ 2019 06:42 #119

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
athens έγραψε:
1. Νομιζω το εκανα, τι αλλο θα ηταν καλυτερο?

2. Σε αυτο
Εγω τουλαχιστον, διαβαζοντας το τιτλο του νηματος "5000€ το μηνα μισθος στα πλοια" καταλαβα ότι απευθυνεται σε ανεργους που ψαχνουν μια δουλεια που πληρωνει καλα.

3. Διαβασε το νο 2

Δεν καταλαβαινω σε τι εχεις θιχτει ειλικρινα...
Προσπαθω να πω τι ισχυει με σαφηνεια σε κατι που εχεις γραψει και δεν ισχυει οπως το γραφεις
απλα και μονο για να εχει καλυτερη πληροφορηση για καποιον που πιθανον να ενδιαφερεται,
και αρχιζεις ενα σωρο ποστ επι του προσωπικου με το σκεπτικο οτι σε εχω θιξει.

Προτιμας να μενουν θολα σημεια που πιθανον καποιος που σε διαβαζει να καταλαβει λαθος πραγματα?
Εκτος αν τα λεω εγω λαθος και εσυ σωστα, οποτε τοτε προφανώς εχεις 100% δικαιο.

1. Το εκανες μετα απο υποδειξη μου, και ταυτοχρονα ξαναυπεπεσες στο ιδιο σφαλμα.

2. Αυτο ηταν τι υπεθεσα απο τον τιτλο, δηλαδή θεμα ερμηνείας. Μετα που διαβασα το πρωτο ποστ καταλαβα οτι αφορουσε άλλο πραγμα. Άλλο λοιπον πως ερμηνευεις κατι που μπορει να να εχει πολλες ερμηνειες, άλλο τι γνωριζεις ή δε γνωριζεις.

3. Απλα σου εξηγω πως ειναι ο σωστος διαλογος, να μη βιαζεσαι λοιπον να κρινεις λάνθασμενα καποιον, και να μη υπονοεις -ειτε συνειδητα ειτε ασυνείδητα- διαφορα εις βαρος του που δεν ισχυουν.

Οπου εχεις θολα σημεια οπως λες, να ρωτας να σου τα διευκρινιζω.
Τελευταία διόρθωση: 27 Σεπ 2019 06:44 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Marefind 27 Σεπ 2019 09:06 #120

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
Stefan έγραψε:
1. Το εκανες μετα απο υποδειξη μου, και ταυτοχρονα ξαναυπεπεσες στο ιδιο σφαλμα.

2. Αυτο ηταν τι υπεθεσα απο τον τιτλο, δηλαδή θεμα ερμηνείας. Μετα που διαβασα το πρωτο ποστ καταλαβα οτι αφορουσε άλλο πραγμα. Άλλο λοιπον πως ερμηνευεις κατι που μπορει να να εχει πολλες ερμηνειες, άλλο τι γνωριζεις ή δε γνωριζεις.

3. Απλα σου εξηγω πως ειναι ο σωστος διαλογος, να μη βιαζεσαι λοιπον να κρινεις λάνθασμενα καποιον, και να μη υπονοεις -ειτε συνειδητα ειτε ασυνείδητα- διαφορα εις βαρος του που δεν ισχυουν.

Οπου εχεις θολα σημεια οπως λες, να ρωτας να σου τα διευκρινιζω.

δεν χρειαζεται να ρωτησω τιποτα ουτε επισης να διευκρινησω εξισου τιποτα,
εχω μιλησει τελειως καθαρα και εχω συνηθισει απο την εργασια να ειμαι συγκεκριμενος με ακριβεια χιλιοστου.

Συνεπως,
1. οποιος εχει την μυγα μυγιαζετε

2. Αυτο που εκανα λοιπον ειναι να ξεκαθαρισω τι ακριβως αναφερει ο τιτλος με αφορμη το δικο σου ποστ, τωρα γιατι το εκανες λαστιχο και το πηρες προσωπικα ειλικρινα δεν μπορω να το κανω τοσο κομματακια για να το εμπεδωσω.

3. Αν νομιζεις οτι εισαι ο μοναδικος εκφραστης του σωστου διαλογου, μπορεις να το πιστευεις, απλα σου επισημαινω οτι μπορει και να μην ειναι ετσι τα πραγματα.

Τελος για να το κλεισουμε,
Το αν εχεις παρεξηγηθει (και μαλιστα ανευ ουσιας) ειναι το λιγοτερο που με απασχολει, δεν εχω χρονο για να λυσω ολα τα προβληματα που συναντω στη ζωη μου.
Προτιμω διαλογους ουσιας και αποτελεσματος παρα βαρετους διαξιφισμους του διαδικτύου.
Η μοναδικη μου ενασχοληση με το θεμα ειναι να διαχεεται σωστη πληροφορια και ο αναγνωστης που εχει αγωνια για το μελλον του να μπορεσει να κρινει σωστα και να μην κανει κατι που θα καταστρεψει την ζωη του.
Τον ιδιο αγωνα σε πληροφορω δινω και καθημερινα με παιδια που καθε μερα μιλαμε για το ιδιο ζητημα.

Οπως καταλαβαινεις συζητησεις του τυπου, μου πηρες το φορτηγακι που επαιζα, δεν αρμοζουν σε ενηλικες,
αν οντως εισαι, θα καταλαβεις το νοημα της ολης συζητησης.
Αν οχι, δεν πειραζει προσπερασε ενα γραφικο οπως εγω και ολοι θα ζησουμε ευτυχισμενοι.


ΥΓ1....... οχι οτι σε απασχολει αλλα για στατιστικους λογους, πριν μερες οργανωσα ενα καφε με παιδια παλαιων ετων και η κουβεντα κινηθηκε στο οτι ειναι ετοιμοι αξιωματικοι εμπορικου ναυτικου και τα 5.000 που συζηταμε εδω, ειναι μπροστα τους.
ΥΓ2....... Φετος μαθητες μου σε ποσοστο ανω του 50% μπηκαν σε ΑΕΝ και ειναι ετοιμοι να ξεκινησουν την καριερα τους.

Τα δυο παραπανω ΥΓ ειναι αυτα που με βοηθανε να σου απαντω και να εισαι σιγουρος οτι οσες απαντησεις εχω δωσει σε αυτο το θεμα, εχουν δοθει οπως ακριβως επρεπε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Marefind 27 Σεπ 2019 09:43 #121

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
Συνεχιζεις, βλεπω, με κατεβατα για να δικαιολογησεις τ αδικαιολογητα. Φαινεται ότι εχεις καποιο ειδικο θεμα με μενα, παρολο που ειναι η πρωτη φορα που μιλαμε. Παμε λοιπον παλι απαντησεις στα κουλά που εγραψες


athens έγραψε:
1. οποιος εχει την μυγα μυγιαζετε.

Ναι αυτο βλεπω ότι επαθες, αλλιως δε θα επεμενες σε ένα θεμα που εχει κλεισει.


athens έγραψε:
2. Αυτο που εκανα λοιπον ειναι να ξεκαθαρισω τι ακριβως αναφερει ο τιτλος με αφορμη το δικο σου ποστ, τωρα γιατι το εκανες λαστιχο και το πηρες προσωπικα ειλικρινα δεν μπορω να το κανω τοσο κομματακια για να το εμπεδωσω.

Λαστιχο το εκανες εσυ, εγω ημουν απολυτα σαφης και απαντησα στο μερος που με αφορουσε. Ποτε δεν αφηνω να μενουν υπονοιες, εστω κι αν ο άλλος τις κανει ασυνείδητα.



athens έγραψε:
3. Αν νομιζεις οτι εισαι ο μοναδικος εκφραστης του σωστου διαλογου, μπορεις να το πιστευεις, απλα σου επισημαινω οτι μπορει και να μην ειναι ετσι τα πραγματα.

Τελος για να το κλεισουμε,
Το αν εχεις παρεξηγηθει (και μαλιστα ανευ ουσιας) ειναι το λιγοτερο που με απασχολει, δεν εχω χρονο για να λυσω ολα τα προβληματα που συναντω στη ζωη μου.
Προτιμω διαλογους ουσιας και αποτελεσματος παρα βαρετους διαξιφισμους του διαδικτύου.
Η μοναδικη μου ενασχοληση με το θεμα ειναι να διαχεεται σωστη πληροφορια και ο αναγνωστης που εχει αγωνια για το μελλον του να μπορεσει να κρινει σωστα και να μην κανει κατι που θα καταστρεψει την ζωη του.
Τον ιδιο αγωνα σε πληροφορω δινω και καθημερινα με παιδια που καθε μερα μιλαμε για το ιδιο ζητημα.

Οπως καταλαβαινεις συζητησεις του τυπου, μου πηρες το φορτηγακι που επαιζα, δεν αρμοζουν σε ενηλικες,
αν οντως εισαι, θα καταλαβεις το νοημα της ολης συζητησης.

Οι κανονες του σωστου διαλογου είναι κοινα αποδεκτοι και δεν είμαι εγω ο... μοναδικος εκφραστης του.
Δεν παρεξηγηθηκα, απλα σου εξηγησα πως εχει το πραγμα και σου συστησα να εισαι προσεκτικος και να μη αφηνεις υπονοιες σε βαρος των συνομιλητων σου. Εφόσον λοιπον δε ζητας όπως λες βαρετους διαξιφισμους στο διαδικτυο καλο είναι να μεινεις on topic, και να μη εκφράζεσαι με γελοιοτητες οπως "μου πηρες το φορτηγακι που επαιζα".
Τελευταία διόρθωση: 27 Σεπ 2019 09:48 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Marefind 27 Σεπ 2019 09:55 #122

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
Stefan έγραψε:
και σου συστησα να εισαι προσεκτικος και να μη αφηνεις υπονοιες σε βαρος των συνομιλητων σου. Εφόσον λοιπον δε ζητας όπως λες βαρετους διαξηφισμους στο διαδικτυο καλο είναι να μεινεις on topic, και να μη εκφράζεσαι με γελοιοτητες οπως "μου πηρες το φορτηγακι που επαιζα"...


δεν εχω δει καμια υπονοια σε βαρος κανενος.

Τις συστασεις λοιπον να τις κρατησεις για τον εαυτο σου,
παρακατω αν και το διαδικτυο ειναι αναρχο, παντα υπαρχουν κανονες,
εαν λοιπον εχεις ακομα θεμα, υπαρχουν moderators να απευθυνθεις και αν χρειαζεται admin που μπορει να μου κανει ban.

ΥΓ.... εχω κανει ολοκληρη αναλυση για το τι και το πως το εγραψα και την εχεις γραψει στα παλια σου τα παπουτσια και το μονο που γυροφερνεις ειναι μηπως εχω καποια υπονοια εναντιον σου... πληροφοριακα εχω και εγω κατι παλιοπαπουτσια που τα εχω στο μουσκιο μηπως και μου χρειαστουν.
Τελευταία διόρθωση: 27 Σεπ 2019 09:56 από athens.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Marefind 27 Σεπ 2019 10:59 #123

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
athens έγραψε:

δεν εχω δει καμια υπονοια σε βαρος κανενος.

Τις συστασεις λοιπον να τις κρατησεις για τον εαυτο σου,
παρακατω αν και το διαδικτυο ειναι αναρχο, παντα υπαρχουν κανονες,
εαν λοιπον εχεις ακομα θεμα, υπαρχουν moderators να απευθυνθεις και αν χρειαζεται admin που μπορει να μου κανει ban.

ΥΓ.... εχω κανει ολοκληρη αναλυση για το τι και το πως το εγραψα και την εχεις γραψει στα παλια σου τα παπουτσια και το μονο που γυροφερνεις ειναι μηπως εχω καποια υπονοια εναντιον σου... πληροφοριακα εχω και εγω κατι παλιοπαπουτσια που τα εχω στο μουσκιο μηπως και μου χρειαστουν.

Oτι υπονοιες αφησες σε βαρος μου απαντηθηκαν, το θεμα συζητηθηκε και εκλεισε, αρα μη το συνεχιζεις.

Οι συστασεις σε καποιον επιθετικο τυπο σαν εσενα που προκαλει και προσβαλλει το συνομιλητή του χωρις λογο ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω.
Δε συνηθιζω να απευθυνομαι σε moderators, απευθυνσου εσυ αν θες.

Και για το ΥΓ, εκανα εκκληση να σταματήσεις αυτο το βιολι και να μεινεις on topic αλλα... με εγραψες κανονικα στα παλια σου τα παπουτσια :laugh:
Τελευταία διόρθωση: 27 Σεπ 2019 11:01 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Marefind 27 Σεπ 2019 11:22 #124

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
Stefan έγραψε:
Δε συνηθιζω να απευθυνομαι σε moderators, απευθυνσου εσυ αν θες.

μπορουμε να την χοντρυνουμε την συζητηση αν θες,
οποτε επειδη ουτε εγω απευθυνομαι σε moderators, να απευθυνθουν αυτοι σε εμας.

Its up to you
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Marefind 27 Σεπ 2019 11:25 #125

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
athens έγραψε:
μπορουμε να την χοντρυνουμε την συζητηση αν θες,
οποτε επειδη ουτε εγω απευθυνομαι σε moderators, να απευθυνθουν αυτοι σε εμας.

Its up to you

Χοντρυνε-λεπτυνε οσο θες, η ουσια είναι πως καθε φορα που θα μου επιτίθεσαι θα εισπραττεις την πρεπουσα απαντηση σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Marefind 27 Σεπ 2019 11:54 #126

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
Stefan έγραψε:
Χοντρυνε-λεπτυνε οσο θες, η ουσια είναι πως καθε φορα που θα μου επιτίθεσαι θα εισπραττεις την πρεπουσα απαντηση σου.

Ενδιαφέρον....
Από ότι βλέπω πάει για κλείδωμα το θέμα,
Δεν με ενδιαφέρουν ούτε οι πρεπουσες ουτε οι μη πρεπουσες απαντησεις σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα