Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: €5.000 το μήνα μισθός στα πλοία!

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 26 Ιουλ 2019 20:18 #64

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
sonik έγραψε:
5000-6000 χιλιαρικα ειναι μισθος για ταξιδια εσωτερικου.
για ταξιδια υπερποντια ο μισθος του μηχανικου ειναι 12000 και του καπετανιου 13000.

Δεν λαμβανεις καθολου υπ'οψη σου το τι επαγγελματικα εξοδα εχει ενας σημερινος καπετανιος ή α. μηχανικος (περαν της αθρoiστικα σχεδον 12 μηνης παραμονης για φοιτηση στο ΚΕΣΕΝ και των συνεχομενων ανανεωσεων των STCW πιστοποιητικων).

Το ΚΕΣΕΝ πλεον δεν φθανει. Αναφερομαι φυσικα σε νεους πλοιαρχους/α.μηχανικους που εχουν αλλα 10-15 χρονια οριζοντα καριερας.

Πλοια και Εταιρεις δουλευουν με intergrated μοντελα ΙSO 9001 (ISM+ISPS)+ ISO 45001 (MLC 2006)+ ISO 14001(EMS) + ISO 50001(SEEMP) + ISO 27001 (Cyber Security) .

Noμιζεις οτι οι Εταιρειες - στην πλειονοτητα τους - χρημοτοδοτουν σεμιναρια και επιμορφωση ?

Νομιζεις οτι η Iδιωτικη Ναυτικη Επαιδευση ειναι φθηνη ?

Μια ημερα σεμιναριακης επιμορφωσης σε Νηογνομωνα στοιχιζει 300-400 euro + ΦΠΑ...

Φιλε,athens, τι λες ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιουλ 2019 20:27 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 26 Ιουλ 2019 22:09 #65

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
Λεω ότι έτσι είναι και χειροτερα...
Το τι πιστοποιητικά μαζεύει ενας πλοίαρχος στη καριερα του είναι απίστευτο πλεον.

Παρόλα αυτά, παραμένει το μοναδικο επάγγελμα που ενας νέος μπορει να κάνει όνειρα και σχέδια στη ζωή του.
Διαφορετικα τι σοι σχέδια μπορεί κάποιος να κάνει σήμερα με ένα μισθο έστω χίλια ευρώ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 26 Ιουλ 2019 22:16 #66

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
athens έγραψε:
Λεω ότι έτσι είναι και χειροτερα...
Το τι πιστοποιητικά μαζεύει ενας πλοίαρχος στη καριερα του είναι απίστευτο πλεον.

Παρόλα αυτά, παραμένει το μοναδικο επάγγελμα που ενας νέος μπορει να κάνει όνειρα και σχέδια στη ζωή του.
Διαφορετικα τι σοι σχέδια μπορεί κάποιος να κάνει σήμερα με ένα μισθο έστω χίλια ευρώ?

Συμφωνουμε σε ολες τις διαπιστωσεις σου.Σε ευχαριστω.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 26 Ιουλ 2019 23:28 #67

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
athens έγραψε:
Παρόλα αυτά, παραμένει το μοναδικο επάγγελμα που ενας νέος μπορει να κάνει όνειρα και σχέδια στη ζωή του.
Διαφορετικα τι σοι σχέδια μπορεί κάποιος να κάνει σήμερα με ένα μισθο έστω χίλια ευρώ?
Ένα επάγγελμα ναι - το μοναδικό ασφαλώς όχι.
Είχα κι εγώ αρκετούς φίλους που πήγαν στο ΕΝ, για τα λεφτά και τη σίγουρη δουλειά. Όταν εγώ έβγαζα κάτω από χίλια (σε σημερινά λεφτά) αυτοί έπαιρναν 2 και 3 χιλιάρικα. Φαστ φόργουορντ μερικές δεκαετίες, οι πιο πολλοί έχουν παρατήσει το επάγγελμα και από όλους τους καπετάνιους που ξέρω (και ξέρω αρκετούς), εγώ βγάζω περισσότερα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 26 Ιουλ 2019 23:45 #68

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
CV έγραψε:
Ένα επάγγελμα ναι - το μοναδικό ασφαλώς όχι.
Είχα κι εγώ αρκετούς φίλους που πήγαν στο ΕΝ, για τα λεφτά και τη σίγουρη δουλειά. Όταν εγώ έβγαζα κάτω από χίλια (σε σημερινά λεφτά) αυτοί έπαιρναν 2 και 3 χιλιάρικα. Φαστ φόργουορντ μερικές δεκαετίες, οι πιο πολλοί έχουν παρατήσει το επάγγελμα και από όλους τους καπετάνιους που ξέρω (και ξέρω αρκετούς), εγώ βγάζω περισσότερα...


μαστα.... και ποσα περισσοτερα βγαζεις απο αυτους που ΔΕΝ τα παρατησαν?

Για να γραφω το παραπανω, σημαινει οτι εχω ψαξει αρκετα τον επαγγελματικο προσανατολισμο
και επειδη η γνωμη μου βαραινει αρκετα σε ενα νεο, οταν λεω κατι πρεπει και να τεκμηριωνω.
Σε αντιθετη περιπτωση (της μη σοβαρης και τεκμηριωμενης απαντησης) αμαυρωνεις το μελλον ενος νεου.

Οταν λοιπον συζηταω με νεους που σκεφτονται το επαγγελματικο τους μελλον τους δινω δυο προοπτικες.
Η πρωτη ειναι γρηγορη εξελιξη ετσι ωστε στα 30+ να ειναι πλοιαρχοι Α' Ταξης και να δρομολογησουν να κανουν κατι στη στερια εφοσον εχουν αποκτησει ενα σεβαστο κεφαλαιο.
Η δευτερη ειναι εφοσον γινουν Γ', (η Β') να κανουν ενα μεταπτυχιακο στη ναυτιλια και να ψαξουν να δουν που μπορουν να συνεχισουν στη στερια, με λιγοτερα λεφτα εννοειται.
Οταν λοιπον μιλαω για ονειρα και σχεδια, μιλαω για ενα πλοιαρχο Γ' ταξης, που ξεμπαρκαρει και εχει στη ακρη 30.000 ευρω.
Απο αυτα τα μισα η περισσοτερα, μπορει να τα επενδυσει καπου.
Πες μου τωρα εσυ, με το σημερινο μισθο σου, σε ποσο χρονικο διαστημα μπορεις να μαζεψεις 30.000 ευρω.
Οι απαντησεις σου, θα σου λυσουν και τα ερωτηματα που βαζεις.
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιουλ 2019 23:46 από athens.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 27 Ιουλ 2019 02:27 #69

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
athens έγραψε:

μαστα.... και ποσα περισσοτερα βγαζεις απο αυτους που ΔΕΝ τα παρατησαν?

Για να γραφω το παραπανω, σημαινει οτι εχω ψαξει αρκετα τον επαγγελματικο προσανατολισμο
και επειδη η γνωμη μου βαραινει αρκετα σε ενα νεο, οταν λεω κατι πρεπει και να τεκμηριωνω.
Σε αντιθετη περιπτωση (της μη σοβαρης και τεκμηριωμενης απαντησης) αμαυρωνεις το μελλον ενος νεου.

Οταν λοιπον συζηταω με νεους που σκεφτονται το επαγγελματικο τους μελλον τους δινω δυο προοπτικες.
Η πρωτη ειναι γρηγορη εξελιξη ετσι ωστε στα 30+ να ειναι πλοιαρχοι Α' Ταξης και να δρομολογησουν να κανουν κατι στη στερια εφοσον εχουν αποκτησει ενα σεβαστο κεφαλαιο.
Η δευτερη ειναι εφοσον γινουν Γ', (η Β') να κανουν ενα μεταπτυχιακο στη ναυτιλια και να ψαξουν να δουν που μπορουν να συνεχισουν στη στερια, με λιγοτερα λεφτα εννοειται.
Οταν λοιπον μιλαω για ονειρα και σχεδια, μιλαω για ενα πλοιαρχο Γ' ταξης, που ξεμπαρκαρει και εχει στη ακρη 30.000 ευρω.
Απο αυτα τα μισα η περισσοτερα, μπορει να τα επενδυσει καπου.
Πες μου τωρα εσυ, με το σημερινο μισθο σου, σε ποσο χρονικο διαστημα μπορεις να μαζεψεις 30.000 ευρω.
Οι απαντησεις σου, θα σου λυσουν και τα ερωτηματα που βαζεις.


μα το ποσο που αναφερεις δηλ τα 30Κ δεν ειναι κατι σπουδαιο.δηλαδη πρεπει ο καθενας να γινει πλοιαρχος Γ ταξης ωστε να μαζεψει ως τα 30 του 30 χιλιαρικα? και ενα πτυχιουχος με ενα μεταπτυχιακο πχ σε μια θεση των 900 ευρω η 1000 ευρω μπορει μεχρι τα 30 του να μαζεψει τα 30000 ευρω που λες αν εχει ξεκινησει να δουλευει πχ απο τα 26 του.και πολυ περισσοτερα σου λεω εγω αφου σε αυτες τις ηλικιες μενουν με γονεις και δεν χαλανε τιποτα.μονο τα προσωπικα τους εξοδα να ντυθουν και να πανε βολτες.
οποτε για ποιο λογο να γινει πλοιαρχος και μετα τα 30 του να ανοιξει δικη του δουλεια?
και τι δουλεια να ανοιξει με 30Κ? καφε? τυροπιταδικο? το πιθανοτερο ειναι να παει απατο μεσα σε μια διετια.
δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου για να ειμαι ειλικρινης.

πιο πολυ θα καταλαβαινα τι εννοεις αν ελεγες να μαζεψει ως τα 30 του ενα ποσο γυρω στα 100Κ και να παρει μια αδεια ταξι που νομιζω κανει γυρω στα 70Κ και ενα αυτοκινητο ταξι δικο του γυρω στα 20Κ ωστε να κανει αυτη τη δουλεια παρα αυτο που προτεινεις.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουλ 2019 02:28 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 27 Ιουλ 2019 08:20 #70

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
athens έγραψε:

μαστα.... και ποσα περισσοτερα βγαζεις απο αυτους που ΔΕΝ τα παρατησαν?

Για να γραφω το παραπανω, σημαινει οτι εχω ψαξει αρκετα τον επαγγελματικο προσανατολισμο
και επειδη η γνωμη μου βαραινει αρκετα σε ενα νεο, οταν λεω κατι πρεπει και να τεκμηριωνω.
Σε αντιθετη περιπτωση (της μη σοβαρης και τεκμηριωμενης απαντησης) αμαυρωνεις το μελλον ενος νεου.

Οταν λοιπον συζηταω με νεους που σκεφτονται το επαγγελματικο τους μελλον τους δινω δυο προοπτικες.
Η πρωτη ειναι γρηγορη εξελιξη ετσι ωστε στα 30+ να ειναι πλοιαρχοι Α' Ταξης και να δρομολογησουν να κανουν κατι στη στερια εφοσον εχουν αποκτησει ενα σεβαστο κεφαλαιο.
Η δευτερη ειναι εφοσον γινουν Γ', (η Β') να κανουν ενα μεταπτυχιακο στη ναυτιλια και να ψαξουν να δουν που μπορουν να συνεχισουν στη στερια, με λιγοτερα λεφτα εννοειται.
Οταν λοιπον μιλαω για ονειρα και σχεδια, μιλαω για ενα πλοιαρχο Γ' ταξης, που ξεμπαρκαρει και εχει στη ακρη 30.000 ευρω.
Απο αυτα τα μισα η περισσοτερα, μπορει να τα επενδυσει καπου.
Πες μου τωρα εσυ, με το σημερινο μισθο σου, σε ποσο χρονικο διαστημα μπορεις να μαζεψεις 30.000 ευρω.
Οι απαντησεις σου, θα σου λυσουν και τα ερωτηματα που βαζεις.

Athens,
μεχρι το προτελευταιο σου ποστ, συμφωνουσα με αυτα που εγραφες. Πραγματι υπαρχουν νεοι που ασχολουνται με τη ναυτιλια, τους αρεσει αυτο που κανουν, βγαζουν λεφτα και εχουν μελλον στο επαγγελμα ειτε στη θαλασσα ειτε στη στερια.

Δεν θελω να αμαυρωσω το μελλον κανενος, αλλα το να θεωρεις οτι η ναυτιλια ειναι το μοναδικο επαγγελμα με προοπτικες ειναι εξωφρενικο. Το ιδιο θυμαμαι μου ελεγαν πριν χρονια και οι φιλοι που ξεκινουσαν για τις σχολες του ΕΝ. Η πραξη απεδειξε οτι εκαναν λαθος.

Για μενα, ο νεος καλα θα κανει να κηνυγησει αυτο που του αρεσει. Στην αρχη θα ειναι δυσκολα. Ναι, θα παιρνει ψιχουλα. Ναι, θα κανει καιρο να μαζεψει 30χ που γραφεις. Ανεβαινεις και εξελισεσαι ομως, με υπομονη, επιμονη και σκληρη δουλεια.

Στις δυο προοπτικες που δινεις, καλα κανεις και τις δινεις, σε νεους που εχουν κατασταλαξει οτι θελουν να ασχοληθουν με τη ναυτιλια. Αλλα να σπρωχνεις καποιον να παει στα καραβια γιατι ειναι η καλυτερη επιλογη και δεν υπαρχουν αλλες, ειναι τραγικο. Ειναι απλα λαθος.

Οι ερωτησεις που μου κανεις, δεν ξερω πως μπορουν να βοηθησουν ενα νεο να μην αμαυρωσει το μελλον του. Δηλαδη αν εγω ειμαι δικηγορος και βγαζω 15χ, μετα θα σπρωχνουμε τους νεους να γινουν ολοι δικηγοροι για να χεστουν στο ταλαρο; Αυτο φιλε δεν ειναι επαγγελματικος προσανατολισμος. Ειναι δυνατον να πετυχει καποιος στη ζωη του μ'αυτο το σκεπτικο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 27 Ιουλ 2019 08:29 #71

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
sonik έγραψε:

μα το ποσο που αναφερεις δηλ τα 30Κ δεν ειναι κατι σπουδαιο.δηλαδη πρεπει ο καθενας να γινει πλοιαρχος Γ ταξης ωστε να μαζεψει ως τα 30 του 30 χιλιαρικα? και ενα πτυχιουχος με ενα μεταπτυχιακο πχ σε μια θεση των 900 ευρω η 1000 ευρω μπορει μεχρι τα 30 του να μαζεψει τα 30000 ευρω που λες αν εχει ξεκινησει να δουλευει πχ απο τα 26 του.και πολυ περισσοτερα σου λεω εγω αφου σε αυτες τις ηλικιες μενουν με γονεις και δεν χαλανε τιποτα.μονο τα προσωπικα τους εξοδα να ντυθουν και να πανε βολτες.
οποτε για ποιο λογο να γινει πλοιαρχος και μετα τα 30 του να ανοιξει δικη του δουλεια?
και τι δουλεια να ανοιξει με 30Κ? καφε? τυροπιταδικο? το πιθανοτερο ειναι να παει απατο μεσα σε μια διετια.
δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου για να ειμαι ειλικρινης.

πιο πολυ θα καταλαβαινα τι εννοεις αν ελεγες να μαζεψει ως τα 30 του ενα ποσο γυρω στα 100Κ και να παρει μια αδεια ταξι που νομιζω κανει γυρω στα 70Κ και ενα αυτοκινητο ταξι δικο του γυρω στα 20Κ ωστε να κανει αυτη τη δουλεια παρα αυτο που προτεινεις.


Μιλας λοιπον για ενα νεο, που εκανε ενα μεταπτυχιακο, ξεκινησε στα 26 του και στα 30 του μαζεψε 30.000 ευρω...
Εγω σου αντιπαραθετω οτι ενας Γ' πλοιαρχος εφσον ξεκινησε και αυτος στα 26 του, τα μαζεψε στα 27 του και οχι στα 30 οπως αναφερεις.

Το που θα τα επενδυσει τα 30.000, απο νεους εχω ακουσει διαφορες αποψεις, καποιος μου ειχε αναφερει, οτι θα τα επενδυσει σε ενα διαμερισμα και να εισπράττει νοικια.
Ενας αλλος μου ειπε οτι θα ειναι η βαση για να κτισει μια τετραοροφη πολυκατοικια ετσι ωστε να κρατησει για παρτη του ενα οροφο και να νοικιαζει τα υπολοιπα.
Ενδεχομενως ισχυει και αυτο που λες για καποιον να παρει ταξι μετα 2 η 3 χρονια δουλειας.

Συνεπως το σκεπτικο μου ειναι πολυ απλο να το καταλαβεις, εκεινο που πιθανον να κολλησει καποιος νεος ειναι η υλοποιηση του. Γιατι καλα τα σχεδιαζουμε εδω αλλα στη πραξη δεν ειναι τοσο ευκολα, χαρτι και μολυβι.

Απο την αλλη μιλας για ενα νεο που εχει μισθο 1000 ευρω. Υποθετω χαλαει τα μισα για να ζησει και τα υπολοιπα τα αποταμιευει.
Αρα εχουμε 500 = 12 = 6000 το χρονο., 30.000 στη πενταετια. Θα πρεπει να κανει το σκατο του παξιμαδι για να μαζεψει 30.000 ευρω. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να το κανει ενας νεος κατι τετοιο. Και αυτο γιατι πεντε χρονια ειναι μεγαλο διαστημα για να τηρησεις τετοιο χρονοδιαγραμμα.
Στην αλλη περιπτωση, υποθετουμε οτι εχουμε ενα Γ' πλοιαρχο που παιρνει 5000 ευρω και κανει πχ 10 μηνες μπαρκο.
Μιλαμε για 50.000 ευρω, αφαιρουμε 1000 ευρω για οποια εξοδα, μενουν 40.000 ευρω.
Μεσα σε δεκα μηνες δουλεια ερχεται ελλαδα, και εκει ας πουμε οτι μενει ενα τριμηνο στερια και υποθετουμε οτι σε αυτο το τριμηνο θα χαλασει ακομα 5000 ευρω. παμε στα 35000 ευρω καθαρο κεφαλαιο το οποιο μπορει να επενδυσει.
Αγοραζει λοιπον χαλαρα μια γκαρσονιερα η δυαρι το οποιο το νοικιαζει και εχει ενα σταθερο κεφαλαιο να καθεται.

Συμπερασμα, με δουλεια δεκα μηνων ο Χ νεος εβγαλε ενα δυαρακι αερα πατερα, και λυπαμαι που θα στο πω αλλα εσυ με το μεταπτυχιακο σου, θα πρεπει να δουλεψεις το 5πλο χρονο για να το αποκτησεις.
Αυτο σημαινει το παραπανω σκεπτικο που αναπτυσω στις προηγουμενες απαντησεις.
Και ειναι αυτα ακριβως τα σχεδια που αναπτυσσω σε νεα παιδια, και τους ξεκαθαριζω οτι πρεπει να εχουν σχεδιασμο και υπομονη αν θελουν τα χρονια της θαλασσας να μην πανε απατα.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

€5.000 το μήνα μισθός στα πλοία! 27 Ιουλ 2019 08:36 #72

  • athens
  • Το Άβαταρ του/της athens
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 4
CV έγραψε:
Athens,
μεχρι το προτελευταιο σου ποστ, συμφωνουσα με αυτα που εγραφες. Πραγματι υπαρχουν νεοι που ασχολουνται με τη ναυτιλια, τους αρεσει αυτο που κανουν, βγαζουν λεφτα και εχουν μελλον στο επαγγελμα ειτε στη θαλασσα ειτε στη στερια.

Δεν θελω να αμαυρωσω το μελλον κανενος, αλλα το να θεωρεις οτι η ναυτιλια ειναι το μοναδικο επαγγελμα με προοπτικες ειναι εξωφρενικο. Το ιδιο θυμαμαι μου ελεγαν πριν χρονια και οι φιλοι που ξεκινουσαν για τις σχολες του ΕΝ. Η πραξη απεδειξε οτι εκαναν λαθος.

Για μενα, ο νεος καλα θα κανει να κηνυγησει αυτο που του αρεσει. Στην αρχη θα ειναι δυσκολα. Ναι, θα παιρνει ψιχουλα. Ναι, θα κανει καιρο να μαζεψει 30χ που γραφεις. Ανεβαινεις και εξελισεσαι ομως, με υπομονη, επιμονη και σκληρη δουλεια.

Στις δυο προοπτικες που δινεις, καλα κανεις και τις δινεις, σε νεους που εχουν κατασταλαξει οτι θελουν να ασχοληθουν με τη ναυτιλια. Αλλα να σπρωχνεις καποιον να παει στα καραβια γιατι ειναι η καλυτερη επιλογη και δεν υπαρχουν αλλες, ειναι τραγικο. Ειναι απλα λαθος.

Οι ερωτησεις που μου κανεις, δεν ξερω πως μπορουν να βοηθησουν ενα νεο να μην αμαυρωσει το μελλον του. Δηλαδη αν εγω ειμαι δικηγορος και βγαζω 15χ, μετα θα σπρωχνουμε τους νεους να γινουν ολοι δικηγοροι για να χεστουν στο ταλαρο; Αυτο φιλε δεν ειναι επαγγελματικος προσανατολισμος. Ειναι δυνατον να πετυχει καποιος στη ζωη του μ'αυτο το σκεπτικο;


- 23 χρονων και να βγαζει 5000 ευρω το θεωρεις πολυ καιρο?

- Αλλες υπαρχουν πολλες, οι συγκεκριμενοι που μιλαω, δεν εχουν προοπτικες να γινουν δικηγοροι οπως γραφεις.
Επαγγελματα υπαρχουν πολλα, εδω μιλαμε για ανθρωπους που εστω και δυσκολα μπορουν να αντεξουν και ειναι ικανοι πλοιαρχοι.
Σαφως αν καποιος μπορει να γινει νευροχειρουργος, θα ηταν ηλιθιο να τον σπρωχνω εγω στη θαλασσα, λες να συνομιλω εγω με τετοιους νεους? Οι συνηθης επιλογες που εχουν αυτοι οι νεοι ειναι να γινουν απο πιτσαδοροι μεχρι απλοι υπαλληλοι σε μια εταιρια.

- Αν μπορεις να γινεις δικηγορος, θα ειμαι ο πρωτος που θα σε αποτρεψω να πας εστω και για ψαρεμα, Αλλα νομιζεις οτι μιλαμε για τετοιο κοσμο?

Οσο για τον επαγγελματικο προσανατολισμο που λες, σημερα ξερω νεους που περασαν απο εμενα και ζουν ολοκληρες οικογενειες, μην μου λες λοιπον αν εχουν πετυχει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα