Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 31 Οκτ 2017 21:29 #10

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1467
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 640
καλά, 15 χρόνια δεν τον έπιασαν ούτε μία φορά ?
εντύπωση μου κάνει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 31 Οκτ 2017 23:07 #11

  • Γιάννης (giannis88)
  • Το Άβαταρ του/της Γιάννης (giannis88)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 22
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 5
  • Κάρμα: 0
Αν η Ελλάδα δεν ήταν ένα κράτος κατσαπλιάδων το εισιτήριο θα είχε 0,10 και θα έκοβαν όλοι.

Τώρα; 1,40 και η αττικό μετρό είναι μέσα.

Μίζες, τρένα siemens, ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΙΣΕΙΣ διορισμοί με απολυτήριο δημοτικού από κομματικά γραφείο με μισθό 2500€/μήνα υπερωρίες που δεν υπάρχουν, μίζες, κόντρα μίζες, χάρτινα εισιτήρια μαϊμού που πωλούνταν από τα μηχανήματα και από τα γκισέ.

Και από την άλλη μια χούφτα ηρωικών (ή μήπως ηλιθίων) να πληρώνει πάντα, να είναι τυπικοί για να μετακινηθούν όλοι οι υπόλοιποι τζάπα , και να κονομίσει η siemens 10 εταιρίες και 1000 υπάλληλοι, 2 κόμματα.

Δείτε τον εαυτό σας στον καθρέπτη. Το κόμμα που ψηφίζετε διόρισε τον τύπο που πούλαγε μαϊμού χάρτινα εισιτήρια και έχει κανα 100 εκατομμύρια στην άκρη τώρα....

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη και ότι και 1 δις να κλέψει κάποιος δεν θα πάθει τπτ. Το πρόβλημα είναι ότι τα μεταεμφυλιακά κατάλοιπα, τα μεταπολιτευτικά κόμπλεξ, το οπαδιλίκι για το κόμμα(χειρότερα και από την ποδοσφαιρική ομάδα) και η ψήφος με κριτήριο δεν γουστάρω τον τάδε ψηφίζω τον τάδε δεν θα αλλάξει στον αιώνα τον άπαντα.....Εσύ που κράζεις, τον ίδιο θα ψηφίζεις. Ότι ψήφιζε ο παππούς σου. Πάππου προς πάππου κληρονομική ψήφος.

Υ.Γ Ηλεκτρικός δεν μπαίνει ποτέ ελεγκτής. Ελεγκτές έχει κυρίως στο Σύνταγμα και σπανιότερα σε άλλους σταθμούς. Ομόνοια και Κεραμεικός Σάββατο βράδυ μου έχουν τύχει. Και ίσως στο Φιξ.

Προαστιακός; 5 χρόνια φοιτητής(2006-20011) ούτε μια φορά ελεγκτής. Τα τελευταία 3 χρόνια 2 σε κάθε διαδρομή. 1000€ απολεσθέντα έσοδα κάθε ώρα στην γραμμή που ήμουν εγώ. 1000€ την ώρα. Και λίγα λέω...Όλοι τζάπα πηγαίνανε μόνο εγώ πλήρωνα. Τώρα ψάχνουν και το 1 ευρώ. Αν έλεγχαν από το 2004 έως το 2011 τώρα θα είχαν κάβα πόσα εκατομμύρια. Αλλά τι; Χρέος. Χρέος της ΔΕΚΟ. Που πάει στο κρατικό Χρέος.

Υ.Γ batista αν όλοι πλήρωναν οι τύποι με τα μαϊμού εισιτήρια θα είχαν ξεπεράσει τον bill gates σε περιουσία.
Τελευταία διόρθωση: 31 Οκτ 2017 23:15 από Γιάννης (giannis88).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 01 Νοε 2017 01:53 #12

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
batista έγραψε:
Όχι ρε George821. Δεν θα σε ... αφήσω.
Και αλήθεια, δεν σου πέφτει ... λόγος για τους ... "τζάμπα μάγκες"-"ιδεολόγους" τζαμπατζήδες κάθε είδους;; Αναρωτιέμαι ... γιατί.
Εμένα όμως θα μου επιτρέψεις να μου .... πέφτει λόγος, γιατί μαζί με πολλούς άλλους, τους πληρώνω ακριβά.

Όσο για τον φίλο T$ig, εκτός από το να ανοίξει άλλο νήμα, όχι γιατί υπήρχε κανένας ιδιαίτερος λόγος (δύο σχόλια έγιναν για την εισιτηριοδιαφυγή σε ένα νήμα για τις ηλεκτρονικές κάρτες των ΜΜΜ) , αλλά περισσότερο γιατί το ζήτησες, σου επισήμανε και ένα λάθος ... εκτίμησης. Δεν το πρόσεξες;
Όσο για την δημοκρατία του φόρουμ, τι να πω; Να ζητήσεις από τον T$ig να γίνεις συντονιστής, για να σβήνεις ότι θεωρείς ... άκυρο, ώστε να επιβληθεί το δικό σου είδος δημοκρατίας (ή όπως θέλεις να το ονομάσεις για να μην σε δεσμεύσω).

Καλα μην με αφησεις. Συνεχισε να χαλας το χρονο σου επαναλαμβανοντας τα ιδια και τα ιδια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 01 Νοε 2017 01:58 #13

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
γιώργης (yorgi) έγραψε:
καλά, 15 χρόνια δεν τον έπιασαν ούτε μία φορά ?
εντύπωση μου κάνει.

Το οτι το εκανε 15 χρονια, νομιζω δεν σημαινει κιολας πως δεν τον επιασαν ποτε...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 01 Νοε 2017 09:22 #14

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
George (geo821) έγραψε:
Καλα μην με αφησεις. Συνεχισε να χαλας το χρονο σου επαναλαμβανοντας τα ιδια και τα ιδια.

Όσο επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια κάποιων που θέλουν και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο, θα επαναλαμβάνω και εγώ τα δικά μου "τα ίδια και τα ίδια" χάνοντας (εδώ έχεις απόλυτο δίκιο) τον χρόνο μου.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 01 Νοε 2017 09:29 #15

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
George (geo821) έγραψε:
Το οτι το εκανε 15 χρονια, νομιζω δεν σημαινει κιολας πως δεν τον επιασαν ποτε...

Δίκιο έχεις.
Σου λέει το λαμόγιο ο τζαμπατζής.
Αυτά που έχω βάλει στην τσέπα από το 15 χρόνια λαμόγιο-τζαμπατζής, τι να μασήσουν μπροστά στο πρόστιμο μιας ή δύο (το πολύ και αν) περιπτώσεων που με έπιασαν;;; Και λέω αν γιατί υπάρχει πολύ σοβαρή πιθανότητα, πράγματι να μην έχει τύχει να τον ελέγξουν ποτέ. Δεν θα είναι άλλωστε η μόνη λαμογιά που θα είναι εντελώς ανεξέλεγκτη σε αυτή την χώρα.

Και αν κάποιος αναρωτηθεί (λέμε τώρα) "μα δεν ντράπηκε να τον πιάσουν χωρίς εισιτήριο ;;;" η απάντηση είναι ... "προφανώς ... ΟΧΙ", καθώς έχει πείσει τον εαυτό του και προσπαθεί να πείσει και κάποιους άλλους ότι το κάνει λόγω ... "ιδεολογίας".
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 01 Νοε 2017 11:49 #16

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Αν πλήρωναν όλοι το 1.20 δε θα γινόταν 1,40 κ.ο.κ. Επίσης θα είχαμε καλύτερες συγκοινωνίες και πραγματικές εκπτώσεις για τις ομάδες που τις δικαιούνται. Το να μή πληρώνει κανείς το εισιτήριο (ενώ μπορεί) και για ιδεολογικούς λόγους, δεν ειναι δικαιολογία για το τζαμπατζή. Τελευταία ταξίδεψα και Ελβετία και είδα τι σημαίνει ακριβό εισιτήριο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 01 Νοε 2017 12:25 #17

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
ermakos έγραψε:
Αν πλήρωναν όλοι το 1.20 δε θα γινόταν 1,40 κ.ο.κ. .
ΟΥΤΕ καν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 01 Νοε 2017 12:48 #18

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2967
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1353
  • Κάρμα: 146
ermakos έγραψε:
Αν πλήρωναν όλοι το 1.20 δε θα γινόταν 1,40 κ.ο.κ. Επίσης θα είχαμε καλύτερες συγκοινωνίες και πραγματικές εκπτώσεις για τις ομάδες που τις δικαιούνται. Το να μή πληρώνει κανείς το εισιτήριο (ενώ μπορεί) και για ιδεολογικούς λόγους, δεν ειναι δικαιολογία για το τζαμπατζή. Τελευταία ταξίδεψα και Ελβετία και είδα τι σημαίνει ακριβό εισιτήριο.

Τα εισιτήρια ακριβαίνουν, όχι γιατί κάποιοι δεν χτυπάνε εισιτήριο, αλλά γιατί γίνεται κακοδιαχείριση στις εταιρείες ΜΜΜ.
Μονίμως ειναι ελλειματικές.
Τι μισθό έπαιρνε προ κρίσης ένας οδηγός λεωφορείου;
Ένας οδηγός στον ΗΣΑΠ;

Όχι λιγότερο από 2500€ μηνιαίως..
Κ αν έπαιρναν οι οδηγοί τόσα, φαντάσου τι έπαιρναν τα διοικητικά στελέχη, ο πρόεδρος, ο αντιπρόεδρος κλπ.
Πόσες δημόσιες επιχειρήσεις είδες να έχουν κέρδη;
Δεν υπήρξαν ποτέ κ ούτε πρόκειται να υπάρξουν στο μέλλον...
Γιατί τις βλέπουν σαν λάφυρο.
Εκεί βολεύουν τους γνωστούς, εκεί παίρνουν υψηλούς μισθούς, εκεί παίρνουν τις μίζες..
Και 15€ να πήγαινε το εισιτήριο και να εκτοξεύονταν τα έσοδα για έναν μήνα, αμέσως αυτά τα κέρδη θα μετατρέπονταν σε αυξήσεις μισθών, σε νέες προσλήψεις, σε παροχές για τους εργαζόμενους κλπ..

Τελος, μη συγκρίνεις τιμές Ελβετίας με τιμές Ελλάδας.
Εκεί, ο βασικός ενός ανειδίκευτου εργάτη δεν είναι τα 586€ μικτά, αλλά τα 4.000€.
Εδώ, όσα πτυχία κ να έχεις, δύσκολα θα φτάσεις τα 1200€.
Εκεί, με πτυχίο, άνετα φτάνεις τα 7.000€.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 01 Νοε 2017 12:49 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα