Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 13 Ιουν 2018 08:49 #1009

Οι ασφαλιστικές εταιρίες προτιμούν ακόμη τις καταθέσεις σε ξένες τράπεζες!

www.nextdeal.gr/asfalistiki-agora/oikono...-protimoyn-akomi-tis
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Απομεινάρια Μαρξισμού στα σχολεία 13 Ιουν 2018 11:26 #1010

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13059
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Επικίνδυνες, δηλητηριώδεις, αντιπαραγωγικές, Μαρξιστικές ιδέες, ακόμη διδάσκονται στα παιδιά μας!


Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουν 2018 11:27 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aceman

Απομεινάρια Μαρξισμού στα σχολεία 14 Ιουν 2018 09:34 #1011

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Επικίνδυνες, δηλητηριώδεις, αντιπαραγωγικές, Μαρξιστικές ιδέες, ακόμη διδάσκονται στα παιδιά μας!



Δεν είμαι μαρξιστής, ούτε καν αριστερός...αλλά τέτοια μηνύματα είναι το λιγότερο "τραγικά"...ιδίως μέσα στην παταγώδη αποτυχία του καπιταλιστικού συστήματος...
Δεν ξέρω ποια μπορεί να είναι η εναλλακτική πρόταση, αλλά τουλάχιστον οι "οπαδοί" του σημερινού μοντέλου θα έπρεπε το λιγότερο να μην μιλάνε από ντροπή για την κατάντια του κόσμου που δημιούργησαν...
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουν 2018 09:35 από alex (The_Emperor).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Άεργοι, ανεκπαίδευτοι, Έλληνες νέοι 16 Ιουν 2018 11:20 #1012

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13059
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 16 Ιουν 2018 11:21 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Aειναυτες Αθηνά "Νουνού" Μαρτίνου 16 Ιουν 2018 21:18 #1013

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)


Η Αθηνά Μαρτίνου, η Νουνού της ελληνικής ναυτιλίας. Για πρώτη φορά μιλά (σήμερα στα 90 της), μια δυναμική κυρία της ελληνικής ναυτιλίας που κυνήγησε με σθένος το όνειρό της κατάφερε να φθάσει στην κορυφή ενός ανδροκρατούμενου χώρου και κέρδισε επάξια το σεβασμό και την αναγνώριση όλου του ναυτιλιακού κόσμου.

Αν και αξιζει τον κοπο να ακουσετε ολοκληρη την συνεντευξη - οσοι δεν εχετε χρονο - ακουστε τι λεει στο 22:00 και στο 34:00 της συνεντευξης της.

Περα απο το καθαρα ναυτιλιακο κομματι η συνεντευξη της ειναι ενα μαθημα σωστων στασεων ζωης σε οσους εχουν επιχειρησεις και παιδια.

Και μια πρωσωπικη μου πινελια : Το ποσο πρωτοποριακο στυλ ειχε σαν ιδρυτης της εταιρειας, φαινεται απο το γεγονος οτι απο το 1974 αρχισε την εκδοση εταιρικου περιοδικου στο οποιο αναφερε ολους τους ναυτικους που υπηρετουσαν στα πλοια της και διοργανωνε Χριστουγενιατικη γιορτη με δωρα για τα παιδια των ναυτικων. Μια απο τις πρωτοπορες επιχειρησεις στις ατοκες δανειδοτησεις ναυτικων. Μια απο τις πρωτες επιχειρησεις στις οποιες μπορουσες να επενδυσεις τις οικονομιες σου. Αυτα, το 1974. Δεν ειναι λοιπον να θαυμαζει κανεις ποσο μπροστα, ποσο κοινωνικα προβλεψε και μεριμνησε...και ποσο αξιζει εκει που βρισκεται αυτη τα παιδια και τα εγγονια της.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 16 Ιουν 2018 21:48 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ο Εθνικος Υμνος Βορειας Μακεδονιας και οι ''δανεικοι'' ηρωες που αναφερει. 19 Ιουν 2018 23:32 #1014

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Το τραγούδι Ντένες ναντ Μακεντόνιγια (κυριλλικά: Денес над Македонија, Ελληνική μετάφραση: «Σήμερα πάνω απ' τη Μακεδονία») είναι ο εθνικός ύμνος της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας.




Οι στίχοι του τραγουδιού γράφηκαν από τον Βλάντο Μάλεσκι το 1941 και η μουσική είναι του Τόντορ Σκαλόφκσι. Χρησιμοποιήθηκε πρώτη φορά το 1944 ως ύμνος της Σ.Δ. Μακεδονίας στην ενιαία, τότε, Σοσιαλιστική Ομοσπονδιακή Δημοκρατία της Γιουγκοσλαβίας και από το 1992 αποτελεί τον ύμνο της ανεξάρτητης πΓΔΜ.


Σήμερα πάνω απ' τη Μακεδονία γεννιέται,
νέος ήλιος της ελευθερίας!
Οι Μακεδόνες επαναστατούν,
για τα δικαιώματα τους!
Οι Μακεδόνες επαναστατούν,
για τα δικαιώματα τους!

Απ'την αρχή τώρα η σημαία κυματίζει,
της Δημοκρατίας του Κρουσέβου!
Γκότσε Ντέλτσεφ, Πίτου Γκούλι,
Ντάμε Γκρούεφ, Σαντάνσκι!
Γκότσε Ντέλτσεφ, Πίτου Γκούλι,
Ντάμε Γκρούεφ, Σαντάνσκι!

Τα Μακεδονικά όρη τραγουδούν δυνατά,
νέα τραγούδια, νέες ειδήσεις!
Η Μακεδονία ελεύθερη,
Ελεύθερη ζει!
Η Μακεδονία ελεύθερη,
Ελεύθερη ζει!

Για να δουμε λοιπον το who is who αυτων των ηρωων που αναφερει ο υμνος :

1)Γκότσε Ντέλτσεφ

Είναι Βούλγαρος επαναστάτης που πολέμησε ενάντια στους Τούρκους στην Μακεδονία και την Θράκη.

el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BA%CF%8C...84%CF%83%CE%B5%CF%86

2)Πίτου Γκούλι

Born to a poor family in Kruševo, he demonstrated an independent and rebellious nature early in life. He left his home in Macedonia at the age of 17 in search of wealth in the Bulgarian capital, Sofia.

en.wikipedia.org/wiki/Pitu_Guli

3)Ντάμε Γκρούεφ

Ο Ντάμε Γκρούεφ (βουλγαρικά: Даме Груев, 19 Ιανουαρίου 1871 - 23 Δεκεμβρίου 1906) ήταν σημαντικός Βούλγαρος επαναστάτης και ένας εκ των ιδρυτών της Εσωτερικής Μακεδονικής Επαναστατικής Οργάνωσης

el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CF%84%CE%AC...BF%CF%8D%CE%B5%CF%86

4)Σαντάνσκι

Θεωρούσε τον εαυτό του, όπως και θεωρείται στη Βουλγαρία και εκτός αυτής, εθνικά Βούλγαρο, αλλά θεωρείται ως εθνικά (Σλαβο)Μακεδόνας στην Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας. Η Βουλγαρικότητα του Σαντάνσκι αναγνωρίζεται από αρκετούς ιστορικούς της πΓΔΜ, όπως ο Ακαδημαικός Ιβάν Καταρτζίεφ, διευθυντής του τμήματος Ιστορικών Επιστημών του Κλάδου Κοινωνικών Επιστημών στην Ακαδημία Επιστημών και Τεχνών της πΓΔΜ, και ο διευθυντής των αρχείων του Κράτους Ζόραν Τοντορόφσκι.

el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CE%AC...BD%CF%83%CE%BA%CE%B9

Μπαμπινιώτης για "μακεδονική γλώσσα" Published on 5 Jun 2018



Η Λιάνα Κανέλλη για τη συμφωνία στην ονομασία των Σκοπίων, κλπ. - (ΤΩΡΑ)(ΣΚΑΪ 13.6.2018)



Περαιτερω σκεψεις και σχολια τα αφηνω σε εσας.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 20 Ιουν 2018 00:32 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), aceman

Στημένοι αθλητικοί αγώνες παντού! 20 Ιουν 2018 11:12 #1015

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13059
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Τα περισσότερα αθλητικά γεγονότα είναι στημένα από πριν για παράνομο πλουτισμό από υπόγεια στοιχήματα.
Είναι μια αγορά πολλών δισεκατομμυρίων.
Ντοκιμαντέρ του Deutsche Welle:


Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aceman

Toυ κ@λο@ τους ο χαβας... 22 Ιουν 2018 19:40 #1016

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Όλοι αντιλαμβάνονται ότι χωρίς δυναμική και βιώσιμη ανάπτυξη, σε λίγα χρόνια η ελληνική οικονομία θα επιστρέψει στα δύσκολα χρόνια, αλλά τόσο η κυβέρνηση, όσο και η αξιωματική αντιπολίτευση δείχνουν ότι εντάσσουν το μέλλον της στον πολιτικό και εκλογικό τους σχεδιασμό.


www.naftemporiki.gr/story/1363440/i-sumf...politikis-sugkrousis


Έχω βρει ένα καινούριο κόλπο για να μην πεινάω. Κάθομαι ακίνητος και κοιτάω τον αφαλό μου μέχρι που να δω φωτάκια. Τι ασκητές και γιόγκι μου λένε, εγώ έχω φτάσει σ’ άλλα επίπεδα.

Έτσι καθόμουν τις προάλλες, όταν άκουσα θόρυβο από σακούλες. Με την άκρη του ματιού είδα την Αγλαΐα να ετοιμάζεται για έξω.

“Πάω να πάρω κάτι να κάνουμε κούλουμα, αρχίζει η νηστεία”, είπε η Αγλαΐα.
“Η νηστεία είναι για τους χορτάτους, Αγλαΐα. Οι νηστικοί δεν νηστεύουν”, της είπα.
“Ο θεός δεν ξεχωρίζει πλούσιους από φτωχούς.”
“Ναι, το ‘χω καταλάβει καλά αυτό. Κι αν τον πετύχω κάποτες θα του πω δυο λογάκια.”
“Ντροπή σου”, είπε η Αγλαΐα κι έφυγε.

Συνέχισα τον διαλογισμό μου, κοιμήθηκα και λιγάκι, ξεχάστηκα. Ώσπου ακούω τη γυναίκα να γυρνάει με γεμάτες σακούλες. Έχω μάθει να τις ξεχωρίζω, άδειες-γεμάτες, και με κλειστά μάτια.

Και βγάζει από μέσα μια λαγάνα, κρεμμύδια φρέσκα κι ένα κομμάτι χαλβά ίσαμε την κεφάλα μου. Πετάγομαι πάνω, ελατήριο.

“Πού τα βρήκες τόσα λεφτά, ρε Αγλαΐα;” της λέω.
“Μού δωσε κάτι λίγα η γιαγιά μου.”
“Καλά να ‘ναι η γυναίκα, χίλια χρόνια να ζήσει να τη θάψουμε. Αλλά τόσος χαλβάς, μια περιουσία θα ‘κανε.”
“Τον είχε ο μπακάλης μισοτιμής.”
“Για πέταμα ήταν;”
“Όχι, είναι απ’ τη Μακεδονία.”
“Απ’ τη Θεσσαλονίκη;”
“Όχι, πιο πάνω.”
“Απ’ το Κιλκίς;”
“Πιο πάνω, πιο πάνω.”
“Τι πιο πάνω, ρε γυναίκα; Απ’ τη Σουηδία είναι ο χαλβάς;”
“Όχι, απ’ την Οχρίδα.”

Τι την ήθελα τη γεωγραφία και τα πιο πάνω-πιο πάνω; Όσο εγώ μιλούσα τα Κολλητήρια πήραν χαμπάρι πως είχαμε φαΐ κι ορμήσανε σαν σκυλιά λυσσασμένα. Έπεσα κι εγώ στη μάχη, κλώτσησα το ένα, έσπρωξα το άλλο, με το ζόρι κατάφερα να πάρω ένα κομμάτι χαλβά.

Το ‘κρυψα στο σώβρακο και βγήκα απ’ την παράγκα για να το φάω, γιατί αυτά τα κωλόπαιδα δεν έχουν ιερό κι όσιο. Κι εμένα θα με τρώγανε αν πλενόμουν.

~~

Έκατσα σε μια άκρη κι έκανα τον σταυρό μου. Θεός δεν ξέρω αν υπάρχει ή όχι, αλλά για καλό και για κακό σταυροκοπιέμαι. Ποτέ δεν ξέρεις.

Τσιμπάω ένα ψίχουλο, κόντεψα να τυφλωθώ απ’ τη γλύκα. Όταν δεν τρως σου φαίνονται όλα πιο νόστιμα.

Αλλά πριν προλάβω να φάω αρχίζουν τα κλαρίνα και τα κλαπατσίμπανα, και νάτος ο καράβλαχος ο μπάρμπας μου, κουβαλώντας τη γαλανόλευκη.

“Πού πάς, μπαρμπούλη, με τη σημαία επ’ ώμου;”
“Στο συλλαλατήριο, ωρέ ζουλάπι. Άιντε ‘κολούθα.”
“Περίμενε, μπάρμπα, να φάω τον χαλβά μου τον μακεδονικό να πάρω δυνάμεις, περίμενε.”
“Πού τον βούτηξες τον χαλβά, βρε μισοριξιά;” λέει ο μπάρμπας.
“Με προσβάλλεις, μπάρμπα. Τον αγόρασε η γυναίκα. Χαλβάς απ’ Οχρίδα, πρώτο πράμα.”
“Βρε να χαθείς. Απ’ τα Σκόπια είναι; Και τον λες μακεδονικό; Δεν ντρέπεσαι;”
“Την τελευταία φορά που ντράπηκα έμεινα νηστικός. Μαθαίνω απ’ τα λάθη μου.”

Και μ’ αρχίζει το κήρυγμα ο μπαρμπα-Γιώργος, για τη Μακεδονία που είναι ελληνική και τον χαλβά που είναι Μακεδονίας και τον μεγαλέξανδρο κι άλλα τέτοια και δεν μ’ αφήνει να φάω. Κάθε φορά που πάω να τον βάλω στο στόμα, μου ρίχνει καρπαζιά.

“Άσε με, ρε μπάρμπα να φάω, και δεν με νοιάζει κι αν είναι χαλβάς Αραβίας. Πεινάω.”
“Φάγε, αλλά να γρικάς τι λες.”
“Δηλαδή πώς το λέμε έχει σημασία, όχι τι κάνουμε. Εντάξει, θα φάω σλαβομακεδονίτικο χαλβά. Σου κάνει;”
“Όχι! Ο χαλβάς μακεδονίας είναι ελληνικός, ωρέ κουράδι.”

“Κάτσε, ρε μπάρμπα. Κι όταν πήγαινες εσύ στα καζίνα εκεί πάνω;”
“Άλλο αυτό.”
“Κι όταν πήγαινες να σου βγάλουν τα δόντια εκεί πάνω;”
“Άλλο αυτό.”
“Κι όταν πήγαινες να πάρεις φτηνό σανό για το μουλάρι;”
“Άλλο αυτό.”
“Όλα άλλα είναι. Κι ο χαλβάς άλλο είναι. Άσε με κι εμένα να φάω και τον λέω όπως θες.”

Τι τα ‘θελα και του ‘φερα αντίρρηση; Μ’ άρχισε στις κατραπακιές για να αποκτήσω πατριωτική συνείδηση. Όταν βαρέθηκε να δέρνει έφυγε.

~~

Ευτυχώς το ξύλο το ‘χω συνηθίσει. Χίλια χρόνια με δέρνουν, απ’ όλες τις πλευρές, μυαλό δεν έβαλα, νηστικός έμεινα.

Φτιάχνω λίγο την γραβάτα που μου την τσαλάκωσε, κάνω πάλι τον σταυρό μου για να φάω, αλλά…

Να που βρίσκεται μπροστά μου ο ξεπεσμένος αριστοκράτης, ο πολιτικάντης ο Νιόνιος. Μ’ αρχίζει τα ψυχής της ψυχής μου και τις χειραφτίες και τα καρδούλα μου και τα συκωτάκια μου. Ήταν κι αυτός με μια πλαστική σημαία. Τραβούσε στο συλλαλητήριο.

“Κάτσε, ρε Νιόνιο”, του λέω. “Εσύ μέχρι χθες έλεγες ότι όσοι πάνε στις διαδηλώσεις είναι άπλυτοι, είναι τεμπέληδες, είναι χαραμοφάηδες, είναι…”
“Άλλο αυτό”, μου λέει ο λιμοκοντόρος.
“Πάλι άλλο αυτό;”
“Ναίσκε, τζιέρι μου. Τώρα το κάνουμε για την πατρίδα.”
“Α, τώρα σ’ έπιασε πόνος για την πατρίδα.”
“Πάντα είχα πόνο, Καραγκιόζο διρούθουνε. Δεν είμαι εθνομηδενιστής σαν του λόγου σου.”
“Ε, κάτσε να σου δώσω λίγο κι απ’ τον δικό μου πόνο, τον μηδενιστικό.”

Τον άρχισα στις σφαλιάρες κι έφυγε τρέχοντας. Τζάμπα πατριώτης. Ούτε λιγάκι να υποφέρει για την πατρίδα δεν άντεχε.

~~

Κάθομαι πάλι. Κάνω πάλι τον σταυρό μου. Κι ο θεός θα με βαρέθηκε. Αλλά πριν αρχίσω να τρώω εμφανίζεται ο μαλαγάνας ο Χατζατζάρης. Και πάρτον να ξελαρυγγιάζεται για τον Σουλτάνο-τον-πολυχρονεμένο. Πού να φάω;

“Τι φωνάζεις, ρε Αρτέμη Μάτσα;” του λέω.
“Το διάγγελμα του Σουλτάνου μας ντελαλώ, Καραγκιόζη μου”, λέει με την παπαδίστικη φωνή του.
“Και δεν μπορείς να λαλάς πιο σιγά; Να μας αφήσεις να φάμε; Τι θέλει πάλι ο πολυβολεμένος σου ο Σουλτάνος;”
“Ο αγαπημένος μας ο Σουλτάνος, ο πολυχρονεμένος, ο αξιοσέβαστος, ο αναντικατάστατος, που χαλί να γίνω να με πατήσει, που χρόνια να μου κόβει ο θεός και να του δίνει μέρες, που…”
“Καλά, κοψτ’ το γλύψιμο, δεν σ’ ακούει. Τι λαλάει;”
“Όποιος πάει στο συλλαλητήριο είναι φασίστας, είναι πατριδοκάπηλος, είναι προδότης του…”
“Για κάτσε, ρε Χατζατζάρη. Τόσο καιρό, πριν να γίνει σουλτάνος στη θέση του σουλτάνου, μας τραβούσε στις διαδηλώσεις και στις απεργίες.”
“Άλλο αυτό, Καραγκιόζη.”
“Πάλι άλλο αυτό; Πολύ μ’ έχετε μπερδέψει σήμερα. Όλα άλλο-αυτό είναι, μόνο τον χαλβά μου δεν μ’ αφήνετε να φάω.”

Έκανε ο Χατζατζάρης μια γκριμάτσα, έφτιαξε τα καινούρια του ρουχαλάκια κι έκανε να φύγει. Κάπου εκεί όμως στάθηκε να μου μιλήσει, δεν άντεξε.

“Και τι σε νοιάζει εσένα, Καραγκιόζη; Εσύ πάντα αμοραλιστής ήσουν.”

Ε, δεν άντεξα. Άφησα τον χαλβά και τον πήρα στο κυνήγι. Να με λέει εμένα ληστή ο γλυψιματίας, που όπου φέγγει στήνει τον κώλο του.

Φτάνει πια!

Βαρέθηκα να λέω στην Αγλαΐα “μη κλαις, θα μας δώσει βερεσέ ο μπακάλης”. Δεν μας δίνει ούτε σαρδέλα.

Βαρέθηκα να σκοτώνονται οι λαοί για τ’ αφέντη το φαΐ -και χαμπάρι να μη παίρνουν.

Βαρέθηκα ν’ ακούω τους κλεφταράδες να μου κάνουν κίριγμα ορθογραφίας.

Βαρέθηκα να μου λένε τι πρέπει να κάνω για να σώσω τους σωσμένους.

Βαρέθηκα να μου λένε ποιος είμαι και τι είμαι. Πού με ξέρουν και με μολογάνε;

Γεννήθηκα στην Ινδία κι ήμουν φτωχός. Πέρασα απ’ τη Μέση Ανατολή στην Τουρκία, κι ήμουν πεινασμένος. Ήρθα στην Ελλάδα ξυπόλητος.

Βαρέθηκα να πεινάω. Αυτός είμαι.

Αλλά δεν το βάζω κάτω. Ούτε προσκυνάω. Οι μεγαλέξανδροι κι οι σουλτάνοι θα φύγουν. Εγώ θα μείνω.

Πώς με λένε; Κοιτάξτε γύρω σας, είμαστε παντού. Κι όταν ξυπνήσουμε μονομιάς…

www.nostimonimar.gr/halvas-karagiozis/
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιουν 2018 21:19 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 26 Ιουν 2018 12:46 #1017

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
www.tovima.gr/finance/article/?aid=995499

Γερμανικά ΜΜΕ: To «πρόβλημα Ελλάδα» θα επιστρέψει
«Αυτό που επετεύχθη για οκτώ χρόνια είναι τα παλιά χρέη να ανταλλαχθούν με νέα χρέη - Επιπόλαιο να προσποιούμαστε ότι η χώρα έχει διασωθεί»


Mια αποτίμηση της κατάστασης της ελληνικής οικονομίας επιχειρεί σχόλιο της Tagesspiegel. Ο γερμανόφωνος τύπος κατακλύζεται ωστόσο σήμερα από ρεπορτάζ και σχόλια για τη νίκη Ερντογάν στην Τουρκία.

Στην εικόνα που παρουσιάζει η ελληνική οικονομία σήμερα αλλά και στο τι θα επακολουθήσει μετά την επίσημη λήξη του προγράμματος στήριξης τον Aύγουστο εστιάζει σχόλιο της Tagesspiegel, το οποίο υποστηρίζει ότι ναι μεν η κατάσταση στην Ελλάδα έχει βελτιωθεί, ωστόσο η χώρα δεν έχει ακόμη διασωθεί. «Η Ελλάδα αναμένεται σε λίγες εβδομάδες να βγει από το πρόγραμμα διάσωσης. Αυτό είναι ένα καλό νέο. Αλλά είναι συγχρόνως και μια «ιστορική στιγμή», ένα «νέο κεφάλαιο για την Ελλάδα», όπως γιορτάζει η Κομισιόν; Στην πραγματικότητα όχι. Αποδείχθηκε μόνο ότι αυτό που επετεύχθη για οκτώ χρόνια είναι τα παλιά χρέη να ανταλλαχθούν με νέα χρέη. Ωστόσο πρέπει να θεωρείται αμφίβολο κατά πόσο τρία προγράμματα διάσωσης, τα 274 δις ευρώ δανειακής βοήθειας και το βουνό από προαπαιτούμενα έχουν προετοιμάσει τη χώρα για ένα καλύτερο μέλλον. Είναι επιπόλαιο να προσποιούμαστε ότι η Ελλάδα έχει διασωθεί» σημειώνει το σχόλιο.

Στη συνέχεια η σχολιογράφος αναφέρει ότι τόσο οι «διασώστες» όσο και οι «διασωθέντες» θα πρέπει κάπως να πείσουν τους ψηφοφόρους τους για όλα όσα έγιναν στο πεδίο της ελληνικής κρίσης. «Για τα βιβλία ιστορίας θα πρέπει η αφήγηση μιας τόσο επίπονης προσπάθειας να λάβει και ισάξια ανταμοιβή –για το λόγο αυτό και η ανταμοιβή της καλής πράξης θα πρέπει να αναδειχθεί με τον φωτεινότερο τρόπο. Ιδίως τώρα, υπό το βάρος της προσφυγικής δυστυχίας, υπάρχει μια έντονη λαχτάρα για ευρωπαϊκές ιστορίες επιτυχίας». Η ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας από πέρυσι βοηθά, λοιπόν, προς μια τέτοια κατεύθυνση, σημειώνει η σχολιογράφος, υπογραμμίζοντας ωστόσο ότι αυτή δεν οφείλεται τόσο στα προγράμματα διάσωσης όσο στη γενικότερη ανάκαμψη της παγκόσμιας οικονομίας, από την οποία επωφελήθηκε και η νότια Ευρώπη. Το σχόλιο αναφέρεται επίσης και στο ότι η Ελλάδα καταγράφει για την ώρα πρωτογενές πλεόνασμα, ωστόσο σημειώνει κλείνοντας: «Η υπόθεση ότι η Ελλάδα θα συνεχίσει να παράγει πλεονάσματα για τα επόμενα τριάντα χρόνια είναι ανόητη. Αυτό όμως ήταν ζητούμενο από το τρίτο πρόγραμμα διάσωσης, το οποίοι οι Έλληνες έλαβαν στην πορεία. Όπως επίσης εξωφρενική είναι και η υπόθεση ότι η ελληνική κυβέρνηση θα συνεχίσει με την ίδια γενναιότητα την υλοποίηση των μεταρρυθμίσεων, όταν η διεθνής πίεση θα έχει πλέον χαλαρώσει».



Η νέα ηγεμονία Ερντογάν και το μέλλον τηςΤουρκίας

Το βασικό θέμα όμως που κυριαρχεί σήμερα στον γερμανόφωνο τύπο η νίκη Ερντογάν, στις τουρκικές εκλογές. Με το βλέμμα στραμμένο στην επόμενη μέρα οι γερμανικές εφημερίδες προσπαθούν να εξηγήσουν ειδικότερα τι σημαίνει η εγκαθίδρυση του νέου προεδρικού συστήματος, τι συνέπειες θα έχει για το μέλλον της τουρκικής δημοκρατίας αλλά και ποιος θα είναι ο ρόλος της αντιπολίτευσης. Η Süddeutsche Zeitung αναφέρει σε σχόλιο: «Κάποτε ο Ερντογάν ήθελε να οδηγήσει τη χώρα στην ΕΕ. Σήμερα διαβάζει τη λίστα των αυταρχικών ηγετών που τον συνεχάρηκαν: ο Όρμπαν από την Ουγγαρία, ο Πούτιν από τη Ρωσία, ο πρόεδρος του Ιράν (…). Το τουρκικό πολιτικό σύστημα ήταν πάντα ένα κράμα δημοκρατικών και αυταρχικών στοιχείων. Άλλοτε έρεπε προς τη μια και άλλοτε προς την άλλη κατεύθυνση. Υπό την ηγεσία Ερντογάν η τάση προς τον αυταρχισμό συνεχίζεται. Ωστόσο οι εκλογές έδειξαν: Η χώρα διαθέτει εκπληκτικά ανθεκτικές δημοκρατικές δυνάμεις. Εν μέσω της κατάστασης έκτακτης ανάγκης μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων έδειξε ότι επιθυμεί μια άλλη Τουρκία. Ο δρόμος για τα επόμενα χρόνια φαίνεται προκαθορισμένος. Αλλά όχι και μη αναστρέψιμος».

Στη δύναμη της τουρκικής αντιπολίτευσης, που μολονότι ηττήθηκε στις εκλογές, κέρδισε προεκλογικά τις εντυπώσεις εστιάζει η TAZ του Βερολίνου: «Ο Ερντογάν βρίσκεται στο ζενίθ της εξουσίας του. Κατάφερε να κερδίσει όλα όσα ήθελε να πετύχει στα 16 χρόνια της διακυβέρνησής του. Κι όμως βρίσκεται σε θέση άμυνας. Η προεκλογική του εκστρατεία δεν ήταν εμπνευσμένη και δεν μπορούσε καν να συνεπάρει τους δικούς του ανθρώπους» σημειώνει η εφημερίδα συμπληρώνοντας ότι «ο Ερντογάν κέρδισε επειδή οι οπαδοί του φοβούνται την αλλαγή, γιατί κατάφερε να τους πείσει ότι ο όποιος νέος διάδοχος θα τους πάρει όλα όσα απέκτησαν κατά τα χρόνια της δικής του ηγεσίας. Αλλά ο φόβος δεν είναι καλή βάση για το μέλλον. Πέραν της διασφάλισης της εξουσίας του, ο Ερντογάν δεν έχει κανένα πολιτικό πρόγραμμα». Τέλος η ίδια εφημερίδα σημειώνει: «Από την Κυριακή ένα είναι σαφές: ότι ο Ερντογάν δεν μπορεί να αντικατασταθεί μέσω εκλογών. Το σύστημα που έχει δημιουργήσει μπλοκάρει κάτι τέτοιο. Αυτό όμως που φαίνεται επίσης θα χρειαστεί μεγάλη αναμονή ως την κατάρρευση της Δημοκρατίας Ερντογάν. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πόσο χρόνο θα πάρει η εκ των έσω κατάρρευση του συστήματος αυτού είτε η βίαιη ανατροπή του. Το μέλλον της Τουρκίας είναι πρωτίστως αβέβαιο».

Τέλος η ελβετική Neue Zürcher Zeitung αναφέρει σχετικά με την επόμενη μέρα στην Τουρκία: «Τι θα συμβεί από δω και πέρα; Το ότι η εποχή Ερντογάν δεν έχει ακόμη παρέλθει είναι κάτι που οι αντίπαλοί του πρέπει να το συνηθίσουν. (…) O Eρντογάν θα κληθεί αμέσως να έρθει αντιμέτωπος με την δύσκολη οικονομική κατάσταση στην Τουρκία, θα πρέπει να μειώσει σημαντικά τις κρατικές δαπάνες και να θέσει υπό έλεγχο την κρίση χρέους. Οι κοινωνικές αναταραχές θα πρέπει να θεωρούνται δεδομένες. Και τότε ο ίδιος θα καταλάβει ότι αυτή η απόλυτη συγκέντρωση εξουσίας δεν φέρνει και την ειρήνη»

Δήμητρα Κυρανούδη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.368 δευτερόλεπτα