Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 24 Φεβ 2017 17:06 #208

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
με 250 πας και ερχεσαι μια χαρα Κυπρο και τα κανεις ο ιδιος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 24 Φεβ 2017 22:06 #209

  • Τασος (archive800gs)
  • Το Άβαταρ του/της Τασος (archive800gs)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 2
Με όλα αυτά που ζητανε εχω σκιαχτει λιγακι να σου πώ. Εχει ανοιξει καποιος απο εδω λογαριασμό?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 24 Φεβ 2017 23:54 #210

  • opensource
  • Το Άβαταρ του/της opensource
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 254
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: -11
τότε καλύτερα να πας 2 φορες κυπρο παρά να σε πάρει το ΙBU με 100 ευρώ το χρόνο + άλλα

πάρε τα χαρτιά μαζί σου, ταυτότητα Δεκο εκκαθαριστικό συστατική επιστολή και μη το ζαλίζεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 25 Φεβ 2017 00:30 #211

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Τασος (archive800gs) έγραψε:
Καλησπέρα κ από μένα.
Ενδιαφέρομαι να ανοίξω λογαριασμό στην Κύπρου (με συνδικαιούχο την μητέρα μου).
Για να αποφύγω όποια ταλαιπωρία απευθύνθηκα στην χρηματιστηριακή κ μου σύστησαν μια εταιρία που ασχολείται με το αντικείμενο... Μου ζήτησαν 250€ κ με ταλαιπωρούν και με την χαρτούρα...
Από την Κυπρου με ρώτησαν αν εχω σκοπό να επισκεφτώ την χώρα...
Από την Ελληνική (που δεν την προτίμησα -χωρίς λόγο) μου ζήτησαν φυσική παρουσία ή skype...

Ειναι τοοοσο δύσκολο να ανοίξουμε λογαριασμό τελικά;
Σημειωτέον οτι τα χρήματα θα είναι καταθέσεις από επενδυτικές και όχι από επιχειρηματικές δράσεις.

Μπορείς να ανοίξεις μόνος σου χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία...
Δεν βρίσκω το πρόβλημα ούτε στο αν θα τους απαντήσεις για το αν σκοπεύεις ή όχι να κατέβεις στην Κύπρο, ούτε για το να κάνεις ένα skype call 5 λεπτών.
By the way και η Ελληνική μια χαρά τράπεζα είναι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 31 Μαρ 2017 00:27 #212

  • Τασος (archive800gs)
  • Το Άβαταρ του/της Τασος (archive800gs)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 2
Καλησπέρα,
προς ενημέρωση του νήματος για τις τρέχουσες εξελίξεις που αφορά στο άνοιγμα κοινού λογαριασμού στην Κύπρο.

Συνοπτικά:
Η Τρ.Κυπρου ζητάει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.Θυμίζει εφορία.
Στην Ελληνική κάνεις την δουλειά σου. Ούτως ή άλλως αυτό ζητάμε από μια τράπεζα' να μας διευκολύνει να κάνουμε την δουλειά μας.

Ιστορικό Ελλάδας
Έστειλα λοιπόν, μειλ για την πρόθεση μου και στις 2 τράπεζες (ελληνική & Κύπρου).

Πρώτη η Ελληνική Τράπεζα με ενημέρωσε πως μπορώ να ανοίξω λογαριασμό σε κάθε κατάστημα τους. -αυτό κ τελος !-
Με απάντηση μου τους ενημέρωσα πως έχω μόνιμη κατοικία Ελλάδα.
Με παίρνουν τηλ απο το customer service και μου ζητάνε:
-διαβατήριο,
-ΑΦΜ
-Πιστοποιητικό αποδοχών
-βεβαίωση εργασίας
-κατάσταση λογαριασμού από την τράπεζα μου για 6 μηνες (!)
Ενημερώνω αντί των παραπάνω εχω:
-Ελληνική ταυτότητα (με λατινικές εγγραφές).
-Βεβαίωση εγγραφής από τον επαγγελματικό μου φορέα (αφού είμαι ελ.Επαγγελματίας κ δεν εχω την βεβ εργασίας κ το πιστοποιητ. αποδοχών)
-Εκκαθαριστικό εφορίας (για εισοδήματα και ΑΦΜ - έστειλα κ ενα Ε9 για ολοκληρωμένη περιουσιακή εικόνα)
-και μία συστατική επιστολή από την Τράπεζα μου (Πειρ.)
Παίρνω το ΟΚ με τα δικά μου αλλά προκύπτει το πρόβλημα του συνδικαιούχου αφού δεν μπορεί να παρευρεθεί.
Το ξανασυζητάμε στα τηλ και καταλήγουμε να πάω Κύπρο, να ανοίξω έναν λογαριασμό στο όνομα μου, κ μετά με σφραγίδα Χαγης (apostille) να στείλω τα παραπάνω έγγραφα (του συνδικαιούχου) στο κατάστημα κ να επεκταθεί ο λογαριασμός σε κοινός.

Αρκετή φασαρία στα τηλ, στα μειλ... αλλά τελικά ο δρόμος εύκολος.

Με αρκετή καθυστέρηση από την Κύπρου με παίρνουν τηλ και με τα ίδια έγγραφα με καλωσορίζουν στο κατάστημα τους όποτε το αποφασίσω κ δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.!
Πολύ ευκολία στο τηλ, χωρίς μειλ κλπ...

Ιστορικό Κύπρου
Φτάνω Κύπρο, κ πηγαίνω πρώτα στην Τρ.Κύπρου.
Στο συγκεκριμένο κατάστημα με το οποίο μίλησα, κ αρχίζει το μπαλάκι...
Η μία -που ειχα μιλήσει- δεν μπορούσε να ανοίξει τον λογαριασμό λόγω κόσμου (ταμίας ήταν η καημένη) , η άλλη που παραπέμφθηκα (customer service) δεν αποδέχεται τα έγγραφα του συνδικαιούχου και αρχίζει να ρωτάει για την σχέση με τον συνδικαιούχο κ πως αποδεικνύεται (είχα μαζί μου κάποιες εξουσιοδοτήσεις από ΚΕΠ - δεν αναγνωρίζονται φυσικά...). Αρχίζω να κοκκινίζω, το νιώθει, φωνάζει προϊστάμενη, κ με την ανακριτική της διάθεση φτάσαμε να με ρωτάει για την φύση των συναλλαγών που θα κάνω, να ζητάει την χρηματιστηριακή μου καρτέλα, αν τις εντολές τις δίνω εγώ ο ίδιος ή κάποιος από την χρηματιστηριακή, από που προέρχονται τα χρήματα, πως αποδεικνύονται όλα αυτά και ότι όλα αυτά θα πρέπει να τα αποστείλει στα κεντρικά ("σε ανώτερη αρχή" -οπως χαρακτηριστικά έλεγε) για να εγκριθούν κ μετά να ανοιχτεί λογαριασμός - στο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ!!! Όχι για τον κοινό!!!
Ειμαι λίγο πρίν το εγκεφαλικό! Μιλάω με Ελλάδα, την παίρνουν τηλ από την χρηματιστηριακή, κ αφού την πιέζουν, κάθεται κ αρχίζει να συμπληρώνει αίτηση ανοίγματος. Βγάζει φωτοτυπίες, εξετάζει το εισόδημα δεν της αρέσει, της δείχνω το Ε9 με περιουσιακά στοιχεία ηρεμεί, αλλά με πληροφορεί -με βλέμμα αδιαφορίας- πως δεν μπορεί να υποσχεθεί κάτι θετικό, θα κάνει την αίτηση κ αν εγκριθούν από την ανώτερη αρχή τότε η ίδια θα είναι πάντα εκεί να μας εξυπηρετεί! "Απολογούμαι για την ταλαιπωρία σας" μου λέει κ πάει να συνεχίσει...
Ξαφνικά αντιλαμβάνομαι ότι η ώρα έχει περάσει: 1παρα' στις 2 κλείνουν! (Παρασκευή).
Ευχαριστώ πολύ, λέω, θα απολογηθείτε στην ανώτερη αρχή μόλις την ενημερώσω πως χάσατε ένα σημαντικό χαρτοφυλάκιο.
Τα μαζεύω, με προτρέπει να δω τον διευθυντή, ανένδοτος εγώ, τον χαιρετώ κ τον ενημερώνω πως πάω απέναντι, στην Ελληνική Τράπεζα.

Πάω, περιμένω 2 λεπτά, βγαινει ο δ/ντης με ρωτάει τι θέλω, του εξηγώ, μπαίνουμε στο γραφείο του, κάνουμε μια σύντομη φιλικότατη συζήτηση του δείχνω τα έγγραφα μου, καλεί μια κυρία από το customer service της λέει οτι θέλουμε ένα κοινό λογαριασμό, περνάω στο γραφείο της και αρχίζουν οι αιτήσεις. Ένας λογαριασμός για μένα, ένας για τον συνδικαιούχο, και ένας εν συνεχεία κοινός. Ανοίγει κ ένα web banking, κάνω μια τυπική κατάθεση 50€ μου δίνει τις αιτήσεις του συνδικαιούχου στο χέρι κ μου λέει το μαγικό "Τα υπογράφει ο συνδικαιούχος κ μ τα στέλνετε με ταχυδρομείο". Κ έτσι έγινε. Σήμερα με το που παρέλαβε τα υπογεγραμμένα έγγραφα (ενημέρωση από το shipment tracking) ενεργοποιήθηκε κ το web banking.

Ελληνική Τραπεζα χίλιες φορές!!! ασυζητητί !!

Οσο για το κόστος ... δυο διανυκτερεύσεις 300€ όλα μαζί. Αεροπορικά, ξενοδοχεία, αυτοκίνητο - βενζίνη, φαγητά, ποτά, κ τουρισμός 2 ημερών.

Αυτά!
Τελευταία διόρθωση: 31 Μαρ 2017 00:29 από Τασος (archive800gs).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miou (ΜΑΝΘΟΣ), Μενέλαος, vortex

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 31 Μαρ 2017 07:16 #213

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Να υπενθυμίσουμε επίσης ότι στην Ελληνική δεν έχει χάσει κανένας καταθέτης ούτε cent μέχρι σήμερα
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": amanda

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 01 Απρ 2017 22:13 #214

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Τασο (archive800gs),

Πολύ καλός, μπράβο. Και πολύ παραστατικά μας τα διηγήθηκες. Γενικά οι κυπριακές τράπεζες είναι δύσκολες, λόγω ίσως κεντρικής οδηγίας που υπάρχει για έλεγχο ξεπλύματος χρήματος. Ειδικά για Alpha και Κύπρου έχω πληροφορηθεί τα χειρότερα. Σε ψάχνουν σα να βρίσκεσαι στην Εφορία. Όμως έχει σημασία και το συγκεκριμένο κατάστημα στο οποίο απευθύνεσαι και ο διευθυντής του. Είδες ότι στην Ελληνική σου ζήτησαν από το Customer Service, για τον συνδικαιούχο «θεωρήσεις και Apostille», για όλα αυτά τα έγγραφα (!), ενώ στο συγκεκριμένο κατάστημα που επισκέφθηκες στα δέχτηκαν ως είχαν, χωρίς καμία θεώρηση. Θα μας βοηθούσες αν μας έλεγες ποιο ήταν το συγκεκριμένο εξυπηρετικό αυτό κατάστημα. Επίσης δεν σημαίνει πως σε οποιοδήποτε κατάστημα της Ελληνικής Τράπεζας θα είχες την ίδια αντιμετώπιση, όχι μόνο ως προς τη μη θεώρηση των δικαιολογητικών, αλλά και ως προς τον έλεγχο του εισοδήματος.

Να υποθέσω ακόμα ότι και στις δύο τράπεζες ρωτήθηκες για το τελικό – συνολικό ποσό που προτίθεσαι να καταθέσεις, ούτως ώστε να μη σου δημιουργήσουν αργότερα προβλήματα για τις καταθέσεις σου που θα ακολουθήσουν, σε σχέση με τα δηλούμενα στα εκκαθαριστικά εισοδήματα.

Τέλος έχεις μήπως ελέγξει ποια είναι η προμήθεια για εισερχόμενο και εξερχόμενο έμβασμα στην Ελληνική Τράπεζα και ποιο είναι το όριο ημερήσιων συναλλαγών στο internet banking;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 02 Απρ 2017 09:58 #215

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Μενέλαος έγραψε:
Τασο (archive800gs),

Πολύ καλός, μπράβο. Και πολύ παραστατικά μας τα διηγήθηκες. Γενικά οι κυπριακές τράπεζες είναι δύσκολες, λόγω ίσως κεντρικής οδηγίας που υπάρχει για έλεγχο ξεπλύματος χρήματος. Ειδικά για Alpha και Κύπρου έχω πληροφορηθεί τα χειρότερα. Σε ψάχνουν σα να βρίσκεσαι στην Εφορία. Όμως έχει σημασία και το συγκεκριμένο κατάστημα στο οποίο απευθύνεσαι και ο διευθυντής του.

Ειδικά για την Alpha Κύπρου (που έχω προσωπική εμπειρία) θα διαφωνήσω. Άψογη εξυπηρέτηση, χωρίς παρατράγουδα και ανακρίσεις και με μηδενικά έξοδα ανοίγματος (όλα γίνονται από εδώ, με δικιά τους εσωτερική αλληλογραφία).
Ίσως να εξαρτάται κι από το υποκατάστημα όπως λες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 02 Απρ 2017 20:00 #216

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Τασος (archive800gs) έγραψε:
Καλησπέρα,
προς ενημέρωση του νήματος για τις τρέχουσες εξελίξεις που αφορά στο άνοιγμα κοινού λογαριασμού στην Κύπρο.

Συνοπτικά:
Η Τρ.Κυπρου ζητάει να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.Θυμίζει εφορία.
Στην Ελληνική κάνεις την δουλειά σου. Ούτως ή άλλως αυτό ζητάμε από μια τράπεζα' να μας διευκολύνει να κάνουμε την δουλειά μας.

Ιστορικό Ελλάδας
Έστειλα λοιπόν, μειλ για την πρόθεση μου και στις 2 τράπεζες (ελληνική & Κύπρου).

Πρώτη η Ελληνική Τράπεζα με ενημέρωσε πως μπορώ να ανοίξω λογαριασμό σε κάθε κατάστημα τους. -αυτό κ τελος !-
Με απάντηση μου τους ενημέρωσα πως έχω μόνιμη κατοικία Ελλάδα.
Με παίρνουν τηλ απο το customer service και μου ζητάνε:
-διαβατήριο,
-ΑΦΜ
-Πιστοποιητικό αποδοχών
-βεβαίωση εργασίας
-κατάσταση λογαριασμού από την τράπεζα μου για 6 μηνες (!)
Ενημερώνω αντί των παραπάνω εχω:
-Ελληνική ταυτότητα (με λατινικές εγγραφές).
-Βεβαίωση εγγραφής από τον επαγγελματικό μου φορέα (αφού είμαι ελ.Επαγγελματίας κ δεν εχω την βεβ εργασίας κ το πιστοποιητ. αποδοχών)
-Εκκαθαριστικό εφορίας (για εισοδήματα και ΑΦΜ - έστειλα κ ενα Ε9 για ολοκληρωμένη περιουσιακή εικόνα)
-και μία συστατική επιστολή από την Τράπεζα μου (Πειρ.)
Παίρνω το ΟΚ με τα δικά μου αλλά προκύπτει το πρόβλημα του συνδικαιούχου αφού δεν μπορεί να παρευρεθεί.
Το ξανασυζητάμε στα τηλ και καταλήγουμε να πάω Κύπρο, να ανοίξω έναν λογαριασμό στο όνομα μου, κ μετά με σφραγίδα Χαγης (apostille) να στείλω τα παραπάνω έγγραφα (του συνδικαιούχου) στο κατάστημα κ να επεκταθεί ο λογαριασμός σε κοινός.

Αρκετή φασαρία στα τηλ, στα μειλ... αλλά τελικά ο δρόμος εύκολος.

Με αρκετή καθυστέρηση από την Κύπρου με παίρνουν τηλ και με τα ίδια έγγραφα με καλωσορίζουν στο κατάστημα τους όποτε το αποφασίσω κ δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.!
Πολύ ευκολία στο τηλ, χωρίς μειλ κλπ...

Ιστορικό Κύπρου
Φτάνω Κύπρο, κ πηγαίνω πρώτα στην Τρ.Κύπρου.
Στο συγκεκριμένο κατάστημα με το οποίο μίλησα, κ αρχίζει το μπαλάκι...
Η μία -που ειχα μιλήσει- δεν μπορούσε να ανοίξει τον λογαριασμό λόγω κόσμου (ταμίας ήταν η καημένη) , η άλλη που παραπέμφθηκα (customer service) δεν αποδέχεται τα έγγραφα του συνδικαιούχου και αρχίζει να ρωτάει για την σχέση με τον συνδικαιούχο κ πως αποδεικνύεται (είχα μαζί μου κάποιες εξουσιοδοτήσεις από ΚΕΠ - δεν αναγνωρίζονται φυσικά...). Αρχίζω να κοκκινίζω, το νιώθει, φωνάζει προϊστάμενη, κ με την ανακριτική της διάθεση φτάσαμε να με ρωτάει για την φύση των συναλλαγών που θα κάνω, να ζητάει την χρηματιστηριακή μου καρτέλα, αν τις εντολές τις δίνω εγώ ο ίδιος ή κάποιος από την χρηματιστηριακή, από που προέρχονται τα χρήματα, πως αποδεικνύονται όλα αυτά και ότι όλα αυτά θα πρέπει να τα αποστείλει στα κεντρικά ("σε ανώτερη αρχή" -οπως χαρακτηριστικά έλεγε) για να εγκριθούν κ μετά να ανοιχτεί λογαριασμός - στο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ!!! Όχι για τον κοινό!!!
Ειμαι λίγο πρίν το εγκεφαλικό! Μιλάω με Ελλάδα, την παίρνουν τηλ από την χρηματιστηριακή, κ αφού την πιέζουν, κάθεται κ αρχίζει να συμπληρώνει αίτηση ανοίγματος. Βγάζει φωτοτυπίες, εξετάζει το εισόδημα δεν της αρέσει, της δείχνω το Ε9 με περιουσιακά στοιχεία ηρεμεί, αλλά με πληροφορεί -με βλέμμα αδιαφορίας- πως δεν μπορεί να υποσχεθεί κάτι θετικό, θα κάνει την αίτηση κ αν εγκριθούν από την ανώτερη αρχή τότε η ίδια θα είναι πάντα εκεί να μας εξυπηρετεί! "Απολογούμαι για την ταλαιπωρία σας" μου λέει κ πάει να συνεχίσει...
Ξαφνικά αντιλαμβάνομαι ότι η ώρα έχει περάσει: 1παρα' στις 2 κλείνουν! (Παρασκευή).
Ευχαριστώ πολύ, λέω, θα απολογηθείτε στην ανώτερη αρχή μόλις την ενημερώσω πως χάσατε ένα σημαντικό χαρτοφυλάκιο.
Τα μαζεύω, με προτρέπει να δω τον διευθυντή, ανένδοτος εγώ, τον χαιρετώ κ τον ενημερώνω πως πάω απέναντι, στην Ελληνική Τράπεζα.

Πάω, περιμένω 2 λεπτά, βγαινει ο δ/ντης με ρωτάει τι θέλω, του εξηγώ, μπαίνουμε στο γραφείο του, κάνουμε μια σύντομη φιλικότατη συζήτηση του δείχνω τα έγγραφα μου, καλεί μια κυρία από το customer service της λέει οτι θέλουμε ένα κοινό λογαριασμό, περνάω στο γραφείο της και αρχίζουν οι αιτήσεις. Ένας λογαριασμός για μένα, ένας για τον συνδικαιούχο, και ένας εν συνεχεία κοινός. Ανοίγει κ ένα web banking, κάνω μια τυπική κατάθεση 50€ μου δίνει τις αιτήσεις του συνδικαιούχου στο χέρι κ μου λέει το μαγικό "Τα υπογράφει ο συνδικαιούχος κ μ τα στέλνετε με ταχυδρομείο". Κ έτσι έγινε. Σήμερα με το που παρέλαβε τα υπογεγραμμένα έγγραφα (ενημέρωση από το shipment tracking) ενεργοποιήθηκε κ το web banking.

Ελληνική Τραπεζα χίλιες φορές!!! ασυζητητί !!

Οσο για το κόστος ... δυο διανυκτερεύσεις 300€ όλα μαζί. Αεροπορικά, ξενοδοχεία, αυτοκίνητο - βενζίνη, φαγητά, ποτά, κ τουρισμός 2 ημερών.

Αυτά!

Προσωπική εμπειρία από την Κύπρου ήταν άψογη. Συνεννόηση μέσω τηλεφώνου, αποστολή αιτήσεων μεσω ταχυδρομείου μετα από επικύρωση υπογραφης από ΚΕΠ και άνοιγμα λογαριασμού σε περίπου 10-15 ημέρες. Φυσικά μου ζητηθηκεαν κι εμένα πληροφοριες για τη φυση των συναλλαγων και την προέλευση των χρημάτων, αλλά αυτο είναι λογικό KYC που ζητάει η κάθε τράπεζα και με τα οποία δεν αντιμετώπισα καμιά δυσκολία. Αυτό πριν περιπου 1 χρονο. Τώρα αν μέσα στον τελευταίο χρόνο έχουν αλλάξει εντελώς πολιτική δεν το ξέρω..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα