Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 16:15 #1

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Γνωρίζει κάποιος εάν επίσημα επιτρέπεται ένστολος ΠΑ, εκτός ωρών υπηρεσίας του, να κάνει δεύτερη εργασία χωρίς να έχει ενημερωθεί η υπηρεσία του?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 19:01 #2

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Γιώργος (ANTI) έγραψε:
Γνωρίζει κάποιος εάν επίσημα επιτρέπεται ένστολος ΠΑ, εκτός ωρών υπηρεσίας του, να κάνει δεύτερη εργασία χωρίς να έχει ενημερωθεί η υπηρεσία του?

Επίσημα, απαγορεύεται.
Υπάρχει όμως εξαίρεση για τους στρατιωτικούς ιατρούς κ μουσικούς.
Κάτι έχω ακούσει για τους αστυνομικούς μόνο.
Ότι θα μπορούν νόμιμα, να κάνουν δεύτερη δουλειά..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 20:58 #3

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
Υπάρχει κάπου η σχετική νομοθεσία που αναφέρει την απαγόρευση? Ρωτάω γτ σε μία διαφωνία με ένα φίλο στρατιωτικό ΠΑ (όχι ιπτάμενο, αλλά όχι και πολιτικό προσωπικό) που κάνει μαθήματα εκτός του αντικειμένου σπουδών του στην ΠΑ, μαύρα τώρα, εάν θα έχει πρόβλημα με την υπηρεσία του εάν μαθευτεί γτ πλέον οι μαθητές του είναι πολλοί, μου έχει πει ότι ζητάω απλά άδεια από την υπηρεσία και μου τη δίνουν να δουλεύω δεύτερη δουλειά σα δάσκαλος.

Μου φάνηκε πολύ περίεργο να τους επιτρέπεται δεύτερη δουλειά, όταν έχουν πλήρεις αποδοχές και ασφαλιστικά δικαιώματα στην υπηρεσία τους. Επισήμως, δλδ ο στρατιωτικός θα βγάλει και δελτίο παροχής υπηρεσίων? Δε νομίζω να ισχύει αυτό που είπε ο φίλος.
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2017 20:59 από Γιώργος (ANTI).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 21:17 #4

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Δεν ισχύουν αυτά που σου λέει.
Ένας φίλος είναι στο ΠΝ, σε υπηρεσία ξηράς, κάτι σχετικό με ηλεκτρονικά.
Μετά φόβου θεού δουλεύει μαύρα σε κάτι κομπιουτεράδικα στη Στουρνάρη.
Πάει για λίγες ώρες κ φυσικά, δεν τους έχει πει πως είναι στρατιωτικός.
Άλλος πάλι δουλεύει μαύρα ως ξυλουργός, στο μαγαζί που είχε μακαρίτης ο πατέρας του.
Άλλοι που ξέρω, δουλεύουν ως ηλεκτρολόγοι.
Κάνουν μερεμέτια σε σπίτια.
Τι απόδειξη να κόψουν;
Ως τι;

Την εγκυκλιο που την απαγορεύει, δεν μπορώ να την βρω.
Από την άλλη όμως, να μην ξεχνάμε πως οι στρατιωτικοί είναι κυρίως ΣΤΡΑΤΙΏΤΕΣ, ορκισμένοι να πεθάνουν για την πατρίδα.
Οφείλουν να έχουν πλήρη αφοσίωση σε αυτό κ να εκτιμούν αυτά που τους δίνει ως ανταπόδοση η πατρίδα.
Κ πάντα να θυμούνται πως οι Σπαρτιάτες ήταν στρατιώτες ως τα 30 τους, ζούσαν με στερήσεις μέσα στα στρατόπεδα κ ασκούνταν καθημερινά..
Καμία σχέση δήλ με τους σύγχρονους απογόνους τους....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2017 21:26 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 21:19 #5

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 9
ΟΚ Παναγιώτη ευχαριστώ, κ εμένα μου ακούστηκε εντελώς μπαρούφα όταν μου το είπε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 21:29 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτό που λες, "ζητάω απλά άδεια από την υπηρεσία".

Το αν επιτρέπεται ή όχι να κάνει και δεύτερη δουλειά δεν το ξέρω, αλλά αυτό είναι εύκολο να το μάθει. Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα επιτρέπεται.
Ναι, υπάρχουν εξαιρέσεις (γιατροί, μουσικοί, κλπ). Αλλά είναι λίγες και γνωστές.

Αν π.χ. ο δικός σου είναι της ΣΜΑ (μηχανικός αεροσκαφών) και είναι καλός σε μαθηματικά, φυσική κλπ, και "το έχει" και ως καθηγητής, λογικό είναι να κάνει μαθήματα σε παιδάκια. Και πιθανότατα θα τα μάθει και πράματα. Αλλά βλέπεις οι... συνδικάλες συνάδελφοι του της ΑΔΕΔΥ και της διδασκαλικής ομοσπονδίας θα έχουν άλλη άποψη, και την έχουν περάσει: Αν επιτραπεί και σ' αυτούς (ΣΜΑ) να κάνουν φυσική, τότε χάνουν αυτοί (οι κατ' επάγγελμα δάσκαλοι) το ψωμί τους. Το μαύρο, εννοώ.

Αυτό που λες (απλή άδεια απ' την υπηρεσία) δεν είναι δυνατόν να δοθεί γραπτώς. Ο προστάμενος, διοικητής του, μπορεί να του πει "Εν τάξει Γιώργο, το ξέρω ότι κάνεις μαθήματα" και να μην τον κυνηγήσει, αλλά θα του πει και επίσης "Είναι σαν να μην το ξέρω". Αν δηλαδή κάποτε γίνει θέμα, θα κάνει τον ανήξερο κοριό ο διοικητής.

Εφ' όσον "επίσημα" δε γίνεται, δεν είναι δυνατό και να γίνει επίσημα "έναρξη επαγγέλματος".
Άσε που αυτό δεν το συμβουλεύω στον άνθρωπο με τίποτα, γιατί αν γίνεται και το κάνει, από τα 10 ευρώ (π.χ.) που θα παίρνει την ώρα για το μάθημα, τα 8,5 θα του τα παίρνει ο καρανίκας.

ΔΕΝ μπορούν οι στρατιωτικοί (γενικώς) να κάνουν (επίσημα) δεύτερη δουλειά. Αν ήταν έτσι, και οι ιπτάμενοι θα δούλευαν delivery (είναι πολύ γρήγοροι). Βόμβες κουβαλάνε, στην πίτσα θα κόλλαγαν?

Πες του φίλου σου να σου δείξει τι χαρτί "απλά άδεια" ζητάει (και πήρε) από την υπηρεσία του. Δε νομίζω να δεις ποτέ τίποτα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 21:34 #7

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Γιώργος (ANTI) έγραψε:
ΟΚ Παναγιώτη ευχαριστώ, κ εμένα μου ακούστηκε εντελώς μπαρούφα όταν μου το είπε.

Τώρα μου θύμησες κάτι άλλο.
Τον περασμένο χειμώνα είχε έρθει ένας τύπος στο γυμναστήριο για να μάθει kick boxing.
Γνωριστήκαμε... κάποιες φορές του έκανα εγώ προπόνηση.
Ήξερα μόνο το όνομά του.
Κάποια στιγμή τον ρώτησα τι δουλειά κάνει.
Μου απάντησε, μάλλον αγχωμενος πως ήταν 46 ετών κ έψαχνε δουλειά εδώ κ έναν χρόνο.
Το μυαλό μου πήγε αμέσως πώς ήταν άνεργος κ ένιωσα λίγο άβολα.
ΟΜΩΣ δεν ήταν έτσι....
Ο τύπος πριν ένα χρόνο είχε πάρει πλήρη σύνταξη από το Στρατό, με τη συμπλήρωση 25ετίας κ έψαχνε δουλειά, μαύρη ή άσπρη!!!
Καταλαβαίνεις τι έχουμε πάθει;
Γιατί μαμηθήκαμε ως χώρα;;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2017 21:35 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 21:51 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
ήταν 46 ετών

πριν ένα χρόνο είχε πάρει πλήρη σύνταξη από το Στρατό

Γιατί μαμηθήκαμε ως χώρα;;

Δε μαμηθήκαμε τώρα, Παναγιώτη, που του την έδωσαν τη σύνταξη (που του την είχαν υποσχεθεί).

Μαμηθήκαμε ΤΟΤΕ, πριν από 26 χρόνια, που του την υποσχέθηκαν.

Έτσι πρέπει να το βλέπεις, και ΕΤΣΙ πρέπει να το βλέπει ο καθένας μας. Έστω κι αν αυτό που βλέπουμε αναφέρεται σε ορίζοντα 1/4 του αιώνα μπροστά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Δεύτερη εργασία από ένστολο ΠΑ 25 Σεπ 2017 22:21 #9

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
ρε το σαψαλο ηρθε να μαθει kick boxing στα 46!

ξερω προσωπικα δημοσιο υπαλληλο σε υπηρεσια που εργαζεται ως ηλεκτρολογος.δουλευει και εκτος υπηρεσιας παλι ως ηλεκτρολογος και η υπηρεσια το γνωριζει αυτο καλα.μαλιστα συναδελφοι του τον καλουν και σπιτια τους και εξοχικα για δουλειες.μεχρι και ο διευθυντης τον καλει. ο ηλεκτρολογος αυτος κανει και διαφημιση της δουλειας του και σε ολους τους συναδελφους. μεχρι και η κεντρικη υπηρεσια οπου ειναι η διοικηση τα γνωριζει αυτα και το υπουργειο.φτιαχνει σε ολους τα ηλεκτρικα.


δημοσιος υπαλληλος δεν ειμαι αλλα γνωριζω οτι ο δημοσιουπαλληλικος κωδικας απαγορευει ρητα τετοιες καταστασεις με εξαιρεσεις οπως οι ασχολιες με τα καλλιτεχνικα κτλ.

ωστοσο του συγκεκριμενου υπαλληλου δεν του κανουν τιποτα.

αυτα ειναι σταγονα στον ωκεανο.γνωριζω λαμογια που ζητανε φακελακια απο 300-1500 ευρω για υποθεσεις οπως συνταξιοδοτικα θεματα κτλ.δεν τους κανουν τιποτα.εχουν 25-30 ΕΔΕ απο καταγγελιες απο ασφαλισμενους .εχουν γινει δικαστηρια και συναδελφοι τους πανε και τους υποστηριζουν και αθωωνονται. προστατευονται απο συνδικαλες και λοιπους παρατρεχαμενους.οταν ερχεται η ωρα της συνταξης των συγκεκριμενων διεφθαρμενων υπαλληλων υπογραφουν χαρτι οτι δεν εχουν πειθαρχικες κυρωσεις για οσα χρονια υπηρετησαν διαφορετικα δεν μπορουν να παρουν συνταξη.και ομως παιρνουν.τα χαρτια με τις ΕΔΕ και οι οποιες κυρωσεις ΄΄αφαιρουνται΄΄ απο δικους τους απο το φακελο προκειμενου να προχωρησει και τυπικα η εκδοση συνταξης τους. με αλλα λογια καταστρεφουν χαρτια απο τον υπαλληλικο φακελο.δεν τον παραποιουν απλα.υπεξαιρουν σοβαροτατα εγγραφα.

υπαρχουν υπαλληλοι ΔΕ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ λυκειου δηλαδη και παιρνουν επιδοματα ΠΕ.πανεπιστημιακης εκπαιδευσης. συνδικαλας ο συγκεκριμενος.. ασε που πληρωνονται χιλιαδες υπερωριες που δεν κανουν πλασματικα.τοσες εργατοωρες μονο στα χαρτια αλλα το μαρουλι το τσεπωνουν κανονικα.

σε δημους υπαρχουν πολλοι υπαλληλοι με 30 χρονια υπηρεσιας πατησαν 10-20 φορες στην υπηρεσια σε διαρκεια 30 ετων.βγηκαν στη συνταξη. χωρις να πατησουν καν στην υπηρεσια τους.ο μισθος ομως μηνας εμπαινε μηνας εβγαινε τον επαιραν κανονικα επι 30 χρονια.

τα ιδια συμβαινουν σε εφοριες,πολεοδομιες νοσοκομεια. εγχειριστηκε η θεια μου το καλοκαιρι στον ευαγγελισμο.ο γιατρος της ζητησε 500 ευρω.300 γι΄αυτον και 200 για την αναισθησιολογο. τους ειπα να πανε στο τμημα εκβιασμων στη ΓΑΔΑ να το καταγγειλουν.το εσωτερικων υποθεσεων τα αναλαμβανει αυτα για πλακα. προσημειωνει τα χαρτονομισματα και τους τσακωνει,ειναι πολυ ευκολο. δεν το εκαναν, φοβηθηκαν. ειναι και προχωρημενης ηλικιας ανθρωποι.τους ειπα θα το αναλαβω εγω,δεν δεχτηκαν μπροστα στον φοβο και της ασθενειας και του προβληματος.

και αυτες οι περιπτωσεις θεωρουνται σταγονα στον ωκεανο συνολικα ομως προκαλουν τεραστια ζημια.γινονται επισης μεγαλα παρτυ σε υπουργεια με εργα και λοιπα.ποσα εκατομμυριων καθημερινα οχι αστεια.

και μην ξεχνιομαστε ολα αυτα γινονται σημερα που μιλαμε και συνεχιζουν κανονικα..οχι χθες ή πριν 5-10 χρονια.

το κρατος ειναι διεφθαρμενο σε ακραιες μορφες απο την κορυφη ως τα νυχια. το ψαρι βρωμαει και απο το κεφαλι και απο την ουρα.

θεωρω οτι συναγωνιζομαστε στην διαφθορα χωρες τριτοκοσμικες και τεταρτοκοσμικες και οχι μονο. ισως παρουμε και την πρωτια καποια στιγμη.
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2017 22:53 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα