Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Κοροναϊός

Πολλαπλές μόνιμες εγκεφαλικές βλάβες της Καράντη (χωρίς ερωτηματικό). 05 Μαϊ 2021 11:49 #955

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Λεπτομερής εργαστηριακή μελέτη σε εγκεφαλικά κύτταρα που εκτέθηκαν στην πρωτείνη spike του κοροναϊού SARS-CoV-2, έδειξε πως επέρχονταν εκτενείς μορφολογικές, ανοσολογικές, οξειδωτικές, αγγειακές βλάβες σε αυτά, έστω και χωρίς την παρουσία ή την ανάπτυξη του ιού!
www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.04.30.442194v1

Γεννώνται ανησυχίες για τους εμβολιασμούς πληθυσμών με σκευάσματα που προκαλούν μαζική παραγωγή πρωτείνης spike κοροναϊού SARS-CoV-2.

Βρε αρχιτρολ, πόση ψεύτικη προπαγάνδα θα κάνεις ακόμα; :sick:
Γιατί δεν μένεις στο ότι τα εμβόλια είναι ... αμαρτωλά, εκεί δηλαδή που είναι και η ... "ειδικότητά" σου;;;; :S
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Σωτήρια ιβερμεκτίνη 05 Μαϊ 2021 13:35 #956

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13074
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Συγκεντρωτική ανάλυση 38 προηγούμενα δημοσιευμένων κλινικών μελετών σε ασθενείς με covid-19 που λάμβαναν θεραπευτικά τη φθηνή γενόσημη ivermectin, αποκάλυψε πως η θνησιμότητα μειώνονταν 90% σε ήπια νόσο και 67% σε σοβαρή νόσο!
www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.04.30.21256415v1
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 05 Μαϊ 2021 13:44 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σωτήρια ιβερμεκτίνη 05 Μαϊ 2021 13:47 #957

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13074
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Μοναδικός Γενικός Ιατρός σε πόλη της Νότιας Αφρικής θεράπευσε πλήρως 4.000 ασθενείς με covid-19 χωρίς καθόλου χρήση οξυγόνου, ή ανάγκη νοσηλείας σε νοσοκομείο ή ΜΕΘ. Κανένας θάνατος. Σημασία της επιδείνωσης την όγδοη ημέρα.

Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 05 Μαϊ 2021 14:09 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιος θα μας σώσει από την πατραπληροφόρησή σου;;;; 05 Μαϊ 2021 15:53 #958

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Μοναδικός Γενικός Ιατρός σε πόλη της Νότιας Αφρικής θεράπευσε πλήρως 4.000 ασθενείς με covid-19 χωρίς καθόλου χρήση οξυγόνου, ή ανάγκη νοσηλείας σε νοσοκομείο ή ΜΕΘ. Κανένας θάνατος. Σημασία της επιδείνωσης την όγδοη ημέρα.

Δηλαδή μόνο στην συγκεκριμένη πόλη της Νότιας Αφρικής πιάνει το μαντζούνι;;;; :S
Στην Ινδία που έκαναν ... εκτεταμένη χρήση γιατί έχουν φλομώσει από τα κρεματόρια;;;;
Εεεεεεε;;;;;;
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Ποιος θα μας σώσει από την πατραπληροφόρησή σου;;;; 05 Μαϊ 2021 22:34 #959

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Καλησπέρα σας κ χρόνια πολλά σε όλους!
Θα ήθελα να μοιραστώ μερικά πράγματα που έμαθα για τον κορονωϊό μέσα από τη δουλειά μου.

Πρώτον κ σημαντικότερο, οι πάνινες μάσκες, ακόμη κ αν φοριούνται σωστά παρέχουν ελάχιστη προστασία.
Πολλοί που έρχονται με κορωνοιό λένε πως δεν καταλαβαίνουν πως κόλλησαν, ενώ φορούσαν μάσκα.
Όταν τους ρωτάω τι είδους μάσκα φορούσαν, μου έλεγαν τις πάνινες.
Δεύτερον, νοσούν κ οι εμβολιασμένοι.
Δεν έρχονται πολλοί, αλλά κάποιοι έχουν πιο έντονα συμπτώματα, σε σημείο να τους παρέχεται οξυγόνο.
Τρίτον, ο ιός κολλάει πανεύκολα σε κλειστό χώρο κ με ανθρώπους να μην φορούν μάσκα κ αυτοί να βήχουν κ να μιλάνε δυνατά.
Αντίθετα, αν υπάρχει ανοιχτό παράθυρο κ αν φορούν μάσκα, η πιθανότητα μόλυνσης απομακρύνεται.
Τέταρτον, ο ιός δεν φαίνεται να μεταδίδεται εύκολα από μαγειρικά σκεύη κ πόμολα στις πόρτες κλπ.
Πέμπτον, έχουμε τέσσερα περιστατικά όπου κόλλησαν ο ένας από τούς δύο συζύγους κ όχι κ οι δύο μαζί.
Έκτον, κ τα παιδιά κάθε ηλικίας κολλάνε.
Ένας ξάδερφος μου ,κόλλησε από τον πατέρα του.
Κόλλησε την αδερφή του, τη γυναίκα του κ τα δυο του παιδιά, ηλικίας 4 κ 2 ετών αντίστοιχα.
Τα τελευταία είχαν μόνο λίγα δέκατα 4-5 μέρες.
Ο θείος πέθανε, ο ξάδερφος νοσηλεύθηκε αλλά τη γλίτωσε κ η ξαδέρφη μαζί με την νύφη είχαν ήπια συμπτώματα.
Για πιθανές απορίες μπορείτε να με ρωτήσετε.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 05 Μαϊ 2021 22:35 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), Καράντη Μαρία (cross), batista

Ποιος θα μας σώσει από την πατραπληροφόρησή σου;;;; 06 Μαϊ 2021 08:18 #960

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Καλησπέρα σας κ χρόνια πολλά σε όλους!
Θα ήθελα να μοιραστώ μερικά πράγματα που έμαθα για τον κορονωϊό μέσα από τη δουλειά μου.

Πρώτον κ σημαντικότερο, οι πάνινες μάσκες, ακόμη κ αν φοριούνται σωστά παρέχουν ελάχιστη προστασία.
Πολλοί που έρχονται με κορωνοιό λένε πως δεν καταλαβαίνουν πως κόλλησαν, ενώ φορούσαν μάσκα.
Όταν τους ρωτάω τι είδους μάσκα φορούσαν, μου έλεγαν τις πάνινες.
Καλημέρα Παναγιώτη, χρόνια πολλά και ευχαριστούμε για την ανάρτηση.
Από την εμπειρία σου, οι μάσκες ΚΝ95 προσφέρουν κάποια σημαντική επιπλέον προστασία; Την φοράμε μια φορά και την πετάμε;
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιος θα μας σώσει από την πατραπληροφόρησή σου;;;; 06 Μαϊ 2021 08:37 #961

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Ο Τσιγκούνης (T$ig) έγραψε:
Καλημέρα Παναγιώτη, χρόνια πολλά και ευχαριστούμε για την ανάρτηση.
Από την εμπειρία σου, οι μάσκες ΚΝ95 προσφέρουν κάποια σημαντική επιπλέον προστασία; Την φοράμε μια φορά και την πετάμε;

Καλημέρα κ χρόνια πολλά!
Οι μάσκες υψηλής προστασίας που ανέφερες, είναι η καλύτερη επιλογή.
Εφαρμόζουν σωστά σε μύτη κ στόμα κ έχουν πυκνότερη πλέξη.
Μετά έρχονται οι απλές ιατρικές μάσκες, με χάρτινη πλέξη.
Το βασικό είναι να εφαρμόζουν σωστά.
Αυτού του τύπου οι μάσκες, δηλ οι απλές κ οι υψηλής προστασίας κ εφόσον φοριούνται για καθημερινή χρήση κ απλές επισκέψεις σε μαγαζιά κ σούπερ μάρκετ, δεν χρειάζονται να απορρίπτονται μετά από κάθε χρήση.
Δεν πρέπει όμως να πιάνουμε καμία μάσκα από την εξωτερική πλευρά.
Κ αφού την βγάλουμε να την βάζουμε σε νάυλον σακουλάκι.
Σε ιατρικούς χώρους, με επιβεβαιωμένα κρούσματα γύρω μας, φοράμε ιατρική μάσκα, απέξω την υψηλής κ τέλος την προσωπίδα.
Εκεί αλλάζουμε μάσκες σε κάθε βάρδια κ πλένουμε την προσωπίδα όσο πιο συχνά μπορούμε.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ποιος θα μας σώσει από την πατραπληροφόρησή σου;;;; 06 Μαϊ 2021 10:17 #962

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Καλησπέρα σας κ χρόνια πολλά σε όλους!
Θα ήθελα να μοιραστώ μερικά πράγματα που έμαθα για τον κορονωϊό μέσα από τη δουλειά μου.

Πρώτον κ σημαντικότερο, οι πάνινες μάσκες, ακόμη κ αν φοριούνται σωστά παρέχουν ελάχιστη προστασία.
Πολλοί που έρχονται με κορωνοιό λένε πως δεν καταλαβαίνουν πως κόλλησαν, ενώ φορούσαν μάσκα.
Όταν τους ρωτάω τι είδους μάσκα φορούσαν, μου έλεγαν τις πάνινες.
Δεύτερον, νοσούν κ οι εμβολιασμένοι.
Δεν έρχονται πολλοί, αλλά κάποιοι έχουν πιο έντονα συμπτώματα, σε σημείο να τους παρέχεται οξυγόνο.
Τρίτον, ο ιός κολλάει πανεύκολα σε κλειστό χώρο κ με ανθρώπους να μην φορούν μάσκα κ αυτοί να βήχουν κ να μιλάνε δυνατά.
Αντίθετα, αν υπάρχει ανοιχτό παράθυρο κ αν φορούν μάσκα, η πιθανότητα μόλυνσης απομακρύνεται.
Τέταρτον, ο ιός δεν φαίνεται να μεταδίδεται εύκολα από μαγειρικά σκεύη κ πόμολα στις πόρτες κλπ.
Πέμπτον, έχουμε τέσσερα περιστατικά όπου κόλλησαν ο ένας από τούς δύο συζύγους κ όχι κ οι δύο μαζί.
Έκτον, κ τα παιδιά κάθε ηλικίας κολλάνε.
Ένας ξάδερφος μου ,κόλλησε από τον πατέρα του.
Κόλλησε την αδερφή του, τη γυναίκα του κ τα δυο του παιδιά, ηλικίας 4 κ 2 ετών αντίστοιχα.
Τα τελευταία είχαν μόνο λίγα δέκατα 4-5 μέρες.
Ο θείος πέθανε, ο ξάδερφος νοσηλεύθηκε αλλά τη γλίτωσε κ η ξαδέρφη μαζί με την νύφη είχαν ήπια συμπτώματα.
Για πιθανές απορίες μπορείτε να με ρωτήσετε.




Χρόνια Πολλά Παναγιώτη (και σε όλους τους συμφορουμίτες) με υγεία πάνω απ' όλα.
Να σε ευχαριστήσω και προσωπικά για τις χρήσιμες επισημάνσεις, ακόμα και αν πρόκειται για πράγματα που έχουν γραφτεί σε πολλά και διάφορα ενημερωτικά sites.
Έχει σημασία το να επιβεβαιώνονται και από έναν συμφορουμίτη που εργάζεται στον χώρο της υγείας, γιατί όπως βλέπουμε, ακόμα και εδώ μέσα, η προσπάθεια παραπληροφόρησης ... ανθεί (ευτυχώς, προς το παρόν, μόνο από ένα συγκεκριμένο ... κέντρο ... παραπληροφόρησης και πρόκλησης σκόπιμης και συστηματικής σύγχυσης).
Ερωτήσεις:

1) Έχεις εμβολιαστεί (προφανώς αν θέλεις απαντάς).
2) Ποιο ποσοστό από τους συναδέλφους σου έχει εμβολιαστεί; Ακούγονται κάτι ποσοστά της τάξης του 65% για τους υγειονομικούς, τα οποία είναι εντελώς απογοητευτικά. :sick:
3) Σου έχει τύχει περίπτωση πλήρως εμβολιασμένου που να έχει προσβληθεί μετά από το διάστημα (το τονίζω αυτό) που αναφέρεται από τις εταιρίες των εμβολίων ως διάστημα απόκτησης του μεγαλύτερου δυνατού ποσοστού προστασίας/ανοσίας και κυρίως να έχει πεθάνει ή ακόμα και να έχει νοσήσει πολύ βαριά;;;;
Να τονίσουμε βέβαια, ότι ακόμα και για τους πλήρως εμβολιασμένους, ισχύουν ακόμα (και όσο ο κορονοιός, με τις μεταλλάξεις του, είναι παντού τριγύρω μας) τα μέτρα προστασίας και δεν δικαιολογείται καμία χαλαρότητα.
4) Έχεις να προτείνεις, από την μέχρι τώρα εμπειρία σου, κάποια συγκεκριμένη μάσκα FFP2 η οποία να ταιριάζει (να εφαρμόζει καλύτερα) σε μακρόστενο πρόσωπο;

Και κάποιες επισήμανσεις.
Έχεις απόλυτο δίκιο για το θέμα της μάσκας. Και το "ναι φόραγα μάσκα και κόλλησα" ή το "πρόσεχα αλλά κόλλησα" είναι πολύ, μα πολύ σχετικά και στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων είναι απλά ... ψεματάκι, γιατί κανένας δεν θέλει να παραδεχθεί ότι κόλλησε από ... χαλαρότητα και απροσεξία. Είναι στο πλαίσιο του ... γνωστού ... και ... βολικού ... "πάντα φταίει κάτι άλλο και όχι εγώ".
Βλέπουμε όλοι στον περίγυρό μας το τι μάσκες φοράει η πλειοψηφία του κόσμου, το πως τις φοράει και το αν προσέχει γενικότερα (π.χ. ασανσέρ κ.λπ.).
Πρέπει να καταλάβουμε ότι σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει όριο στην προσοχή. Όσο περισσότερη, τόσο καλύτερα.
Τέλος, δεν υπάρχει μεγαλύτερη "επίδειξη" αντικοινωνικής/εγκληματικής συμπεριφοράς, από το να κυκλοφορείς μέσα σε περιβάλλον με άλλους ανθρώπους, αγνοώντας επιδεικτικά τα μέτρα για την μη μετάδοση του κορονοιού. :sick:
Και δυστυχώς αυτό το βλέπουμε συνέχεια γύρω μας. :sick:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποιος θα μας σώσει από την πατραπληροφόρησή σου;;;; 06 Μαϊ 2021 11:14 #963

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Καλημέρα barista κ χρόνια πολλά!
Ναι, έχω εμβολιαστεί.
Τελευταία δόση, αρχές Φλεβάρη με εμβόλιο Pfizer.
Οι συνάδελφοι μου, στο τμήμα μου, έχουν εμβολιαστεί σε ποσοστό 80%.
Μου έχουν τύχει δύο περιστατικά πλήρως εμβολιασμένων, με σωστές αποστάσεις μεταξύ των δόσεων κ μετά από έναν μήνα περίπου μετά την τελευταία δόση που έχουν αρρωστήσει βαριά.
Το τελευταίο περιστατικό μάλιστα ήταν το περασμένο Σάββατο.
Πάντα θέλω να παίρνω ιστορικό από τους ασθενείς, αλλά λίγες φορές το καταφέρνω, αφού οι περισσότεροι είναι σε άσχημη κατάσταση.
Με οξυγόνο, πολύ αδύναμοι κ δυσκολεύονται να μιλήσουν ι να επικοινωνήσουν.
Από ότι μου λένε, η πλειοψηφία κόλλησε από τραπεζώματα, γάμους, μνημόσυνα, βαφτίσια κ κηδείες.
Με χειραψίες, φιλιά κ συνομιλίες από κοντά.
Είτε φορούσαν πάνινες μάσκες κ μιλούσαν μεταξύ τους πολύ κοντά, είτε άφηναν τη μύτη απέξω, είτε τις κατέβαζαν.
Προσωπικά έχω έρθει σε κοντινή επαφή με άτομα που αργότερα βγήκαν θετικά ή ήταν θετικά την ώρα που με συνάντησαν.
Ποτέ δεν κόλλησα κ αυτό είναι σίγουρο γιατί κάνω κάθε βδομάδα rapid κ κάθε 15 μοριακό.
Το τελευταίο το έκανα χθες.
Πάντα όμως φοράω σωστά μια απλή ιατρική μάσκα όταν βρίσκομαι με άλλους.
Όταν βρίσκομαι μόνος μου κ αθλούμαι, κάνω ποδήλατο κλπ, φυσικά δεν φοράω.
Ο ιός δεν μεταδίδεται από τον αέρα.
Τέλος, για τον τύπο μάσκας που με ρωτάς, η απλή μάσκα είναι μια χαρά για τις καθημερινές δραστηριότητες.
Την υψηλής προστασίας φύλαξε την για όταν θα βρεθείς με αρκετό κόσμο γύρω σου.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.509 δευτερόλεπτα