Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 20 Μαϊ 2018 19:07 #973

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Loukas έγραψε:
Ενα γεγονος που αξίζει να αναφέρουμε ειναι η εσπευσμενη αντιδραση καποιων να καταδικασουν την κριτικη που εγινε στον μπουταρη.

Δεν υπάρχει η έννοια της "καταδίκης" της κριτικής. Μπορεί απλά ο καθένας να σχολιάζει κάποια άλλη άποψη, να συμφωνεί ή να διαφωνεί, το οποίο και αυτό με την σειρά του, αποτελεί κριτική.
Αυτό που πρέπει να καταδικάζεται είναι ο τραμπουκισμός και αυτό που έγινε ήταν 1000% καταδικαστέος τραμπουκισμός, χωρίς αστερίσκους, "ναι μεν αλλά" και άλλα γλαφυρά.
Κάποιοι επιδιώκουν συστηματικά (και με την ανοχή των αρχών) να οδηγηθούμε σε καταστάσεις ζούγκλας, όπου ο καθένας θα μπορεί, ατιμώρητος, να ξυλοκοπεί τον άλλον επειδή δεν του αρέσει η άποψή του.

Loukas έγραψε:
Μηπως, λεω μηπως, αρχιζουν καποιοι και φοβουνται οτι θα ειναι οι επομενοι που θα κριθουν εμπρακτως;

Να στο αντιστρέψω λίγο.
Μήπως θα ήθελες, λέω μήπως, να αρχίσεις μέσω κάποιας αντίστοιχης ... μεθόδου (κατά την έκφραση σου "να κριθείς ... εμπράκτως"), να αρχίσεις να φοβάσαι να εκφράσεις την άποψη σου, όποια και αν είναι αυτή;
Λέω μήπως...
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 20 Μαϊ 2018 20:18 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 21 Μαϊ 2018 00:00 #974

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Εγώ είδα ένα πλήθος να αντιδρά έντονα στην παρουσία του και αυτό το έδειξε με το να λένε φύγε όλοι μαζί. Αυτό για μένα είναι μια έμπρακτη κριτική. Οι τραμπουκοι υπάρχουν σε πολλές περιστάσεις. Π. χ σε ποδοσφαιρικό αγώνα μπορεί να διαφωνήσεις με καποιον, αλλά μπορεί να πετύχεις και τραμπουκο. Ο τραμπουκισμος εννοείται είναι καταδικαστεος και αν υπήρξε θα πρέπει να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι. Νομίζω ότι οι αρχές δεν δείχνουν ανοχή και κάνουν σωστά τη δουλειά τους.
Θέλω να σταθώ στο γεγονός ότι κάποιοι θέλουν να μην αντιδρούμε. Το πολύ πολύ να γράφουμε κανένα ποστ στον υπολογιστή.
Ξέρεις πόσοι φοβούνται να πουν τη γνώμη τους;
Η αντιστροφη που κάνεις δεν ισχύει γιατί δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο και η άποψη μου δεν έχει την ιδια σημασία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 21 Μαϊ 2018 09:14 #975

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Loukas έγραψε:
Εγώ είδα ένα πλήθος να αντιδρά έντονα στην παρουσία του και αυτό το έδειξε με το να λένε φύγε όλοι μαζί. Αυτό για μένα είναι μια έμπρακτη κριτική.

Πριν πάω πάλι στον απόλυτο τραμπουκισμό που ακολούθησε αυτό που περιγράφειςώς "έμπρακτη κριτική", θα στο αντιστρέψω πάλι, ευχόμενος να το καταλάβεις.
Αν εσύ που έχεις μια αντίθετη άποψη από εμένα, αποφασίσεις να πας σε μια δημόσια εκδήλωση, σε δημόσιο μέρος, πως θα σου φαινόταν το να σε καθυβρίζω ζητώντας σου να φύγεις;;;;
Κριτική, είναι το να αντιτάσεις την άποψή σου στην άποψη με την οποία διαφωνείς και ... τέλος.
Κριτική (έμπρακτη ή μη) δεν είναι ούτε το να υβρίζεις τον άλλον επειδή έχει διαφορετική άποψη, ούτε το να θέλεις να του στερήσεις την δυνατότητα να βρίσκεται σε δημόσιο μέρος.

Loukas έγραψε:
Οι τραμπουκοι υπάρχουν σε πολλές περιστάσεις. Π. χ σε ποδοσφαιρικό αγώνα μπορεί να διαφωνήσεις με καποιον, αλλά μπορεί να πετύχεις και τραμπουκο. Ο τραμπουκισμος εννοείται είναι καταδικαστεος και αν υπήρξε θα πρέπει να τιμωρηθούν οι υπεύθυνοι.

Αν υπήρξε;;;;; :ohmy:
Χαίρομαι τουλάχιστον που συμφωνούμε στο θέμα της καταδίκης και την τιμωρίας, αν και η συνολική προσέγγιση που έχεις στο θέμα δεν δείχνει ακριβώς αυτό.

Loukas έγραψε:
Νομίζω ότι οι αρχές δεν δείχνουν ανοχή και κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Αυτό το συμπέρασμα από που το έβγαλες;;;;
Ποιος υπεύθυνος και με ποιον τρόπο προσπάθησε να αποτρέψει τον συγκεκριμένο τραμπουκισμό;
Το να κάνουν εκ των υστέρων συλλήψεις, δεν λέω κάτι είναι κι αυτό (στοιχειώδες και αυτονόητο), αλλά αν δεν υπάρξουν (που είναι και το πιθανότερο) ουσιαστικές τιμωρίες των τραμπούκων, είναι μια τρύπα (εντυπωσιασμού) στο νερό.
Τα ίδια με τους κάθε είδους μπαχαλάκηδες που δρουν ανενόχλητοι και προκαλούν κι από πάνω.
Τα ίδια με κάθε λογής βαρύ παραβατικό που ξέρει πως ότι και να κάνει, η ποινή του θα εκτιθεί στο 1/10 (το πολύ).
Πως λοιπόν έβγαλες το συμπέρασμα, ότι "οι αρχές δεν δείχνουν ανοχή και κάνουν σωστά τη δουλειά τους";;;;;; :ohmy:

Loukas έγραψε:
Θέλω να σταθώ στο γεγονός ότι κάποιοι θέλουν να μην αντιδρούμε. Το πολύ πολύ να γράφουμε κανένα ποστ στον υπολογιστή.
Ξέρεις πόσοι φοβούνται να πουν τη γνώμη τους;
Η αντιστροφη που κάνεις δεν ισχύει γιατί δεν είμαι δημόσιο πρόσωπο και η άποψη μου δεν έχει την ιδια σημασία.

Είσαι, αυτονόητα, λάθος. Τι σχέση έχει το αν είσαι δημόσιο πρόσωπο σε σχέση με την θέση σου απέναντι στον τραμπουκισμό;;;
Δηλαδή αν ήσουν δημόσιο πρόσωπο, δεν θα σε πείραζε να σε υβρίζουν και να τραμπουκίζουν εναντίον σου, μόνο και μόνο επειδή έχεις διαφορετική άποψη;; :ohmy:
Και ποια είναι η δική σου θεώρηση σε σχέση με την "αντίδραση". Που ξεκινά και που σταματά;;;

Επίσης, ποιος σου απαγόρευσε να πεις την άποψή σου ή να διαδηλώσεις υπέρ αυτής με με πολιτισμένο τρόπο;;; Δόξα τον Θεό, πρέπει να είμαστε η πρώτη χώρα στον κόσμο σε διαδηλώσεις και απεργίες και Τουρκία του φασίστα Ερντογάν ούτε είμαστε, ούτε θέλουμε να γίνουμε.
Άρα από που προκύπτει ο "φόβος" (της έκφρασης της άποψης) στον οποίον αναφέρεσαι;;;
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 21 Μαϊ 2018 09:16 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 21 Μαϊ 2018 11:31 #976

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις ελευθερια αποψης;
Αν εμενα καποιος μου πει χεσ.. που σου σκοτωσαν οι τουρκοι τον παππου και βιασαν τη γιαγια σου, τι θα κανω? Θα του πω εκφρασου ελευθερα, αλλά πιο κοσμια;

Αυτα ειναι ελευθερια αποψης?

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 21 Μαϊ 2018 12:57 #977

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Δεν χρειάζεται να σου δώσω εγώ την έννοια της "Ελευθερίας της άποψης". Συνοδεύει κάθε κοινωνία που θέλει να λέγεται πολιτισμένη και όχι ζούγκλα, άρα θα έπρεπε να την γνωρίζεις.
Στην ερώτησή σου, θα σου έλεγα να απαντήσεις σε όποιον σου πει αυτά που γράφεις (ποιος σου τα είπε, γιατί ο Μπουτάρης σίγουρα δεν τα είπε), ότι είναι ανιστόρητος και επικίνδυνος.
Αν θεωρείς ότι έχεις οποιοδήποτε δικαίωμα (από ... κάπου) να κάνεις οτιδήποτε ... περισσότερο, στην λογική που υπαινίσσεσαι (και κάτι ... παραπάνω), τότε τζάμπα προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μεταξύ μας.
Όσο για τα βίντεο που παραθέτεις, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το "επιχείρημα" σε σχέση με αυτό που συζητάμε.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 21 Μαϊ 2018 13:04 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 21 Μαϊ 2018 13:11 #978

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Δεν τα ειπε κανενας αυτα. Υποθετικα κανω την ερωτηση. Εσυ μπορεις να μου απαντησεις πως υποτιθεται οτι πρεπει να αντιδρασω εγω?

Αφησε το συγκεκριμενο γεγονος. Δεν μπορω να κρινω εγω εαν ο μπουταρης τραμπουκιστηκε ή οχι και τι ηταν αυτοι.
ηταν ακτιβιστες? ηταν ποντιοι? ηταν τραμπουκοι? ηταν αντιεξουσιαστες? ηταν φασιστες? ηταν η κοινωνια?
οι χαρακτηρισμοι δινονται αναλογα με το τι υποστηριζει ο καθενας.

Διαφωνεις με αυτα που ειδες στο βιντεο για 1 ανθρωπο και σου δειχνω 3 βιντεο με τοσους ανθρωπους και δεν σχολιαζεις κατι.
Θα ήθελα τα σχόλιά σου και για αυτα τα γεγονοτα.
Τελευταία διόρθωση: 21 Μαϊ 2018 13:23 από Loukas.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 21 Μαϊ 2018 13:35 #979

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Loukas έγραψε:
Δεν τα ειπε κανενας αυτα. Υποθετικα κανω την ερωτηση. Εσυ μπορεις να μου απαντησεις πως υποτιθεται οτι πρεπει να αντιδρασω εγω?

Αφησε το συγκεκριμενο γεγονος. Δεν μπορω να κρινω εγω εαν ο μπουταρης τραμπουκιστηκε ή οχι και τι ηταν αυτοι.
ηταν ακτιβιστες? ηταν ποντιοι? ηταν τραμπουκοι? ηταν αντιεξουσιαστες? ηταν φασιστες? ηταν η κοινωνια?
οι χαρακτηρισμοι δινονται αναλογα με το τι υποστηριζει ο καθενας.

Διαφωνεις με αυτα που ειδες στο βιντεο για 1 ανθρωπο και σου δειχνω 3 βιντεο με τοσους ανθρωπους και δεν σχολιαζεις κατι.


Μα σου απάντησα πολύ συγκεκριμένα στην (υποθετική) ερώτησή σου. Γιατί με ξαναρωτάς;;;

Επίσης, συνεχίζεις να μην μπορείς να ... κρίνεις αν τραμπουκίστηκε ο Μπουτάρης;;;; Τι άλλο ήθελες δηλαδή για να μπορέσεις να κρίνεις; Να δεις κομμάτια του να έχουν απόσταση μεταξύ τους;;;

Για το τι ήταν αυτοί (ως ακριβή πολιτικο-ιδεολογική προέλευση) μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει κανείς, αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία, γιατί με μια λέξη είναι απλά ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΙ και εκεί τελειώνει η ιστορία.
Είναι σαν να ψάχνουμε αν οι χουλιγκάνοι που τα έσπασαν κάπου, φορούσαν φανέλες του ΟΣΦΠ, της ΑΕΚ, του ΠΑΟ ή του ΠΑΟΚ. Ο τραμπουκισμός και μπαχαλακισμός είναι από μόνα τους ιδεολογία. Δεν χρειάζονται άλλου είδους ιδεολογικές διασαφηνίσεις.

Όσο για τα βίντεο, μπορείς να μου κάνεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση στην οποία να μπορώ να σου απαντήσω;
Αν π.χ. με ρωτάς αν η αστυνομία θα έπρεπε να αφήσει κάποιο "εξαγριωμένο" πλήθος να κάψει την Βουλή, νομίζω ότι γνωρίζεις την απάντησή μου.
Αν με ρωτάς για υπέρμετρη βία από πλευράς αστυνομίας (από την οποία την πληρώνουν κάποιες φορές και άνθρωποι που διαδηλώνουν ειρηνικά), θα σου πω ότι ισχύει και αυτό και είναι απόλυτα καταδικαστέο και στις περισσότερες περιπτώσεις τιμωρείται (εσύ άλλωστε ισχυρίσθηκες ότι οι αρχές κάνουν σωστά την δουλειά τους).

Στην διάθεσή σου όμως να απαντήσω σε οποιαδήποτε συγκεκριμένη ερώτηση, αλλά όχι να σχολιάζω γενικώς και αορίστως, βίντεο.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 21 Μαϊ 2018 13:38 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 21 Μαϊ 2018 13:51 #980

  • Loukas
  • Το Άβαταρ του/της Loukas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 262
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4 (-13)
Ρωτησα συγκεκριμενα, εαν αυτα ειναι ελευθερια αποψης.
Τελευταία διόρθωση: 21 Μαϊ 2018 13:53 από Loukas.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 21 Μαϊ 2018 14:08 #981

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Ποιο απ' όλα;;;;
Το να διαδηλώνουν κάποιοι ειρηνικά διαμαρτυρόμενοι για οτιδήποτε (δίκαιο ή άδικο);;;
Το να προσπαθούν να μπουκάρουν με την βία για να λιντσάρουν κάποιους (οποιουσδήποτε);
Ποιο;;;
Κάτι συγκεκριμένο έχεις;; Με βίντεο, που μπορεί να δείχνουν δέκα εντελώς διαφορετικούς τρόπους έκφρασης διαμαρτυρίας, μου ζητάς να σου πω αν συμφωνώ ή αν καταδικάζω;;; :ohmy:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.344 δευτερόλεπτα