Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Καταθέσεις στην Κύπρο – Φόροι – Επαναπατρισμός χρημάτων

Καταθέσεις στην Κύπρο – Φόροι – Επαναπατρισμός χρημάτων 31 Ιαν 2018 13:01 #1

  • Lisandros (Karebe)
  • Το Άβαταρ του/της Lisandros (Karebe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Τον 6ο του 2011 μεταφέραμε 20.000$ και 10.000 € σε δυο λογαριασμούς στην Κύπρο. Τα δολάρια τα έχουμε αφήσει σε ένα κοινό λογαριασμό και τα ευρώ τα έχουμε σε ένα κλειστό λογαριασμό που ανανεώνεται ανά τρίμηνο. Είναι χρήματα που βγήκαν από λογαριασμούς της μητέρας μου στην Ελλάδα και μεταφέρθηκαν στην Κύπρο μέσω της τράπεζας Κύπρου στην Ελλάδα. (Κάθε μέρα στέλναμε δωρεάν μέχρι 8.000 € μέσω της υπηρεσίας Onebank γιατί μας είχαν πει από την τράπεζα ότι εμβάσματα κάτω από 10.000 € δεν ενημερώνουν την τράπεζα της Ελλάδος). Αυτό έγινε τότε γιατί η Ελλάδα ήταν σε μνημόνιο και εμείς φοβόμασταν να μην χαθούν όλες οι οικονομίες τον γονιών μας από πιθανή κατάσχεση καταθέσεων. Τους λογαριασμούς αυτούς δεν τους έχουμε δηλώσει στην εφορία γιατί δεν ξέραμε ότι έπρεπε να κάνουμε κάτι τέτοιο, νομίζαμε ότι αυτόματα η τράπεζα θα απόδιδε τους φόρους στην Ελλάδα (δεν ξέρουμε αν το κάνει γιατί η επικοινωνία μαζί τους είναι απαράδεκτη) όπως κάνουν και οι Ελληνικές τράπεζες επειδή η συναλλαγή είχε γίνει μέσω της τραπέζης Κύπρου στην Ελλάδα. Τώρα με όλα αυτά που ακούμε για ελέγχους κατασχέσεις χρημάτων και άλλα, θέλουμε να τα επαναπατρίσου με και δεν ξέρουμε ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος. Έχουμε στο μυαλό μας το έμβασμα με web banking άλλα έχουμε ακούσει ότι οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες για κάθε συναλλαγή πάνω από 10.000 ευρώ να ενημερώνουν τα φοροδιωκτικά όργανα για έλεγχο. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει αν μπορεί να μας συμβουλέψει για το ποια είναι η ποιο καλή λύση και τι πρέπει πραγματικά να κάνουμε γιατί έχουμε τρελαθεί.

Ευχαριστούμε πολύ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Κύπρο – Φόροι – Επαναπατρισμός χρημάτων 31 Ιαν 2018 13:33 #2

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 803
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 49 (6)
Είχατε κάνει αίτηση για εξαίρεση φορολόγησης από την έκτακτη εισφορά αμυνας στην Κυπριακή τράπεζα ή σας φορολογούσε εκεί?
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Κύπρο – Φόροι – Επαναπατρισμός χρημάτων 31 Ιαν 2018 16:15 #3

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Lisandros (Karebe) έγραψε:
Τον 6ο του 2011 μεταφέραμε 20.000$ και 10.000 € σε δυο λογαριασμούς στην Κύπρο. Τα δολάρια τα έχουμε αφήσει σε ένα κοινό λογαριασμό και τα ευρώ τα έχουμε σε ένα κλειστό λογαριασμό που ανανεώνεται ανά τρίμηνο. Είναι χρήματα που βγήκαν από λογαριασμούς της μητέρας μου στην Ελλάδα και μεταφέρθηκαν στην Κύπρο μέσω της τράπεζας Κύπρου στην Ελλάδα. (Κάθε μέρα στέλναμε δωρεάν μέχρι 8.000 € μέσω της υπηρεσίας Onebank γιατί μας είχαν πει από την τράπεζα ότι εμβάσματα κάτω από 10.000 € δεν ενημερώνουν την τράπεζα της Ελλάδος). Αυτό έγινε τότε γιατί η Ελλάδα ήταν σε μνημόνιο και εμείς φοβόμασταν να μην χαθούν όλες οι οικονομίες τον γονιών μας από πιθανή κατάσχεση καταθέσεων. Τους λογαριασμούς αυτούς δεν τους έχουμε δηλώσει στην εφορία γιατί δεν ξέραμε ότι έπρεπε να κάνουμε κάτι τέτοιο, νομίζαμε ότι αυτόματα η τράπεζα θα απόδιδε τους φόρους στην Ελλάδα (δεν ξέρουμε αν το κάνει γιατί η επικοινωνία μαζί τους είναι απαράδεκτη) όπως κάνουν και οι Ελληνικές τράπεζες επειδή η συναλλαγή είχε γίνει μέσω της τραπέζης Κύπρου στην Ελλάδα. Τώρα με όλα αυτά που ακούμε για ελέγχους κατασχέσεις χρημάτων και άλλα, θέλουμε να τα επαναπατρίσου με και δεν ξέρουμε ποιος είναι ο κατάλληλος τρόπος. Έχουμε στο μυαλό μας το έμβασμα με web banking άλλα έχουμε ακούσει ότι οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες για κάθε συναλλαγή πάνω από 10.000 ευρώ να ενημερώνουν τα φοροδιωκτικά όργανα για έλεγχο. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει αν μπορεί να μας συμβουλέψει για το ποια είναι η ποιο καλή λύση και τι πρέπει πραγματικά να κάνουμε γιατί έχουμε τρελαθεί.

Ευχαριστούμε πολύ.

1. Όταν λέτε "τους λογαριασμούς δεν τους έχετε δηλώσει στην εφορία" φαντάζομαι εννοείτε τους τόκους, καθώς δεν έχετε υποχρέωση να δηλώσετε κάτι άλλο στην εφορία (εφόσον είχε δηλωθεί το εισόδημα όταν αποκτήθηκε φυσικά).

2. Με τη νέα νομοθεσία που ισχύει, όλες οι τράπεζες της Ε.Ε. ενημερώνουν πλέον τις φορολογικές αρχές της χώρας κατοικίας του καταθέτη για το υπόλοιπο του λογαριασμού την 31/12 κάθε χρόνου και για τους τόκους που απέκτησε. Παραμένει υποχρέωση του καταθέτη να δηλώσει το εισόδημα από τόκους. Όπως και να χει είτε τα αφήσετε στην Κύπρο είτε τα φέρετε εδώ, οι φορολογικές αρχές θα έχουν πλέον εικόνα, εφόσον το επιθυμούν.

3. Εάν τα 30 χιλιάρικα προέρχονται από δραστηριότητες που έχουν φορολογηθεί στην Ελλάδα, δεν νομίζω πως θα πρέπει να σας ανησυχεί κάτι.
Τελευταία διόρθωση: 31 Ιαν 2018 16:17 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Κύπρο – Φόροι – Επαναπατρισμός χρημάτων 15 Φεβ 2018 19:02 #4

  • Lisandros (Karebe)
  • Το Άβαταρ του/της Lisandros (Karebe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Συγνώμη που καθυστέρησα τόσο πολύ να απαντήσω.
Ναι είχαμε κάνει αίτηση για εξαίρεση φορολόγησης από την έκτακτη εισφορά άμυνας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Καταθέσεις στην Κύπρο – Φόροι – Επαναπατρισμός χρημάτων 15 Φεβ 2018 19:40 #5

  • Lisandros (Karebe)
  • Το Άβαταρ του/της Lisandros (Karebe)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Συγνώμη που καθυστέρησα τόσο πολύ να απαντήσω.
1. Όταν λέω τους λογαριασμούς δεν τους έχω δηλώσει στην εφορία εννοώ τον κωδικό 029 στο Ε1 και τους τόκους στον κωδικό 669. Τώρα για το εισόδημα εάν είχε δηλωθεί στην ΔΟΥ όταν είχε αποκτηθεί από τον πατέρα μου (έχει αποβιώσει) υποθέτω πώς ναι, γιατί μιλάμε για τις αποταμιεύσεις μιας ζωής οι οποίες δεν ήταν κάπου κρυφά, ήταν όπως έγραψα σε καταθέσεις σε τράπεζα της Ελλάδας και βγήκαν για να πάνε στην Κύπρο.

2. Δηλαδή εάν εγώ επιθυμώ να είμαι τελείως σωστός με την ΔΟΥ θα πρέπει να τσεκάρω τον κωδικό 029 και στον κωδικό 669 να βάλω το συνολικό ποσό τον τόκων;

3. Τα 30 χιλιάρικα προέρχονται από την επαγγελματική δραστηριότητα του πατέρα μου και την σύνταξή του από Ελλάδα αλλά και από Ηνωμένες Πολιτείες (μέχρι να αποβιώσει) και στην συνέχεια αυτές τις συντάξεις τις πείρε η μητέρα μου και έχουν δηλωθεί και λογικά φορολογηθεί στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι άλλο θα ήθελε η ΔΟΥ για να αποδείξω πως είχαν αποκτηθεί αυτά τα χρήματα.

Ευχαριστώ πολύ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα